علت درد دست راست چیست؟ این درد چه علائم و نشانه هایی دارد؟ چه بیماری هایی با درد دست راست به شما هشدار می دهند؟ روش های درمان این درد چیست؟ پاسخ این سوالات را در پارس نیوز بخوانید.

درد دست راست

درد دست راست از دردهای رایج بین افراد جامعه است. به‌طورکلی سومین دلیلی که مردم برای آن به پزشک مراجعه می‌کنند، درد در دست‌ راست است. دست ازجمله اندام‌هایی است که ساختار بسیار پیچیده‌ای دارد.

درد آرنج - علت درد دست راست

دست‌ها از استخوان­ها، عضلات، مفاصل، بافت‌ها، تاندون­ها، اعصاب و غیره تشکیل ‌شده‌اند. در صورت وجود مشکل در هر یک از این قسمت‌ها ممکن است به‌نوعی دچار درد در دست‌ها شوید.

برخی از بیماری‌ها و مشکلات می‌تواند علائم یکسانی در هر دو دست ایجاد کنند و برخی دیگر فقط در دست راست درد و ناراحتی به وجود می‌آورند. ممکن است درد دست راست را در شانه، ساعد، بازو، مچ یا دردهایی که از گردن به دست انشعاب می‌یابند را احساس کنید که هرکدام به دلایل مختلفی برمی‌گردد.

به­ طور کلی دردها مکانیکی یا التهابی هستند. دردهای مکانیکی اغلب برآمده از یک آسیب خارجی مانند ضربه یا استفاده بیش‌ازحد می­باشند. دردهای مکانیکی با حرکت دادن ناحیه درد بیشتر می­شوند.

دردهای التهابی اغلب به دلیل مشکلی داخلی به وجود می­آیند و زمانی که ناحیه درد را حرکت دهید، درد را کمتر حس می­کنید. چراکه جریان خون بیشتر می­شود. درد دست راست می­تواند مکانیکی یا التهابی باشد.

در صورت مشاهده هرگونه درد پایدار و افزایش‌یابنده در اندام فوقانی مانند دست راست یا چپ، به پزشک مراجعه کنید. زیرا این دردها می­توانند نشان­دهنده یک مشکل جدی یا آسیب در بافت­های بدن باشند. گاهی افراد سهل انگاری کرده و عوارض شدیدی را تجربه می­کنند.

علائم و نشانه های درد دست راست

درد دست راست می تواند خفیف تا شدید باشد و به اشکال مختلف وجود دارد ، از یک حس تیرکشیدن تا یک یک درد مبهم متفات است. این می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی ایجاد شود و بسته به شرایط زمینه ای ممکن است با علائم دیگری همراه باشد.

علائمی که ممکن است با درد دست راست  بروز کنند عبارتند از:

 • قرمزی یا کبودی
 • مور مور
 • بی حسی
 • ضعف
 • سفتی، سختی
 • تورم
 • حساسیت
 • دامنه حرکتی محدود

درد انگشتان دست - علت درد دست راست

علت های درد دست راست

در بیشتر اوقات درد دست راست علامت یا نشانه‌ی یک بیماری دیگر است. در ادامه بیشتر بیماری‌های که منجر به درد دست راست می‌شوند را بررسی خواهیم کرد:

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی، به‌دلیل آسیب به اعصاب محیطی (اعصاب بدن به‌جز مغز و نخاع) باعث ضعف، بی‌حسی و درد در دست‌ها می‌شود. نورپاتی محیطی می‌تواند سایر نواحی و عملکردهای بدن از جمله هضم، ادرار و گردش خون را هم تحت تأثیر قرار دهد.

مشکلات عصبی علت درد دست راست

اعصاب بدن این گونه طراحی شده است که رگ های مربوط به اعصاب نخاع را با یکدیگر پیوند می دهند تا رگ های عصبی محیطی بدن را تشکیل دهند.

وظیفه ی رگ های عصبی این است که پیام ها را بین سیستم اعصاب مرکزی (نخاع و مغز) و بدن رد و بدل کنند. حال اگر رگ های عصبی مربوط به دست راست دچار گرفتگی شوند یا فشاری به آن ها وارد شود اولین نشانه ی آن درد دست راست می باشد.

البته این مشکل می تواند خود را با گزگز کردن دست، بی حسی، ضعف و خارش در قسمت های مختلف دست راست نیز نشان دهد.

نشانه های بی حسی، گزگز کردن، ضعف و خارش دست راست به این بستگی دارد کدام قسمت از ریشه های عصبی دچار فشردگی یا گرفتگی شده باشد.

عوارض جانبی برخی داروها

برخی از داروها می‌توانند باعث آسیب عصبی یا نوروپاتی شوند که معمولا بر اعصاب محیطی تأثیر می‌گذارند و باعث بی‌حسی و گزگز در دست راست می‌شوند. این داروها اثر سمی بر روی غلاف میلین یا آکسون اعصاب می‌گذراند و باعث آسیب و تداخل در سیگنال‌های عصبی می‌شوند.

انواع داروهایی که نوروپاتی را به‌عنوان یک عارضه جانبی ایجاد می‌کنند عبارت‌اند از:

 • تعدادی از داروهای قلب یا فشارخون، مانند آمیودارون و هیدرالازین
 • برخی از داروهای سرطان مانند سیس پلاتین و وین کریستین
 • بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها مانند ایزونیازید و مترونیدازول
 • برخی از داروهای تشنج مانند فنی توئین.

ضعف در گردش خون

رگ های خونی که در دست قرار دارند به دلایل مختلف مانند بسته شدن این رگ ها می توانند دچار درد، سوزش و بی حسی شوند. ضعف گردش خون در ناحیه دست هنگامی که دست ها دچار تغییر رنگ شوند بسیار خطرناک است و فرد بیمار برای پیدا کردن علت باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

گاها بسته شدن شریان های خونی به دلیل رسوبات کلسترول می تواند ضعف خون رسانی را در هر کدام از اندام ها مانند دست راست نشان دهد.

اغلب اولین نشانه ها در این نوع اختلالات شریانی بی حسی و درد دست راست می باشد. در این زمان اغلب پزشک با انجام آزمایش سونوگرافی داپلر در صدد پیدا کردن علت درد می گردد.

این گرفتگی ها تنها به دلیل رسوبات نیست. عواملی مانند تجمع مایعات میان بافت ها، آسیب های ورزشی و در موارد حاد واکنش آلرژیک بدن به دارو و غیره نیز می باشد.

درد مچ دست - علت درد دست راست

ضربه فیزیکی به دست راست

ضربه‌های فیزیکی رایج‌ترین علت درد در دست راست هستند. اگر یک عامل خارجی مانند تصادف اتومبیل باعث برده‌شدن، فشرده‌شدن یا کشیده‌شدن عصب دست راست شود، احتمالا فرد احساس بی‌حسی در دست راست خواهد داشت.

فردی که ضربه فیزیکی را تجربه کرده‌است باید برای معاینه به پزشک مراجعه کند تا بتواند از میزان و شدت آسیب مطلع شود و برای درمان هرچه سریع‌تر اقدام کند.

اختلالات قلبی علت درد دست راست

حمله شدید قلبی یا آنژین قلبی درد های شدیدی را در قفسه سینه ایجاد می کند. این درد اغلب تا بازوی سمت چپ کشیده می شود. اما نشان داده شده است این حمله قلبی می تواند درد دست راست را نیز به همراه داشته باشد. البته درد در ناحیه راست بدن در این نوع از مشکل قلب، بیشتر در افراد دارای سن بالا و افراد دارای بیماری دیابت مشاهده شده است.

حمله قلبی تنها با درد قفسه سینه و درد دست ها همراه نمی باشد بلکه نشانه های دیگری نیز دارد. در این هنگام شخص به سختی عمل دم و بازدم را انجام می دهد، از طرفی احساس حالت تهوع نیز دارد و بدن فرد بیمار به طور غیر طبیعی عرق خواهد کرد.

در صورت مشاهده ی هر کدام از نشانه های حمله قلبی باید سریعا به پزشک مراجعه کرد و در شرایط حاد با اورژانس تماس گرفته شود.

نقرس علت درد دست راست

یکی دیگر از بیماری‌هایی که دردهای شدید مفصلی در دست‌ها و یا پاها ایجاد می‌کند، نقرس است. نقرس نوعی از آرتروز ولی خیلی پیچیده‌تر از آن است. گاهی اوقات درد این عارضه در حدی است که شاید حتی نتوانید فشار ناشی از لباس را روی دست تحمل‌کنید. از علائم دیگر نقرس می‌توان به سوزش، حساسیت و قرمزی پوست اشاره کرد.

آرتروز دست راست (استئو آرتریت)

استئوآرتریت شایع‌ترین شکل آرتریت است. مفاصل دست و مچ دست از اندام‌هایی هستند که زودتر از سایر نقاط بدن درگیر آرتروز می‌شوند. مفاصل بدن چرخه‌ای از آسیب و ترمیم را پشت سر می‌گذارد. در اغلب موارد فرآیند ترمیم کاملا مؤثر و درست انجام می‌شود، اما گاهی اوقات می‌تواند باعث تغییر در شکل یا ساختار مفاصل شود.

استئوآرتریت باعث نازک‌شدن غضروف مفاصل و خشن‌شدن سطوح مفصل می‌شود. به‌ این‌ معنی که مفاصل آن‌طور که باید حرکت نمی‌کنند و ممکن است احساس درد و سفت‌شدن را در دست راست داشته باشید.

سندروم تونل کارپال علت درد دست راست

سندروم تونل کارپال در اثر فشار بر عصب مدیان (عصب میانی) ایجاد می‌شود. تونل کارپال یک گذرگاه باریک است که توسط استخوان‌ها و رباط‌هایی در سمت کف دست احاطه شده است. هنگامی که عصب میانی فشرده می‌شود، علائمی شامل بی‌حسی، سوزن‌سوزن‌شدن و ضعف در دست و بازو ایجاد می‌شود.

دیابت عامل درد دست راست

افراد مبتلا به دیابت با قند خون بالا زندگی می‌کنند و با تزریق انسولین آن را کنترل می‌کنند. با این حال، با گذشت زمان سطوح بالای گلوکز در خون می‌تواند باعث نوروپاتی دیابتی شود. در نوروپاتی دیابتی معمولا آسیب عصبی بر اعصاب محیطی پا و دست‌ تأثیر می‌گذارد و باعث گزگز و درد دست راست می‌شود.

درد بازوی دست - علت درد دست راست

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی که بیشتر با نام آرتریت روماتوئید شناخته می‌شود یکی از دلایل درد دست راست است. آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن به بافت پوششی مفاصل حمله می‌کند و باعث التهاب مزمن مفاصل می‌شود.

این بیماری در درجه اول مفاصل دست‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آرتریت روماتوئید منجر به درد، سفتی و تورم می‌شود که گاهی اوقات این علائم باعث تغییر شکل انگشتان دست می‌شود.

روماتیسم مفصلی در صورت عدم درمان، می‌تواند باعث نوروپاتی محیطی و سندروم تونل کارپال شود. هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد، اما داروها می‌توانند پیشرفت بیماری را متوقف کنند و علائم را کاهش دهند.

کمبود تغذیه‌ای علت درد دست راست

کمبود ویتامین B12 می‌تواند باعث مشکلات عصبی و در نتیجه درد یا بی‌حسی دست راست شود. یک فرد معمولا ویتامین B12 را از رژیم غذایی خود دریافت می‌کند. ویتامین B12 در بسیاری از غذاها از جمله جگر گاو، صدف، ماهی، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و شیر وجود دارد.

گیاه‌خواران ممکن است در دریافت مقدار کافی ویتامین B12 مشکل داشته باشند؛ بنابراین یک مولتی‌ویتامین می‌تواند به تأمین ویتامین B12 کمک کند.

پتاسیم پایین یا هیپوکالمی هم می‌تواند باعث مشکلاتی در انقباض عضلانی مانند بی‌حسی و درد در دست راست شود. بسیاری از غذاها منابع پتاسیم هستند، به‌ویژه میوه‌ها و سبزیجات.

برای تشخیص و درمان درد دست راست باید دکتر ارتوپد مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

بیماری رینود

بیماری رینود وضعیتی است که در آن رگ‌های خونی کوچک در اندام‌ها در مواجهه با سرما دچار اسپاسم می‌شوند. این اسپاسم می‌تواند باعث بی‌حسی، درد، گزگز و ضربان در دست راست شود. زمانی‌که رینود اتفاق می‌افتد پوست به رنگ قرمز و سفید لکه‌دار در می‌آید. رینود بسیار رایج است و به‌تنهایی جدی نیست. با این حال، شما با توجه به سابق پزشکیتان باید با دکتر‌تان مشورت کنید.

فتق دیسک گردن علت درد دست راست

گاهی اوقات ضربه به گردن، منجر به لیز‌خوردن استخوان‌های گردن می‌شود، در نتیجه فتق گردن ایجاد می‌شود. فتق ممکن است باعث باریک‌شدن کانال نخاعی شود و به ریشه عصب فشار وارد کند.

فتق دیسک گردن باعث درد گردن و انتقال درد به دست راست می‌شود. این اتفاق می‌تواند باعث بی‌حسی، ضعف و گزگز در دست و بازوی راست شود. درمان فتق دیسک گردن شامل فیزیوتراپی، استراحت و دارو برای کنترل درد است. در موارد معدودی جراحی لازم است.

شایع‌ترین علت درد دست راست، ضربه است که طی چند روز برطرف می‌شود. اما این درد می‌تواند عوارض بیماری دیگری باشد که در این صورت نیاز به پیگیری دارد.

علت‌های نادر درد دست راست

در ادامه برخی از علل نادر درد دست راست را با هم بررسی می‌کنیم:

پانسمان دست - علت درد دست راست

سیفلیس

سیفلیس می‌تواند به مغز و سیستم عصبی سرایت کند، وضعیتی که نوروسیفلیس نامیده می‌شود. در این مرحله باکتری‌ها باعث بی‌حس شدن دست‌ها و پاها می‌شوند، همراه با علائمی مانند:

 • سردرد شدید
 • حرکات ناهماهنگ
 • فلج
 • زوال عقل.

شما می‌توانید بیماری سیفلیس را با آنتی بیوتیک درمان کنید، اما ممکن است دارو نتواند تمام آسیب‌های ناشی از بیماری را خنثی کند.

سندرم گیلن باره

سندروم گیلن باره زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی محیطی حمله می‌کند. این بیماری می‌تواند با بی‌حسی و درد در دست‌ها شروع شود و ممکن است تا فلج کامل گسترش یابد.

معمولا فلجی از اندام‌های تحتانی شروع می‌شود و به سمت بالا حرکت می‌کند. بااین‌حال، گاهی اوقات علائم از قسمت بالایی بدن شروع می‌شود و به سمت پاها حرکت می‌کند.

هیچ درمانی برای این سندروم وجود ندارد. با این حال، برخی از درمان‌ها از جمله پلاسمافرزیس، درمان با ایمونوگلوبولین با دوز بالا و فیزیوتراپی برای تقویت قدرت می‌توانند کمک کنند.

کیست‌های گانگلیون علت درد دست راست

کیست گانگلیون می‌تواند در هر ناحیه‌ای از بدن که مایعات به طور طبیعی درون یک غشای مفصلی یا غلاف تاندون وجود دارند، ایجاد شود. کیست‌های گانگلیون اغلب به دو دلیل در دست‌ها شایع هستند:

 • تعداد زیادی مفصل و غلاف تاندون در دست وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد کیست گانگلیون شود.
 • افراد اغلب متوجه وجود گانگلیون در دست‌ها می‌شوند، زیرا به وضوح در زیر پوست دیده می‌شوند.

هنگامی که کیست‌های گانگلیون باعث ایجاد تداخل در حرکت طبیعی مفاصل و تاندون‌ها می‌شوند، باعث ایجاد درد در دست می‌گردند. توده‌ها و برجستگی‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند روی دست‌ها ایجاد شوند؛ پس اگر برامدگی روی دست‌های شما کیست گانگلیون نیست، می‌توانید به دنبال برخی دیگر از دلایل ایجاد توده‌ها و کیست‌ها باشید.

سندروم خروجی قفسه سینه

علت اصلی سندروم خروجی قفسه سینه، فشار بر رگ‌های خونی، اعصاب و شریان‌هایی است که از قاعده گردن، از زیر بغل گذشته و به بازو و دست می‌آیند. این وضعیت می‌تواند باعث بی‌حسی یا سوزن‌سوزن‌شدن بازو و دست راست شود. علائم دیگر عبارت‌اند از:

 • تغییر در دما و رنگ دست
 • ضعف و تورم.

اسپوندیلوز گردنی

اسپوندیلوز گردنی، آرتریت گردن است که عارضه‌ی بسیار شایع افزایش سن و ساییدگی طبیعی بدن است. در این شرایط، دیسک‌ها و مفاصل گردن تحلیل می‌روند و باعث عوارض زیر می‌شوند:

 • سردرد
 • مشکل در تعادل
 • اسپاسم عضلانی در گردن و شانه‌ها.

در برخی موارد، اسپوندیلوز گردن باعث باریک‌شدن طناب نخاعی می‌شود و به اعصاب منتهی به دست‌ها و انگشتان فشار وارد می‌کند.

درد بازوی راست چرا ایجاد می‌شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که یک فرد ممکن است در شانه و بازوی راست خود احساس درد کند. در بسیاری از موارد، درد در نتیجه استفاده بیش‌از‌حد از عضله یا آسیب ایجاد می‌شود. برخی از دلایل درد بازوی راست عبارت‌اند از:

شانه شناگر

شانه شناگر یکی از دلایل احتمالی درد در بازو و شانه راست است. این اصطلاح مجموعه‌ای از آسیب‌های مختلف شانه را توصیف می‌کند که ممکن است در نتیجه شنا رخ دهد.

آسیب‌های مرتبط با شانه شناگر عبارت‌اند از:

 • سندروم گیرافتادگی : زمانی که فرد دست خود را بلند می‌کند، تاندون در شانه مالش می‌کند و به بافت‌های اطراف می‌خورد.
 • صدمات لابرال : پارگی در قسمتی از غضروف به نام لابروم که در داخل حفره شانه قرار دارد.
 • بی ثباتی شانه : ساختارهای اطراف مفصل شانه در حفظ استخوان بازو در حفره شانه به‌خوبی عمل نمی‌کنند و باعث درد بازوی راست می‌شوند.

درمان درد دست - علت درد دست راست

شانه سفت شده

یکی از مشکلاتی که گاهاً در دست‌ها ایجاد می‌شود این است که شانه بدون هیچ علت خاصی سفت می‌شود یا اصطلاحاً یخ می‌زند. این حالت با التهاب همراه است. معمولاً به‌تدریج و خودبه‌خود درد ناشی از شانه سفت شده کاهش می‌یابد.

تاندونیت روتاتور کاف

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها است که مفصل شانه را احاطه کرده‌است و از آن حمایت می‌کند. تاندونیت روتاتور کاف (RCT) به تحریک یا التهاب روتاتور کاف اشاره دارد. این وضعیت به‌ویژه در میان ورزشکاران حرفه‌ای و افرادی که به‌طور منظم ورزش‌های خاصی را انجام می‌دهند، رایج است.

برخی از علل تاندونیت روتاتور کاف عبارت‌اند از:

 1. تکنیک ضعیف پرتاب بالای سر در ورزش‌هایی مانند بیسبال و پرتاب نیزه
 2. ضربه مستقیم به روتاتور کاف
 3. افتادن روی بازو.
استفاده بیش‌ازحد

استفاده بیش‌از‌حد از دست می‌تواند باعث آسیب و التهاب عضلات بازو و شانه شود. این اتفاق می‌تواند منجر به درد و خستگی عضلانی شود، اما ممکن است فرد این علائم را تا ساعت‌ها پس از اعمال فشار بیش‌از‌حد روی عضلات تجربه نکند.

پیچ‌خوردگی شانه علت درد دست راست

در این حالت رباط‌ها کشیده شده و ممکن است پاره شوند. این مشکل می‌تواند پس از انجام برخی ورزش‌ها و ضربه خوردن‌ها، تصادف‌ها یا به‌طورکلی هر اتفاقی که به دست آسیب برساند ایجاد شود.

سندروم عدم استفاده

سندروم عدم استفاده یک اصطلاح کلی برای شرایطی است که در نتیجه یک دوره بی‌حرکتی یا عدم فعالیت بدنی ایجاد می‌شود. افرادی که اخیرا یک دوره استراحت در رختخواب را پشت سر گذاشته‌اند، در معرض خطر ابتلا به سندروم عدم استفاده هستند.

فرد ممکن است علائم زیر را حتی پس از مدت کوتاهی عدم فعالیت بدنی تجربه کند:

 • سفتی عضلات
 • انقباض و تحلیل عضلات
 • عضلاتی که ضعیف و مستعد آسیب هستند.

نوریت بازویی

نوریت بازویی نوعی نوروپاتی محیطی است که قسمت‌هایی از بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد:

 • قفسه سینه
 • شانه
 • بازو
 • دست.

افراد مبتلا به نوریت بازویی، درد و ضعف را در شانه و بازوی راست خود تجربه می‌کنند. نوریت بازویی معمولا به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود و ممکن است شب‌ها بدتر شود.

لخته‌شدن خون در دست راست

هنگامی‌که یک رگ خونی قطع می‌شود، نوعی از سلول‌های خونی به نام پلاکت در محل آسیب جمع می‌شوند تا خونریزی قطع شود. گاهی لخته‌های خون در رگ‌ها جایی‌که لازم نیست به‌طور غیرطبیعی جمع می‌شوند که خطرناک است.

لخته خون می‌تواند پس از ضربه به انگشت یا استخوان شکسته تشکیل شود. به‌عنوان مثال:

 1. یک جسم سنگین که روی انگشتان می‌افتد، مانند زمانی‌که به‌طور تصادفی با چکش به انگشت خود ضربه می‌زنید.
 2. له‌شدن، مانند زمانی‌که انگشت‌تان در درب ماشین گیر می‌کند.
 3. جراحی دست یا انگشتان
 4. انگشتری که خیلی کوچک است.

درد کف دست - علت درد دست راست

علت خواب‌رفتن و سنگینی دست راست چیست؟

بی‌حس‌شدن دست راست به دلیل گرفتگی در کانال دست‌ها عموما از عوارض مصرف دارو است. بعضی ازدلایل دیگر بی‌حسی وسنگینی دست راست عبارت‌اند از:

 • سکته مغزی
 • کمبود ویتامین یا مواد مغذی
 • مصرف داروهای خاص
 • بیرون‌زدگی دیسک گردن
 • بیماری رینود
 • مصرف الکل
 • لوپوس
 • خون‌رسانی ضعیف
 • حمله‌ی قلبی.

تشخیص علت درد دست راست

معاینه دست موضوعی پیچیده و عمیق است. یک پزشک باتجربه می‌تواند مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌های خاصی را برای ارزیابی عملکرد آنها جدا کند. ده‌ها آزمایش خاص برای ارزیابی مسائل مختلفی که می‌تواند باعث درد دست شود، انجام می‌شود.

با این حال، اکثر پزشکان یک ارزیابی پایه را انجام می‌دهند و سپس آزمایش‌های خاصی را که مربوط به مشکل شما است را انتخاب می‌کنند. در ارزیابی پایه موارد زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • ظاهر
 • لطافت
 • تحرک
 • ثبات
 • استحکام و قدرت.

بسیاری از تست‌های تصویربرداری را می‌توان برای ارزیابی عملکرد دست انجام داد. رایج‌ترین آزمایش، عکس‌برداری با اشعه ایکس از دست است. عکس‌برداری با اشعه ایکس می‌تواند به تعیین سلامت استخوان و مفاصل، هم‌ترازی و بدشکلی‌های دست کمک کند.

برای تشخیص و درمان درد دست راست باید دکتر ارتوپد مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

درمان درد دست راست

با توجه به علت درد دست راست، شیوه درمان مناسب با آن انتخاب می‌شود. با توجه به دلایل زیادی که برای درد دست وجود دارد شیوه‌های درمانی متفاوتی هم وجود دارد. در ادامه به روش درمان برخی از علل مهم درد دست راست اشاره می‌کنیم:

درمان آرتروز دست راست

درمان‌های رایج برای استئوآرتریت (آرتروز) عبارت‌اند از:

 • داروهایی برای درمان علائم درد و تورم
 • تزریق بی‌حس‌کننده یا استروئید طولانی‌مدت
 • استفاده از آتل مفصل در زمان استفاده زیاد از دست راست
 • عمل جراحی
 • روش‌های کاردرمانی و فیزیوتراپی.

درمان سندروم تونل کارپال

درمان های رایج برای سندروم تونل کارپال عبارت‌اند از:

 • آتل
 • اجتناب از فعالیت‌های شدید
 • استفاده از یخ یا کمپرس یخ
 • مصرف داروهای مسکن
 • مصرف استروئیدهای خوراکی.
 • ورزش و کشش
 • طب سوزنی
 • عمل جراحی.

دست درد - علت درد دست راست

درمان بیماری رینود

رینود اولیه معمولا آنقدر ملایم است که نیازی به درمان ندارد. اما رینود ثانویه که ناشی از یک مشکل و بیماری دیگر است، می‌تواند جدی‌تر باشد و نیاز به جراحی داشته باشد.

درمان رینود بر پیشگیری از حملات بیشتر و کاهش احتمال آسیب بافت متمرکز است. پیشگیری از رینود در درجه اول به‌معنای گرم‌ نگه‌داشتن دست‌ها و پاها در هوای سرد با دستکش، جوراب، چکمه و بخاری‌های شیمیایی است.

درمان‌های خانگی درد دست راست

گاهی در دست‌ها احساس درد خفیفی می‌کنید یا می‌خواهید تا زمانی که به پزشک مراجعه کنید درد دست را تسکین دهید. کارهای زیر می‌توانند درد را تا حدی کاهش دهند.

استفاده از یخ

یک کمپرس یخ را به مدت یک ربع در ناحیه درد قرار دهید. این کار درد و التهاب را کاهش می‌دهد.

استراحت دادن به دست

از انجام فعالیت‌های غیرضروری خودداری کنید و اگر در حال انجام کاری هستید که به دست فشار وارد می‌کند، آن را متوقف کنید.

داروهای تسکین‌دهنده

تعدادی از داروهایی که بدون نسخه قابل‌خرید هستند، می‌توانند درد را آرام کند. برخی از این داروها عبارت‌اند از: استامینوفن یا ایبوپروفن

حفظ حالت مناسب بدن

گاهی اوقات بدن در حالتی است که تحت‌فشار قرار دارد. در این صورت دردهای دست ایجاد می‌شوند. برای مثال بعضی روزها با درد دست از خواب بیدار می‌شوید و پس از مدتی که فشار از روی دست برداشته می‌شود دردهم آرام می‌گیرد. سعی کنید بدن را در حالتی قرار دهید که هیچ فشاری روی دست راست نباشد.

فشرده‌سازی

دست خود را برای مدتی با یک پارچه ببندید. این کار درد و ورم را کاهش می‌دهد. اما نکته قابل‌توجه این است که نباید فشار به‌قدری زیاد باشد که درد دست بدتر و شدیدتر شود.

ارتفاع دادن

اگر دست خود را کمی بالاتر قرار دهید درد آن کمتر می‌شود. سعی کنید شانه و بازو را طوری قرار دهید که ازنظر ارتفاع در حد قلب باشند.

فیزیوتراپی برای درمان و یا کاهش علائم و درد دست استفاده می‌شود. در دکترتو می‌توانید با بهترین فیزیوتراپیست در شهر خود آشنا شوید و برای دریافت نوبت ویزیت حضور اقدام کنید.

درمان درد دست راست در طب سنتی

برخی از داروهای گیاهی و مکمل‌ها به کاهش تورم و کاهش درد دست راست کمک می‌کنند. مواردی که در طب سنتی برای درمان درد دست راست توصیه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • بوسولیا (کندر هندی)
 • گیاه تاک خدا
 • زردچوبه (کورکومین)
 • روغن زیتون، بادام و سیاهدانه برای ماساژ دست.

اگرچه این گیاهان طبیعی هستند، اما می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند یا با داروهای دیگری که مصرف می‌کنید تداخل ایجاد کنند. مطمئن شوید که پزشک شما از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید مطلع است.

فیزیوتراپی - علت درد دست راست

فیزیوتراپی برای دست درد 

ممکن است فیزیوتراپی دست‌ها حدود دو ماه طول بکشد. معمولاً برای بازگرداندن شما به حداکثر تحرک دست‌های خود، به تعداد جلسات مشخصی نیاز است.

ممکن است زمانی که برای افزایش قدرت و دامنه حرکتی دست‌های خود تلاش می‌کنید، دوره توانبخشی برای شما ناامید کننده باشد اما برای گرفتن بهترین نتیجه بهتر است آن را دنبال کنید. برخی از روش‌های درمانی که متخصص فیزیوتراپی شما پیشنهاد می‌کند، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درمان دستی. منوال تراپی یا درمان دستی یک روش درمانی است که شامل یک رویکرد استفاده از دست در درمان است. به این معنا که درمانگر شما نقاط استراتژیک فشار روی عضلات و بافت‌های پیوندی نرم را ماساژ می‌دهد و با شل کردن عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها دامنه حرکتی بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • ورزش‌های دست درمانی. تمرینات کششی ساده- مانند خم کردن مچ دست، مشت کردن دست، کشش انگشتان و خم کردن انگشت شست- همگی باعث کار کردن با عضلات و مفاصل دست و مچ دست می‌شوند و منجر به انعطاف پذیری بیشتر در حرکت می‌شوند.
 • روش تحریک الکتریکی. در این روش، درمانگر شما الکترودهایی را به دست شما متصل می‌کند تا باعث تحریک اندک عضلات شوند. این نوع از درمان به خصوص هنگامی که درد شما ناشی از عضلات دست باشد و وضعیت رباط‌ها، تاندون‌ها یا استخوان‌ها در آن دخیل نباشند، بسیار موثر است.
 • درمان نقطه ماشه. این نوع از درمان، درد میوفاسیال دست، انگشتان یا مچ دست را مجزا می‌کند. در این وضعیت وارد کردن فشار با دست یا یک ابزار روی نقطه ماشه باعث آزاد شدن گره‌های عضلانی می‌شود. این تکنیک در صورت موفقیت می‌تواند تحرک بیشتری در دست ایجاد کند؛ مخصوصاً اگر از انقباض دوپویترن رنج می‌برید.
 • سوزن خشک. اغلب از سوزن خشک همراه با درمان نقطه ماشه استفاده می‌شود و شامل وارد کردن سوزن‌های ریز، مانند سوزن‌های طب سوزنی در نقاط مختلف دارای ضربان برای شل کردن عضلات و کاهش درد شما است. تکنیک سوزن خشک، پرش عضلات را آرام می‌کند و به خصوص برای افرادی که از آرتروز رنج می‌برند، بسیار مفید است.
 • تکنیک انتشار فعال (ART). این تکنیک یک روش انحصاری ثبت شده بسیار موثر برای سندروم تونل کارپال و آسیب‌های بافت اسکار است. ۵۰۰ تکنیک خاص وجود دارد که ممکن است فیزیوتراپیست شما از آن‌ها استفاده کند. تکنیک مناسب برای شما به شکستن چسبندگی‌هایی که باعث ایجاد مشکلاتی مانند بی‌حسی، ملتهب شدن مفاصل، گزگز و درد، ضعف، آسیب عصبی و آسیب حرکتی می‌شوند، کمک می‌کند.
 • چسب کینزیولوژی. این چسب خاص توانبخشی باعث پشتیبانی بیشتر از آسیب‌های رگ به رگ شدگی، آتروفی عضلانی، ضعیف شدن عضلات پس از عمل جراحی و شکستگی می‌شود و به شما کمک می‌کند تا از تاندونیت و سندروم تونل کارپال بهبود پیدا کنید. چسب کینزیولوژی یک روش طبیعی برای بهبود بدون ایجاد فشار روی دست است که باعث بهبود درد و التهاب می‌شود. در حالی که برای بهبود سریع‌تر، گردش خون مناسبی ایجاد می‌نماید.
 • در برخی از موارد نیز پزشک ممکن است تزریق داروی استروئید و یا پی ارپی (پلاسملی غنی از پلاکت خون) را در صورت داشتن آرتروز دست برای بیمار تجویز کند. تزریقات مفصلی عارضه‌ و یا خطر نگران کننده برای بیمار ندارد. در صورت مناسب نبودن این روش‌ها، پزشک روش جایگزین دیگری برای درمان درد دست راست توصیه می‌کند.

چه زمان برای درد دست راست باید به پزشک مراجعه کرد؟

برخی از بیماری‌ها و آسیب‌های دست و مچ کوتاه‌مدت هستند و ممکن است خودبه‌خود و با کمی استراحت خوب شوند. اما اگر این درد شدید یا طولانی باشد، نیاز به بررسی و درمان بیشتر توسط پزشک دارد.

شما باید به پزشک خود مراجعه کنید اگر:

 1. علائم با استراحت و یخ‌درمانی بهبود نمی‌یابند.
 2. حتی زمانی‌که دستتان حرکت نمی‌کند، درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنید.
 3. دامنه حرکتی شما در دست، مچ و انگشتان کاهش یافته‌است.
 4. درد، تورم یا عملکرد دست به‌جای بهتر شدن بدتر می‌شود.
 5. علائم عفونت (قرمزی، گرما، تب یا لرز) دارید.
 6. زمانی که شما به‌طور مرتب در دستان خود احساس گزگز یا بی‌حسی می‌کنید.
 7. فعالیت‌های عادی و روزمره باعث درد می‌شوند یا به‌طور فزاینده‌ای دشوار می‌شوند.
 8. درمان‌های ساده و داروهای بدون نسخه کمکی نمی‌کند.