به گزارش پارس نیوز، 

«بیژن نوباوه» در پاسخ به این سوال که آیا رسانه ها تحریم پذیر هستند؟ گفت: رسانه قابل تحریم نیست، علتش این است که ممکن است از انتشارش در بعضی شرایط جلوگیری شود، ولی اساسا به این دلیل که امروز در جریان رسانه در دنیا هر فردی با هر شرایطی می تواند اطلاع رسانی کند، آن ها می توانند جلو بعضی از کاربرها را بگیرند ولی آیا می توانند جلو همه کاربران که به چندین میلیارد می رسد را هم بگیرند؟

وی ادامه داد: در دنیای امروز یک فرد خودش یک رسانه است و بسیاری از مردم با انتشار اخبار می توانند به راحتی در مقابل حرکت هایی نظیر سانسور بایستند و سانسورکنندگان قطعا به طور کامل و صد در صد هرگز موفق نیستند. از نظر علمی هم این امکان پذیر نیست اما آن ها فقط به این بسنده کرده اند که حداقل یک جریان موقت هم که شده در برابر این نوع هجمه اطلاعات ناب از سوی کشورهای آزادی خواه ایجاد کنند، قطعا در آینده نزدیک حتی خود مردمی که امروز به آن ها اهانت شده و در اصطلاح ارتباطات شان بارمسدود شده خودشان هماهنگ خواهند شد و برای اطلاع رسانی شخصا اقدام خواهند کرد.

وی درباره عملکرد شبکه های برون مرزی سازمان صداوسیما نیز اظهارداشت: شبکه های برون مرزی از ابتدای انقلاب با دو زبان عربی و انگلیسی شروع به کار کردند و به تدریج گسترش یافتند. من از همان وقت شاهد بودم علت رشد شبکه برون مرزی تقاضایی است که از سوی دنیا انجام می شود، هر چه قدر این تقاضا بیشتر باشد، رشد رسانه های برون مرزی ما اعم از رادیو و تلویزیون و حتی در شبکه های مجازی روز به روز بیشتر خواهد شد و این بسیار طبیعی است.

نوباوه تاکید کرد: امروزه در دنیا جریان اطلاعات ناب یک جریان رو به جلو است، یعنی همه مردم می دانند که رسانه های استکباری یک جریان هماهنگ برای سر پوش گذاشتن بر حقایق هستند و چون که اساس ذات انسان به دنبال واقعیات می گردد قطعا هر روزنه ای می تواند یک رسانه برای تنفس فکری مردم باشد. در حال حاضر کشور هایی مثل خود ما که با داشتن زمینه اینترنت ملی که روی آن کار می کنیم، یا سایر کشور ها مثل چین، روسیه و بعضی از کشور های پیشرفته در شرق آسیا تلاش می کنند تا مستقل می شوند.

وی عنوان داشت: این استقلال جلوی موانع صد در صد را خواهد گرفت، اگر چه ممکن است آن ها بتوانند این حرکت ها را با تاخیر مواجه کنند اما در نهایت اصلا قادر نخواهند بود جلو آن ها را از طریق رسانه را بگیرند، آن هم جمهوری اسلامی که تنها صدای آزادی خواهی در منطقه و حتی دنیا است.

وی با بیان اینکه اقدام اخیری که علیه شبکه های جمهوری اسلامی در برون مرزی صورت گرفت، تازگی ندارد، گفت: شکل آن تغییر کرده و خیلی تعجب‌ آور هم نیست؛ چرا که جریان رسانه ای که دنیای استکبار با آن مواجه است یک جریان یک طرفه است و رسانه های به اصطلاح استکباری با پر شماری خودشان جلو هر نوع صدای غیر از خودشان را در هر جای دنیا به راحتی می گیرند.

وی افزود: می توان گفت کمتر رسانه ای است که بتواند خلاف این جریان رسانه حرکتی کند. نحوه برخورد آن ها متناسب با روحیه استکباری آنها است، اما در مورد جمهوری اسلامی تنها رسانه ای که در جهان می شود عنوان کرد که خلاف این جریان رسانه ای اقدام به خبر پراکنی و اطلاع رسانی می کند، رسانه های جمهوری اسلامی و همچنین رسانه های برون مرزی مربوط به سازمان صدا و سیما است و قطعا به دلیل این اطلاع رسانی و عکس العملی که مخاطبان این شبکه ها نسبت به اخبار جعلی که خبرگزاری های خارجی منتشر می کنند، بسیار محسوس است و در داخل کشورهای خودشان خیلی انعکاس دارد، آن ها را مجبور به این کرده که علی رغم شعارهای دموکراسی صورت مسئله را حل کنند.

نوباوه ادامه داد: یعنی از ابتدا کل جریان رسانه ای را مسدود کنند، البته این جریان تازگی ندارد اما این نوع ارتباطی که آن ها را مسدود کرده اند، حتی ارتباط کاربرها را، یک راه بسیار دیکتاتورانه است و در واقع راهی برای جلوگیری از آزادی های فردی و اجتماعی است و قطعا نتیجه نخواهد داشت؛ چرا که ما شاهد هستیم بسیاری از کشور ها از هر منفذی که باشد، تلاش می کنند خبر های ناب را به دست بیاورند و امروزه اعتبار خبرگزاری های بین المللی به این دلیل شدیدا زیر سوال رفته اند و علاوه بر مسئله خبر وقتی که شخصیت خود نظام شخصیتی مستقل است، قطعا کسانی که به دنبال استقلال فکری و فرهنگی هستند، حتما به دنبال سیاست های جمهوری اسلامی خواهند گشت و از هر منفذی سعی خواهند کرد بتوانند به اطلاع ناب دسترسی پیدا کنند.

وی در پاسخ به این سوال که از نظر حقوق بین الملل رسانه ها آیا جمهوری اسلامی می تواند شکایتی در این زمینه داشته باشد؟ گفت: این اتفاق تنها برای جمهوری اسلامی متصور نیست، حتی بسیاری از کشور های غربی، حتی کشور روسیه آن زمانی که می بایست استقلال سخت افزاری و به نوعی استقلال نرم افزاری می داشتند، آن اقدامات لازم را نکرده اند و بسیاری از این دستگاه ها در اختیار کشور های غربی است و آن ها علی رغم وجود قانون در بستن قرار دادها و موظف بودن آن ها به دادن سرویس ها ، روی این قانون پا می گذارند و چون که سخت افزار در اختیار خودشان است، متاسفانه در قوانین بین الملل هم که این ها در همه جا نفوذ دارند، مرجعی نیست که بتواند رسیدگی کند یا حتی اگر مثلا شکایتی در مجامع حقوقی بین الملل صورت بگیرد، مطمئنا با دستی که این کشور ها بر این مجامع حقوقی دارند جلوی صدای کشور های دیگر را می گیرند.

وی ادامه داد: لذا پیگیری از طریق حقوقی راه مطمئنی نیست و به جایی نخواهد رسید. ما باید سعی کنیم از دیگر راه ها یعنی با انتشار اخبار از طریق امواج رادیویی یا شبکه های ماهواره ای که البته آنها هم دچار بسیار مشکلات زیادی اند، این کار را ادامه دهیم. این روش غرب نمی تواند برای مدت طولانی دوام داشته باشد، اما به هر صورت این اقدامی است که علیه همه کشور های غیر امریکایی و غربی در دنیا در حال انجام است.

وی همچنین در پاسخ به این موضوع که آیا این اتفاق را می توان در جهت افزایش فشار و موج جدید تحریم های آمریکا علیه ایران دانست؟، گفت: من فکر می کنم خیلی وسیع تر از تحریم است، این در واقع یک موج بسیار گسترده اسلام هراسی و مقابله با اسلام است، چون که این جا که تفکراتی که از طریق جمهوری اسلامی به عنوان تفکرات ناب آن هم به شکل یک دست منتشر می شود، تفکراتی است که خواهان بسیار زیادی در مجامع مختلف دارد و امروزه مردم در اکثر نقاط جهان نسبت به ظلمی که از طرف کشورهای غربی به خصوص امریکا علیه جهان صورت می گیرد، آگاه شده اند و آن ها از این جریان ضداستکباری و ضد صهیونیستی کاملا در هراس هستند. به عبارت دیگر این اقدام مشترکی است که بین صهیونیست ها که صاحب بزرگترین رسانه های دنیا هستند و خود امریکایی ها و بسیاری از کشور های غربی مخصوصا انگلیس به شکل هماهنگ شده صورت گرفته است، این ها از نگاه خودشان مجبور هستند؛ یعنی چاره ای جز این ندارند که همه به اصطلاح شعارهای دموکراسی وشخصیت دموکراسی خودشان را زیر سوال ببرند و مخفی کنند.