به گزارش پارس نیوز، 

تاخیر در برگزاری فینال جام لیبرتادورس مابین تیم های بوکاجونیورز و ریورپلاته که بدنبال اتفاقات و شورش هواداران به وقوع پیوست، توجه محافل فوتبالی را در روزهای اخیر به خود جلب کرده است.

بازی رفت این دو تیم با نتیجه 2 بر 2 به پایان رسید، اما بازی برگشت به دلیل حمله هواداران تیم ریورپلاته به اتوبوس تیم میهمان و زخمی شدن تنی چند از بازیکنان این تیم از جمله «کارلوس توز» بازیکن اسبق تیم منچستر سیتی، به تعویق افتاد و در نهایت با تصمیم کنفدارسیون فوتبال آمریکای جنوبی (کُنمبول)، این بازی به کشور اسپانیا، شهر مادرید و ورزشگاه سانتیاگو برنابئو انتقال پیدا کرد.

در نتیجه درگیری و تنش هواداران، شرم آور ترین حادثه تقویم فوتبالی کشور آرژانتین رقم خورد، در این بین، 90 دقیقه در گزارشی به چند مورد از اتفاقاتی اشاره کرد که در آن درگیری و آشوب هواداران بازی های فوتبال را مختل کرده است.

1 - کرواسی - جمهوری چک (18 ژوئن 2016)
در یکی از عجیب ترین این اغتشاشات، در جریان دیدار تیم های ملی کرواسی و جمهوری چک در یورو 2016 و در حالی که کروات ها با نتیجه 2 بر یک از حریف خود پیش بودند، هواداران تیم ملی کرواسی منورهایی شعله ور را به سمت زمین بازی پرتاب کردند اما این پایان کار نبود، چرا که آنها در سکوهای خودی شروع به زد و خورد کردند.
ظاهرا این اعتراضات و حوادث، نتیجه از دست رفتن اطمینان بومیان کرواسی نسبت به فدراسیون فوتبال کشورشان در شرایطی کاملا متفاوت با آنچه در تابستان جاری و در کشور روسیه، برای کروات ها رخ داد، بوده است.
فدراسیون فوتبال کرواسی در آن زمان به فساد گسترده مالی متهم شده بود و «زدراوکو مامیچ» نایب رییس اسبق این نهاد با اتهام اختلاس پول از باشگاه دیناموزاگرب یعنی جایی که پیش تر سمت مدیر اجرایی را در آن بر عهده داشت، روبرو بود.
بدنبال این رسوایی ها، گروهی از هواداران افراطی این کشور با نفرت فراوان نسبت به فدراسیون فوتبال کشورشان که این رسوایی را برای آنان به بار آورده بود، خود را برای بروز چنین واکنش هایی مهیا کرده و حتی قصد داشتند تا در روند پیشروی تیم ملی کشورشان در آن تورنمنت کارشکنی کنند.

2 - وستهم - تاتنهام (16 آگوست 2014)
در حادثه ای که نسبت به درگیری بین هواداران کمی شخصی تر محسوب می شود، بازی افتتاحیه فصل 2014 - 2015 مابین تیم های وستهم و تاتنهام با ورود یک تماشاگرنما به داخل زمین بازی و هجوم به «کریتسن اریکسن» که خود را برای ارسال ضربه آزاد آماده می کرد، با وقفه ای چند دقیقه ای مواجه شد.
اگرچه تاتنهامی ها در نهایت بازی را با نتیجه یک بر صفر به سود خود به پایان رساندند اما جنجال با هجوم آن هوادار پایان نگرفت و در جریان بازی، «کایل ناتن» و «جیمز کالینز» هر 2 از زمین اخراج شدند تا هر دو تیم با 10 نفر به کارشان ادامه دهند.
اما به اصطلاح سورئال ترین و تخیلی ترین صحنه بازی با ورود همان هواداری به وجود آمد که پس از گریز از بین نیروهای امنیتی خود را به اریکسون رساند و خودسرانه توپ کاشته شده اریکسون را روانه دروازه کرد.

3 - یانگ بویز - بازل (24 سپتامبر 2018)
یکی از دیگر از عجیب ترین و البته تازه ترین اخلالگری های هواداران در سوئیس و در بازی تیم های یانگ بویز و بازل رخ داد، بازی که مدافع عنوان قهرمانی یعنی یانگ بویز، حریف خود را با نتیجه هفت بر یک در هم کوبید.
هواداران با پرتاب مجموعه ای از اشیاء از جمله دسته های بازی رایانه ای و توپ های تنیس موجب وقفه 2 دقیقه در بازی شدند.

4 - آ.ا. ک آتن - آژاکس (27 نوامبر 2018)
در حادثه ای دیگر اما به مراتب جدی تر، نبرد تیم های آ.ا. ک آتن و آژاکس که در نوامبر سال جاری برگزار شد، شاهد صحنه های خشونت بار روی سکوها بود که در نهایت با مجروح شدن و خونریزی تماشاگران تمام شد.
این بازی در نهایت به لطف دبل «دوسان تادیک» بازی ساز اسبق تیم ساوتهمپتون به سود آژاکسی ها پایان پذیرفت اما این پیروزی شیرین، تحت الشعاع صحنه های خشونت بار حاشیه دیدار قرار گرفت.
آغازگر این آشوب بمب دست سازی بود که از سوی هواداران تیم میزبان به سمت سکوهای تیم میهمان پرتاب شده بود؛ پلیس ضد شورش برای متوقف کردن هواداران آژاکس وارد درگیری شد با این حال درگیری هواداران تیم میهمان با پلیس موجب ثبت تصاویری دلخراش از هواداران با صورت هایی آغشته به خون شد.

5- شفیلدیونایتد - استون ویلا (1 سپتامبر 2018)
آشوبی دیگر در برامال لین (ورزشگاه اختصاصی تیم شفیلد) و در جریان بازی که در نهایت با شکست سنگین چهار بر یک استون ویلا خاتمه یافت، رخ داد.
تیم تحت هدایت «استیو بروس» در آستانه بازی تحت فشار زیادی قرار داشت و شرایط، زمانی تشدید شد که استون ویلا در نیمه نخست، سه بر صفر از حریفش عقب افتاد و نمایش غالب تیم میزبان موجب بروز درگیری در سکوهای تیم میهمان شد.
شکست سنگین خارج از خانه استون ویلا را تا رده دوازدهم تنزل داد تا تقلای آنان در آستانه اتمام دوران حضور بروس روی نیمکت این تیم، همچنان ادامه یابد.

6 - برایتون - وستهم (6 اکتبر 2018)
آنچه موجب توقف بازی لیگ برتر جزیره مابین تیم های برایتون و وستهم شد، بیشتر از آنکه خشونت بار باشد، خنده دار بود.
برایتون بازی را در ورزشگاه خانگی (امکس) با نتیجه یک بر صفر با پیروزی پشت سر گذاشت اما یادآوری بازی برای «کوین فرند» داور میدان، به خاطره ای خجالت آور تبدیل شد؛ در واقع قاضی میدان در جریان بازی توسط یک شی مستهجن مورد هدف قرار گرفت اما فرند به شکلی تحسین برانگیز و البته با چهره ای سرخ از خجالت، شی مذکور را از زمین خارج کرد؛ وستهم در این بازی شکست خورد اما داور بینوا قربانی اصلی این نبرد لیگ برتری لقب گرفت.

انتهای پیام/