به گزارش پارس به نقل از ایسنا، آیت الله سیداحمد خاتمی در همایش یاوران حضرت مهدی (عج) در شیراز با تشریح فضای انتخابات ۲۴ خرداد گفت: در این انتخابات آنان که صلاحیتشان احراز نشد، با کمال صراحت تمکین کردند و نظام از رای رئیس جمهور منتخب پاسداری کرد و رقبا نیز برخورد بسیار خوبی داشتند. به این می گویند اصولگرایی. اگر کسی می خواهد فرق بین اصولگرایی و غیراصولگرایی را ببیند، انتخابات سال ۸۸ را با امسال مقایسه کند.

سیداحمد خاتمی با بیان اینکه" انتخابات ۸۸ هم انتخابات درستی بود" ، افزود: در آن زمان عده ای داشتند کشور را به آتش می کشیدند اما امروز مردم تفاوت اصولگرایی را در عمل دیدند. اصولگرا وقتی رای می آورد خدمت می کند و وقتی رای نیاورد کینه توزی نمی کند.

وی با بیان اینکه" انتخابات ایران دنیای استکبار را غافلگیر کرد" ، به خطبه های نماز جمعه قبل از برگزاری انتخابات اشاره کرد و یادآور شد: آن روز توطئه ای را رو کردم که خوشبختانه دیگر تداوم پیدا نکرد. رسانه های معاند و غربی ها با شیطنت تلاش می کردند آقای جلیلی را به عنوان کاندیدای نظام معرفی کنند که اگر رای آورد بگویند مهندسی رای کردند و اگر رای نیاورد بگویند مردم به کاندیدای نظام رای ندادند. نظام در انتخابات هیچ کاندیدایی نداشت و نتیجه انتخابات هم که اعلام شد، برای مدتی دشمن را مات و مبهوت کرد که چه موضعی بگیرند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به اولین نشست خبری رئیس جمهور منتخب، این مصاحبه را اصولگرایانه توصیف کرد و گفت: اصولگرایان در این انتخابات رای نیاوردند و یکی از دلایل آن، تشتت آرا بود اما برای ما اصولگرایان مهم نیستند، بلکه اصولگرایانه رفتار و عمل کردن اهمیت دارد.

خاتمی با بیان اینکه" با هیچ کس عقد اخوت نبسته ایم و دشمن هیچ کس هم نیستیم" ، تاکید کرد: اگر به گونه ای دیگر عمل شود، ما همان هستیم که در هشت سال گذشته بودیم. اولین نقدها از تریبون نمازجمعه انجام شد. زمانی که حرف دوستی با ملت اسرائیل زده شد، اولین موضع گیری ها از تریبون نمازجمعه انجام شد. معاون اولی آن آدم دردسرساز هم که تصویب شد، به صراحت در خطبه ها موضع گیری شد.

وی با بیان اینکه" انتظار از نظام اسلامی آن است که کارکنانش، آنان که نان خور دولت هستند، رعایت کامل احکام دین را بکنند" ، اظهار کرد: اینکه خانم کارمندی بخواهد هرطور خواست به اداره بیاید، با جمهوری اسلامی سازگار نیست. برخی این حرف نخ نماشده را که باید کار فرهنگی کرد و خشونت جواب نمی دهد، مدام تکرار می کنند. لعنت بر آنها که دعوت به حجاب را خشونت تفسیر می کنند. برای مدیر محترم سخت نیست که خانم هایی که رعایت حجاب را می کنند، تشویق کند و فضایی فراهم کند که افرادی که رعایت دین نمی کنند احساس کنند کسی هست به آنها تذکر دهد.

این عضو مجلس خبرگان رعایت حق الناس، جلوگیری از پارتی بازی، مقابله با دریافت زیرمیزی و رعایت عدالت، اکرام ارباب رجوع و توجه به حقوق مردم و قانون سالاری را از جمله خصوصیت های لازم برای مدیریت امام زمانی دانست.

وی یکی از منکرات را ناراضی پروری دانست و با بیان اینکه" مدیران اجرایی کشور تابلوی نظام هستند" ، استفاده شخصی از امکانات دولتی و بیت المال را منکر دانست و در ادامه گفت: دولت کریمه و امام زمانی، توجه به خوب ها و متدینین و حزب اللهی های واقعی و به معنای قرآنی است.

سیداحمد خاتمی اضافه کرد: مدیری که مومنان و حزب اللهی ها را موی دماغ حساب کند و از کار برکنار می کند، حتی اگر نماز شب بخواند و زیارت عاشورایش ترک نشود، مدیر امام زمانی نیست.

امام جمعه موقت تهران در پایان، تملق را سفیدنمایی مطلق و همچون سیاه نمایی مطلق منکر دانست و گفت: تملق از مصادیق نفاق است. ما چهار نوع نفاق داریم؛ نفاق اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی.