دکتر مهدی مطهرنیا در گفتگو با پارس:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 442337

  روس‌ها و متحدان آنها هزینه زیادی را متحمل شده‌اند. استمرار تحرک در سوریه هزینه‌ بسیاری برای کنشگران موجود در این عرصه خواهد داشت.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد گفت: قدرت‌های منطقه‌ای در سوریه در اصطکاک شدید نیابتی با هم قرار دارند. بنابراین بهترین مکان برای ایجاد تحریک و سرعت بخشیدن دوران‌گذار سوریه است.

  دکتر مهدی مطهرنیا استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در گفتگو با پایگاه خبری «پارس» اظهار داشت: بهترین مکان برای ایجاد تحریک و سرعت بخشیدن دوران‌گذار سوریه است. ایالات متحده با حمله به حمص می‌کوشد نقش کلیدی خود را در برهم زدن توازن قدرت‌ها در سوریه به نمایش بگذارد. 

  وی افزود: روس‌ها و متحدان آنها هزینه زیادی را متحمل شده‌اند. استمرار تحرک در سوریه هزینه‌ بسیاری برای کنشگران موجود در این عرصه خواهد داشت. 

  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد یادآور شد: آمریکا هرگاه توازن سوریه را به ضرر متحدان خود ببیند با یک ضربه موازنه قدرت را برهم می‌زند. ترامپ طرفدار اقدام قاطع است. این اقدام در مرحله نخست علیه روسیه در سوریه و علیه تهران در کل منطقه خاورمیانه صورت گرفته است. 

  مطهرنیا افزود: آمریکا در خاورمیانه نشان داد امتیازهای لازم را به مسکو می‌دهد، اما امتیازهای بزرگ‌تر از مسکو می‌طلبد. از این منظر مسکو قدس غربی را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل می‌پذیرد. در نتیجه امتیاز لازم به آمریکا از سوی مسکو داده شده است.

  وی اضافه کرد: در بعد منطقه‌ای، مسکو اگر امتیاز بیشتری می‌خواهد باید به آمریکا کمک کند، در نتیجه حمله به حمص بیش از اینکه حمله به بشار اسد باشد، آزمایش آمریکا از روسیه در ارتباط با تهران است. 

  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد خاطرنشان ساخت: اگر مسکو در ارتباط با تهران نباشد و ایران بر مواضع خود تاکید کند، آمریکا هجمه‌های منطقه‌ای علیه ایران ایجاد می‌کند. ترامپ محاصره منطقه‌ای تهران را تحت رهبری خود در نظر دارد و از طرف دیگر با تغییر شرایط در تهران به دنبال پاره کردن برجام در ایران است. 

  مطهرنیا افزود: روابط گسترده سیستم‌های منطقه‌ای عربستان با صهیونیست‌ها، دیدار کشورهای عربی با پوتین، نزدیکی ترامپ به مسکو و به رسمیت شناختن قدس غربی به ‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، سپردن دو جزیره از مصر به عربستان و فروش تحصیلات نظامی به منطقه، نشانه‌های این مهم در باب آغاز زودهنگام محاصره منطقه‌ای تهران است.

   

  سوریه آمريكا دونالد ترامپ مهدی مطهرنیا
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها