روزها از پی هم گذشتند و امروز اولین سالگرد اوست. روزی که مهران دوستی بارسفربه دیار باقی رابربست و برای همیشه مهر سکوت را بر صدای مخملی خود نهاد.

در گفتگو با برخی از اهالی رادیو آنچه را خواستند از خاطرات و توانایی‌های مرحوم مهران دوستی بیان کردند.

مهران دوستی را زنده می دانم

پیمان طالبی گوینده و مجری گفت: یکی ازافتخارات من این بود که در شبکه ای اجرا می کنم که مهران دوستی در آن گویندگی می کند.

وی افزود: مهران اخلاق های خاصی داشت، او به راحتی با کسی دوست نمی شد، اما از اهالی رادیو، مهدی شاه رضایی، سیروس رجبی و شهاب نادری مقدم ازدوستان صمیمی او به شمار می آمدند.

مجری برنامه «مردم چی میگن» اظهار داشت: اوایل ورودم به رادیو  طبق شنیده ها ازمهران دوستی، همیشه اضطراب داشتم تا مگر با او روبه رو نشوم.بعداز مدتی در حدود۴ سال پیش یکبار اورا در راهرودیدم که به من گفت: سلام پیمان عزیزم، تو یکی ازبهترین گوینده های شبکه جوان هستی، از آن تاریخ به بعد به او نزدیک شدم.

طالبی بیان کرد: یک هفته به فوت او مانده بود قرار گذاشتیم وبه همراه علی عاطفی،احسان علیخانی، حامدمرادیان ومن و مهران،  به استخر رفتیم و شام را باهم خوردیم.

وی عنوان کرد: گاهی اوقات بعضی ازانتقادهای مهران ناراحت می شدند، اما زبان او یک کلاس درس بود، حتی انتقادهایش.

طالبی با بیان خاطره‌ای از اجرای مشترک با مهران دوستی گفت: برنامه ای با عنوان «شب های تئاتر» را با مهران اجرا کردیم که در ابتدا به هر دری زدم تا کنا ر او اجرا نکنم.در واقع خجالت می کشیدم. کنار او نشستن را برای خود زود می دانستم اما آن تجربه هم بسیار شیرین بود. مهران دوستی هم یکبار بمن گفتـ' پیمان چقدر" شب های" تئاتر خوب بود.

وی در پایان بیان کرد: مهران دوستی یکی ازافتخارات شبکه جوان بود. کسی که هرروز برنامه داشت واین موضوع یک اعتبار برای شبکه محسوب می شد.همیشه می گویم باورم نمی شود. یادش بخیر.مهران دوستی را زنده می دانم.تنها صداست که می ماند.

دوستی یک اسطوره بود

همچنین ابوالفضل اینانلو گوینده رادیو گفت: من اجرای مشترکی با مهران دوستی نداشتم.او برنامه های خود را به شکل انفرادی اجرا می کرد. البته این اواخر به دلیل بیماری او ۲-۳مرتبه برنامه «کافه رادیو» را من اجرا کردم.

وی افزود: بدون تعارف می گویم دوستی در رادیواسطوره بود.او یک گوینده تمام و کمال بود. در یک سال گذشته ما به عنوان همکار اورا فراموش نکرده ایم. جای خالی او همچنان حس می شود.

اینانلو اظهار داشت: شنونده ها نیز همین طورند. محال است که ازاو یاد نکنند.مدام در پیام های ارسالی خود به برنامه ها از مهران دوستی نام می برند.

وی بیان کرد: جای مهران در بین ما خالی است.او علاوه براخلاق حرفه ای، کار خود رابه خوبی بلد بود. مخاطب هدف را می شناخت.او بسیار اهل مطالعه بود.

اینانلو عنوان کرد: به نظرمن دوستی با ورود خود به رادیو سبک جدیدی از اجرا را ارائه نمود.در واقع او نوعی بدعت گذاری در اجرا را پایه گذاری کرد. به طوری که در رادیو تبدیل به الگویی شد که بسیاری از گویندگان از او الگو گرفتند.

مجری «اینجا شب نیست» تصریح کرد: در ۴-۵سال اخیر مهران اجرای من را می شنید. اگر خوب بود که مطرح می کرد واما اگر جایی ایرادی احساس می کرد، بی تعارف می گفت.البته بدون اینکه باعث ناراحتی شود.

وی خاطر نشان کرد: باهمه وجود دلم برای خودش و اجراهایش تنگ است.اما در حال حاضر جز حسرت چیزی برای اجرای او باقی نمانده است.

اینانلو تصریح کرد: مهران قبل از اجرای برنامه، انرژی بسیار خوبی داشت. با طنازی های مخصوص به خود روحیه بچه هارا ارتقا می داد.

وی در پایان گفت: امیدوارم روح مهران قرین آرامش و رحمت باشد. خداوند به بازماندگان و دوستداران او صبر دهد. او تکرار نشدنی است.

دوستی هرگز تکرار نمی شود/ او متعلق به تمام ادوار رادیو بود

علی سیفی مدیر شبکه رادیویی جوان بیان کرد: مهران دوستی صدای جاودانه ای بود که خاموش شد. مخاطبان همچنان پی جوی صدای دوستی هستند و با خاطرات او زندگی می کنند.

وی ادامه داد: او هرگز تکرار نمی شود. چه در دوران جنگ  باصدای حماسی خود و چه در زمان بعدازجنگ که به صدای خوش آهنگ دوستی احتیاج داشتیم، او همراه همیشگی رادیو بود.

سیفی خاطرنشان کرد: دوستی متعلق به همه ادوار رادیو بود. هم اکنون نیز برای زنده نگه داشتن یاد او، پنجشنبه ها  " کافه رادیو" را با استفاده از صدای آرشیوی او پخش می کنیم وبا مخاطب ارتباط داریم.با پخش" کافه رادیو" طنین صدای مهران دوستی را به گوش شنونده ها و دوستدارانش می رسانیم.

وی از خاطرات مشترک خود ومهران دوستی یادی کرد وگفت: من در سال ۷۲ وبا بازگشت مجدد دوستی به رادیو کارم را آغاز کردم. به خاطر دارم که یک ویژه برنامه برای ماه مبارک رمضان کار می کردیم. برای همین باید صدارا به شکل خام ضبط می کردیم.بنابراین باید این کار را در استودیو انجام می دادیم.دوستی ۴ ساعت در استودیو بود و همچنان متن خود را می خواند. هنگامی که از استودیو خارج شد کیف خود را به روی دوش انداخت و به من گفت، من امروز روزه بودم وتو خیلی ازمن کار کشیدی.

وی در خاتمه عنوان کرد: مهران دوستی متعلق به دوران گذشته نبود، او تمام ادوار رادیو تعلق داشت.

خاطرات اولین دوست مهران دوستی در تهران

علیرضا معینی مجری و گوینده پیشکسوت عنوان کرد: اولین دوست من در تهران مهران بود، و اولین دوست مهران نیز در تهران من بودم. ورود من ازاصفهان به تهران مصادف بود با زمانی که مهران ازرشت به تهران آمده بود.

معینی ادامه داد: در آن زمان هردو در خوابگاه صدا وسیما در خیابان گاندی هم اتاق شدیم. خاطرات شیرین زیادی ازآن روزها دارم.او دستپخت بسیار خوبی داشت وانسان خوش مشربی بود.اوقات خوب و خوشی را در کنار یکدیگر تجربه کردیم.

وی اظهار داشت: هردوی ما در تهران جایی به جز رادیو نداشتیم، به همین علت بیشتر وقت ها با هم بودیم.

علیرضا معینی از نبود مهران دوستی در یک سال گذشته گفت و عنوان کرد: نبود مهران در این یک سال خیلی سخت بوده است.(همراه با بغض).

مجری برنامه «رادیوهفت» گفت: من تعدادی از برنامه های خود را به صورت آرشیو برای خود در آورده ام. یکی از این برنامه ها، مصاحبه های شیرینی بود که به مناسبت برگزاری جشنواره های رادیویی بامن داشته است. چه مصاحبه هایی که در سالهای اول وبه عنوان کسی که مقامی بدست آورده بود وچه در سالهای اخیر در جایگاه داور. این مصاحبه های شیرین جزو خاطرات بیاد ماندنی برای من است.

وی در ادامه بیان کرد: او بسیار خوب شعر می خواند، اما از شعر خوانی من تعریف می کرد. مهران دوستی در هر ژانری عالی بود. علی القاعده گوینده در یک ژانر کارش عالی است. مهران دوستی کسی بود که در تمام موضوعات سیاسی، عاطفی، ادبی، داستان، آگهی و ... برتر و ممتاز بود.

معینی خاطر نشان کرد: همتای مهران پیدا نمی شود.خیلی باعث تأسف است که دیگر در بین ما نیست. مهران گلچین شد.

وی در پایان با بیان یک بیت شعر از رویا وکیلی به گفته های خود پایان داد: فقط تو خواب بودی بهار آمد و رفت...