به گزارش پارس نیوز، 

وقتی محمد نادری در تعطیلات میان‌فصل لیگ هجدهم جذب سرخ‌ها شد صرفاً بازیکنی بود که در تراکتورسازی ندرخشیده و در کورترای بلژیک نیز بیشتر باری بر دوش نشان داده بود تا یار خاطر. خیلی‌ها می‌پرسیدند آیا او صاحب کلاس و مدارجی هست که برای کسب موفقیت در تیم‌های پرطمطراق پرسپولیس و استقلال به آن نیاز مبرم وجود دارد و بسیاری دیگر می‌گفتند تیمی که امثال رضا وطنخواه و مجتبی محرمی را در گذشته دور و میناوند و شاهرودی را در گذشته نزدیک‌تر در اختیار داشته و در سال‌های اخیر محمد انصاری را نیز در این پست گماشته، چه بهره‌ای را می‌تواند در جوانی جست‌و‌جو کند که یک هندوانه دربسته کامل نشان می‌دهد و کارش نه به دار است و نه به بار

 

تشدید تردیدها

وقتی هم که نادری در نخستین بازی ثابت خود در ترکیب پرسپولیس سوتی بدی داد و بانی اعلام پنالتی و گل شدن موقعیتی شد که صرفاً از ناپختگی و عدم برآورد صحیح شرایط از جانب وی طی دیدار با فولاد در شهر اهواز نشأت می‌گرفت و نخستین و تنها شکست این فصل قرمزها را به تصویر کشید، سوالات و ابهام‌های فوق تشدید شد و طیف فزون‌تری به این باور رسیدند که گزینه جدید برانکو ایوانکوویچ به وضوح از شایان مصلح مدافع چپ کوچ کرده از سپیدرود به پرسپولیس پایین‌تر است و چون محسن ربیع‌خواه هم برگشته و حسین ماهینی نیز کم و بیش آماده بازی شده است، چه نیازی به جذب نادری بوده است. تازه پرسپولیس در روزهای انتحاری خود که مجبور بود با تعداد اندک‌تری از نفراتش به میدان آید و بقیه را محروم و یا مصدوم می‌دید، از حضور موقتی شجاع خلیل‌زاده و سیامک نعمتی در پست‌های مدافع کناری هم متأثر نشده و گلیمش را با آنها هم از آب بیرون کشیده و در یک چشم به هم زدن پدیده‌ای مثل صادق محرمی را رو کرده بود.

 

قوه تشخیص درست

آنچه بعداً و در دیدارهای آتی سرخ‌ها روی داد، کاملاً نافی باورهای فوق و خارج از تصورات قبلی و نشانگر قدرت نادری و حس و قوه تشخیص درست باشگاه در جذب وی بوده است. در شرایطی که مصلح در روزهای نبود ربیع‌خواه و ماهینی (مرتبط با مصدومیت‌های طولانی‌مدت‌شان) به خوبی توانسته بود یک جانشین شایسته برای آنها در دفاع چپ جلوه کند و حتی غیبت انصاری دیگر مدافع چپ بالقوه سرخ‌ها را نیز پوشش بدهد، نادری با استفاده درست و کامل از مصدومیت این مدافع بلندبالا از سوی برانکو در ترکیب اصلی قرار گرفت و هر روز بهتر از روز قبل نشان داد و در دو سه بازی قبلی طوری قوی و مطمئن کار کرده که انگار نه فقط 3 ماه بلکه حداقل 3 سال در ترکیب پرسپولیس جای داشته و کاملاً با شرایط موجود همسو و با یارانش از ده‌ها سال پیش آشنا است. بازی نادری چنان قوی و دارای هویت و عمق بوده که مصلح هر موقع به‌طور تام و تمام آماده و از نو در کورس قرار گیرد، برای پس گرفتن پست مدافع چپ از نادری کار سختی خواهد داشت. این البته در صورتی است که طبق شایعات و اخبار روزهای اخیر کار مصلح به عمل جراحی کشیده نشود که در آن صورت غیبت وی طولانی‌تر و مجال نادری برای جلب نظر و کوبیدن میخ خود در تار و پود بازی سرخ‌ها بیشتر و فراخ‌تر خواهد شد.

 

اگر پروفسور صلاح بداند

شاید برای اینکه نادری با یک تغییر پست مواجه و به نقطه‌ای دیگر از زمین گسیل شود فقط رجعت مردی در اندازه‌های انصاری کارساز و مؤثر باشد و یا پروفسور به هر دلیل صلاح بداند که در دیدارهایی خاص و سنگین از ماهینی و ربیع‌خواه در پست پیستون چپ بازی بگیرد. هرچه در این ارتباط روی بدهد، شکی نیست که  یک بار دیگر فرضیه‌ها و روش‌های برخورد ایوانکوویچ با مصلحت‌های تیمش به موفقیت گراییده است و او با داشتن این باور که «هرگز به پشت‌سر نگاه نکن»، اشتباهات موقتی و لغزش‌های لحظه‌ای را مبنای تصمیم‌گیری‌های خود قرار نداده و به هر یک از نفرات انتخابی خود فرصت داده تا به دل دریای حوادث بزنند و آنهایی را که غرق نشده و روی آب مانده‌اند سزاوار طی طریق در مسیرهای نا‌امن دانسته و از استعداد فردی این نفرات برای تحقق بهره‌ها و اهداف تیمی خود سود جسته است.

به جوانان تشنه میدان بده

در سیستم کاری برانکو مهم نیست که نادری تازه‌وارد مدافع چپ را پر می‌کند و یا مصلح، انصاری، ربیع‌خواه و ماهینی کهنه‌کار و مهم‌تر این است که همیشه کسی هست تا پرچم سرخ‌ها را در این منطقه در اهتزاز نگه دارد و از ضایعات بکاهد. روش و تاکتیک این مربی 65 ساله کروات ایجاد و ارائه فرصت‌های رشد به جوانان تشنه افتخار است و هرچند امثال بابک حاتمی، محمد آرام‌طبع و البته رامین رضاییان در این عرصه‌ها یا به دلایل فنی و یا اخلاقی کم آورده و رفتنی شده‌اند اما پرسپولیس در اخص و فوتبال ما اعم از همین طریق صاحب ثروت‌هایی ماندگار مثل انصاری، مصلح و اینک نادری شده است. افرادی که حتی از سطح رایج بازی در تیم ملی نیز فاصله‌ای عمیق ندارند.