• لینک کوتاه
 • کد خبر: 322539

  هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ برگزار شد. برگزار هفته کتاب برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب استانی زنجان توسط احمد مسجد جامعی معاون وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد.

  به گزارش پارس به نقل از  فردا، هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ برگزار شد. برگزار هفته کتاب برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب استانی زنجان توسط احمد مسجد جامعی معاون وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد.برنامه ای که به گفته او با موافقت شورای فرهنگ عمومی و تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و هنوز ادامه دارد و امسال بیست و سومین دوره آن برگزار خواهد شد.

   
  به گزارش لیزنا، مقام معظم رهبری که همواره به موضوع کتاب توجه ویژه ای داشته اند به نخستین دروه هفته کتاب  پیام دادند و در پیام خود مواردی را متذکر شدند که بسیاری از آن ها هنوز مشکلات نشر ماست. بازخوانی این پیام در آستانه برگزاری بیست و سومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران می تواند راهگشا باشد.
   
  رهبر انقلاب در پیام خود برگزارى هفته‌  کتاب در کشور و اعلام آن به وسیله‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى را برای خود  به مانند یک مژده و مایه‌ امیدوارى دانستند و فرمودند: امروز هر اقدامى که به گسترش سطح آگاهى عمومى بینجامد و نیروى تفکّر و قدرت درک معارف را در مردم با استعداد ما تقویت کند، حسنه‌یى بزرگ است. کتاب، دروازه‌اى به سوى گسترده‌ دانش و معرفت است و کتاب خوب، یکى از بهترین ابزارهاى کمال بشرى است. همه‌ دستاوردهاى بشر در سراسر عمر جهان، تا آن‌جا که قابل کتابت بوده است، در میان نوشته‌هایى است که انسانها پدید آورده‌اند و مى‌آورند. و در این مجموعه‌ بى‌نظیر، آموزش‌هاى آسمانى، و درس‌هاى پیامبران به بشر، و دانش‌ها و شناخت‌هایى است که سعادت بشر بدون آگاهى از آن امکان پذیر نیست. کسى که با این دنیاى زیبا و زندگى بخش، دنیاى کتاب، ارتباط ندارد بى‌شک از مهمترین دستاورد انسانى و نیز از بیشترین معارف الهى و بشرى محروم است. براى یک ملت، خسارتى بزرگ است که افراد آن، با کتاب سر و کارى نداشته باشند، و براى یک فرد، توفیق عظیمى است که با کتاب، مأنوس و همواره در حال بهره‌گیرى از آن یعنى آموختن چیزهاى تازه باشد. با این دیدگاه، به روشنى مى‌توان ارزش و مفهوم رمزى عمیق این حقیقت تاریخى را دریافت که اوّلین خطاب خداوند متعال به پیامبر گرامى اسلام (صلّى‌اللَّه‌علیه‌واله) این است که: بخوان! و در اولین سوره‌اى که بر آن فرستاده‌ عظیم‌الشأن خداوند فرود آمده، نام قلم به تجلیل یاد شده است: «اقرأ و ربّک الأکرم، الذى علّم بالقلم».
   
  ایشان ادامه می دهند:با تلخى باید اعتراف کنیم که رواج کتاب و روحیه‌ کتابخوانى در میان ملت عزیز ما که خود یکى از مشعلداران فرهنگ و کتاب و معرفت در طول تاریخ پس از ظهور اسلام بوده است، بسى کمتر از آن چیزى است که از چنین ملتى انتظار مى‌رود. و این پدیده نیز مانند بیشتر پدیده‌هاى ناگوار در کشور ما، نتیجه‌ى فرمانروایى پادشاهان و فرمانروایان ظالم و فاسد و بى‌فرهنگ و بى‌سواد بر این کشور در دویست سال گذشته است. در دورانى که برخى ملت‌هاى دیگر به سوى دانش و پژوهش و معرفت روى آورده بودند، ملّت کهن و با استعداد ما در زیر سلطه‌ى آن انسانهاى پلید و خودپرست و زورگو و نااهل، از دانش و معرفت دور ماند و در دوره‌ى اخیر که حکومت دست نشانده و فاسد پهلوى همه‌ کارها را برابر خواست بیگانگان و دشمنان این ملّت و به زیان این ملّت انجام مى‌داد، نه تنها تلاشى براى ترویج کتاب و کتابخوانى نشد بلکه با ایجاد سرگرمى‌هاى ناسالم و دامن زدن به آتش غرائز جنسى در میان جوانان، این ضرورت فورى و فوتى را هر چه بیشتر، از میدان دید و توجّه مردم، بیرون راندند و در یکى از بهترین دورانهایى که شرائط جهانى، دگرگونى‌هاى اساسى در وضع نابسامان ملت ایران را بر مى‌تافت، ملت مظلوم ما را از آن محروم ساختند و کار را به آن‌جا رساندند که برابر گزارشهاى همان روزگار، در شهر تهران و برخى شهرهاى دیگر، شماره‌ى میخانه‌ها بیش از شماره‌ کتابخانه‌ها و کتابفروشى‌ها و یا چند برابر آنها بود. اکنون ملّت ایران باید عقب افتادگى‌ها را جبران کند. اینک فرصت بى‌نظیرى از حکومت دین و دانش بر ایران، پدید آمده است که باید از آن در جهت اعتلاى فکر و فرهنگ این کشور بهره جست.
   
  مقام معظم رهبری در پیام خود به نخستین دوره هفته کتاب کتابخوانى و علم‌آموزى را نه تنها یک وظیفه‌ ملّى، که یک واجب دینى  دانستند و فرمودند: از همه بیشتر، جوانان و نوجوانان، باید احساس وظیفه کنند، اگر چه آنگاه که انس با کتاب رواج یابد، کتابخوانى نه یک تکلیف، که یک کار شیرین و یک نیاز تعلل‌ناپذیر و یک وسیله براى آراستن شخصیت خویشتن، تلقى خواهد شد، و نه تنها جوانان، که همه‌ى نسلها و قشرها از سر دلخواه و شوق بدان رو خواهند آورد. لازم است آن روى این سکّه‌ى زریّن نیز مورد توجه قرار گیرد: نویسندگان و مترجمان و فراهم آورندگان کتاب، اینان کارى با ارزش و پاداشى بزرگ، در کنار مسؤولیتى سنگین دارند. در جامعه‌ى کتابخوان، پدید آورنده‌ى کتاب و عرضه کننده‌ى آن باید گرامى داشته شود، و او نیز باید کار خود را با عنایت به تأثیر و اهمیّت آن انجام دهد. غذاى فکر و روح، باید سالم و مقوّى عرضه شود و آنکس که جز این عمل کند، خطا یا جنایتى بزرگتر از عرضه کننده‌ى مواد غذایى ناسالم یا بى‌مایه، مرتکب شده است.
   
  رهبر انقلاب در پایان ابراز کردند: امیدوارم مسؤولان عزیز در وزارت ارشاد و دیگر دست‌اندرکاران گرامى ترویج و تسهیل کتاب و کتابخوانى با فرا رسیدن این هفته، روزى نو و کارى نو و امیدى نو درباره‌ این موضوع مهم و حیاتى پدید آورند و ما در آینده‌اى نزدیک، نشانه‌هاى این همه را در پیش روى خود ببینیم. کمک و توفیق الهى و توجه حضرت ولّى‌عصر (ارواحنافداه) را براى همه‌ى شما مسألت مى‌نمایم.
   
  چهارم دى ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و دو مصادف با یازدهم رجب المرجب ۱۴۱۴"

   

  جمهوری اسلامی ایران رهبر انقلاب مسجد نمایشگاه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها