به گزارش پارس نیوز، 

غلامعلی دهقان استاد دانشگاه در یادداشتی در روزنامه شرق نوشت: آنها حتی در قضیه تحریم‌های هسته‌ای بر ضد ایران در دوره احمدی‌نژاد علاوه‌بر متحدان اروپایی، روسیه و چین را هم با خود داشتند؛ با‌وجوداین این‌بار فقط مثلث برمودای ترامپ و بن‌سلمان و نتانیاهو است که خواهان غرق‌کردن دولت‌های مستقل و ملی مانند ایران است. تنهایی ترامپ دلایل خود را دارد.

در‌این‌باره نکات زیر درخور توجه است.
1- برجام اگر یک توافق بین‌المللی هم نباشد که هست، چراکه مصوبه شورای امنیت سازمان ملل است، حداقل یک تعهد بین‌المللی است؛ بنابراین شکستن یک توافق و تعهد بین‌المللی زیبنده قدرت‌های جهانی نیست و فقط این مهم از شخصیتی کاسب مثل ترامپ برمی‌آید که اخلاقیاتش ورد زبان جهانیان است.

2- برجام محصول چند سال مذاکره نفس‌گیر میان ایران و پنج به‌علاوه یک بود. مذاکراتی سخت که برخی اوقات به بن‌بست هم می‌رسید، ولی با اراده طرفین با انعطاف دو طرف با بازی برد-برد به فرجام رسید.
اما ترامپ خواهان بازی برد-باخت است و این منطق موردپذیرش عقلای دیگر کشورها نیست.

3- دوره زورگویی قدرت‌های جهانی به پایان رسیده است، همان‌طورکه دیگر مدت‌ها از غرق‌شدن کشتی‌ها در مثلث برمودا خبری نیست و فقط اسمی مانده از آن است.

مثلث برمودای ترامپ و نتانیاهو و بن‌سلمان هم با تدبیر نظام جمهوری اسلامی و عقلای جهان سیاست محکوم به فراموشی است. راهبرد عزت، حکمت و مصلحت نتیجه داده است.

*منبع:روزنامه شرق،1397،2،27
**گروه اطلاع رسانی**9131