از سرگیری عمره و سفر سوریه در حال انجام است. زائران بسیاری بدنبال خبر از سرگیری عمره و سفر سوریه هستند. با از سرگیری عمره و سفر سوریه سفر به مکه و سوریه امکان پذیر است. از سرگیری عمره و سفر سوریه با واکسیناسیون عمومی امکان پذیر است. 


علی رضا رشیدیان درباره احتمال حضور زائران ایرانی در عمره امسال با توجه به تمایل هایی که برای ازسرگیری مذاکرات بین ایران و عربستان نشان داده شده، گفت: با توجه به اینکه بیش از 5 میلیون و 700 هزار نفر در نوبت عمره قرار دارند، دلمان می خواهد مسیر عمره مشروط به رعایت عزت، کرامت و سلامت عمره گزاران ایرانی و صدور مجوزهایی برای حمایت از حقوق اتباع ایرانی با بازگشایی کنسولگری یا دفتر حفاظ منافع ایران در عربستان، باز شود و عمره گزاران ایرانی را دوباره اعزام کنیم.

او افزود: امسال دولت عربستان با توجه به واکسیناسیون گسترده ای که صورت گرفت، اعزام عمره گزاران از کشورهای مختلف از جمله عراق را شروع کرده و روزانه بین شش تا هفت هزار نفر خارجی برای طواف عمره به خانه خدا مشرف می شوند و با این واکسیناسیون محدودیت اعزام را هم برمی دارند.

او در پاسخ به این سوال که آیا ایرانی ها به عمره امسال می رسند، گفت: اگر در مذاکرات دو کشور، مشکل کنسولگری و دفتر نمایندگی حل شود، می توانیم.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره واکسن زائران ایرانی با توجه به اینکه عربستان فقط نوع خاصی از واکسن ها را تایید کرده و پذیرفته است، اظهار کرد: شنیده ایم که طرف عربستانی، واکسن سینوفارم را با توجه به تایید سازمان جهانی بهداشت جهانی قبول کرده است. اکنون واکسن های جدید دیگری مجوز ورود به کشور را گرفته اند که جز فهرست واکسن های مورد تایید عربستان هستند، بنابراین میتوان دز یادآور واکسن را از آن نوعی که تایید کرده اند تزریق کرد و در مذاکره با عربستان به توافق رسید. بویژه آنکه، بیشتر زائران ایرانی از لحاظ رده سنی تا الان واکسن تزریق کرده اند و اگر درباره اعزام توافق صورت گیرد، میتوان دز یادآور را از آن نوع واکسن ها تزریق کرد.

او درباره اینکه عربستان تا الان فقط واکسن های "فایزر/بیون تک"، "آکسفورد/ آسترازنکا "، "مدرنا" و "جانسون و جانسون" را تایید کرده که به جز آسترازنکا بقیه هنوز در ایران در دسترس نیستند و درباره ورودشان هم ابهام هایی مطرح است، گفت: ظاهرا بعضی از این واکسن ها را که تولید کشورهای دیگر است می توانند وارد کنند. ضمن اینکه واکسن تولیدی آکسفورد هم مورد قبول عربستان است و در ژاپن، کره جنوبی و روسیه تولید شده و ایران هم آن را خریداری کرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره ازسرگیری اعزام زائران به سوریه گفت: امیدواریم با بهتر شدن شرایط، زمینه اعزام زیارتی به سوریه را داشته باشیم. مذاکره با وزارت سیاحه سوریه و حتی با عربستان که قطع رابطه هستیم، ادامه دارد. این مدت حتی ارتباط ما با وزارت حج و عمره عربستان قطع نشده و مکاتبات از طریق دفتر نمایندگی سازمان ملل انجام می شود و با مسئولان حج و زیارت این کشورها بویژه عربستان ارتباط مستمر و مستقیم داشتیم.

رشیدیان درباره پیش بینی زمان برای ازسرگیری سفر زیارتی سوریه اظهار کرد: امیدواریم درصورتیکه ستاد ملی کرونا مجوز صادر کند، مقدمات سفر بعد از ماه صفر فراهم شود.

سفر ایرانی ها به سوریه از سال 1390 با آغاز جنگ های داخلی در این کشور و پس از ربوده شدن جمعی از ایرانی ها متوقف شد. از سال 97 معدود آژانس هایی تورهای زیارتی به این کشور را از سر گرفتند، درحالیکه متولیان آن از جمله سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان حج و زیارت نسبت به آن ابراز بی اطلاعی می کردند. سازمان حج و زیارت از سرگیری سفرهای زیارتی به سوریه را به ارائه و اجرای طرح امنیتی این کشور مشروط کرده بود. در سال 98 با وجود نامشخص بودن سرانجام این طرح، سازمان حج و زیارت از سال 98 سفرهای زیارتی سوریه را آغاز کرد و تا پیش از همه گیری کرونا و بسته شدن مرزها، این سفرها ادامه داشت.

ارائه توضیحاتی درباره از سرگیری عمره و سفر سوریه
  • خبر گردشگری
  • خبر