به گزارش پارس نیوز ، وضعیت این شاخص که توسط «فایننشال‌تایمز» مورد بررسی قرار گرفته،  نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، درآمد خانوارها چگونه تبخیر شده است.

 

برای خرید یک پراید چند سال باید کار کنید؟-کاماپرس

پراید، ارزان‌ترین خودروی تولید داخل ایران محسوب می‌شود که سال‌هاست به خاطر کیفیت پایین و ناامنی‌اش مورد انتقاد قرار می‌گیرد. اما حالا پراید به عنوان ارزان‌ترین خودرو در دسترس مردم، تبدیل به شاخصی برای ترسیم مشکلات اقتصادی مردم ایران شده است.

شرکت سایپا از سال 1993 تولید پراید را آغاز کرد و این خودرو زمانی یک خودروی ارزان‌قیمت و محبوب‌ترین خودروی ایران بود. در سال ۲۰۲۰ تولید این خودرو متوقف شد، اما هنوز هم مدل‌های باقیمانده در بازار به فروش می‌رسند.

10 سال پیش، یک کارگر با حداقل دستمزد و خانواده‌ای چهارنفره (حداقل دستمزد به تعداد اعضای خانواده بستگی دارد) برای خرید پراید باید 1.6 برابر حقوق سالانه خود را کنار می‌گذاشت. اما حالا برای خرید همان خودرو به 3 برابر حقوق سالانه خود نیاز دارد.

به نقل از دنیای اقتصاد، تورم و دستمزدهای پایین، سطح زندگی را آن‌قدر پایین آورده که حتی پراید که ارزان‌ترین خودرو داخلی بوده و در بازار آزاد حدود ۶هزار دلار قیمت دارد، برای بسیاری به یک کالای لوکس و دست‌نیافتنی تبدیل شده است./ کاماپرس