علت نشت آب از اسپیلت و کولر های گازی چیست؟ با نزدیک شدن به فصل گرما و استفاده ی زیاد از کولر و اسپیلت، این مشکلات بیشتر خودشان را نشان می دهند. با چند راه ساده به شما یاد می دهیم چگونه خودتان بدون نیاز به تعمیرکار آبریزی کولر و اسپیلت را رفع کنید.

علت نشت آب از اسپیلت

بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب ( ناودانی کولر) علت نشت آب از اسپیلت

خروجی سینی تخلیه آب که از آن به عنوان ناودانی کولر نیز یاد می کنند دقیقا همان جایی است که آب حاصل از رطوبت کولر گازی در آن جمع شده و سپس به کمک لوله هایی به سمت بیرون هدایت می شود.

دلیل آب ریزی کولر - علت نشت آب از اسپیلت

دلایل زیادی وجود دارد که باعث بسته شدن این این خروجی می شود که از جمله آن میتوان به گرد و خاک حاوی لجن و پرزهای فرش اشاره کرد. هنگامی که این مسیر مسدود می شود آب از مسیر خود خارج شده و در نهایت آبریزی کولر گازی یا چکه کردن آب از کولر گازی را پدید می آورد.که در اینجا نحوه رفع آبریزی کولر گازی که این مورد دلیلش باشد را به توضیح میدهیم.

بیشتر بخوانید: علت برفک زدن یخچال چیست ؟ رفع برفک انواع یخچال

نحوه باز کردن پنل داخلی کولر گازی برای رفع آبریزی کولرگازی

روش اول 

در این روش شما باید مانند عکس زیر  خارها یا دکمه های زیرین پنل را باز کرده و پنل داخلی کولر گازی را از پایین به‌ صورت ۷۰ درجه به سمت بالا بلند کنید و با استفاده از یک انبردست یا کاسه یا هر وسیله دیگری که اهرم میکنید، آن را ثابت نگه‌ داشته و کاری را که می‌خواهید روی لوله تخلیه انجام دهید را انجام داده و آن را به حالت اولیه برگردانید دقت داشته باشید که بلند کردن بیش‌ از حد پنل باعث شکسته شدن گیره بالای آن و افتادن پنل خواهد شد پس از بلند کردن بیش‌ از حد خودداری کنید

روش دوم 

در این روش شما می‌توانید با باز کردن قاب جلویی پنل داخلی به زیر آن دسترسی داشته باشد البته در بسیاری از کولرها فقط با این روش قادر به دیدن و سرویس لوله تخلیه هستید در باز کردن و بستن قاب پنل داخلی بسیار دقت شود چون در صورت شکسته شدن خارهای قاب پنل داخلی در هنگام کار

صدای نابهنجاری تولید کرده و مشکل ساز میشود ما در فیلم زیر آموزش کامل این کار را برای شما فراهم کرده‌ایم که می‌توانید با دیدن آن کار را به‌ راحتی انجام داده و مشکلتان را حل کنید.

بیشتر بخوانید: عکس میدان نقش جهان | قدیمی ترین عکس گرفته شده از نقش جهان

شکستن سینی یا قاب ناودانی و آبریزش کولر گازی علت نشت آب از اسپیلت

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود کولرگازی شما دچار آبریزی شود یا به اصطلاح آبریزی کولر گازی رخ دهد شکستن سینی یا همان قاب ناودانی آب می باشد.

آبریزی اسپیلت - علت نشت آب از اسپیلت

در واقع این مشکل زمانی به وجود می آید که آب به صورت قطره ای از جلو کولر سرازیر می شود و شکستگی سینی کولر را فراهم می آورد. از دیگر دلایلی که باعث بروز این مشکل می شود میتوان به عدم نصب صحیح پنل یا بالانس نبودن فن بلور داخلی اشاره کرد که پس از گذشت مدتی لرزش پنل داخلی را به همراه دارد که عدم توجه به آن باعث شکستگی می شود

نحوه تشخیص شکستن سینی ناودانی

یکی از راه‌های تشخیص شکستگی سینی ناودانی این است که یک ترک بسیار ریز بالای قابی که فن بلور در آن قرار دارد ایجادشده و بعد از مدتی به دلیل اینکه آب از آن ترک خارج می‌شود و این آب معمولاً کثیف است این ترک سیاه شده و کاملاً قابل‌ دیدن می‌شود و مانند بک خط سیاه روی قاب سفید پنل خودنمایی.

عدم قرار گرفتن لوله درین در جای مناسب خود علت نشت آب از اسپیلت

یکی از دلایلی که باعث سرریز شدن آب از کولر گازی می شود .در عدم قرار گرفتن لوله درین در جای مناسب خود می باشد. چنین شرایطی باید اقدام به باز کردن و تعمیر کولر گازی بپردازید. این قسمت در نظر داریم تا به معرفی شایع ترین دلیلی که باعث بروز این مشکل می شود بپردازیم:

 • تا خوردن: هنگامی که لوله درین دچار تاخوردگی می شود.
 • مسدود شدن لوله درین: عواملی همچون لجن، یا گرد و خاک باعث بسته شدن این لوله می شود.
 • جمع شدن آب در سطح: گر آب حاصل از کولر گازی را در ظرف یا بطری جمع می‌کنید. باید توجه داشته باشید که اگر آب داخل ظرف به لبه شیلنگ برسد آب داخل شیلنگ دیگر قادر به‌ اضافه شدن به ظرف نبوده و به داخل کولر برگشت می‌خورد.
 • عدم رعایت شیب شلنگ تخلیه: اگر در زمینه تعمیرات و حتی نصب کولرگازی تخصص داشته باشید. به این مسئله آگاه هستید که شلنگ تخلیه همواره باید دارای شیب ملایمی برای تخلیه باشد .در صورتی که این شیب به هر دلیلی رعایت نشود در مرور زمان مشکلاتی را با خود به همراه می آورد.

کم شدن گاز کولر گازی - علت نشت آب از اسپیلت

علت نشت آب از اسپیلت کم بودن مقدار گاز کولر گازی 

اینکه چه مقدار گاز در کولرگازی شما قرار دارد تاثیر بسیار زیادی در سیکل سرمایشی آن دارد. به عقیده بسیاری از کارشناسان این دو مسئله رابطه مستقیمی را با یکدیگر به وجود آورده اند. از همین رو در صورتی که گاز موجود در آن از استاندارد لازم کمتر باشد. میتواند بر روی کل عملکرد سیستم تاثیر بگذارد .و آن را مختل کند و باعث یخ زدن کمپرسور و در نتیجه خاموش شدن کولرگازی شما شود.

عدم عایق بودن لوله های کولر گازی و آبریختن از کولر گازی

یکی از مهمترین و شایع ترین دلایلی که باعث آبریزی کولر گازی می شود .عایق نبودن لوله های مخصوص آن بخصوص در نواحی لوله های زیر یونیت داخلی می باشد. که میتواند ریزش آب را به دنبال داشته باشد. در واقع لوله های کولر گازی بسیار خنک هستند. و اگر نتوان آن را با عایق پوشاند رطوبت هوا را به خود جذب می کند. و این مسئله به صورت ریزش آب به شکل قطره قطره در داخل منزل نمود پیدا می کند.

 نشت هوا از علت نشت آب از اسپیلت

نشت هوا یکی از شایع ترین دلیل آب دادن کولر گازی است که ممکن است منجر به ریزش اب از اسپیلت شود.

برای کارایی بهینه دستگاه، هوایی که به آن میرسد باید از دریچه عبور کند، اگر هوا آنطور که باید عبور نکند، هوا در حال نشت بوده و منجر به عملکرد غیراستاندارد میشود.

کثیفی سیم پیچ کندانسور

کندانسور کولرگازی در خارج از خانه قرار دارد. این یونیت شامل سیم پیچ کندانسور، کمپرسور و موتور دمنده (کمپرسور) است. از آنجا که این واحد در بیرون قرار دارد، احتمال بیشتر برای جمع شدن زباله ها و خاک ها را داشته و موجب انسداد میگردد. این میتواند موجب تجمع آب در اسپیلت و آبریزی کولر گازی شود.

دمای سرد علت نشت آب از اسپیلت

هنگامی که دمای بیرون خیلی خنک است سیم پیچ خنک کننده در اثر هوای سرد منجمد می شود و علت آب دادن کولر گازی میگردد.

تعمیر اسپیلت - علت نشت آب از اسپیلت

چگونه آبریزی کولرگازی را تعمیر کنیم؟

تمیز کردن و گرد و غبار تخلیه میعانات برای رفع مشکل آبریزش اسپیلت

کندانسور هوای گرم را می کشد، هوای خنک را به داخل اتاق آزاد می کند. هوای گرم متراکم شده و رطوبت آن تبدیل به آب میشود. آب از طریق مخزن تخلیه میعانات و لوله میعانات واحد تخلیه میشود. لازم به ذکر است که عدم نگهداری منظم و تجمع خاک و گرد و غبار باعث خفگی خطوط تخلیه می شود.

رفع نشت آب از اسپیلت با تمیز کردن و سرویس اسپیلت

 • خاموش و قطع کردن واحد تهویه هوا. این برای اطمینان از ایمنی است.
 • مخزن تخلیه میعانات در یک نقطه اشباع در زیر سیم پیچ های تبخیر قرار دارد.
 • بررسی کنید که آیا آب از قاب پنل سرریز شده که اگر این چنین بود احتمال اینکه کانال تخلیه مسدود شده باشد وجود دارد.

مراحل برطرف کردن گرفتگی مخزن تخلیه در زمان آبریزی کولر گازی

 1. دهانه تخلیه که در یونیت خارجی قرار دارد را تمیز کنید و به این ترتیب تمام زباله ها، خاک و قالب موجود در زهکشی را جدا کنید.
 2. همچنین از بازگشت خاک به داخل زهکش جلوگیری کنید.
 3. همچنین میتوان از پمپ مکش فشار قوی استفاده کنید. در نظر داشته باشید این پاکسازی زمانبر میباشد.
 4. ضربات مکش را به مدت کمتر از یک دقیقه به طور مداوم ادامه دهید.
 5. هر بار را بررسی کنید تا چه میزان خاک برداشته شود.
 6. این فرآیند را چندین بار انجام دهید تا جایی که هیچگونه گرد و غبار نباشد.

یمپ درین راه حل رفع نشت آب از اسپیلت

یکی دیگر از راه های رفع آبریزی کولر گازی استفاده از پمپ های درین می باشد .که در زیر پنل داخلی کولر گازی نصب می شود و آب را به خارج منتقل می کند.

پمپ درین چیست؟

آب حاصل از تعریق اواپراتور در یونیت داخلی دستگاه های سرمایش درون سینی تعبیه شده در زیر دستگاه جمع می شود.این آب در مواردی که امکان دفع آن به صورت عادی (با شیب ملایم ) وجود ندارد .از طریق قرار دادن پمپ مناسب در مدار دفع آب قابل هدایت است.

علت آبریزی اسپیلت - علت نشت آب از اسپیلت

رفع نشت آب از اسپیلت با محلول سرکه

 • محلول سرکه تقطیر شده را در لوله های تخلیه بریزید.
 • محلول را به مدت یک ساعت در لوله ها نگه دارید
 • بدین ترتیب هرگونه گرد و غبار سرسخت یا زنگ زدگی در لوله های تخلیه از بین برده میشود.
 • حالا با استفاده از آب تمیز ، لوله تخلیه را تمیز بشویید.

رفع نشت آب از اسپیلت با تمیز کردن سیم پیچهای داخلی و خارجی

سیم پیچهای داخلی شامل اواپراتور و فن هستند، سیم پیچ های خارجی شامل سیم پیچ کندانسور هستند.

در زیر روش های تمیز کردن هر یک از این سیم پیچها شرح داده شده است.

اواپراتور

برای تمیز کردن این قسمت:

• دستگاه را خاموش و از برق جدا کنید.

• پنل جلوی دستگاه را بردارید.

• از دستگاه خلاء استفاده کنید. شما همچنین می توانید از یک برس نرم برای کار استفاده کنید.

• باله های آلومینیومی در سیم پیچ های تبخیر کننده (اواپراتور) بسیار نازک هستند و ممکن است هنگام انجام کار خم شوند. بنابراین بسیار مراقب باشید.

یکی از عواملی که دلیل آب دادن کولر گازی میباشد کثیفی بیش از حد فیلتر ها و اواپراتور میباشد که در صورت عدم توجه به آن باید برای سرویس اسپیلت خود اقدام کنید.

فن داخلی

فن کولر گازی با هدف دمیدن هوای خنک از قسمت هوایی در جهت خاص انجام می شود.

 • برای دسترسی به این قسمت، شاسی داخلی را با کمک پیچ گوشتی جدا کنید.
 • برای تمیز کردن این قسمت از یک محلول اسپری مناسب استفاده کنید. پس از پاشیدن آن، 15 دقیقه صبرکنید.
 • حالا با استفاده از آب گرم آن را کاملاً بشویید.
 • بگذارید قبل از شستشو دوباره آب آن کاملاً تخلیه شود.
 • قبل از برگرداندن آن در موقعیت مناسب اطمینان حاصل کنید که کاملاً خشک شود.

اسپیلت - علت نشت آب از اسپیلت

بررسی سیم پیچ های کندانسور در زمان آبریزی کولر گازی

برای تمیز کردن سیم پیچ ها کندانسور وقتی اسپیلت آبریزی دارد باید:

کندانسور را از برق جدا کنید.

 • برای دسترسی به سیم پیچ های کندانسور، محفظه بیرونی را بشویید.
 • پس از پاک کردن آنها، از براش (برس مخصوص) برای پاک کردن، کثیفی، آهک، چربی و مانند آن استفاده کنید.
 • از یک پاک کننده مناسب برای سیم پیچها استفاده کنید.
 • پس از اتمام کار، سیم پیچها را با آب معمولی بشویید.

نکته پایانی اینکه مناسب‌ترین راه برای تخلیه آب کولر گازی، استفاده از لوله مرکزی تخلیه آب کولر گازی است.

البته باید به این موضوع توجه داشت که منظور از لوله مرکزی، لوله فاضلاب نیست. زیرا به علت بوی بد، امکان ورود بوی نامطبوع از طریق کولرگازی بسیار زیاد است. به همین دلیل یک لوله جدا مخصوص کولرگازی کشیده شده و آب خروجی از این طریق تخلیه می‌شود.

توجه داشته باشید که لوله مرکزی تخلیه اسپیلت نباید دچار گرفتگی یا انسداد باشد در این صورت مشکل و علت آبریزی کولر گازی شما برطرف نخواهد شد.

رطوبت کولر گازی از کجا ایجاد میشود

گازها یا همان مبردهای که در کولر گازی نقش ایجاد سرما را دارند در ابتدا به حالت گاز می باشند می باشند هنگامی که کولر گازی شروع به کار کردن میکند این گاز وارد لوله های اواپراتور می شود و از حالت گاز به مایع تبدیل (تغییر فاز می دهد) می شود که این تغییر باعث سر و خنک شدن لوله های شبکه اواپراتور می شود به طوری که تا دمای صفر درجه هم میرسد.

از طرف دیگر دمای اتاق گرم و تقریبا ۲۵ تا ۳۰ درجه می باشد فین ها یا کویل ها رطوبت هوا را از محیط جمع کرده و به‌ صورت آب از خود خارج می‌کند و با توجه به نحوه تنظیمات آن می‌توانید این کار را به حداقل یا حداکثر برساند.

سیستم کولر گازی برای دفع آب محیط یا همان رطوبت هوا به این شکل عمل میکند که تمامی رطوبت جمع شده روی فین‌های خنک که به مایع تبدیل‌ شده این داخل یک ناودانی ریخته شده و از طریق لوله درین (تخلیه) به بیرون منتقل می‌شود اما گاهی این اب به علت یکی از دلایل زیر از مسیر اصلی خروجی خود خارج می شود و از پنل سرریز می کند که به اصطلاح گفته می شود دستگاه دچار آبریزی کولر گازی شده است و نیاز به تعمیر کولر گازی دارد.