اختصاصی پارس؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 414735

  یک دلیل اصلی این است که تنها در صورتی که یک رقیب اصلاح‌طلب وجود داشته باشد، می‌توانیم از روحانی امتیاز بگیریم وگرنه اگر روحانی احساس کند که به نفع او کنار کشیدیم، امتیازی به ما نخواهد داد.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- جلسه شورای هماهنگی اصلاحات (شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات) به ریاست یک عضو محوری جریان اصلاحات تشکیل شده است. 

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «پارس»، در آن جلسه اعضاء به‌شدت از اینکه مجاهدین و مشارکتی‌ها مجدداً در کنار آقای خاتمی یک وضعیت انحصاری در تصمیم گیری‌های جریان اصلاحات به وجود آوردند و بقیه احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب عملاً کاره‌ای نیستند و از آنها خواسته می‌شود که صرفاً از تصمیمات این جریان‌ها تبعیت کنند، اعتراض کردند. 

  نماینده حزب اعتماد ملی در این جلسه می گوید: استراتژی طرف مقابل وارد کردن چند نفر به صحنه است؛ با این استراتژی اگر ما فقط یک نفر را وارد صحنه کنیم و همه توان را روی آقای روحانی بگذاریم و اگر یک وقت روحانی دقیقه نود انصراف بدهد یا در دقایق آخر بفهمیم رأی ندارد، آن وقت به‌طور کامل صحنه را به طرف مقابل واگذار می‌کنیم و هیچ جایگزینی را نداریم. 

  وی افزوده است: جریان اصلاحات حتماً باید یک جایگزین اصلاح‌طلب به جای روحانی در صحنه ارائه کنیم. 

  نماینده حزب دیگری از جریان اصلاحات که صاحب روزنامه نیز هست می‌گوید: من این نظر را قبول دارم؛ یک دلیل اصلی این است که تنها در صورتی که یک رقیب اصلاح‌طلب وجود داشته باشد، می‌توانیم از روحانی امتیاز بگیریم وگرنه اگر روحانی احساس کند که به نفع او کنار کشیدیم، امتیازی به ما نخواهد داد. 

  در آن جلسه، عضو شاخص جریان اصلاحات که ریاست جلسه را بر عهده داشته نیز اظهار می دارد: معتقدم آقای لاریجانی در ائتلاف با آقای روحانی قرار ندارد و ما اشتباه می‌کردیم که تصوّر داشتیم او با دولت هماهنگ است. آقای رئیس تعبیرش این است که منافع و مطامع خودش را پیگیری می‌کند که در برخی موارد با دولت منطبق است و بعضی موارد نیست اما در تمام موارد به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که حداقل اصطکاک را با آقای روحانی داشته باشد. 

  وی افزوده است: خیلی از اطرافیان روحانی علاقه‌مندان لاریجانی هستند و با لاریجانی ارتباطات تنگاتنگ دارند؛ مثل آقای نهاوندیان و رحمانی فضلی و الآن کانال ارتباط آقای لاریجانی با دولت همین افراد هستند نه ما. فلذا آقای لاریجانی اساساً فراکسیون امید را به رسمیت نمی‌شناسد و حتی به عنوان نماینده دولت هم به آن رسمیت نمی دهد. 

  وی اضافه کرده است: مواردی وجود داشته که ما در این موارد به تصوّر خودمان می‌خواستیم از دولت حمایت کنیم و در مجلس موضع گرفتیم و بعد دولت پس پرده مثل بودجه و احکام دائمی برنامه وارد تفاهم شده و ما هیچ اطلاعی نداشتیم و در آخر سنگ روی یخ شدیم. دولت با آقای لاریجانی هماهنگ می‌کند و ما بی‌خبر هستیم.

  وی با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری می گوید: در انتخابات ریاست جمهوری آینده، شانس آقای روحانی بالاست اما آسیب‌پذیری او هم بالاست. آقای روحانی اشتباهات بزرگی مرتکب شده و در زمان کوتاه باقیمانده نخواهد توانست اشتباهات را اصلاح کند؛ بنابراین جریان اصلاحات باید مواظب باشد که مسئولیت اشتباهات آقای روحانی را به دوش نکشد؛ به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی و مخصوصاً در حمایت از مدیرانی که این مدیران فاسدی هستند و اصلاح‌طلب هم نیستند که ما به دلایل جریانی بخواهیم از آنها حمایت کنیم. 

  وی افزوده است: نفوذ آقای برادر روی آقای ایشان از سرجمع نفوذ هاشمی و خاتمی و سیدحسن خمینی بیشتر است و ما اشتباه می‌کنیم اگر خیال می‌کنیم که توسط این بزرگان می‌توانیم آقای روحانی را اداره کنیم. 

  این چهره محوری جریان اصلاحات درخصوص استفاده از اصلاح طلبان در دولت نیز گفته است: روحانی در دولت آینده از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب استفاده کند. بخاطر استفاده از چهره‌های گمنام اصلاح‌طلب یا استفاده از اصلاح‌طلبان در پست‌های رده دو و سه ارزش این که جریان اصلاحات بخواهد از آقای روحانی حمایت کند را ندارد، علت آن هم این است که در سال 1400 که روحانی به‌طور کامل کارش تمام شود، آن وقت نمی‌توانیم خودمان را به عنوان رقیب روحانی در صحنه مطرح کنیم و پیروزی به‌طور حتمی از آن جریان اصولگرا خواهد بود و بنابراین یک فاصله‌گذاری بین اصلاح‌طلبان و روحانی برای انتخابات 1400 ضرورت دارد. 

  وی در جمع بندی بحث های خود می گوید: این موارد را به رئیس دولت اصلاحات منتقل می کند. 

  اگر چه این چهره محوری جریان اصلاحات درباره انتخاب شخصی آلترناتیو برای روحانی نظر نداده اما به‌نظر می رسد آقای عارف بدش نمی آید وارد صحنه شود.

  انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی اصلاح‌طلبان آلترناتیو
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها