رئیس‌جمهور به ایلام سفر کرد. سفر رئیس‌جمهور به ایلام تزریق امید به جامعه است.

ابراهیم رئیسی، در هشتمین جمعه آغاز به کار دولت و در چهارمین سفر استانی خود به ایلام سفر کرد و با گفت‌وگوی چهره به چهره از مشکلات مردم این منطقه با خبر شد، گفت‌وگوی چهره به چهره با مردم شهرستان‌ها و مناطق دور افتاده، که در طول این هشت سال اخیر به فراموشی سپرده شده بود.

حضور میدانی ابراهیم رئیسی به عنوان عالی‌ترین مقام دستگاه اجرایی کشور در مناطق محروم کشور، این روزها امید را به کشور بازگردانده است، طوریکه «آیا همه چیز ارزان می‌شود» به یکی از سئوالات اساسی مردم تبدیل شده است.

سفر رئیس‌جمهور به مناطق دور افتاده و مرزی، علاوه بر تزریق امید در جامعه، تحقق عدالت محوری است، عدالتی که متاسفانه در این سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده است و فاصله میان مردم و مسئولان را چند برابر کرد.

سفر رئیس‌جمهور به ایلام، بر خلاف سه سف قبلی سرزده نبود، اما طبق گفته رئیس‌جمهور هیچ بنر و پلاکاردی در ایلام نصب نشد تا تمرکز همه بر نتایج سفر باشد چراکه در سال‌های اخیر، به دلیل مشکلات و چالش‌های اقتصادی و معیشتی که ناشی از ناکارآمدی‌های دستگاه اجرایی و بخشی نیز تحریم‌های ظالمانه غرب بود، اقشار مختلف مردم به ویژه در استان های محروم با مشکلات زیادی روبرو شدند.

در بدو ورود به ایلام

حجت‌الاسلام رئیسی روز جمعه درباره اهداف سفر به این استان،گفت: استان ایلام حق بزرگی بر عهده همه ملت ایران دارد و خط مقدم جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بوده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردم استان ایلام قهرمانانه در مقابل دشمنان ایستادگی کرده و شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب اسلامی کردند که یاد همه آنان را گرامی می‌داریم.

رئیسی با تاکید بر اینکه این سفر بعد از سفر کارشناسان و بررسی شرایط و وضعیت استان انجام می‌شود، گفت: استان ایلام ظرفیت‌های بزرگی در بخشهای مختلف به ویژه برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و جوان دارد و می‌تواند در حوزه‌های مختلف کشاورزی، گردشگری و صنعت و معدن، توسعه قابل توجهی داشته باشد.

وی با اشاره به همجواری استان ایلام با کشورهای همسایه اظهار داشت: در این رابطه نیز می‌توان با فعال کردن بازارچه‌های مرزی تبادلات مرزی استان را در کنار افزایش صادرات گسترش داد.

بازدید از سد مخزنی کنجانچم

رئیس جمهور بلافاصله پس از ورود به ایلام در محل سد مخزنی کنجانچم واقع در شهر مهران استان ایلام حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این سد، روند احداث و تکمیل و سامانه‌های متصل به آن را مورد بررسی قرار داد.

کاهش اثرات خشکسالی و تامین نیازهای آب شرب، صنعت و توسعه کشاورزی استان‌های ایلام و کرمانشاه از رودخانه‌های مستقل مرزی از حوزه سیروان، تبدیل مناطق محروم گرمسیری به نمادی از پیشرفت و توسعه پایدار و تلاش برای حل مشکلات بیکاری و توسعه کشاورزی از جمله اهداف اجرای طرح سامانه‌های انتقال و شبکه‌های آبیاری و زهکشی مناطق گرمسیری است.

دیدار چهره به چهره در استانداری

رئیسی، در ادامه برنامه های سفر استانی به ایلام در محل استانداری میزبان تعدادی از مردم استان بود و به صورت حضوری، مسائل و مشکلات مطرح شده را بررسی کرد.

رئیس جمهور در این دیدارها در گفتگوی رودررو و بی واسطه ، پس از آگاهی از مشکلات، پیشنهادها و طرح‌های ملاقات کنندگان، بلافاصله استاندار ایلام را مخاطب قرار داده و خواستار پیگیری و رفع مشکلات و انجام اقدامات لازم برای به نتیجه رساندن موارد مطرح شده، شد

در این دیدار، ملاقات کنندگان که از طبقات و گروه های شغلی مختلف بودند، بدون واسطه و در فضایی صمیمی پیشنهادات، مشکلات و طرحهای خود را با رئیس جمهور در میان گذاشتند.

کمک به رفع مشکل مسکن، حمایت از ابتکارات و طرح های تحقیقاتی دانش بنیان، برطرف کردن موانع تولید در حوزه دامپروری و کشاورزی و ارائه تسهیلات و تجهیزات لازم برای تحصیل دانش‌آموزان از جمله مسائلی بود که در این دیدار چهره به چهره مطرح شد.

این اقدامات رئیس‌جمهور و حضور در استان‌ها و شنیدن سخن مردم بدون واسطه، موجب شناسایی مشکلات به معنای واقعی شده و از ناهنجاری‌ها و بی عدالتی‌ها مطلع می‌شود و موجب از بین رفتن بی‌اعتمادی‌ها نسبت به مسئولان می‌شود.

چراکه این روزها جامعه ایران به دلیل تعلل و کم‌کاری‌های دولت قبلی، دچار بی‌اعتمادی نسبی شده است، لذا صحبت کردن صادقانه با مردم و درک مشکلات آن‌ها می‌تواند امید را به جامعه برگردانده و مشکلات کشور را با کمک به یکدیگر حل کرد.