درمان ترک پا با نوشابه شاید برایتان عجیب باشد، اما اگر بدانید این روش چقدر موثر است لحظه ای برای استفاده از آن درنگ نخواهید کرد. به شما یاد خواهیم داد چگونه با 11 روش آسان خانگی بدون نیاز مراجعه به پزشک ترک پاشنه و انگشت پا را درمان کنید.

ترک پا - درمان ترک پا با نوشابه

علت ترک پاشنه پا

ترک پاشنه پا تحت عوامل مختلفی به وجود می‌آید که همه افراد باید به‌خوبی از این عوامل آگاهی داشته باشند و با رعایت نکات مهم از این مشکل جلوگیری کنند.

از مهم‌ترین علت ترک پاشنه پاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کمبود رطوبت

پوست خشک، ترک خورده و پوسته پوسته شده به خصوص در پاشنه پا و کف پا معمول است زیرا غدد چربی این نواحی در مقایسه با پوست در سایر نقاط بدن کمتر است.

 • ایستادن بیش از حد طولانی یا پوشیدن کفش نامناسب

ایستادن بیش از حد طولانی یا پوشیدن کفش نامناسب می تواند فشارهای مداوم را به قسمت های خاصی از پا وارد کند یا باعث اصطکاک پوست شود. در نتیجه این نواحی از پا ممکن است خشک، پینه بسته یا ترک خورده شود.

ترک پاشنه پا - درمان ترک پا با نوشابه

 • گرما و رطوبت

کفش های بسته، مانند کفش های کتانی و چکمه، یک محیط فوق العاده گرم و مرطوب برای پا ایجاد می کنند. گرما و رطوبت از پوست رطوبت می گیرد، که می تواند منجر به خشکی، ضخیم یا ترک خوردگی پا شود. شما به کمک درمان ترک پا با نوشابه می توانید از این مشکل خلاص شوید.

 • افزایش سن

با گذشت زمان، پوست توانایی حفظ آب را از دست می دهد ، لاغرتر و خشک تر می شود. در افراد مسن ممکن است به دلیل روند طبیعی پیری ، احساس خشکی پوست به خصوص در کف پاها داشته باشند.

 • داروهای محرک ترک های کف پا

داروهای خاصی از جمله ادرار آورها می توانند باعث خشکی پوست پا و ایجاد ترک در کف پا شوند.

 • بیماری پای ورزشکار

پای ورزشکار یک عفونت قارچی است که باعث ایجاد جوش پوسته ای بین انگشتان و زیر پا و ترک در زیر پا می شود.

 • پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمن مزمن است که باعث ایجاد لکه های ضخیم و پوسته پوسته می شود. افراد می توانند تقریباً در هر نقطه از بدن ، از جمله پا ، لکه های پسوریازیس ایجاد کنند.

 • کم کاری تیروئید

درمان ترک پا با نوشابه یکی از بهترین راه های رفع ترک و خشکی پا است. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است به شدت دچار خشکی کف پا شوند، زیرا غده تیروئید آنها نمی تواند غدد عرق پا را تنظیم کند، که می تواند باعث خشک شدن آن شود.

علت ترک پاشنه - درمان ترک پا با نوشابه

زندگی با دیابت کنترل نشده ممکن است منجر به آسیب به اعصاب محیطی شود که به آن نوروپاتی گفته می شود . نوروپاتی می تواند بر روی اعصاب تنظیم کننده چربی و رطوبت در پا تأثیر بگذارد که باعث خشکی یا ترک پا می شود.

 • استفاده از صابون

خشکی پوست عمدتا به دلیل استحمام زیاد با صابون (درماتیت صابون) پدید می آید. صابون، چربی های محافظ طبیعی پوست را از بین می برد. با از بین رفتن آن ها، پوست نمی تواند رطوبت خود را حفظ کند.

 • آب و هوا

آب و هوای خشک مانند هوای زمستان، باعث خشکی پوست و ترک خوردن پاشنه پا می شود.

 • ژنتیک

ژنتیک در خشکی پوست نیز نقش دارد. وقتی پوست فردی از نوع خشک باشد، پوست دست و پاهایش تحت تاثیر این خشکی قرار می گیرد. این افراد مخصوصا در فصول سرد و خشک، بیشتر شاهد خشکی و ترک کف پا هستند.

 • اگزما

اگزما به گروهی از بیماری ها گفته می شود که باعث التهاب پوست می شوند. افراد می توانند در هر جای بدن خود به اگزما مبتلا شوند. علائم رایج اگزما شامل لکه های خشک و خرش دار است.

اگر در کف پا دچار اگزما شوید، در کف پای شما ترک ایجاد می شود. کودکان دارای اگزما، دارای پوست بسیار خشک هستند که این خشکی می‌تواند هم منجر به ترک پا و هم منجر به خارش پوست شود.

به این نکته توجه کنید که اگر ترک پای شما به علت دیابت است؛ به‌ سرعت باید به دکتر مراجعه کنید.

رفع ترک پا - درمان ترک پا با نوشابه

ترک پاشنه پا با چه علائمی همراه است؟

سایر علائمی که ممکن است به همراه خشکی پوست پا تجربه کنید، عبارتند از:

 • پوسته پوسته شدن پوست
 • خارش
 • درد (که ممکن است در بعضی موارد شدید باشد)
 • خونریزی
 • قرمزی و التهاب پوست
 • زخم

در موارد شدیدتر، ترک پاشنه پا و عدم توجه به درمان ترک پا عوارضی را ایجاد می‌کند، به خصوص اگر بر اثر بیماری یا اختلال زمینه‌ای باشد. از جمله این عوارض عبارتند از:

بی حسی پاشنه پا

عفونت پوستی سلولیت (عفونت پوستی نسبتاً شدیدی که سلول‌های پوست درگیر را متورم، قرمز و دردناک می‌کند. حتی این سلول‌ها ممکن است گرم‌تر از سایر سلول‌ها باشند. سلولیت بیشتر بر قسمت‌های انتهایی پا اثر می‌گذارد. گاهی نیز، در نواحی دیگر پوست بروز می‌کند.

زخم پای دیابتی

درد، گرمی، قرمزی و تورم پوست از نشانه‌های عفونت است. اگر احساس کردید هریک از این علائم را دارید، به سرعت با پزشک معالج‌ خود صحبت کنید.

علت ترک زیر انگشتان پا

علت پوسته شدن زیر شست پا و یا علت ریش ریش شدن پوست شست پا می‌تواند ناشی از نوعی درماتیت باشد. اغلب در درماتیت کفش تنیس، ترک ها بر روی پاشنه پا و انگشتان بزرگ پا ایجاد می شوند.این ترک ها عمیق و  بسیار دردناک می باشند و می توانند باعث خونریزی شوند.

اصلی ترین علت این بیماری، پوشیدن جوراب های خیس یا عرق کرده یا شنای زیاد است. با دیدن این نشانه ها می توانید فورا به سراغ درمان ترک پا با نوشابه بروید.

راهکار های سریع درمان ترک پا

برای درمان سریع درمان ترک پا راه‌های زیادی وجود دارد که شما می‌توانید هر کدام را که دوست داشتید انتخاب کنید. از مهم‌ترین روش‌ های درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نوشابه - درمان ترک پا با نوشابه

درمان ترک پا با نوشابه

برای درمان ترک پا با نوشابه هم می‌توانید استفاده کنید. نوشابه به دلیل داشتن شکر زیاد به بهترین شکل لایه‌برداری پوست را انجام می‌دهد. بهتر است به همراه نوشابه مقداری روغن نارگیل هم استفاده کنید. چون روغن نارگیل یکی از بهترین آب‌رسان‌ها به پوست است.

برای درمان ترک پا با نوشابه باید مقداری از آن را درون ظرفی بریزید و سپس سه قاشق مرباخوری روغن نارگیل به آن اضافه کنید و آن را هم بزنید. پاهای خود رت درون ظرف قرار داده و به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید و بعد از ظرف بیرون بیاورید. ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد با آب پاهایتان را بشورید.

درمان ترک پا با نوشابه از راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌ های درمان محسوب می‌شود.

استفاده از کرم‌ پا

همان‌طور که گفتیم؛ ترک پاها به دلیل خشکی پوست به وجود می‌آید. برای رفع این مشکل باید به پوست رطوبت‌رسانی شود که این کار با استفاده از کرم‌ ترک پا به‌خوبی امکان‌پذیر است. اما سؤالی مهمی که پیش می‌آید این است که برای ترک پاها چه کرمی خوبه؟

رفع ترک پا با ژل آلوئه ورا

 آلوئه ورا حاوی ویتامین های A ، C و E است. این ویتامین ها دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که باعث آبرسانی پوست و رفع ترک های پوستی می شوند.

روش درمان ترک کف پا با آلوئه ورا

 1. پاها را در آب گرم خیسانده و با استفاده از سنگ پا پوست های مرده را از بین ببرید.
 2. پاها را خشک کنید و لایه ضخیمی از ژل آلوئه ورا را روی پاهایتان بمالید.
 3. جوراب نخی بپوشید  و به رختخواب بروید.
 4. صبح روز بعد پاهایتان را با آب ولرم بشویید.

روغن زیتون - درمان ترک پا با نوشابه

درمان قطعی ترک پا با روغن زیتون

روغن زیتون می تواند درصد زیادی از ترک های گف پای شما را بهبود بخشد. در این روش شب ها قبل از خواب کف پای خود را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با روغن زیتون به صورت دورانی ماساژ دهید.

درمان ترک پا با وازلین

یکی دیگر از راه‌ های درمان سریع ترک، استفاده از وازلین است. این کرم با استفاده از خاصیتی که دارد به‌ راحتی منافذی که رطوبت پاها از آن خارج می‌شود را می‌بندد.

برای درمان ترک پاها با وازلین باید بعد از حمام، یک‌ لایه بزرگ از وازلین بر روی پاشنه پاها بمالید و بعد یک جفت جوراب پنبه‌ای بپوشید تا به‌خوبی وازلین جذب پوست شود. این کار به بهترین نحو بازسازی پوست را انجام خواهد داد.

درمان ترک با وازلین هم از آن دسته راه‌های راحت و سریع است که بسیار مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد و معمولا خیلی زود نتیجه درمان آن بر روی پوست دیده می‌شود.

درمان ترک پاشنه پا با روغن نارگیل

این روغن همیشه برای درمان پوشت خشک پیشنهاد می‌شود، چون باعث می‌شود پوست بتواند رطوبت خود را بیشتر حفظ کند. بعد از آنکه پا را از آب خارج کردید، از روغن نارگیل استفاده کنید.

روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و اگر وضعیت ترک پا به حدی رسیده که ممکن است دچار زخم، خونریزی یا عفونت شود، روغن نارگیل برای پیشگیری و درمان کمک کننده خواهد بود.

درمان ترک پاشنه پا با عسل

عسل به دلیل خواص زیادی که دارد به‌عنوان درمان‌کننده بسیاری از بیماری‌ها شناخته می‌شود. همچنین برای زیباسازی پوست هم در ترکیب بسیاری از وسایل آرایشی وجود دارد.

عسل در درمان ترک پا هم بسیار مؤثر است. به این صورت که آب را از بافت‌های داخلی گرفته و به سمت لایه‌های بیرونی پوست می‌کشد.

لیموترش - درمان ترک پا با نوشابه

درمان ترک پا با نوشابه و لیموترش

یک عدد لیمو ترش بزرگ را بردارید و آن را به دو نیم تقسیم کنید. آب آن را درون ظرفی خالی کنید، ولی اجازه دهید کمی آب هم درون پوست لیمو باقی بماند.

حالا هر کدام از دو برش را روی هر کدام از پاشنه‌ها بگذارید به صورتی که پاشنه درون برش لیمو قرار بگیرد. روی آن جوراب بپوشید و سی دقیقه صبر کنید. به دلیل اینکه راه رفتن در این حالت کمی دشوار است، بهتر است نشسته در انتظار باشید.

اسید موجود در لیموترش سلول‌های مرده پوست را جدا می‌کند و موجب نرمی سطح پوست می‌شود. همچنین می‌توانید ترکیبی از وازلین و چند قطره از لیموی تازه را روی پاشنه پا بمالید تا به خوبی جذب شود.

این مواد را از شب تا صبح روی پوست خود نگهدارید و صبح آب بکشید. می‌توانید روی آن جوراب پشمی بپوشید تا با گرم شدن پا، تأثیر مواد بیشتر شود.

درمان سریع ترک پا با خیساندن و لایه برداری

در این روش، پوست کف پا را مرطوب کرده و وقتی پوست نرم شد، شروع به لایه برداری از پوست های مرده می کنیم.

 • پاهایتان را ۲۰ دقیقه در آب ولرم و صابون بگذارید.
 • زمانی که حس کردید پوست های مرده که خشک شده بودند نرم شده اند، سنگ پا را برداشته و به آرامی روی کف پا بکشید.
 • به آرامی پاهای خود را خشک کنید.
 • یک لایه کرم مرطوب کننده کف پا را در محل مورد نظر بمالید.
 • پای خود را با جوراب یا پلاستیک بپوشانید و شب با همین حالت بخوابید.
 • فردا کف پایی صاف و نرم خواهید داشت.

رفع ترک پا با خمیر دندان

رفع ترک با خمیر دندان یکی دیگر از راه‌ های درمان سریع ترک است. برای تأثیر بیشتر باید آن را همراه گوشت گوجه و آب آن در یک کاسه بریزید. بعد از درست‌کردن این مخلوط، آن را بر روی ترک‌های پا بمالید و پس از چند دقیقه آن را بشویید. گوجه را به دلیل داشتن ویتامین C و آنتی‌ اکسیدان به خمیردندان اضافه می‌کنند.

رفع ترک پا با خمیر دندان بسیار ساده و آسان است که در منزل و بدون هیچ هزینه‌ای شما را از دست ترک‌های پا نجات می‌دهد.

سنگ پا - درمان ترک پا با نوشابه

تاثیر سنگ پا در درمان خشکی پا

سنگ پا وسیله‌ای است که از گذشته تا همین امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما درمورد تاثیر سنگ پا در درمان ترک پاشنه پا باید گفت این ترک‌ها بیشتر در افرادی به‌وجود می‌آید که پوست کف پای‌شان ضخیم شده باشد.

سنگ پا تا حدودی می‌تواند در این زمینه موثر باشد، اما بازهم نیاز به یادآوری است که بهترین و موثرترین روش استفاده از کرم‌های نام برده شده است.

برای لایه‌برداری پوست از سوهان مخصوص پاشنه پا، سنگ پا با دستگاه‌های مخصوصی که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، استفاده کنید. بعد از لایه‌برداری پا، به پوستتان آب برسانید.

می‌توانید راهکار تشت آب را بعد از لایه‌برداری هم انجام دهید. پا را با مالیدن اسکراب ماساژ دهید تا سلول‌های مرده از سطح پوست شما جدا شوند و قسمت‌های ضخیم و زبر شده پوست از بین بروند.

درمان ترک پای خفیف

در صورتی که ترک پا شما خفیف باشد راهکارهای زیر را حتماً امتحان کنید:

 • پای خود را در حد امکان در معرض هوای آزاد قرار ندهید. چرا که ترک کف پا در شرایط هوایی خشک بدتر می‌شود.
 • ترک کف پا را به طور مداوم با پماد و کرم به صورت ۳ مرتبه در روز مرطوب کنید.
 • اگر ترک ها عفونی شدند، از پمادهای آنتی بیوتیک ۳ بار در روز به صورت موضعی استفاده کنید (مانند پماد Polysporin).
 • استفاده از پماد به صورت پانسمان (مانند Band-Aid) بهبود را سرعت می بخشد. حتی می توانید با جوراب روی آن را بپوشانید.

کرم ترک پا - درمان ترک پا با نوشابه

درمان ترک پای شدید

برای درمان ترک شدید کف پا باید از بانداژ مایع استفاده کنید:

 • ترک های عمیق پا یا انگشتان پا معمولاً با پماد بهبود نمی یابند.
 • از بانداژ های پوستی مایع استفاده کنید که ترک را کاملاً مهر و موم می کند. مارک های زیادی از بانداژ مایع موجود است. این بانداژ ها به نسخه احتیاج ندارند.
 • بانداژ را با ۲ لایه شروع کنید و هر زمان که لازم بود لایه دیگری قرار دهید.
 • با ترمیم ترک کف پا ، لایه پلاستیکی به سمت بیرون کشیده می‌شود.

مضرات ترک پا

ترک‌های موجود در پاشنه پا ممکن است باعث به‌ وجود آمدن بیماری‌های دیگری هم بشوند. از مهم‌ترین مضرات ترک پا می‌توان به نشت عفونت‌های قارچی و باکتریایی در عمق ترک‌ها، درد شدید، خونریزی و به‌وجودآمدن مشکلات جدی برای بیماران دیابتی اشاره کرد. پس در کوتاه‌ترین زمان اقدامات لازم را برای پیشگیری و درمان ترک پا با نوشابه را به کار بگیرید.

چند توصیه به افرادی که دچار ترک کف پا هستند

پوست کف پا را با دست نکنید!

پوسته‌پوسته شدن کف پا یکی از مشکلاتی است که درراستای خشکی پا به‌وجود می‌آید. البته استفاده از کرم‌های نرم‌کننده بروز این پوسته‌ها را کاهش می‌دهد؛ با این حال گاهی اوقات این پوست‌ها طوری قرار گرفته‌اند که ممکن است برخوردشان با سطح باعث ایجاد درد شود.

در این مواقع توصیه می‌شود با وسیله‌ای مثل قیچی‌های کوچک استریل شده پوسته اضافه را بردارند. با دست این پوسته‌ها را نکنید احتمال اینکه به پوست بیشتر آسیب وارد شود زیاد است.

استفاده از دمپایی‌های روفرشی

علاوه بر کرم، به افرادی که مشکل ترک پاشنه پا داشته باشند توصیه می‌شود از دمپایی یا صندل‌های رو فرش استفاده کنند. البته توصیه می‌شود از صندل‌ها یا روفرشی‌هایی که پرز (الیاف و خزدار نباشند) دارند، استفاده نشود.

صندل‌هایی که خزدار هستند پیشنهاد خوبی برای این دسته از افراد نیستند. توصیه بعدی این است با پای برهنه در محل‌هایی که گرد و خاک وجود دارد حضور پیدا نکنند.

همان طور که گفته شد ترک‌های پا محل ورود انواع و اقسام مواد از محیط هستند که هم باعث تشدید ترک پا و هم خارش و التهاب و درد در این ناحیه می‌شوند.

مواردی که بهتر است از آن‌ها دوری کنید:

 • بهتراست صندل‌ و دمپایی‌ انگشتی نپوشید، زیرا خطر ابتلا به خشکی پوست را افزایش می‌دهند.
 • از پوشیدن کفش‌های پشت باز که اغلب محافظتی برای پاشنه پا ندارند، بپرهیزید.
 • کفش‌هایی با پاشنه بلند نازک یا کفش‌هایی که پاشنه پا در آن آزاد است و به این طرف و آن طرف می‌رود، به هیچ وجه مناسب نیستند.
 • کفش‌ تنگ نپوشید.
 • برای مدت طولانی در یک وضعیت نایستید.
 • هنگام نشستن برای مدت زمان طولانی یک پا را روی دیگری نیندازید.