خوارکی مانع کاهش وزن می شوند البته نه همه خوراکی ها.مصرف برخی از خوراکی ها و مواد غذایی مانع کاهش وزن شما خواهند شد.در این مطلب از پارس نیوز با انواع خوارکی مانع کاهش وزن بیشتر آشنا می شوید.

ketogenic-low-carbs-diet-food-selection-white-wall-1-min-scaled

بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به کاهش وزن می گیرند، تمام دغدغه شان ترازویی می شود که خود را دائماً با آن وزن می کنند. به علاوه تصور می کنند کمتر غذا خوردن، بدون ورزش ایرادی ندارد، در حالی که اینگونه نیست. دلیلش این است که با این روش شما به همراه چربی های بدن تان، ماهیچه های خود را هم از دست می دهید و اگر ماهیچه ی زیادی از دست دهید، نرخ متابولیکی تان (مقدار انرژی مورد نیاز بدن در حالت استراحت در یک محیط معتدل، زمانی که دستگاه گوارشی غیرفعال است) هم تغییر می کند. این ها تنها ۲ مورد از اشتباهاتی است که اغلب افراد در تلاش برای کاهش وزن مرتکب می شوند و اشتباهات رایج بسیار دیگری هم در رابطه با مصرف مواد غذایی وجود دارد.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : تاثیر فیبر بر کاهش وزن و تناسب اندام

میان-وعده-سالم-و-رژیمی-کاور

لیستی از انواع خوراکی مانع کاهش وزن

خوارکی مانع کاهش وزن : نوشیدنی های قنددار

محبوب ترین نوشیدنی ها چیزی بین ۴۰ تا ۶۰ گرم قند در خود دارند. این میزان ۲ تا ۳ براری حداکثر مقدار قندی است که روزانه باید مصرف کرد. و این مقدار تنها از یک نوشیدنی است. نوشابه ها و آبمیوه ها که مملوء از کربوهیدرات و کالری هم هستند، کماکان شما را گرسنه باقی می گذارند، به این دلیل که مراکز مرتبط با اشتها در مغز آن واکنشی که به کالری خوراکی ها دارند را به به کالری های مایع ندارند.

 

به جای این کار، آب بنوشید. اگر میانه ی خوبی با مزه ی آب ساده ندارید، چند قاچ لیموترش، چند برگ نعناع یا چند تکه از میوه های مورد علاقه تان را درون آن بریزید تا کمی مزه بگیرد. چای سبز بدون شکر هم گزینه ی خوبی است.

خوارکی مانع کاهش وزن : پاستا

پایتا کربوهیدرات بسیار بالایی دارد. کربوهیدرات ها می توانند مفید باشند، اما اگر به مقدار زیادی مصرف شوند می توانند مشکلات متعددی ایجاد کنند. تحقیقات نشان داده مصرف زیاد کربوهیدرات می تواند ریسک ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. همچنین مصرف بالای کربوهیدرات باعث افزایش سطح فند خون می شود. به همین دلیل است که مصرف کربوهیدرات باید به میزان متعادل باشد، به ویژه اگر قصد کاهش وزن داشته باشید.

نمونه

خوارکی مانع کاهش وزن : اغلب آبمیوه ها

اگر قصد کاهش وزن دارید، بهتر است از آبمیوه ها دوری کنید. گرچه آبمیوه ها به دلیل درست شدن از میوه گزینه ی سالمی به نظر می رسند، اما بسیاری از آن ها فرآوری شده و مملوء از قند هستند. بنابراین برای کاهش وزن مضر هستند چون به همان اندازه ی نوشابه قند دارند، اگر بیشتر از آن نباشد. از آنجایی که آبمیوه ها هیچ فیبری در خود ندارند، بهتر است به جای خرید یک پاکت آبمیوه ی پرتقال که ممکن است واقعاً میوه ای در خود نداشته باشد، خود پرتقال را بخورید.

خوارکی مانع کاهش وزن : برنج

برنج برای بسیاری غذایی سبک به نظر می رسد اما اینگونه نیست. مصرف برنج می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند، مانند کاهش سطح کلسترول مفید، بالا رفتن سطح گلیسیرید و بالا رفتن فشار خون. مصرف برنج به میزان متعادل می تواند بی ضرر باشد. با این حال، مصرف زیاد این ماده غذایی مشکل ساز خواهد بود.

غلات صبحانه ی درست شده از آرد سفید

غلات صبحانه شاید گزینه ی خوبی برای شروع روز خود به نظر برسد، اما مملوء از غلات تصفیه شده و قند است. مصرف زیاد قند می تواند باعث مشکلاتی مانند بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و مشکلات کبدی شود. غلات صبحانه همچنین فیبر کمی دارند و این در حالی است که تنها با فیبر است که می توانیم بعد از خوردن غذا احساس سیری کنیم.

خوارکی مانع کاهش وزن : نودل های آماده

نودل های آماده سدیم بالایی دارند. یک وعده نودل حاوی حدود ۸۶۱ میلی گرم سدیم است و اگر تمام بسته را بخورید، این میزان تقریباً ۲ برابر می شود و به ۱،۷۲۲ میلی گرم می رسد. به علاوه، مصرف بالای سدیم می تواند باعث مشکلات متعددی برای افرادی شود که بدن آن ها با نمک سازگار نیست.

ریسک بالا رفتن فشار خون در این افراد بالا است. همچنین تحقیقات نشان داده کاهش مصرف سدیم باعث پایین آمدن احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی تا ۳۰ درصد می شود. بنابراین نودل های آماده هم برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند، مناسب نیستند.

غذاهای مایکروفری

اغلب غذاهای منجمد برای کاهش وزن بسیار مضر هستند. غذاهای منجمد و مایکروفری معمولاً سدیم و قند بالایی دارند، به همراه مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده ای که کارشان تازه نگه داشتن این غذاها است.

یک دلیل دیگر برای پرهیز از این نوع غذاها بسته بندی پلاستیکی آن ها. این ظروف حاوی افزودنی های پلاستیک یا فتالات (موادی که به منظور بهبود خواص و عملکرد پلاستیک به آن اضافه می ‌شوند) هستند که می توانند وارد غذا شوند و سلامت ما را به خطر بیاندازند. این نوع غذاها هم مانع کاهش وزن هستند.

خوارکی مانع کاهش وزن : نوشابه های رژیمی

تصور رایج این است که نوشابه های رژیمی به کاهش مصرف قند کمک می کنند اما حقیقت این است که در نوشابه های رژیمی قند صرفاً جای خود را به شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام، سیکلامات و ساخارین داده است. تحقیقات نشان داده میان مصرف نوشابه های رژیم و بروز مشکلات مختلف پزشکی مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد.

کاهش+وزن

مواد غذایی فرآوری شده ی کم چرب یا بدون چربی

مواد غذایی کم چرب با بدون چربی اغلب به عنوان گزینه هایی سالم تبلیغ می شوند. با این حال، این نوع مواد غذایی اغلب مملوء از قند و دیگر مواد افزودنی هستند تا مزه ی بهتری پیدا کنند. مثلاً یک ماست کم چرب طعم دار می تواند به اندازه ی یک قالب شکلات قند داشته باشد.

به جای این کار، از مواد غذایی کاملی که حداقل فرآوری را دارند یا فرآوری نشده هستند و هم به طور طبیعی چربی اندکی دارند و هم حاوی چربی های سالم هستد، استفاده کنید. مواد غذایی کامل (Whole Foods) مواد غذایی گیاهی ای هستند که فرآوری یا تصفیه نشده اند یا کمترین فرآوری یا تصفیه را داشته اند و عاری از مواد افزودنی و دیگر مواد غیر طبیعی هستند.

اگر مجبور به خرید محصول کم چربی یا بدون چربی ای شدید، فهرست مواد تشکیل دهنده را بر روی بسته بندی آن چک کنید تا مطمئن شوید قند یا مواد افزودنی زیادی ندارد و در حقیقت، کالری آن از محصولات پرچرب کمتر است.

خوارکی مانع کاهش وزن : پروتئین های حیوانی

پروتئین های حیوانی بخشی از رژیم غذایی اغلب افراد هستند. تخم مرغ، شیر، گوشت و غیره، برای هر کسی ضروری هستند. با این حال، مصرف زیادی هر چیزی همیشه مشکل ساز است. زیاده روی در مصرف پروتئین های حیوانی هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

پروتئین های حیوانی حاوی مقادیر زیادی فسفر هستند که می تواند مشکلات کلیوی و استخوانی ایجاد کند. این پروتئین ها می توانند فشار زیادی به کلیه ها وارد کنند، چون گوشت نسبت به سبزیجات، ماده غذایی بسیار سنگین تری است. تصفیه ی آن ها برای کلیه ها وقت گیر است و بار سنگینی بر دوش آن ها می گذارد. بنابراین از مصرف زیاد پروتئین های حیوانی هم خودداری کنید.

گوشت های فرآوری شده

گوشت های فرآوری شده برای کاهش وزن بسیار مضر هستند، چون نیترات بالایی دارند. مصرف آن ها مشکلات متعددی از جمله سرطان می تواند ایجاد کند. این نوع گوشت ها از نیترات سدیم درست می شوند که برای حفظ رنگ گوشت به آن ها اضافه می شوند.

گوشت های فرآوری شده همچننی مملوء از سدیم کلراید هستند و گرچه تنها ماده غذایی حاوی سدیم نیستند، اما میزان سدیم موجود در رژیم غذایی را به میزان چشمگیری افزایش می دهند.

خوارکی مانع کاهش وزن : گرانولا بارها

اغلب گرانولا بارها چیزی جز ترکیبی از قند و روغن های هیدروژنه نیستند و هیچ پروتئین واقعی ای در خود ندارند.

آن ها به دلیل کالری پایین شان نمی توانند جای غذا را بگیرند و به شما احساس سیری دهند. اگر به دنبال گنجاندن مقادیری پروتئین در رژیم غذایی خود هستید، بهتر است از یک پروتئین بار خوب استفاده کنید.

خوارکی مانع کاهش وزن : چیپس سیب‌زمینی

افراد خیلی کمی وجود دارند که چیپس ‌سیب‌زمینی را دوست ندارند. این خوراکی ترد و لذیذ محبوبیت زیادی در میان کودکان و بزرگسالان دارد. اما متأسفانه باید به شما بگوییم که اگر قصد دارید لاغر کنید، باید دور این خوراکی را خط بکشید.

چیس سیب‌زمینی یکی از خوراکی های چاق کننده است و معمولا می‌تواند میزان خطرناکی از سدیم را در خود پنهان کند. نکته‌ی جالب این است که چیپس‌ سیب‌زمینی در میان تمام خوراکی‌های و نوشیدنی‌های چاق‌کننده از جمله بستنی، فست‌فود و نوشابه، از همه بدتر است. بر اساس نتایج مطالعات در دانشگاه هاروارد، خوردن چیپس سیب‌زمینی به‌شدت با افزایش وزن در ارتباط است.

تغذیه

فرنچ فرایز

فرنچ فرایز یا همان سیب‌زمینی سرخ‌کرده هم دشمن کاهش وزن به شمار می‌رود و یکی از خوراکی های چاق کننده است. این خوراکی سطح انسولین و قند خون را سریع‌تر افزایش می‌دهد، که این موضوع اصلا خوب نیست. این غذا حاوی کالری بسیار زیادی است و با روغن زیادی تهیه می‌شود. اگر می‌خواهید به اندام ایدئال‌تان برسید، خوردن فرنچ فرایز را فراموش کنید.

خوارکی مانع کاهش وزن : گوشت قرمز پرچرب

گوشت قرمز پرچرب از جمله دیگر مواد غذایی چاق‌کننده است. یک مطالعه‌ی دانشگاهی بر روی بیش از ۱۶ هزار نفر نشان داد که مصرف گوشت قرمز پرچرب با افزایش وزن و چربی شکمی در ارتباط است.

غلات شیرین و تصفیه شده

بسیاری از غلات به دلیل اینکه شیرین هستند و کالری زیادی دارند، باعث بیشتر شدن سایز دور کمر می‌شوند. اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید، باید به دنبال خوراکی‌های سیرکننده مانند جو دوسر یا مواد غذایی حاوی فیبر باشید.

فیبر جلوی گرسنگی را می‌گیرد و شما را برای مدت زمان طولانی‌تری سیر نگه می‌دارد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که مصرف جو دوسر در وعده‌ی صبحانه باعث افزایش احساس سیری، گرسنگی کمتر و مصرف کالری کمتر در وعده‌ی ناهار شد.

file

خوارکی مانع کاهش وزن : نان سفید

اگر می‌خواهید چربی شکم خود را آب کنید، هر طور که شده باید از خوردن نان سفید تصفیه شده اجتناب کنید. مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غلات سبوس‌دار، بر خلاف غلات تصفیه شده که باعث بیشتر شدن چربی شکم می‌شوند، می‌تواند چربی احشایی را از بین ببرد. هنگام درست کردن کیک و شیرینی از آرد گندم سبوس‌دار استفاده کنید تا سایز دور کمترتان بیشتر نشود و به اهدافتان در کاهش وزن نزدیکتر شوید.

شکلات

بعضی از افراد باور دارند که برای آب کردن چربی شکم نباید شکلات خورد. اما این موضوع در مورد همه‌ی شکلات‌ها درست نیست. شکلات تلخ فواید زیادی دارد و حتی به کاهش وزن هم کمک می‌کند. این شکلات شیری است که جلوی کاهش وزن شما را می‌گیرد، چون کالری و قند زیادی دارد و باعث افزایش چربی احشایی می‌شود.

خوارکی مانع کاهش وزن : مافین

مافین هم یکی از خوراکی های چاق کننده محسوب می‌شود. یک عدد مافین بلوبری معمولی حاوی تقریبا ۴۰۰ کالری و مقدار زیادی چربی است. علاوه بر این، مافین‌های آماده حاوی روغن دانه‌ی سویا و چربی‌های ترانس هستند، که هر دو باعث افزایش سایز دور کمر می‌شوند.

نشان داده شده که چربی ترانس احتمال ابتلا به بیماری قلبی را هم افزایش می‌دهد. از همه بدتر اینکه مافین حاوی مقدار خیلی زیادی قند است. شکر به سرعت هضم و جذب شده و باعث می‌شود گرسنه‌تر شوید.

خوارکی مانع کاهش وزن : دونات

دونات که یک خوراکی محبوب در میان کودکان و بزرگسالان است، معمولا به‌عنوان میان وعده مصرف می‌شود. اگر می‌خواهید از شر چربی شکم خود خلاص شوید، از خوردن دونات خودداری کنید. در تهیه‌ی دونات از مقدار زیادی شکر استفاده می‌شود. دونات در بدن به قند تجزیه شده و باعث می‌شود بدن انسولین بیشتری ترشح کند.

زمانی که در بدن انسولین زیادی ترشح شود، شکر اضافی وارد سلول‌های چربی می‌شود و هیچ شکری برای خون باقی نمی‌ماند. این موضوع منجر به کاهش قند خون شده و باعث می‌شود بعد از مصرف دونات احساس گرسنگی کنید.

t4FqTCLlBWJy

فست‌فود

همه‌ی ما به خوبی می‌دانیم که فست‌فودها به شدت مضر و چاق‌کننده هستند. این غذاهای فرآوری شده سرشار از مواد نگه‌دارنده، چربی‌های ترانس و نمک هستند. چربی‌های ترانس و مواد نگه‌دارنده توانایی معده را برای ارتباط با مغز مختل می‌کنند. در نتیجه پیام‌رسان‌های عصبی و هورمون‌های مرتبط با سیری در مغز تولید نمی‌شوند و مغز توانایی خود را برای تشخیص سیری از دست می‌دهد و ما همچنان به خوردن ادامه می‌دهیم.

خوارکی مانع کاهش وزن : قند تصفیه شده

قند تصفیه شده، علت اصلی شکل‌گیری چربی شکم است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) به افراد توصیه می‌کند مصرف شکر را به حداقل برسانند. بر اساس گزارش‌ها، آمریکاییان سه برابر بیشتر از میزان مجاز، قند اضافه شده مصرف می‌کنند.

اسموتی‌های آماده

فقط به این دلیل که اسموتی‌های آماده حاوی میوه هستند، به این معنی نیست که برای لاغری مناسب هستند. بسیاری از این نوشیدنی‌ها مقدار زیادی قند دارند. به طوری که گاهی اوقات هر بطری اسموتی ۵۲ گرم قند دارند. به جای خرید اسموتی آماده، خودتان در خانه با میوه‌های تازه و سایر مواد چربی‌سوز یک اسموتی لذیذ و سالم درست کنید.

خوارکی مانع کاهش وزن : میوه‌های خشک شده

شاید فکر کنید میوه‌ی خشک شده می‌تواند گزینه‌ی خوبی به‌عنوان میان وعده باشد. اما این خوراکی شیرین شده است و هر ۳۱ گرم از آن، ۱۶ گرم قند دارد. به جای مصرف این خوراکی چاق کننده، میوه‌ی تازه بخورید.

قهوه‌ی سرد

اگرچه قهوه در آب کردن چربی شکم مؤثر است، قهوه‌ی یخ زده دشمن کاهش وزن و سایز دور کمر شما محسوب می‌شود. بعضی از این نوشیدنی‌ها حاوی بیش از ۶۰۰ کالری هستند و اگر در تهیه‌ی آن‌ها از خامه‌ی زده شده استفاده شود، میزان کالری آن‌ها بیشتر هم می‌شود.

file (3)

بیسکوییت

بیسکوییت یکی از خوراکی های چاق کننده محسوب می‌شود. بیسکوییت‌هایی مانند اوریو سرشار از روغن نخل هستند‌. روغن نخل نوعی روغن است که باعث التهاب ایجادکننده‌ی چربی می‌شود. علاوه بر این، بیسکوییت‌ها اعتیادآور هستند. اگر به خوردن آن‌ها عادت کنید، قطع مصرفشان برای شما دشوار می‌شود. مصرف متعادل بیسکوییت بسیار سخت است و به همین دلیل، بسیاری از افراد در خوردن آن زیاده‌روی می‌کنند. به جای خوردن بیسکوییت به‌عنوان میان وعده، به فکر خوردن خوراکی‌های سالم و چربی‌سوز باشید.

روغن دانه‌ی سویا

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل آگاهی از تأثیرات منفی چربی‌های ترانس بر روی سلامتی از جمله مسدود کردن سرخرگ، در محصولات خود به جای چربی ترانس از روغن سبزیجات مانند روغن‌های سویا، ذرت، گل آفتاب‌گردان یا نخل استفاده می‌کنند، که گزینه‌ی چندان بهتری نیست!

علت این موضوع این است که روغن‌های سبزیجات حاوی مقدار زیادی چربی‌های التهابی، اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ هستند. التهاب با چاقی در ارتباط است؛ بنابراین مواد غذایی التهاب‌زا مانند روغن دانه‌ی سویا به کاهش وزن کمکی نمی‌کنند، بلکه مانع رسیدن شما به اهدافتان می‌شوند.

مرغ سوخاری

مرغ سوخاری ترد و خوشمزه است و هیچ‌کس نمی‌تواند این موضوع را رد کند. اما اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید، باید دور این خوراکی که یکی از غذاهای چاق کننده است را خط بکشید. مرغ سوخاری حاوی ترکیبات التهابی است. این ترکیبات هنگام تهیه‌ی غذا در دمای زیاد ایجاد می‌شوند.

علاوه بر این، مرغ سوخاری در روغن زیاد سرخ می‌شود و کالری و نمک زیادی دارد. مطمئن باشید لذت کوتاه‌مدتی که از خوردن مرغ سوخاری چرب و ترد به دست می‌آورید، ارزش پشیمانی بعد از آن را ندارد.

file (2)

بستنی

خوردن بستنی در روزهای گرم تابستان برای همه لذت‌بخش است، اما اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید، از خوردن این خوراکی چاق کننده اجتناب کنید. بستنی حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات، چربی و قند است.

به طور مثال یک فنجان بستنی وانیلی ۲۶۷ کالری، ۳۲ گرم کربوهیدرات و ۱۴ گرم چربی دارد. حتما شنیده‌اید که محصولات لبنی حاوی کلسیم هستند، اما میزان کلسیم موجود در بستنی کم است. دیر به دیر خوردن بستنی ایرادی ندارد، اما اگر این کار تبدیل به عادت شود، باید با اندام ایدئال خود خداحافظی کنید.

پنیر خامه‌ای

دو قاشق غذاخوری پنیر خامه‌ای معمولی حاوی ۱۰۰ کالری، ۹ گرم چربی و ۶ گرم چربی اشباع شده است و مواد مغذی چندان زیادی ندارد. به طور کلی بهتر است مصرف پنیر را به حداقل برسانید و به دنبال گزینه‌های سالم‌تر برای وعده‌ی صبحانه باشید.

نوشیدنی‌های انرژی‌زا

اگر به دنبال افزایش سطح انرژی خود هستید، نوشیدنی انرژی‌زا نخورید، چون سلامتی‌تان به خطر میفتد. در واقع میزان کافئین موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا حتی از قهوه هم بیشتر است. این نوشیدنی‌ها معمولا سرشار از قند و مواد افزودنی مضر هستند. خوراکی‌های بسیار سالم و مغذی‌ای وجود دارند که می‌توانند انرژی شما را افزایش دهند. به جای نوشیدنی‌ها‌ی انرژی‌زا می‌توانید قهوه‌ی تلخ، چای یا اسموتی خانگی بخورید.

file (1)

مربا

مربا هم یکی از خوراکی های چاق کننده است. یک بار دیگر به این نتیجه می‌رسیم که هر چیزی که با مربا درست می‌شود، سالم نیست. مرباهای آماده حاوی قند و کالری زیادی هستند. به جای مصرف مربای آماده، روی نان تست کره‌ی بادام‌زمینی بمالید و روی آن چند تکه از میوه‌ی دلخواه‌اتان را قرار دهید و نوش جان کنید.

در وعده‌ی صبحانه می‌توانید نان تست و آووکادو هم بخورید. روی نان تست آووکادو بمالید. یک تخم‌مرغ را نیمرو کنید و روی آن قرار دهید. در نهایت روی نان تست چند عدد گوجه‌ی گیلاسی قرار دهید و روی آن کمی کنجد بپاشید‌‌.