خانه تکانی در بارداری ریسک ها و خطرات بسیار زیادی دارد اما شما می توانید با رعایت یک سری نکات ریسک این خطرات را برای خود کاهش دهید.در این مطلب از پارس نیوز با نکات مهم خانه تکانی در بارداری آشنا خواهید شد.

دوران بارداری، از شیرین‌ترین و سخت‌ترین دوران زندگی مادران است. در این دوره، نیاز به احتیاط و ایمنی در انجام کارهای خانه و نظافت منزل در بارداری به‌خصوص خانه تکانی در دوران بارداری برای خانم‌ها بیشتر می‌شود. نظافت خانه در دوران بارداری جنبه مهمی برای تضمین فضای زندگی سالم برای والدین باردار و کودک در حال رشد دارد.

در این مطلب کوتاه می‌خواهیم برخی باید و نبایدهای خانه تکانی برای زنان باردار را با هم مرور کنیم. البته این نکات فقط برای خانه تکانی عید نیست، پس سعی کنید در نظافت روتین منزلتان هم این موارد را رعایت کنید. مثل همیشه؛ مشورت با پزشک هم مفید خواهد بود.

آیا مجاز به خانه تکانی در بارداری هستیم ؟

تغییر مرکز ثقل بدن موجب می شود که کنترل حرکات بدن برایتان تا حدودی دشوار بوده و به راحتی تعادل خود را از دست داده و به زمین بخورید البته در صورت بروز چنین اتفاقی جنین توسط لگن و مایع آمنیوتیک که او را در بر گرفته به خوبی محافظت خواهد شد ولی با این حال بهتر است در صورت زمین خوردن برای رفع هر گونه نگرانی پزشک مامای خود را در جریان موضوع قرار داده و با او مشورت کنید. چنانچه ملزم به بلند کردن وسیله ای هستید ابتدا نزدیک جسم مورد نظر ایستاده و سپس کمر خود را کاملا صاف نگه داشته و به جای آن، زانوهایتان را خم کنید ضمن آن که در حین بلند کردن اجسام از زمین از چرخاندن کمر خود به طرفین نیز خودداری کنید.

اگر بارداری پرخطری دارید و احتمال بروز زایمان زودرس وجود دارد یا ترس و دلهره دارید، بهتر است کلا از خیر خانه تکانی در دوران بارداری بگذرید، چون اگر حس خوبی حین انجام کار نداشته باشید، به دلیل تاثیر مستقیم سلامت روان بر جسم، از نتیجه کار راضی نخواهید بود. همچنین توجه داشته باشید درست است که گاز، یخچال، مایکروفر، ماشین ظرفشویی و لباسشویی بهتر است از جایشان خارج شوند و پشتشان را تمیز کنید، اما هرگز خودتان تنهایی این کار را انجام ندهید.

نمی توان وزن دقیقی برای برای بلند کردن اجسام در طول بارداری به عنوان یک وزن ایمن بیان کرد، زیرا این موضوع تا حد زیادی به شرایط مادر و جنین وابسته است. به صورت کلی گفته می شود که بلند کردن اجسام 3 تا کیلو برای مادرانی که بارداری سالمی را بدون هیچ مشکلی سپری می کنند، اشکالی ندارد.

بعضی از متخصصان و پزشکان معتقدند که بلند کردن اجسام سنگین می تواند عوارضی مثل زایمان زودرس، خونریزی و یا پاره شدن کیسه آب را به همراه داشته باشد.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : ترفندهای خانه تکانی سریع و آسان

اصول نظافت خانه برای زنان باردار چیست ؟ (چگونه در بارداری خانه تکانی کنیم)

نظافت خانه در دوران بارداری یک کار مهم است، اما رعایت اقدامات احتیاطی برای اطمینان از ایمنی مادر باردار و کودک او ضروری است. برای انجام نظافت، خانه را تهویه کنید. پنجره‌ها را باز کنید یا از پنکه استفاده کنید تا هنگام تمیز کردن، گردش هوای بیشتری داشته‌باشید.

تا حد امکان از محلول‌های پاک کننده طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین استفاده کنید و از مواد شیمیایی با بوی قوی خودداری کنید. برای محافظت از دست‌ها و جلوگیری از تحریک پوست دستکش را فراموش نکنید. به‌خصوص اگر اگزمای پوستی دارید این مورد به شما در برابر زخم و خارش شدید کمک می‌کند.علاوه بر این، برای جلوگیری از استنشاق گرد و غبار یا ذرات، از ماسک استفاده کنید.

خانه تکانی در اوایل بارداری

در اوایل بارداری، تمیز کردن خانه با محصولات پاک کننده ملایم و غیر سمی بی‌خطر است. تهویه مناسب داشته باشید، دستکش بپوشید، استراحت کنید و از بلند کردن اجسام سنگین یا کارهای سخت خودداری کنید. خانه تکانی قبل از زایمان ممکن است کمی سخت باشد و رعایت این موارد به شما در این دوران کمک خواهد کرد.

خانه تکانی در بارداری و ماه نهم

در ماه نهم بارداری، بهتر است کارهای سنگین نظافت را به دیگران بسپارید و خودتان در صورت لزوم به فعالیت‌های نظافتی سبک و ایمن، مانند گردگیری و جارو کردن پایبند باشید. استراحت‌های مکرر داشته باشید، هیدراته بمانید و برای توصیه‌های بیشتر حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا کار منزل در دوران بارداری بی‌خطر است ؟

اگر می‌خواهید بدانید که خانه تکانی برای زنان باردار ضرر دارد یا خیر، بهتر است بگوییم انجام کارهای منزل و خانه تکانی به روش اصولی و به اندازه هیچ خطری برای سلامت مادران باردار ندارد.

در دوران بارداری باید از انجام کارهای خطرناک مثل بالا رفتن از نردبان، بلند کردن اجسام سنگین و استفاده از مواد شوینده شیمیایی اجتناب کنید و تا جایی که احساس خستگی و ناتوانی نکنید، کارها را انجام دهید.

فراموش نکنید که تغییرات هورمونی گسترده در بدن موجب شل شدن مفاصل و آسیب‌پذیری بدن می‌شود و از طرف بزرگ شدن شکم نیز موجب تغییر مرکز ثقل بدن می‌شود، بنابراین برای جلوگیری از آسیب و بر هم خوردن تعادل باید کارها را به ‌آرامی انجام دهید و به هیچ عنوان به کمر و زانوها فشار وارد نکنید.

خانم‌هایی که به مشکلاتی خاص مبتلا هستند و طبق دستور پزشک ملزم به استراحت هستند، نباید به هیچ عنوان به سراغ خانه تکانی و تمیز کردن منزل بروند.

اصول و روش های اصولی خانه تکانی در بارداری

تمیز کردن خانه در روزهای پایان سال برای خانم‌های ایرانی اهمیت زیادی دارد، اما حقیقت این است که شما باید قبول کنید در دوران بارداری شرایط ویژه‌ای دارید و برای سلامت خودتان و فرزندتان باید خانه تکانی امسال را به گونه متفاوت انجام دهید.

پس قبل از هر چیز بهتر است بپذیرید که امسال به هیچ عنوان نباید به خاطر دیر انجام دادن کارها، عقل افتادن تمیزی خانه و یا نشستن پرده‌ها خودتان را سرزنش کنید. اگر مشکل خاصی ندارید و توانایی انجام کارهای منزل را دارید، پس نگران هیچ چیز نباشید چون ما به شما کمک می‌کنیم تا با به کار گرفتن روش‌های خانه تکانی بی‌خطر برای خانم‌های باردار به شیوه‌ای ایمن و ساده کارهای منزل را انجام دهید.

برای خانه تکانی در دوران بارداری برای کارهای منزل برنامه‌ریزی کنید

نگرانی و استرس برای تمیز کردن منزل نه تنها به خودتان بلکه به جنین نیز آسیب وارد می‌کند. پس به جای نگرانی در مورد تمیز کردن خانه بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و یک فهرست از کلیه کارهایی که قرار است انجام دهید تهیه کنید.

در این فهرست مشخص کنید که کدام کارها را خودتان به تنهایی می‌توانید انجام دهید و برای انجام کدام کارها نیاز به کمک دارید. حال از یک ماه زودتر مشخص کنید که هر روز چه کاری از این لیست را انجام می‌دهید. کارهایی که از پسشان برنمی‌آیید را با خودکار قرمز مشخص کنید و برای انجام دادن آن از سایر اعضای خانواده کمک بگیرید.

برای خانه تکانی در دوران بارداری سطح توقعتان را پایین بیاورید

اگر باردار هستید پس بهتر است سطح توقعتان را از تمیزی منزل پایین بیاورید و سعی کنید تنها ظاهر خانه را در حد امکان مرتب کنید. در این شرایط سلامتی شما و جنین بیشتر از تمیزی خانه اهمیت دارد، بنابراین نباید خودتان را به خاطر کمی به‌هم‌ریختگی کمدها و یا نشستن پرده‌های پذیرایی سرزنش کنید.

سعی کنید امسال کمتر به خودتان سخت بگیرید و در صورت امکان از همسرتان و یا یک فرد کمکی برای کارهای منزل کمک بگیرید.

برای خانه تکانی در دوران بارداری بعد از انجام هر کار کمی استراحت کنید

یکی دیگر از راهکارهای خانه تکانی بی‌خطر برای خانم‌های باردار این است که بعد از انجام دادن بخشی از کارها، استراحت کنید. مثلاً اگر یک اتاق را جاروبرقی زدید، باید ۳۰ دقیقه روی تحت دراز بکشید و استراحت کنید.

ایجاد وقفه بین انجام کارها موجب می‌شود تا کمتر احساس خستگی کنید و توانایی انجام کار مجدد را نیز داشته باشید. فراموش نکنید که انجام دادن حجم زیادی از کار برای شما مناسب نیست و از همین رو بهتر است برای هر روز تنها یک کار را انتخاب کنید و انجام دهید.

در ماه‌های آخر بارداری جاروکشی را فراموش کنید

اگر در ماه‌های اول بارداری هستید، احتمالاً نظافت منزل و جاروکشی چندان اذیتتان نمی‌کند، اما باید بدانید که استفاده از جارو موجب بروز دردهای سیاتیکی در دوران بارداری شود و به کمر و ساق پاهایتان آسیب وارد کند.

معمولاً هر چقدر به ماه‌های پایانی بارداری نزدیک می‌شوید، تمیز کردن خانه و جاروکشی بیشتر به کمر آسیب وارد می‌کند. بنابراین اگر در کمرتان احساس درد دارید، به هیچ عنوان به سراغ جارو زدن و تی کشی خانه نروید تا علائم تشدید نشود.

از روش‌های سنتی برای تمیز کردن حمام و دستشویی استفاده کنید.

بهتر است در دوران بارداری فکر استفاده از شوینده‌های شیمیایی را از سرتان بیرون کنید. حتی استنشاق بوی برخی مواد شیمیایی می‌تواند برای سلامت شما و جنین مضر باشد. از آنجایی‌ که پاک‌ کننده‌های دستشویی و حمام بوی تندی دارند، بهتر است در این دوران از تمیزکننده‌های سنتی مثل جوش شیرین، آبلیمو و انواع سرکه برای تمیز کردن حمام و دستشویی استفاده کنید.

اگر احساس می‌کنید کیفیت شستشوی مواد شوینده بهتر از مواد سنتی است، پس بهتر است تمیز کردن این بخش از خانه را به همسرتان واگذار کنید.

برای خانه تکانی در دوران بارداری به خودتان فشار نیاورید

در هر لحظه‌ای که در حال کار کردن هستید، باید به خاطر بیاورید که اولویت شما اکنون کودکتان است. بنابراین در این دوران به هیچ عنوان خودتان را خسته نکنید. به جای نگرانی در مورد از بین بردن لک روی شیشه و نامرتب بودن کابینت‌ها، امسال باید تنها به سلامت خودتان و کودکتان فکر کنید.

کارهایی که نیاز به خم شدن و یا بلند کردن اجسام دارند را فراموش کنید و برای جلوگیری از آسیب به کمرتان تنها کارهایی را انجام دهید که خطری برای سلامت شما و جنین ندارد.

برای خانه تکانی در دوران بارداری سرما را به جان بخرید

مهم نیست که خودتان دست به کار شده‌اید یا اینکه یک نیروی خدماتی، مسئولیت انجام کارهای خانه را برعهده گرفته است. نباید فراموش کنید که حتی رایحه و گازی که از مواد شوینده متصاعد می‌شود، می‌تواند به سلامت جنین شما آسیب بزند. پس تا آنجا که می‌توانید از محلی که در آن شوینده‌های شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند فاصله بگیرید و در صورتی که مجبور به حضور در آن محل هستید، حتما پنجره‌ها را باز بگذارید و به هوای آزاد، برای چرخیدن در فضای خانه‌تان فرصت بدهید.

برای خانه تکانی در دوران بارداری همسرتان را جارو به دست کنید

تنها شوینده‌های شیمیایی نیستند که سلامت شما و فرزندتان را به خطر می‌اندازند. جارو زدن و سر و کار داشتن با گرد و غبار هم می‌تواند شما را به دردسر بیندازد. وقتی خانه را با کمک جاروبرقی، برق می‌اندازید، حجم قابل توجهی از گرد و غبار در فضای خانه‌تان جا به جا می‌شود و به ریه‌های شما وارد می‌شود؛ گذشته از این، حرکات بدنتان در حین جارو کشیدن، ممکن است وضعیت سلامت شما را بحرانی کند.

برای خانه تکانی در دوران بارداری به سرکه پناه ببرید

تا به حال برای تمیز کردن اجاق‌گاز یا سطوح لکه‌دار کابینت از سرکه استفاده کرده‌اید ؟ یکبار این ماده معجزه‌گر را امتحان کنید تا باور کنید که برای برق انداختن خانه، همیشه نباید سراغ سفیدکننده‌های شیمیایی بروید. سرکه انگور، یک ضدعفونی کننده قوی است که می‌تواند شما را از شر لکه‌های مزاحم هم خلاص کند. برای اینکه استفاده شما از سرکه نجات‌بخش، بوی بدی را در خانه‌تان به جریان نیندازد، از بطری‌های اسپری‌دار کمک بگیرید و کمی سرکه را با آب مخلوط کرده، در بطری بریزید و روی سطوح آلوده اسپری کنید.

معجون نسازید

شما در این ماه‌ها، حق ندارید از وسایل شوینده شیمیایی استفاده کنید و در صورتی که مجبور به استفاده از آنها شدید، به هیچ وجه نباید چند مایع شوینده را با هم مخلوط کنید. وقتی شوینده‌های شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند، گازهای خطرناکی را از خود متصاعد می‌کنند و می‌توانند دردسرهای جدی را برایتان ایجاد کنند.

برای خانه تکانی در دوران بارداری دیوارها را بشویید

به جای اینکه خانه را با رنگ کردن دیوارها برق بیندازید، در صورت نیاز، از یک نفر برای شستن دیوارها کمک بگیرید، یا اینکه سراغ کاغذ دیواری بروید. شما در این ماه‌ها حتی نباید در معرض رنگ‌های بی‌بو و زود خشک شونده قرار بگیرید.

برای خانه تکانی در دوران بارداری شجاعت به خرج ندهید

می‌دانیم که دست خودتان نیست و شما هم مثل بسیاری دیگر از زنان باردار، در این ماه‌ها در حال تمیز کردن خانه هستید. اما میل مهار نشدنی شما به خانه‌تکانی، نباید به قیمت از دست رفتن سلامت خود یا جنینتان تمام شود. شما لااقل نه ماه در زندگی‌تان، نباید به توانایی جسمی‌تان اعتماد زیادی بکنید و با تکرار عبارت «من می‌توانم!» خود را موظف به جا‌به‌جایی وسایل یا انجام کارهایی بکنید که ممکن است به بدنتان آسیب جدی بزنند یا حتی جان فرزندتان را به خطر بیندازند.

نکات و فوت و فن‌های خانه تکانی در بارداری

*اگر باردار هستید، پس به اندازه معقول کار کنید و از کار کردن به میزان زیاد و خسته کردن خودتان اجتناب کنید.

*یکی از مهم‌ترین نکات در خانه تکانی بی‌خطر برای خانم‌های باردار استفاده از ماسک و دستکش در زمان نظافت است. این کار موجب می‌شود تا مواد شیمیایی و یا گرد و غبار به پوست و بینی شما وارد نشود.

*به جای استفاده از شوینده‌های شیمیایی از شوینده‌های طبیعی و سنتی بدون خطر استفاده کنید.

*فکر بالا رفتن از نردبان را از سرتان دور کنید و کارهایی که نیاز به بالا رفتن از نردبان دارد را به فرد دیگری واگذار کنید.

*فراموش نکنید که بلند کردن اجسام سنگین در دوران بارداری خطرناک است و موجب زایمان زودرس، فشارخون بالا و مشکلات جدی برای سلامت شما و جنین می‌شود.

*در زمان تمیز کردن و کار منزل در دوران بارداری حتماً پنجره‌ها را باز کنید تا هوای خانه تهویه شود.

*برای کاهش خطرات کارهای خانه در بارداری بهتر است قبل از استفاده از ماده تمیزکننده‌ای ابتدا توضیحات محصول را بخوانید و از مصرف مواد سمی و شیمیایی در این دوران جدا اجتناب کنید.

*برای انجام یک خانه تکانی بی‌خطر برای خانم‌های باردار بهتر است از ماسک استفاده کنید و از تمیز کردن سطوح کپک زده و نظافت محل زندگی حیوانات اجتناب کنید.

*در طول بارداری از خوشبوکننده‌های هوا استفاده نکنید، زیرا این خوشبو کننده‌ها حاوی مواد مصنوعی و شیمیایی هستند که ممکن است استنشاق آن هم برای شما و هم برای جنین مضر باشد.

*در صورت نیاز برای کار منزل در دوران بارداری از یک نیروی نظافتی کمک بگیرید.

عوارض انجام کارهای سنگین در خانه تکانی در بارداری

در دوران بارداری بدن خانم ها برای داشتن مطابقت با رشد جنین، تغییرات زیادی را متحمل می شود. مثلا بزرگ شدن رحم، شل شدن و گاه جابه جایی مفصل ران؛ بزرگ شدن شکم مرکز ثقل بدن را تغییر داده و حفظ تعادل را دشوار می کند. به همین دلیل در این دوران به انجام کارهای پیش از بارداری مجاز نیستید چرا که انجام کارهای سنگین در این دوران خطر رسیدن آسیب به شما و جنین تان را افزایش می هد.

1. افزایش خطر سقط جنین

جابه جا کردن و بلند کردن اجسام سنگین موجب وارد شدن فشار شدید به رحم و جدا شدن جفت،به خصوص در ماه های اول بارداری می شود که منجر به سقط جنین می گردد.

2. افزایش ریسک آسیب به کمر

در دوران بارداری با تغییرات هورمونی ، مفاصل شل شده و حتی کمی جابجا می شود. بزرگ شدن شکم و تغییرات زیاد در انحناهای ستون فقرات باعث می شود که مهره ها و عضلات اطراف آن به خوبی حمایت نشده و به راحتی دچار آسیب شوند. بنابراین بلند کردن اجسام سنگین علاوه بر وارد کردن فشار شدید به کمر، حتی ممکن است موجب بیرون زدگی و دیسک کمر نیز شود.

3. افزایش احتمال ابتلا به پرولاپس احشای لگن

ایجاد فشار و آسیب بیشتر به کف لگن با بلند کردن اجسام سنگین به وجود می آید که افزایش خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار و پرولاپس واژن و مثانه بعد از زایمان را به دنبال خواهد داشت.

4. افزایش خطر افتادن و زمین خوردن

به دلیل بزرگ تر شدن شکم در بارداری، مرکز ثقل بدن شما جابجا می شود، به همین دلیل حفظ تعادل کمی دشوار می شود و ممکن است به راحتی زمین بخورید، به خصوص هنگام خم شدن و یا برداشتن چیزی از جلو ، هر لحظه امکان افتادن شما وجود دارد. افتادن در این دوران هم برای مادر وهم برای جنین، به خصوص در سه ماهه سوم، بسیار خطرناک است و می تواند منجر به زایمان زودرس یا جداسازی جفت شود.

5. احتمال آسیب به لگن

در دوران بارداری عضلات کف لگن کشیده می شوند. اگر این عضلات از قدرت لازم برای حمایت از وزن زیاد موجود در شکم و لگن شما برخوردار نباشند، در اثر انجام کارهای سنگین به راحتی می توانند دچار آسیب های جدی خواهند شد.

استفاده از وایتکس و شوینده در دوران بارداری و شیردهی

یکی از مضرات خانه تکانی در بارداری، استفاده از مواد شوینده صنعتی است. استفاده از وایتکس در دوران بارداری و شیردهی طور کلی توصیه نمی‌شود. در مورد مواد شوینده، گزینه‌های ملایم و بدون عطر را انتخاب کنید تا خطر تحریک پوست را به حداقل برسانند. حتی اگر هنوز در دوران بارداری قرار نگرفته‌اید، اولویت قرار دادن سلامتی شما یکی از مهم‌ترین مراقبت های قبل از بارداری محسوب می‌شود.