به گزارش پارس نیوز- اواخر دو هفته گذشته قائم مقام معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در توییتی خبر از فوت دو کارتن خواب در نزدیکی مددسرای منطقه 21 داد که در حال تعمیر است. گرچه بلافاصله روابط عمومی شهرداری منطقه 21 به نقل از سازمان پزشکی قانونی علت مرگ را اوردوز اعلام کرد و کلا فوت بر اثر سرما را تکذیب کرد اما یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود، علت فوت این دو کارتن خواب را گرفتگی گاز مونوکسیدکربن به دلیل استفاده از سوخت نامناسب در چادر این دو کارتن خواب خواند.

حتی اگر فرض محال هم علت فوت را همان اووردوز بدانیم باز هم یک نکته به شدت خودنمایی می کند؛ اول اینکه فصل تعمیر مددسرا اکنون که هوا روبه سردی گذاشته، نیست. زیرا اگر کارتن خواب ها در مددسراها حضور یابند امکان استعمال مواد مخدر را بدین شکل ندارند و تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

نکته دیگر اینکه در سال های گذشته گشت های شبانه و مددسراهای سیار اقدام به جمع آوری کارتن خواب های کف خیابان مانده در سرمای شب می کردند که امسال آنقدر مدیریت شهری درگیر سیاسی بازی برای تعیین شهردار است که فراموش کرده اند کلانشهری مانند تهران نیاز به مدیر دارد! شاید اگر این اقدام طبق روال قبل صورت می گرفت، دیگر این افراد برای گرم کردن خودشان آتش روشن نمی کردند که دچار گازگرفتگی ناشی از سوخت ناقص موادی مانند کاغذ باطله و چوب و ... شوند.

متاسفانه مسوولان شهرداری در این یکسال اخیر نه تنها اقدام قابل توجهی در شهر در جهت افزایش رفاه عمومی شهروندان انجام نداده اند بلکه از همان امکانات قبلی که در دوره مدیریت 12 ساله قالیباف و یا حتی قبل از آن در پایتخت ایجاد شده هم به دلیل عدم مدیریت صحیحی نتوانستند، استفاده کنند.

گرمخانه ها یا همان مددسراها اماکنی هستند که در دوره مدیریت قالیباف درسطح شهر تهران احداث شدند تا افراد بی خانمان جایی برای خواب، یک وعده غذا، استفاده از امکانات بهداشتی و درامان بودن از گرمای تابستان و سرمای زمستان داشته باشند.

اولین گرمخانه ها در واقع دو چادر بودند با ظرفیت کمتر از10نفر که در دو پارک المهدی در منطقه 9 و هرندی در منطقه 12 در سال 83 احداث شدند. اما در سال 84 که محمدباقر قالیباف سکان هدایت شهر را در دست گرفت، یکی از اولین اقداماتش احداث ساختمان های مجهز با امکانات لازم برای کارتن خواب ها بود. به طوری که دو مددسرای خاوران با ظرفیت 400 نفر و بهمن با ظرفیت 150 در سال ۱۳۸۵ در محدوده شهرک رضویه در منطقه 15 و میدان بهمن در منطقه ۱۶ راه اندازی شد.

در سال ۱۳۹۰ با توجه به نیاز شهر تهران و به منظور تمرکز زدایی از مددسراهای خاوران و بهمن و نیز بدتر شدن شرایط اقتصادی جامعه و افزایش تعداد آسیب دیدگان اجتماعی، راه اندازی مددسراهای منطقه ای در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در دستور کار سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری قرار گرفت. به همین دلیل در سال ۱۳۹۱ تعداد مددسراها به ۶، در سال ۱۳۹۲ به ۱۱، در سال ۱۳۹۳ و 1394 به ۱۸ و در سال 1395 به 19 مددسرا رسید.

در این مدت سامانسراهای لویزان و اسلامشهر نیز با پذیرش متکدیان و بی خانمان ها بنا بر حکم قضایی ظرفیت جدیدی را برای بازگشت آسیب دیدگان اجتماعی به چرخه طبیعی زندگی فراهم کردند.

بجز این ها از سال 95 گرمخانه های سیار که تعدادشان 50 دستگاه بود، برای کارتن خواب ها در نظر گرفته شد. بدین صورت که شهرداری در میادین اصلی و خیابان هایی که به کولنی های کارتن خوابی منتهی می شوند، ۵۰ اتوبوس مستقر کرد. این اتوبوس ها مجهز به پتو و موادخوراکی بود تا کارتن خواب ها پس ازجمع آوری و در صورت عدم تمایل به حضور در مددسراها برای چند ساعتی که مدنظرشان است، از امکانات اولیه برخوردار شوند.

علاوه بر این اتوبوس ها بیش از 44واحد گشت به طور شبانه روزی اقدام به جمع آوری و انتقال کارتن خواب ها به مددسراها می کردند. به این تعداد باید 15 وسیله نقلیه سازمان خدمات اجتماعی را هم اضافه کرد که به طور مرتب در سطح شهر گشت می زدند و در جمع آوری متکدیان و کارتن خواب ها کمک می کردند.

اما امسال شاهد هستیم که در فاصله چند متری یک مددسرا در منطقه 21 دو کارتن خواب جان خود را از دست می دهند و این مساله حتی مدیران شهری را نگران هم نمی کند تا حداقل برای روزهای سرد پیش رو برنامه مدونی درخصوص کارتن خواب ها داشته باشد.