سفیر ایران در قطر در گفتگو با پارس:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 322592

  قطر و عربستان با یکدیگر اختلافاتی دارند. چنانکه قطر حامی دولت مرسی بود و عربستان مخالف آن. حالا هم بر عکس شده و این قطر است که با حکومت السیسی مخالفت دارد.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- سفیر ایران در قطر گفت: حکومت‌های قطر و عربستان هر دو پیرو مذهب وهابی هستند، ولی در موضعگیری‌های سیاسی با یکدیگر اختلافاتی دارند.

  محمدجواد آسایش زارچی سفیر ایران در قطر در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی «پارس» اظهار داشت: قطر و عربستان با یکدیگر اختلافاتی دارند. چنانکه قطر حامی دولت مرسی بود و عربستان مخالف آن. حالا هم بر عکس شده و این قطر است که با حکومت السیسی مخالفت دارد. 

  وی افزود: تنها مرز زمینی قطر با عربستان است و بسیاری از اقلام مصرفی خود را از عربستان وارد می‌کند. البته طبیعی است که دو کشور همسایه در کنار اختلاف‌ها همیشه هماهنگی‌‌ها و منافع مشترک دارند. 

  آسایش اضافه کرد: روابط قطر با ترکیه خیلی بهتر از روابط قطر و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

  سفیر ایران در قطر درخصوص روابط تهران و دوحه گفت: سیاستمداران قطری سیاستمداران برجسته‌ای هستند. اما با وجود این توانمندی سیاسی در دوران‌های سختی که پیش آمده چندان پیگیر رابطه با ایران نبودند؛ چه در زمان جنگ ایران و عراق و چه در دوران تحریم. منتها از خیلی از کشورهای دیگر منطقه بهتر بودند.

  وی افزود: همین الان هم رابطه سیاسی‌شان با ایران خیلی بهتر از عربستان است اما مطابق با آنچه ما انتظار داریم نیست. 

  آسایش اضافه کرد: ما قطر را یک کشور همسایه و دوست می‌دانیم و طبعاً هر دولتی از دولت دوست و برادر خود انتظاراتی دارد که از دیگر کشور‌ها ندارد و در شرایط سخت این توقعات بالاتر هم می‌رود.

  سفیر ایران در قطر خاطرنشان ساخت: در مواضع اعلامی قطر همیشه از مذاکرات هسته‌ای و توافق هسته‌ای پشتیبانی کرده است. اما اینکه در پشت پرده چه بوده است، خدا می‌داند.

  وی با تاکید بر اینکه مواضع اعلامی قطر در طول مذاکرات هسته‌ای همیشه مثبت بود گفت: ما هم از آنها قدردانی‌کردیم، ولی اینکه واقعاً با غربی‌ها به چه ترتیب صحبت می‌کردند را خدا بهتر می‌داند. 

  وی افزود: به طور کلی ما با قطری‌ها بر سر مواضع رسمی و اعلامی هیچ گاه مشکل نداشته‌ایم اما در مطبوعات و رسانه‌های قطری تصویری از این رابطه خوب دیده نمی‌شود و ماجرا معکوس است.

  آسایش اضافه کرد: گاهی تحلیل‌هایی می‌نویسند که مطبوعات دشمن هم آن طور نمی‌نویسند. این در حالی است که قطری‌ها دوست دارند که در سطح دنیا مطرح باشند و در این زمینه هم البته با مدیریت خوب و سرمایه زیاد موفق بوده‌اند. 

  سفیر ایران در قطر ادامه داد: بالاخره میزبانی جام جهانی فوتبال و داشتن شرکت هواپیمایی مانند «قطر ایرویز» و تلویزیونی مثل الجزیره نشان دهنده قابلیت مدیران قطری و سرمایه‌ای است که دراین راه صرف شده است.

  ایران دولت رسانه عربستان قطر

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها