8 علت آبریزی پکیج ایران رادیاتور، بوتان و ... را برایتان شرح داده ایم. آبریزی پکیج ها یکی از بزرگترین معضلات آن هاست مخصوصا اگر پکیج در آشپزخانه نصب شده باشد. ما به شما روش تعمیر پکیج را یاد می دهیم تا در صورت بروز این مشکل فورا اقدام نمایید.

علت آبریزی پکیج ها چیست

عدم آب بندی صحیح اتصالات از علت آبریزی پکیج

بسیاری از افراد تعمیرکار پکیج علت آبریزی پکیج را نصب ناصحیح پکیج می‌دانند که توصیه می‌کنند در هنگام نصب پکیج از افراد متخصص و ماهر در این امر کمک بگیرید و کار را به افراد اماور نسپارید تا با نصب صحیح پکیج هزینه های تعمیر بعد آن را به همراه نداشته باشد.

چرا پکیج آب می دهد - علت آبریزی پکیج

در هنگام نصب پکیج باید علاوه بر شیلنگ های پیسواری که به خود پکیج نصب می‌شوند اتصالات دیگر از قبیل سختی گیر، زانو، چپقی و… را هم در قسمت زیر دستگاه به درستی متصل کنند و همه اتصالات را عایق بندی کنند تا بعد از نصب دچار نشتی آب نشود.

در نظر داشته باشید که این مشکل در زمان تعمیر پکیج، سرویس پکیج در زمان های مختلف و یا در همان زمان نصب پکیج بیشتر دیده می شود ولی گاها به دلیل بالا رفتن دمای آب و یا پوسیدگی هم این اتفاق ممکن رخ دهد.

در این حالت باید اتصال را شناسایی کنید و با تماس با یک لوله کش خبره و یا سرویسکار پکیج از او بخواهید که برای رفع نشتی اقدام کند. خودتان هم می‌ توانید با بستن شیر ورودی دستگاه و خروجی دستگاه پکیج و بعدا شیر ورودی آب ساختمان اتصال مربوطه را باز و تعویض کنید.اما تا حد امکان برای رفع هر گونه از آبریزی پکیج دیواری از سرویسکار پکیج کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: چه زمانی و چه مقدار مصرف تخم بلدرچین برای کودکان مفید است؟

ایجاد ترک یا سوراخ در مبدل پکیج علت آبریزی پکیج

ایجاد ترک یا سوراخ در مبدل پکیج یکی دیگر از شایع ترین علت آبریزی پکیج می باشد که مشتریان با ان دست و پنجه نرم می کنند. این مشکل در پکیج های تک مبدله و دو مبدله به شکل های مختلف خود را نشان می دهد.

در پکیج تک مبدله گاها پیش می آید که به دلیل سوراخ شدن یکی از راه های ورودی و حرکت آب د رپکیج آب مصرفی و یا آب رادیاتور ها بدون دلیل داغ می شوند و هیچ نشتی آبی هم در پکیج دیده نمی شود. اما گاها با سوراخ شدم بخصوص بدنه بیرونی مبدل این نشتی خود را با نشان دادن قطراتی در زیر دستگاه نشان می دهد.

اما در پکیج های دو مبدل این اتفاق شایع تر است و با سوراخ شدن یکی از مبدل ها به راحتی آب از دستگاه بیرون می ریزد.

در زمان استفاده از سیستم گرمایشی دستگاه باید حسابی دقت کنید که در زمان نشتی این موضوع باعث افت فشار دستگاه نشود. در چنین شرایطی احتمال دارد نشتی آب پکیج باعث تخلیه مدار گرمایش و افت فشار دستگاه شود. اگر این حالت رخ داده باید تا رفع عیب دستگاه را خاموش کنید

اما اگر نشتی از مدار مصرفی آب گرم دستگاه باشد معمولا افت و یا افزایش فشار در دستگاه پکیج مشاهده نمی شود و اغلب در زمان هایی که برای استفاده از آب مصرفی شیری در داخل خانه باز می شود این نشتی بیشتر می شود.

برای تعمیر پکیج در زمانی که نشتی از مبدل دستگاه و یا یکی از مبدل های دستگاه می باشد هر چند امکان امکان جوشکاری مبدل هم هست اما توصیه می شود مبدل دستگاه را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: عکس قطب جنوب شگفت انگیز و تماشای شفق قطبی

تعمیر پکیج - علت آبریزی پکیج

پاره شدن لوله و یا اتصالات درون دستگاه علت آبریزی پکیج

در درون پکیج معمولا انتقال آب در بین مبدل اولیه و ثانویه و یا حرکت آب در مدارهای مختلف دستگاه پکیج برای عملیات های مختلف به غیر از مبدل ها از بین لوله ها و اتصالات دیگر انجام می شود. جنس این لوله ها اغلب برنجی است و به این راحتی دچار نشتی و خرابی نمی شوند.

عمده ترین دلیل نشتی از زیر پکیج یا همان علت آبریزی پکیج که عامل آن این اتصالات باشند خراب شدن اورینگ و یا واشر در بین این اتصالات بر اثر حرارت زیاد دستگاه پکیج می باشد. اما گاها نیز به دلیل ضربه خوردن و یا رسوب گرفتن این لوله ها ترک و یا ترک هایی در بین لوله ها ایجاد می شود که باعث نشتی در دستگاه می شود.

در این حالت برای تعمیر پکیج باید لوله ای که دچار نشتی شده شناسایی و اقدام به تعویض آن به قطعه مشابه بکنید.

بسیاری از افراد متخصص در زمینه تعمیر پکیج با تعویض و یا سفت کردن واشر ها از آبریزی پکیج جلوگیری می کنند. ولی در هر صورت اگر در زمینه تعمیرات پکیج تخصص و مهارتی ندارید بهتر است از یک سرویسکار پکیج یا تعمیرکار پکیج باتجربه کمک بگیرید تا مشکلی برای پکیج تان بوجود نیاید و هزینه های زیادی را متحمل نشوید.

خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان دستگاه علت آبریزی پکیج

شیر تخلیه یا همان شیر اطمینان یکی از قطعات اصلی پکیج می باشد که در زیر اتصالات پکیج و به منظور کنترل فشار داخلی پکیج تعبیه شده است. این قطعه بخصوص در زمان هایی که به دلیل خرابی منبع انبساط و یا باز ماندن شیرپرکن دستگاه و یا هر دلیل دیگر بار پکیج افزایش پیدا می کند مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از این شیر فشار دستگاه در این شرایط کنترل می شود.

در برخی از مواقع به دلیل اغلب فرسودگی و یا وارد شدن شوک گرمایی و یا ضربات غیر منتظره این شیر خراب می شود و دچار نشتی می شود. از بزرگترین نشانه های خرابی این شیر می توان به افت فشار دستگاه پکیج هم اشاره نمود.

چنانچه شیر تخلیه پکیج خراب شود بهترین کار برای سرویس پکیج تعویض آن با مدل مشابه می باشد. برای این کار باید حتما با یک سرویسکار خبره پکیج تماس بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد.

نشت آب از پکیج - علت آبریزی پکیج

آبریزی پکیج از ناحیه پمپ پکیج

پمپ سیرکولاتور در داخل پکیج برای گردش آب در مسیر مدار گرمایش و گرم کردن رادیاتور ها و یا لوله های ۵ لایه کاربرد زیادی دارد. این پمپ ها اغلب مقاومت بالایی دارند ولی بعد از چند سال عموما دچار سوختگی و یا ضعیف شدن می شوند که با اصلاح سیم کشی و یا تعویض پمپ مشکل گرمایش تجهیزات گرمایشی حل می شود.

پمپ پکیج بخصوص در پکیج های دو مبدله مرتبا باید کار کند و این موضوع باعث می شود طول عمر پمپ پکیج در پکیج های دو مبدله نسبت به تک مبدله کمتر باشد. گاهی مواقع با خراب شدن این پمپ ها ، نشتی پکیج از اطراف پمپ دیده می شود که باز هم با افت فشار پکیج همراه خواهد بود.

در بسیاری از مواقع در صورتیکه خرابی پمپ باعث افت فشار و نشتی آب پکیج باشد می توان اقدام به تعمیر برخی از قسمت های پمپ کرد اما در برخی از مواقع جهت رفع آبریزی پکیج سرویسکار پکیج تنها راه تعمیر پکیج را تعویض پمپ اعلام می کند.

نشتی آب از محل شیر پرکن دستگاه

وقتی شیر پرکن پکیج خراب شود. اغلب باعث بالا رفتن فشار داخلی پکیج می شود .زیرا نشتی شیر پرکن باعث می شود .تا آب عموما وارد مدار گرمایش شده و فشار آن را بالا ببرد. به همین دلیل از عمده ترین دلایل خرابی شیر پرکن بالا رفتن فشار مدار پکیج است.

اما گاها از پشت مهره ورودی و یا به دلیل ترک خوردن زیر شیر پرکن نشتی آب در این محل به بیرون دستگاه پکیج دیده می شود.

اگر شیر پرکن ترک خورده باشد. و یا سوراخ شده باشد تنها راه تعویض شیر پرکن می باشد. اما اگر از پشت شر پرکن نشتی آب یا همان آبریزی پکیج دیده شد. احتمال دارد که واشر آب بندی آن خراب شده باشد و با تعویض این واشر مشکل حل شود.

شاید دلایل دیگری را هم بتوان دلیل آب دادن پکیج و سر ریز شدن آب از زیر پکیج دانست. مانند خرابی منبع انبساط پکیج و نشتی آب از محل سوزن دستگاه، خرابی شیلنگ رابط منبع انبساط و مدار گرمایش و … اما عمده ترین دلایل نشتی آب از پکیج همین بود که عنوان شد.

پکیج ابران رادیاتور - علت آبریزی پکیج

زنگ زدگی مبدل پکیج علت آبریزی پکیج

در مواقعی که علت چکه کردن آب از ریز پکیج به دلیل خوردگی یا زنگ زدگی مبدل باشد. راهی جز تعویض آن قسمت باقی نمی ماند. مبدل در دستگاه پکیج قطعه تقریبا گران قیمتی است. با گذشت زمان، این قطعه پوسیده خواهد شد و اگر این قسمت دچار ترک خوردگی شود، سبب نشتی آب از زیر پکیج خواهد شد.

باز هم شما باید در این مورد نظر متخصص پکیج را جویا شوید. اگر پکیج شما دارای گارانتی می باشد می توانید آن قطعه را تعمیر کرده و هزینه کمتری در مقایسه با تعویض آن بپردازید.

پوسیدگی قطعات داخلی پکیج علت آبریزی پکیج

با توجه به این که پکیج دستگاهی است.که دائما در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. و مهم تر از همه با توجه به وجود سختی در آب، پوسیدگی قطعات داخلی پکیج امری اجتناب ناپذیر است.که نتیجه این پوسیدگی می تواند یکی از دلایل آبریزی پکیج باشد.

خرابی دیافراگم در منبع انبساط پکیج

با افزایش دما، حجم آب نیز افزایش پیدا می کند.این حجم اضافی آب بر اثر پیام دیافراگم منبع انبساط مبنی بر افزایش انبساط دستگاه، کنترل می شود. حال اگر دیافراگرم منبع انبساط دچار نقص شود، حجم آب اضافی در پکیج نشت خواهد کرد.

حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا نشتی آب از زیر پکیج خطرناک است ؟

اگر پکیج شما از زیر آن آبریزی دارد.شما این شانس خوب را داشته اید .که در قسمت بیرونی از سیستم برق دستگاه این اتفاق رخ داده. گرچه که همه قسمت های برقی پکیج دارای روکش هستند ولی باز هم توصیه ما به شما این است که با متخصص آن تماس بگیرید.

علاوه بر این که چکه کردن آب از پکیج به شکل بالقوه خطرناک است. به خاطر داشته باشید که آبریزی از پکیج در هر جایی می تواند سبب خطرات درونی بیشتر شود. برای مثال اگر آب چکه کند و به داخل برد دستگاه نفوذ کند، شما راهی جز تعویض کلی پکیج ندارید.

پکیج بوتان - علت آبریزی پکیج

آموزش رفع آبدهی پکیج

بعد از یافتن علت آبریزی پکیج نوبت آن است بدانید چگونه ریزش آب از پکیج را قطع کنیم:

برای قطع کردن ریزش آب باید  فشار پکیج پایین آورده شود

و انجام اینکار سه مرحله دارد

۱. شیر ورودی آب پکیج را ببندید

زیر تمام پکیج ها چهار شلنگ سیمی وجود دارد

۲ شلنگ با قطر بیشتر و ۲ شلنگ با قطر کمتر ( به مهره های متصل به پکیج دقت کنید )

شلنگ های با قطر کمتر ، ورودی و خروجی آب مصرفی می باشند

که معمولاً شلنگ نازک تر سمت راست ، ورودی آب سرد میباشد

اگر شیر ورودی در پکیج وجود ندارد، میتوانید فلکه آب اصلی را ببندید

۲. شیر آبگرم ظرفشویی را باز کنید

با باز کردن یک شیر آبگرم ، مسیر خروج آب داخل پکیج را باز میکنید تا آب های که درحال ریزش از زیر پکیج هستند از طریق شیر آبگرم خارج شوند

۳. شیر پرکن یا به اصطلاح غلط شیر هواگیری زیر پکیج را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و باز کنید

عقربه فشار روی پکیج هرگاه به صفر رسید ، شیر پرکن را ببندید

حالا می‌توانید فلکه اصلی ساختمان (اگر بسته اید) یا آب سرد ورودی پکیج را باز کنید.