شهریار حیدری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم درمورد اظهارات رئیس جمهور در نشست هیئت دولت درمورد مصوبه های اصلاحی کمیسیون تلفیق و مجلس درمورد بودجه سال آتی در گفت و گو با «پارس نیوز» اظهار داشت: سه قوه در کشور داریم، قوه قضائیه، مقننه و مجریه که هرکدام وظیفه مشخصی دارند. درمورد بودجه نیز طبق قانون دولت لایحه بودجه را به مجلس تقدیم می کند و مجلس باید آن را بررسی کند و پس از تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل می شود. بنابراین تازمانی که بودجه به قانون تبدیل نشود نه مصارفش و نه درآمدش مشخص نیست.

وی افزود: بنابراین مجلس در چارچوب وظایف قانونی خودش این اقدام را انجام می دهد و این رویه از ابتدای انقلاب تاکنون حاکم بوده است. مجلس بیکار ننشسته است. اکنون تیم های مختلف کارشناسی از کمیسیون های مختلف این لایحه را سبک و سنگین می کنند. ازقضا این دوره برخلاف دوره های گذشته کار تخصصی افزایش یافته و درکمیسیون تلفیق بسیاری از افراد باتحربه کشور، متخصص در امر برنامه ریزی بودجه ای حضور دارند و می توان گفت که از بعد انقلاب تاکنون، کمیسیون تلفیق بودجه 1400 تخصصی ترین کمیسیون تلفیق مجلس است که درحال بررسی بودجه پیشنهادی دولت هستند.

حیدری تاکید کرد: درنتیجه اصلاح و بررسی لایحه بودجه وظیفه مجلس است نه دولت. دولت نمی تواند در تایید، تصویب یا عدم تصویب آن و مصوبه های اصلاحی مجلس دخالت کند. جالب اینجاست که در بیشتر مواقع بودحه با حضور دستگاه های دولتی بررسی می شود. به نظر من نگاه مجلس به بودجه کاملا منطقی و خارج از مسائل سیاسی است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت مجلس تصریح کرد که بنابراین از رئیس جمهور انتظار داریم رنگ و بوی سیاسی به این لایحه ندهد. زیرا اگر قرارباشد این بودجه سیاسی باشد، چون توسط دولت تنظیم شده است، آنجا سیاسی کاری صورت گرفته است و از سوی مجلس نبوده است. اما کم و کاستی های مختلفی در لایحه بودجه 1400 وجود داشت که درحال ترمیم است و درنهایت درچارچوب ساختار دولت تنظیم می شود اما با تغییرات. تغییراتی که اگر رخ ندهد به ضرر جامعه و سرفصل های مختلف پیشنهادی دولت است.

وی افزود: اکنون تقریبا 70 درصد بودجه پیشنهادی بررسی شده و 30 درصد آن طی چند روز آینده به اتمام می رسد. بعد از این باید در صحن علنی رای بیاورد و به شورای نگهبان ارسال شود که دولت می تواند در بسیاری از موارد اظهارنظر کند.

حیدری در انتها گفت: درحال حاضر دولت در بسیاری از مواقع و موارد دولت برای اصلاحات بودحه نظر می دهد و حتی نظارتشان تعمیم داده می شود اما در برخی از موارد و سرفصل ها کمیسیون تلفیق به نمایندگی از مجلس چاره ای جز اعمال تغییرات مدنظر متخصصان ندارد.