به گزارش پارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری بعد از ظهر چهارشنبه در مراسم تودیع مسئولان دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان، دبیرخانه جنبش عدم تعهد، معاونت امور بین الملل رییس جمهور و سازمان فضایی ایران و معارفه اکبر ترکان به عنوان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و سرپرست موقت چهار مجموعه دیگر از زحمات پیشین همه مسئولان، مدیران و کارکنان این نهادها تقدیر و تشکر کرد.

وی با اشاره به تودیع روسای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این جلسه اظهار داشت: تجربه مناطق آزاد در طول دو دهه گذشته با آنچه از ایجاد این مناطق در نظر بود فاصله گرفت و برخلاف آنکه در آغاز کار امیدهای زیادی به کارگشا بودن این مناطق در عرصه اقتصاد کشور وجود داشت، اما در عمل کارکرد این مجموعه ها بجای کمک به توسعه عمومی اقتصاد کشور در برخی موارد تبدیل به زائده هایی شد که باید برای رسیدگی به وضع آنها توان و نیروی انسانی هم صرف می شد.

نهاوندیان با بیان اینکه تلاش هایی برای اصلاح کارکرد مناطق آزاد در اقتصاد کشور صورت گرفت، ادامه داد: این تلاش ها به نتایج جزئی و منطقه ای نیز منتج شد، اما کمکی به جریان توسعه کلی اقتصاد کشور نکرد.

رییس دفتر رییس جمهور تأکید کرد: دکتر روحانی تصمیم گرفت، آقای ترکان در عین حالی که مسئولیت مشاوره ریاست محترم جمهوری را به عهده دارند، زحمت دبیری شورای مناطق آزاد را نیز متقبل شوند و مقرر شد، ساختار شورای هماهنگی مناطق آزاد به نحوی در هیأت وزیران اصلاح شود که رییس جمهور خود در رأس آن قرار گیرد که این خود گواه اعتنای خاص و جدی رییس جمهور به موضوع مناطق آزاد است.

نهاوندیان ادامه داد: پیام این مصوبه آن است که باید مناطق آزاد قطعاً در آینده جایگاه و نقش شایسته تری در عرصه اقتصاد کشور داشته باشند و عملکرد آنها باید در منظومه حرکت اقتصادی کلی کشور تعریف شود.

وی با اشاره به انتصاب اکبر ترکان به عنوان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد خاطر نشان کرد: آقای ترکان از تجارب طولانی، متنوع و بسیار مناسبی برای این مأموریت عظیم برخوردار هستند و با زوایای مختلف اقتصاد و صنعت کشور در قسمت های مختلف از جمله در صنایع سنگین، صنایع کاربردی و صنایع دفاعی آشنا بوده و درک و شناخت خوبی از مفاهیم اقتصاد و تجارت بین الملل و ابعاد جهانی شدن و آثار آن بر منطقه و کشورمان دارند.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: امیدوارم با حضور ایشان سیاستگذاری ها در مناطق آزاد در جهت افزایش تولید ملی انجام شود.

نهاوندیان با اشاره به اینکه دولت در زمینه تقویت تولید عزمی جدی و رویکردی موکد دارد، گفت: باید قواعد را در بخش تولید، ناظر بر واقعیت های اقتصاد جهانی بازتعریف کنیم و استثناها مثل مناطق آزاد را نیز به عنوان کمک حال جهت گیری های کلی اقتصاد کشور قرار دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با توجه به اصل هماهنگی و چابک سازی در مجموعه قوه مجریه لازم تشخیص داده شده که در بعضی دستگاه های وابسته به نهاد ملاحظات دقیق صورت گرفته و اصلاحات مدیریتی کلان اعمال شود، اضافه کرد: بر همین اساس آقای ترکان علاوه بر دبیری شورای هماهنگی مناطق آزاد به عنوان سرپرست موقت دبیرخانه شورایعالی امور ایرانیان، معاونت امور بین الملل رییس جمهور، ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد و سازمان فضایی ایران نیز منصوب شدند.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: چابک سازی قوه مجریه از اصول اساسی مورد توجه دولت است و اگر بخواهیم این سیاست به شکل مطلوبی اجرا شود، باید ابتدا از خودمان آغاز کنیم، چرا که مجموعه قوه مجریه این مقدار گستردگی با بازدهی فعلی را نیاز ندارد.

نهاوندیان در ادامه به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار امروز ایشان با اعضای هیأت دولت اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری نیز اشاره ای تفصیلی به چرخه علم و فناوری داشتند که بسیار شایسته توجه است. علم باید تبدیل به فناوری شده و فناوری به تولید و محصول تبدیل شود و برای این محصولات بازار مناسب تدارک دیده شود تا سود حاصل از این چرخه در زندگی مردم تبدیل به رفاه شود.

وی تأکید کرد: نمی شود پیشرفت علمی را مورد توجه قرار داد، اما راهکاری را برای آنکه محصول این پیشرفت علمی بتواند توانمندی های اقتصادی کشور را ارتقاء دهد، مورد غفلت قرار داد.

رییس دفتر رییس جمهور در پایان گفت: اگر در دستیابی به اقتصاد مقاومتی جدی هستیم باید بتوانیم اقتصاد خود را بدون نفت هم ساماندهی کنیم، چرا که تحقق آرزوها و خواسته ها با فروش نفت نمی تواند دائمی باشد و اگر نفتی فروخته می شود هم باید بدانیم که سرمایه کشور است و پول حاصل از فروش آن باید تبدیل به سرمایه در جهت تقویت تولید شود