با سرد شدن هوا و لزوم استفاده از شوفاژ بهتر است نحوه هواگیری شوفاژ را یاد بگیرید. این کار بسیار ساده می باشد و بدون صرف کمترین هزینه تنها با 8 گام ساده می توانید در خانه شوفاژ ها را هواگیری کنید. در این بخش از پارس نیوز علل گرم نشدن شوفاژ ها را بررسی کرده ایم.

هواگیری شوفاژ را جدی بگیرید

هواگیری پکیج - نحوه هواگیری شوفاژ

توصیه ما به شما این است که هواگیری رادیاتور و یا هواگیری شوفاژ خود را به صورت دوره‌ای جدی بگیرید. با هواگیری رادیاتور پکیج به صورت منظم و دوره‌ای، دیگر دچار مشکلات جدی پکیج نخواهید شد. اما اگر شوفاژها به طور مداوم هوا می‌گیرند ممکن است مشکل اساسی در مورد آن‌ها وجود داشته باشد و هوا از جایی وارد سیستم گرمایشی شود اما اگر هر سال فقط چند بار نیاز به هواگیری شوفاژ دارید، احتمالاً مشکل خاصی وجود ندارد.

یکی از علل هواگیری مکرر رادیاتور می‌تواند این باشد که مدت زیادی از عمر شوفاژها گذشته باشد و اتصالات و لوله‌های آن دچار خوردگی شده باشند.

چرا پکیج دیواری هوا می گیرد؟

 • یکی از دلایل هواگرفتن شوفاژ ها این است که هوا به طریقی وارد مسیر لوله کشی آب می شود. مثلاً وجود سوراخ های ریز در لوله‌ها. بنابراین باید سوراخ را پیدا نموده و آن را تعمیر کنید.
 • ممکن است خوردگی فلز آلومینیوم باعث ایجاد گاز هیدروژن در مسیر لوله ها می شود. در چنین شرایطی تکنیسین تعمیرکار پکیج، دستگاه را شستشو داده و مواد ضدخورندگی به آن وارد می کند.
 • در صورتی که رادیاتورهای شما قدیمی است فلزاتی نظیر آهن نیز ممکن است باعث ایجاد گاز هیدروژن شوند.

هواگیری شوفاژ - نحوه هواگیری شوفاژ

بهترین زمان برای هواگیری رادیاتور شوفاژ

 • هنگام شروع فصل سرما و هم برای مدت زمانی که از توقف جریان آب داخل رادیاتور ها گذشته است و قصد راه اندازی مجدد پکیج را دارید.
 • زمانی که پکیج را روشن کرده اید ولی با روشن شدن پکیج و گردش آب داخل رادیاتور ها، شوفاژ و شیرآلات صدای غیر معمولی دارند و یا صدای از داخل شوفاژ صدای شرشر آب به گوش می رسد.
 • زمانی که دما در نقاط مختلف رادیاتور به صورت یکنواخت نمی باشد مثلا نواحی بالای رادیاتور نسبت به قسمت پایین تر آن سرد تر می باشد، این تفاوت دما نشانه این است که نیاز به هواگیری شوفاژ می باشد.
 • اگر بخشی از نواحی رادیاتور یا همه قسمت های رادیاتور همزمان با هم درد بود نشتی هم وجود دارد در این صورت ابتدا باید اتصالات را مورد بررسی قرار داده و رفع ایراد گردد و بعد از آن هواگیری پکیج انجام شود در غیر این صورت مشکل همچنان باقی می ماند.
 • اگر بعد از هواگیری پکیج بازهم شوفاژ گرم نمیکند باید از همین کار پکیج کمک بگیرید تا با توجه به مدل و برند فکر اقدامات تخصصی را انجام دهد لازم است قبل از هرگونه اقدامی برای تعمیر حتماً عیب یابی پکیج توسط کارشناس صورت گرفته باشد و سپس پکیج تعمیر شود.
 • دقت داشته باشید که اگر هیچکدام از رادیاتورها بعد از اینکه پکیج راه‌اندازی شد که هم نمی شوند به احتمال زیاد مشکل در پکیج یا سیستم لوله‌کشی آن می باشد که با هواگیری پکیج مشکل حل نمی‌شود و باید نسبت به تعمیر پکیج اقدام کنید.

نحوه هواگیری شوفاژ در 8 مرحله

شوفاژ و رادیاتور را بررسی کنید.

در مرحله اول از آموزش نحوه هواگیری شوفاژ باید شوفاژها را بررسی کنید. شوفاژهایی که هوای سرد در قسمت بالایی آن ها محبوس شده باشد نیاز به هواگیری دارند. بنابراین هنگامی که سیستم گرمایشی را روشن می کنید یا کل شوفاژ سرد است و یا قسمت بالایی آن سرد است اما بخش های زیرین گرم هستند.

متاسفانه سرد بودن شوفاژ نشان دهنده ی مشکلات دیگری نیز می باشد. قبل از شروع به کار، مشکلات رایج شوفاژها را که در پایین ذکر شده اند بررسی کنید.

اگر هیچ یک از آن ها مشکل شما نبود به احتمال زیاد نیاز به هواگیری شوفاژ دارید.. هنگامی که گرمای شوفاژها را بررسی می کنید مراقب انگشتان خود باشید.

هواگیری رادیاتور - نحوه هواگیری شوفاژ

 • اگر در خانه ی خود چند شوفاژ دارید و همه ی آن ها سرد یا ولرم هستند، احتمالاً مشکلی بزرگ در سیستم گرمایشی شما وجود دارد. ممکن است پکیج به خوبی کار نکند یا ممکن است در قسمتی از سیستم گرمایشی شما لجن یا رسوبات تجمع یافته باشند.
 • اگر مشکل سرد بودن بالا و گرم بودن پایین شوفاژ به دلیل تجمع آب در کف شوفاژ باشد شما نشتی آب خواهید داشت. سیستم گرمایشی را خاموش کنید و سپس سرپیچ شیر ورودی آب را که بر روی شوفاژ قرار دارد سفت کنید. اگر این کار باعث قطع نشتی نشد احتمالاً سرپیچ پوسیده شده است و باید آن را تعویض کنید و یا با یک سرویسکار تماس بگیرید .
 • اگر شوفاژهای اتاق های بالایی خانه کار نمی کنند اما شوفاژهای اتاق های پایینی گرم هستند احتمالاً قشار سیستم گرمایشی شما کم است و نمی تواند آب را در شوفاژهای بالایی به گردش درآورد .

یک سَری برای باز کردن شیر تخلیه ی شوفاژ تهیه کنید.

برای هواگیری شوفاژ ، ابتدا باید یک سری برای باز کردن شیر هواگیری پیدا کنید. در یکی از گوشه های بالایی شوفاژ خود به دنبال یک شیر تخلیه ی کوچک بگردید.

یک قطعه ی مستطیلی کوچک روی این شیر وجود دارد که از این قسمت با استفاده از یک سَری می توان شیر شوفاژ باز و بسته و تنظیم کرد. بعضی از شوفاژهای جدید به گونه ای طراحی شده اند که با استفاده از یک پیچ گوشتی میتوان شیر هواگیری آن ها را باز و بسته کرد.

سیستم گرمایشی را خاموش کنید.

قبل از هواگیری شوفاژ مطمئن شوید که سیستم گرمایشی را خاموش کرده اید چرا که فعال بودن سیستم گرمایشی باعث می شود هوای بیشتری داخل سیستم تولید شود.

قبل از هواگیری شوفاژ باید به آن ها زمان بدهید تا گرمای آن ها پراکنده شده و دیگر گرم نباشند. اگر قسمتی از شوفاژ هنوز گرم است، قبل از این که وارد مرحله ی بعدی شوید اجازه دهید به طور کامل خنک شود .

تعمیر شوفاژ - نحوه هواگیری شوفاژ

شیرهای شوفاژ و رادیاتور را باز کنید.

مطمئن شوید که هم شیر ورودی و هم شیر خروجی آب باز هستند. سپس با استفاده از سَری مخصوص و یا هر ابزار دیگری پیچ شیر هواگیری شوفاژ را بچرخانید. برای باز کردن شیر، ابزار خود را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید. هنگامی که هوا از شوفاژ و رادیاتور شما خارج می شود شما باید صدای آن را بشنوید .

باز کردن شیر هواگیری شوفاژ باعث می شود هوای سرد محبوس در داخل شوفاژ و رادیاتور به بیرون راه یابد و از طریق لوله هایی که به سیستم گرمایشی شما متصل هستند با آب جایگزین شود .

قطره های آبی که از شیر بیرون می آید را پاک کنید.

در گام پنجم از نحوه هواگیری شوفاژ هنگامی که هوا از شیر هواگیری شوفاژ خارج می شود مقداری آب هم خارج می شود. یک دستمال آشپزخانه یا لباس کهنه را جلوی شیر تخلیه نگه دارید تا قطرات آب روی آن بریزند. به جای دستمال می توانید یک کاسه یا ظرف را در محل نگه دارید.

تخلیه ی هوا را ادامه دهید تا زمانی که آب به بیرون پاشیده شود.

هنگامی که آب به بیرون فواره بزند ( نه آبی که با هوا مخلوط است و قطره قطره بیرون می آید ) متوجه می شوید که هوا را کاملاً تخلیه کردید. سری را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و شیر هواگیری شوفاژ را ببندید و مطمئن شوید که هیچ نشتی وجود ندارد. با استفاده از یک دستمال تمام آبی که به اطراف شوفاژ و رادیاتور پاشیده شده است را خشک کنید.

همین فرایند را برای تمام شوفاژهای خانه ی خود تکرار کنید.

در گام هفتم از نحوه هواگیری شوفاژ حتی اگر تنها در یکی از شوفاژ های شما مشکل گرمایش وجود دارد، برای این که از خارج شدن تمام هوای محبوس شده در سیستم گرمایشی خود اطمینان پیدا کنید، بهتر است هواگیری شوفاژ و رادیاتور را برای تمام خانه انجام دهید.

برای این که سیستم گرمایشی شما عملکرد خوبی داشته باشند باید هواگیری شوفاژ و رادیاتور را به طور منظم انجام دهید. انجام هواگیری به صورت سالانه یا پس از انجام هر تعمیر و اصلاح معمولاً کافی خواهد بود .

آبریزی رادیاتور - نحوه هواگیری شوفاژ

مرحله هشتم نحوه هواگیری شوفاژ: بررسی سطح فشار پکیج

در گام هشتم نحوه هواگیری شوفاژ ، با تخلیه کردن هوای اضافی داخل سیستم گرمایشی، شما فشار کلی سیستم گرمایشی خود را پایین می آورید. در صورتی که فشار سیستم پایین باشد گرما به بعضی از شوفاژ و رادیاتور های شما نمی رسد (به خصوص شوفاژ و رادیاتور اتاق های بالایی خانه). برای بالا بردن فشار سیستم گرمایشی باید میزان آب داخل سیتم را بیشتر کنید.

 • در محیط های مسکونی اگر فشار سیستم گرمایشی بین 0.8 تا 1 بار باشد کفایت می کند. هرچه فشار بیشتر باشد گرما بهتر به شوفاژ و رادیاتور های دورتر و بالاتر می رسد.
 • اگر پکیج شما مجهز به سیستم پرکن خودکار است، بدون این که شما کاری انجام دهید فشار ثابت خواهد ماند. در غیر این صورت به صورت دستی فشار آب را تنظیم کنید.

اشتباه‌های متداول در هواگیری شوفاژ

اولین اشتباه متداول در این فرایند روشن بودن پکیج هست. وقتی کار رو شروع می‌کنیم باید پکیج رو خاموش کنیم و بعد از هواگیری همه رادیاتور‌ها، پیکیج رو روشن کنیم.

اشتباه بعدی درست تنظیم نکردن بار یا فشار پکیج، بعد از هواگیری هست. وقتی که رادیاتور رو هواگیری می‌کنیم شاهد افت بار هستیم. در صورتی که بار دستگاه رو به درستی تنظیم نکنیم هم به پکیج فشار میاد و هم گرمای مطلوبی رو از رادیاتورها به دست نمیاریم. برای تنظیم فشار مورد نیاز پکیج باید با استفاده از شیر فشار (شیر پرکن) پکیج فشار مورد نیاز رو به پکیج تزریق کنید.

اگر با وجود هواگیری به روش صحیح، رادیاتور گرم نشد، چه کنیم؟

در این صورت سرد بودن رادیاتورهای شما علت دیگری دارد. مهم‌ترین علت‌ها را در ادامه بیان کرده‌ایم.

 • کاهش فشار آب.
 • خرابی سنسور گرمایش.
 • مشکل در مسیر انتقال آب به رادیاتور.
 • وجود مشکل در ورود گاز به سیستم گرمایشی.
 • انباشته شدن رسوبات داخل مبدل.
 • اشکالات فنی پکیج یا موتورخانه.

آبریزی شوفاژ - نحوه هواگیری شوفاژ

خسارات احتمالی در صورت عدم هواگیری به موقع رادیاتورها

 • ایجاد صدا در لوله‌ها و اتصالات شوفاژ
 • نارسایی یا انسداد کامل سرعت جریان آب در پمپ سرکولاتور
 • نارسایی تغییر دما بین لوله‌های خروجی و اتاق به دلیل عدم هواگیری شوفاژ
 • خوردگی سیستم به علت واکنش بین اکسیژن و قطعات دارای فلز آهن

آب دادن رادیاتور شوفاژ

این موضوع میتونه به دلیل سوراخی رادیاتور شوفاژ باشه که در این صورت نیاز به رفع نشتی، ضروری خواهد بود.

البته این موضوع هم باید در نظر گرفته بشه، گاهی رسوب گیری رادیاتورها هم واجب می‌ شود.

پیش از راه اندازی مجدد پکیج باید به هواگیری شوفاژ رادیاتور توجه کرد. برخی اوقات ممکن است سیستم گرمایش و پکیج روشن باشد ولی شوفاژها به خوبی گرم نشوند، همچنین ممکن است قسمتی از شوفاژ گرم شده و طرف دیگر سرد بماند. علت وقوع این مشکل محبوس شدن هوا در داخل شوفاژ می­ باشد. این مشکل بسیار رایج بوده و به آسانی قابل حل است. در این شرایط هواگیری شوفاژ باید انجام گیرد.

هنگامی که شوفاژی دارای هوای سرد محبوس شده باشد، نیاز به هواگیری دارد. در این شرایط وقتی سیستم گرمایش روشن می­ شود، تمام یا بخشی از شوفاژ سرد می­ ماند. سرد بودن شوفاژ همچنین می ­تواند دلایل دیگری نیز داشته ­باشد پس لازم است قبل از اقدام به هواگیری موارد دیگر را نیز بررسی کنید.