وی همچنین ادامه داد: ایران در مذاکرات وین، از حق خود کوتاه نخواهد آمد. در مذاکرات وین، باید تحریم‌ها علیه ایران لغو شود.

حسن همتی در گفت‌وگو با خبرنگار پارس نیوز، درباره مذاکرات وین اظهار داشت: طرف‌های مذاکره‌کننده ایران به دنبال موضوعات دیگری هستند که خارج از مفاد و اصول برجام است. به عبارت دیگر طرف‌های غربی درصدد اعمال بندهای جدید به برجام هستند تا منافعشان را به صورت یک‌طرفه تأمین کنند و اصلاً منافع ایران برای آنها هیچ اهمیتی ندارد.

وی گفت: یکی از اصول مهم و اثرگذار در مذاکرات وین این است که تمام طرف‌ها به حقوق یکدیگر و خواسته هم احترام بگذارند تا مذاکرات برد-برد رقم بخورد، اما اگر مذاکرات یک‌طرفه و پر از نقص و ایراد باشد، قطعاً آینده مذاکرات خوب و امیدبخش نخواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نسبت به مذاکرات وین چندان خوش‌بین نیست؛ زیرا معتقد است که رفتارهای کشورهای غربی مبنی بر اعمال قدرت و از موضع بالا بوده و نمی‌توان خیلی به حصول نتیجه در کوتاه‌مدت خوش‌بین بود.

همتی بیان کرد: غرب با اعمال فشار، تحریم و ایجاد اغتشاش در داخل کشور درصدد اخذ امتیازات بیشتر از جمهوری اسلامی هستند که تا به امروز نظام در برابر این فشارها ایستادگی کرده و نتیجه مثبتی هم داشته است.

وی افزود: مذاکره برای مذاکره بعدی اصلاً کارساز و باب میل ایران نیست. جمهوری اسلامی ایران مذاکره‌ای را خواستار است که حل‌کننده مشکلات و بحران‌ها برای همیشه باشد. 

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که قدرت میدانی جمهوری اسلامی در عرصه مذاکرات به کمک تیم مذاکره‌کننده آمده است، تأکید کرد: الحمدالله ترکیب تیم مذاکره‌کننده فعلی بسیار مطلوب بوده و به امید خدا شاهد انفعال و ضعفی که در مذاکره‌کنندگان دولت روحانی وجود داشت، نخواهیم بود.

وی گفت: تمام تحریم‌هایی که طبق برجام باید برداشته می‌شد، اما شدت هم پیدا کرد، به طور کامل لغو نشود؛ مذاکره هیچ فایده‌ای ندارد. ذات مذاکره برای لغو تحریم و بهبود اوضاع اقتصادی کشور است نه اینکه مذاکره یک‌طرفه و مذاکره برای مذاکره را شاهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ضعف دولت قبلی در سیاستگذاری یا اجرای سیاست‌های کلی ضعف داشت و در این موارد از خود بسیار انفعال نشان داد، اما شواهد امر نشان می‌دهد تیم سیاست خارجی دولت سیزدهم تحت هیچ شرایطی از اصول و سیاست‌های نظام کوتاه نخواهد آمد و به جد درصدد پیگیری سیاست‌های کلی نظام است.