به گزارش پارس به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نهمین همایش دکترین مهدویت که در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد، طی سخنانی گفت: خوشبختانه ملت ما از دیرباز با عشق به اولیاء دین زنده و پویاست. ایرانیان همواره با عشق به ولایت زندگی کرده و آثار عملی آن در زندگی مردم همواره وجود داشته است.

وی ادامه داد: امیدواریم انقلاب ملت ایران که روشنی بخش نهضت های اسلامی است، به قیام حضرت مهدی (عج) منجر شود؛ امام سجاد (ع) همواره انتظار فرج را بزرگترین ستایش ها نامیده اند.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حدیثی از امام سجاد (ع) گفت: ایشان در جایی می فرمایند که" انتظار فرج افضل اعمال است" ، انتظار فرج از جهات مختلفی دارای اهمیت است که باید به آن توجه شود.

لاریجانی در ادامه گفت: اصولا مکتبی که موضوع انتظار در آن جایگاه خاصی دارد و افضل اعمال است، در بعد فردی و اجتماعی نیز در تربیت افراد اثرگذار خواهد بود که ما آثار آن را در زندگی امروز و کسانی که با فرهنگ مهدوی تربیت شده اند، می بینیم.

وی ادامه داد: انسان ها در زمانی که بحث جدایی دین از سیاست مطرح شد، به تکنولوژی روی آوردند و دچار پدیده استعمار تکنولوژیک شدند که برخی از دانشمندان آن را بحران هویت نامیده اند.

رئیس مجلس با بیان اینکه محدود کردن دانش و دانایی انسان در علم متافیزیک، به محدودیت در بخش های زیادی از سطوح زندگی منجر شده است، گفت: امام صادق (ع) در حدیثی می فرمایند که زمانی که امام زمان (عج) قیام کند رنجی که از مردم جاهل می بیند، از رنج جاهلان زمان پیامبر (ص) بیشتر است؛ این نشات گرفته از این است که ما باید به فرهنگ مهدوی در کشور و تربیت افراد بیشتر توجه کنیم.

لاریجانی اضافه کرد: عصر حاضر، عصر انسان های معلق و بدون اتکاست که بحران های روحی و به هم ریختگی خانواده ها نیز ریشه در همین عصر و تفکر مادی دارد. انسان مضطرب در این دوره به عالم مضطرب گسترش یافته که آن را همواره از طریق رسانه ها گسترش داده است. بنده معتقدم این آفت دنیای امروز است.

وی خاطر نشان کرد: اینکه قدرتمندان جلسه می گذارند که به عراق و افغانستان حمله کنند و آن را زیر چتر مبارزه با تروریست قانونی جلوه دهند و یا سلاح به کشورها ارسال کرده و مقابل مردم بی دفاع در سوریه بایستند، نشان دهنده نبود هویت و تفکر مهدوی در اینهاست.

رئیس قوه مقننه در همین زمینه تاکید کرد: در این شرایط، نظریه منجی دنیای دیگری را شکل می دهد. انسان تربیت شده در مدرسه مهدوی، انسانی کاملا امیدوار به آینده است.

لاریجانی افزود: پذیرش تفکر ولایت تکمیلی امام زمان (عج) تلقی بزرگ و انکارناپذیر برای انسان هاست که از این جهت یاس در انسان ها با تفکرات مهدوی وجود ندارد و این افراد هیچ گاه مایوس نمی شوند.

وی در ادامه سخنانش یاس و بی هویتی را منشاء عقب افتادگی در انسان ها و دنیای امروز دانست و گفت: جامعه بی هویت نیز مانند انسان های بی هویت رو به عقب می رود و همواره دچار ناهنجاری هاست، اما انسان های تربیت یافته در فرهنگ و مکتب مهدوی هیچ گاه از آینده مایوس نشده و همواره برای نجات از وضع فعلی و رسیدن به آینده روشن تلاش می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به اشغال عراق توسط آمریکا و پیامدهای آن برای سربازان آمریکایی اشاره کرد و افزود: در اشغال عراق، گزارش های زیادی وجود دارد که سربازان آمریکایی که با هزینه های زیادی به این کشور اعزام شده بودند، دچار بحران هویت و سرخوردگی شدند که البته در افغانستان هم آمریکا سرخورده شد و به جایی رسید که با طالبان دور میز فالوده خوری نشستند.

لاریجانی ادامه داد: نقطه مقابل شکست آمریکا در عراق و افغانستان پیروزی مجاهدانه مقاومت در جنگ ۳۳ روزه بود چرا که در این جنگ همه دیدند که مقاومت بر پایه مکتب مهدویت باعث شد تا حق بر باطل پیروز شود.

وی با بیان اینکه چگونگی قرابت ما به آن حضرت به این موضوع بستگی دارد که ما چگونه به او نزدیک شویم، اضافه کرد: در نامه ای از حضرت ولی عصر به یکی از نزدیکانش آمده است که اگر شیعیان ما در عهد و پیمانی که با ولی خود بسته اند، پایبند باشند ظهور ما را خواهند دید البته نمونه های بسیاری از این گونه احادیث وجود دارد.

لاریجانی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه بهترین برنامه ها باید توسط انسان های شایسته ایجاد شود، گفت: یکی از دلایل شکست مارکسیست این بود که انسان ها به کاری که انجام می دادند اعتقاد نداشتند و در این مسیر تربیت نشده بودند.

وی در ادامه به تعریفی از منتظران واقعی در جامعه مهدوی اشاره و تصریح کرد: منتظران واقعی کسانی هستند که در هموار کردن مسیر ظهور تلاش می کنند و این نشان دهنده بلوغ بشریت و آزادی از غرایض حیوانی است.

رئیس مجلس افزود: در بسیاری از جنگ ها و نزاع ها، کینه توزی یک عامل مشترک و موثر است. اگر جامعه اسلامی می خواهد در راستای فرهنگ مهدویت حرکت کند، باید دوستی و محبت را پایه همه کارهایش قرار دهد.

لاریجانی در همین زمینه اظهار داشت: آرمان مبارزه با استکبار و استعمار باید آرمان همه مسلمانان جهان باشد چرا که وعده حق درباره ظهور مهدی موعود (عج) ، در این شرایط محقق می شود. آماده بودن منتظران به روحیه مجاهدان مربوط می شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه خاورمیانه امروز در آینده نزدیک به خاورمیانه جدید تغییر می یابد، گفت: به طور قطع خاورمیانه امروز ناپایدار است و خاورمیانه جدید به زودی شکل خواهد گرفت و این با تلاش و مجاهدت اسلامی محقق خواهد شد نه با ترور و اعمال متحجرانه.

لاریجانی همچنین اضافه کرد: جامعه مهدوی بر اساس مودت و دوستی شکل می گیرد، نه با ترور، زور، اسلحه و حملات جگرخوارانه.

وی در ادامه مجاهدت اسلامی را باعث سرافرازی ملت های مسلمان در عصر حاضر دانست و تاکید کرد: آرمان مهدوی نشان می دهد که تلاش گر بودن و خدمت مجاهدانه نمونه ای از تربیت مهدوی است. روحیه کار و تلاش و وجدان کاری از موضوعات مهم تربیت مکتب مهدوی است که باید به آن توجه شود.

رئیس مجلس با انتقاد نسبت به کم توجهی به اصل هشتم قانون اساسی گفت: یکی از مسائل مهم که در اصل هشتم قانون اساسی کشور ما به آن تاکید شده، امر به معروف و نهی از منکر است که بنده معتقدم این یکی از اصول مهم تربیت مهدوی است. نباید به امر به معروف و نهی از منکر نگاه تقنینی داشت بلکه باید آن را توسط تک تک افراد جامعه گسترش داد.

لاریجانی خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر نشان دهنده دوستی و هم سرنوشتی افراد جامعه است. اگر در جوامع دیگر که به آن بی توجهی می شود نشان دهنده این است که در این جوامع افراد برای سرنوشت خود و جامعه شان ارزش قائل نبوده و به آن بی توجه هستند.