به گزارش پارس ، به نقل ازفارس، رقابت های وزنه برداری قهرمانی ۲۰۱۳ آسیا در حالی شب گذشته پیگیری شد که تیم ملی ایران توسط دو نماینده سبک وزن خود، دو قهرمانی آسیا را به دست آورد.

بهروزی قهرمان آسیا شد

با آغاز روز دوم رقابت های وزنه برداری قهرمانی ۲۰۱۳ آسیا که به میزبانی آستانا در حال برگزاری است، جابر بهروزی وزنه بردار دسته ۶۹ کیلوی کشورمان به عنوان اولین نماینده ایران در این دسته به مصاف ۱۰ وزنه بردار دیگر رفت.

در جدول دسته ۶۹ کیلوگرم جابر بهروزی از ایران با ورودی ۳۱۶ کیلوگرم پس از وزنه برداران کره شمالی و چین در رده سوم قرار داشت.

وی در یکضرب کار خود را با مهار وزنه ۱۴۰ کیلویی در حالی آغاز کرد که کار ۶ وزنه بردار دیگر به پایان رسیده بود.

بهروزی برای حرکت دوم خود وزنه ۱۴۵ کیلویی را هم بالای سر برد تا رقابت در این دسته بین او و وزنه بردار اندونزیایی، چینی و کره شمالی داغ تر شود.

وزنه بردار ایرانی در حرکت سوم وزنه ۱۴۷ کیلویی را هم مهار کرد تا مدال نقره اش قطعی شود.

پس از بهروزی چن ژی لیانگ در حالی که هنوز دو حرکتش باقی مانده بود روی تخته آمد که ابتدا از مهار وزنه ۱۴۸ کیلویی عاجز ماند و در حرکت سوم هم نتوانست این وزنه را مهار کند تا به این ترتیب مدال طلای یکضرب به جابر بهروزی برسد. پس از بهروزی، وزنه بردار چینی با مهار وزنه ۱۴۶ کیلویی دوم شد و وزنه بردار اندونزی نیز با مهار وزنه ۱۴۰ کیلویی به مقام سوم رسید.

در حرکات یکضرب وزنه بردار کره شمالی از دور رقابت ها کنار رفت.

در حرکات دوضرب بهروزی در حالی کار را آغاز کرد که ۸ نفر کار خود را به پایان رسانده و یک وزنه بردار اندونزیایی نیز اوت کرده بود.

بهروزی برای حرکت اول خود وزنه ۱۷۶ کیلویی را درخواست کرد که از پس این وزنه نیامد اما در بار دوم آن را مهار کرد تا مدال این وزنه بردار شایسته ایرانی در دوضرب و مجموع هم قطعی شود.

بهروزی برای بار سوم از مهار وزنه ۱۷۹ کیلویی ناکام ماند تا در دوضرب پس از وزنه بردار کره شمالی، میونگ هیوک کی که وزنه ۱۷۸ کیلویی را مهار کرده بود به مدال نقره برسد. پس از این دو نفر نیز چین هونگ پان از تایوان با رکورد ۱۷۳ کیلو به مدال برنز دوضرب رسید.

وزنه بردار چینی که نقره یکضرب را به خود اختصاص داده بود در دوضرب اوت شد. جالب اینکه وی در مجموع ۶ حرکت تنها یک وزنه را بالای سر برد.

در مجموع حرکات هم جابر بهروزی با ۳۲۳ کیلو قهرمان آسیا شد، کیتوت آریانا از اندونزی با مجموع ۳۱۰ کیلو به نقره رسید و چین هونگ پان از تایوان هم با مجموع ۳۰۳ کیلو سوم شد.

قهرمانی آسیا با طعم رکوردشکنی

در ادامه چهل و چهارمین دوره رقابت های وزنه برداری قهرمانی آسیا که به میزبانی آستانای قزاقستان در حال برگزاری است، از ساعت ۲۰ شب گذشته به وقت این کشور وزنه برداران دسته ۷۷ کیلوگر به مصاف هم رفتند.

در این دسته که با حضور ۱۴ وزنه بردار یکی از شلوغ ترین دسته ها به شمار می رود، رسول تقیان از ایران برای کسب عناوین برتر آسیا به مصاف حریفان سرسختی از کره شمالی، چین و قزاقستان رفت.

در این وزن رسول تقیان که در استارت لیست پس از وزنه بردار کره شمالی با ورودی ۳۴۵ در جایگاه دوم قرار داشت در حرکات یکضرب و برای بار اول درخواست وزنه ۱۵۵ کیلویی را کرد که در مهار آن موفق بود. وی در مرتبه دوم هم وزنه ۱۶۰ کیلویی را با موفقیت بالای سر برد.

تقیان برای بار سوم هم به خوبی از پس وزنه ۱۶۳ کیلویی برآمد با این حال پشت سر کوانگ سنگ کیم، وزنه بردار کره شمالی که وزنه ۱۶۴ کیلویی را مهار کرد به نقره یکضرب رسید. پس از این دو هم وزنه برداری از چین با مهار وزنه ۱۶۰ کیلویی سوم شد.

در حرکات دوضرب تقیان در حالی روی تخته آمد که ۱۱ نفر کار خود را تمام کرده و تنها رقیب چینی و ازبکش باقی مانده بود.

تقیان کار خود را با مهار وزنه ۱۹۵ کیلویی آغاز کرد. وی در ادامه وزنه ۲۰۳ کیلویی را در حالی درخواست کرد که دیگر وزنه برداری باقی نمانده بود. وی در مهار این وزنه ناموفق بود.

در حرکت سوم تقیان این وزنه را مهار کرد و به مدال طلای دوضرب و مجموع رسید.

در این حرکت وزنه برداران چین و کره شمالی با مهار وزنه های ۱۸۶ و ۱۸۱ دوم و سوم شدند.

در حرکات مجموع هم تقیان با ثبت رکورد ۳۶۶ به مدال طلا رسید، وزنه برداران چین و کره شمالی با مجموع ۳۵۶ و ۳۵۵ کیلو دوم و سوم شدند. تقیان رکورد ایران که با ۳۶۵ کیلوگرم در اختیار محمدعلی برخواه بود را شکست.

حمله به سومین طلای آسیا توسط سهراب

سومین روز از چهل و چهارمین دوره مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا امروز با برگزاری رقابت های دسته ۸۵ کیلوگرم پیگیری می شود؛ جایی که سهراب مرادی به عنوان تنها وزنه بردار المپیکی تیم ملی ایران، در رقابت با ۱۱ وزنه بردار آسیایی دیگر روی تخته می رود.

مرادی که نخستین بار در سال ۲۰۰۸، مدال برنز قهرمانی آسیا را به دست آورد، در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ نیز قهرمان آسیا شد تا امروز برای کسب سومین قهرمانی خود در آسیا پشت وزنه قرار بگیرد.

مرادی که سال گذشته در رقابت با کیانوش رستمی، قهرمان سال ۲۰۱۱ جهان، مدال طلای آسیا را به دست آورد، در قزاقستان و در غیاب رستمی، باید با صفا الجمیل، پدیده وزنه برداری عراق برای کسب مدال طلا رقابت کند.

سهراب مرادی و این وزنه بردار عراق با رکورد اولیه ۳۶۰ کیلوگرم در صدر استارت لیست دسته ۸۵ کیلوگرم مسابقات وزنه برداری قهرمانی آسیا هستند و بعد از این دو، دو وزنه بردار قزاقستانی به نام های میه را آنوف و یه وستاویف هستند که به ترتیب ۳۵۵ و ۳۵۰ کیلوگرم به عنوان رکورد اولیه جلوی نام آنها به ثبت رسیده است.

مرادی که در رقابت های المپیک لندن در عین شایستگی در همان حرکت یکضرب از گردونه رقابت ها خارج شد، برای جبران آن ناکامی و درخشش در رقابت های جهانی لهستان، انگیزه زیادی دارد تا امروز در قزاقستان، برای سومین بار عنوان قهرمانی آسیا را به دست بیاورد.

رقابت های دسته ۸۵ کیلوگرم وزنه برداری قهرمانی آسیا به وقت تهران ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه روز یکشنبه دوم تیر ماه برگزار می شود.

فردا، روز یاسین

این رقابت ها فردا با برگزاری رقابت های دسته ۹۴ کیلوگرم پیگیری می شود که در این دسته یاسین باقری که در استارت لیست در صدر سایر وزنه برداران قرار دارد به مصاف حریفانش می رود.