نان توت فرنگی یک نان خانگی خوشمزه و کم شیرین با تکه‌های توت فرنگی است که با هر گازی که از آن می‌زنید، طعم لذیذ میوه توت فرنگی را حس می‌کنید.در این مطلب از پارس نیوز شما با طرز تهیه نان توت فرنگی آشنا خواهید شد.

nan-tootfarangi-540x400

طرز تهیه نان توت فرنگی با مارمالاد

مواد لازم نان بریوش توت فرنگی
آرد همه منظوره ۵۰۰ گرم
خمیر مایه فوری ۱ قاشق چای خوری
شکر ۱۰۰ گرم
شیر گرم ۲۵۰ گرم
نمک کمی
رنده پوست لیمو ۱ قاشق غذا خوری
تخم مرغ ۱ عدد
روغن مایع ۸۰ گرم
زرده تخم مرغ ۱ عدد برای رومال
مارمالاد توت فرنگی به مقدار لازم
توت فرنگی ۱۰ عدد

همچنین در پارس نیوز بخوانید : نان پنیری یک گزینه عالی برای صبحانه و عصرانه شما

nan-keremdar-tootfarangi

طرز تهیه نان بریوش توت فرنگی

مرحله اول

برای تهیه نان خوشمزه بریوش با طعم توت فرنگی در ابتدای کار، یک کاسه کوچک برداشته و خمیر مایه و شکر را درون آن مخلوط می کنیم. مقداری از شیر را گرم کرده و به مواد اضافه می کنیم و ۱۵ دقیقه زمان می دهیم تا به عمل آید.

مرحله دوم

سپس یک کاسه بزرگ برداشته و تخم مرغ و روغن و باقی مانده شیر و رنده پوست لیمو یا معادل آن وانیل را با هم ترکیب می کنیم. نمک و خمیر مایه به عمل آمده را اضافه کرده و کم کم آرد را اضافه می کنیم تا جایی که یک خمیر منسجم و نرم و نچسب به دست آید.

طرز تهیه نان بریوش توت فرنگی

سپس خمیر را حدودا به مدت ۱۰ دقیقه با دست وز می دهیم. اگر بین ورز دادن نیاز به آرد داشت خیلی کم به آن آرد اضافه می کنیم. یک کاسه را کمی چرب کرده و خمیر را درون آن قرار می دهیم و روی آن را با سلفون می پوشانیم.

مرحله چهارم

سپس در یک جای گرم به مدت ۲ ساعت استراحت می دهیم. پف خمیر را با دست می گیریم. سطح کار را آرد پاشی کرده و خمیر را به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم می کنیم. هر قسمت را با دست باز می کنیم و با کاردک شیار هایی ایجاد می کنیم.

مرحله پنجم

سپس کمی از مارمالاد را یک قسمت آن می ریزیم و رول می کنیم. سپس آن رابه صورت نعل اسب دور خود می پیچیم. یک سینی فر را برداشته و کف آن را کاغذ روغنی پهن می کنیم. روی نان را با یک زرده تخم مرغ رومال کرده و یک توت فرنگی در وسط آن قرار می دهیم.

nan-beriush-toot-farangi

مواد لازم برای تهیه نان توت فرنگی ساده

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
کره نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
شکر ۳/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
تخم مرغ ۳ عدد بزرگ
عصاره وانیل ۱ قاشق چای‌خوری
آرد سفید ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
بیکینگ پودر ۲ قاشق چای‌خوری
جوش شیرین نصف قاشق چای‌خوری
نمک ۱ قاشق چای‌خوری
دارچین ۱ قاشق چای‌خوری
ماست یا خامه ترش نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
مغز گردو (خرد شده) نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
توت فرنگی تازه و خرد شده ۱ و نیم لیوان فرانسوی دسته‌دار
روغن مایع برای چرب کردن قالب نان

 

مدت زمان آماده سازی مواد: ۱۰ دقیقه

مدت زمان پخت نان توت فرنگی ساده: ۶۰ دقیقه

مراحل طرز تهیه نان توت فرنگی بدون خمیر مایه

نان توت فرنگی یک وعده صبحانه بی‌نظیر برای آغاز روزی پرانرژی و یک عصرانه سالم و لذیذ است که بافت نرم و عطر دلپذیری دارد. شما می‌توانید این نان خوشمزه را بدون خمیر مایه و با بافتی فوق‌العاده جذاب در خانه آماده کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل پخت نان توت فرنگی ساده آشنا شوید.

مرحله اول؛ گرم کردن فر

در اولین مرحله از طرز تهیه نان توت فرنگی ساده باید فر را با دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد روشن کنید و سینی فر را در طبقه وسط فر بگذارید تا داغ شود.

مرحله دوم؛ آماده کردن قالب نان

بعد از روشن کردن فر، یک قالب فلزی مستطیلی با ابعاد حدود ۲۲ در ۱۲ سانتی‌متر و ارتفاع حدود ۷ سانتیمتر را بردارید. با استفاده از برس آشپزخانه تمام سطح قالب را با روغن مایع چرب کنید.

مرحله سوم، هم زدن کره و شکر

در این مرحله از طرز تهیه نان توت فرنگی باید کره را در ظرف بریزید و با همزن آنقدر بزنید تا کاملاً نرم و سبک شود. سپس شکر را اضافه و دوباره دستگاه را روشن کنید و خوب با هم مخلوط کنید تا ترکیب کره و شکر حالت سبک و پفکی پیدا کنند.

در صورت تمایل شما می‌توانید برای خرید شکر و کره به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش اقدام نمایید.

مرحله چهارم؛ اضافه کردن تخم مرغ‌ها و وانیل

در این مرحله از طرز پخت نان توت فرنگی باید تخم مرغ‌ها را یکی یکی به سایر مواد اضافه کنید و مواد را به خوبی هم بزنید تا کاملاً ترکیب و یکدست شوند و تخم مرغ‌ها کف کنند. بعد از این که تخم مرغ ترکیب شد، وانیل را اضافه کنید و دوباره مواد را هم بزنید.

شما می‌توانید وانیل و تخم مرغ‌ را به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش خریداری کنید.

مرحله پنجم؛ ترکیب کردن مواد خشک نان با هم

در این مرحله از روش تهیه نان توت فرنگی ساده باید در یک ظرف آرد را با بیکینگ پودر، جوش شیرین، نمک و دارچین ترکیب کنید و با قاشق هم بزنید تا مواد خشک کاملاً با هم ترکیب شوند. این ترکیب را یک بار الک کنید.

در صورت تمایل برای خرید آرد، بیکینگ پودر، جوش شیرین، نمک و دارچین به صورت حضوری یا اینترنتی به فروشگاه‌های افق کوروش مراجعه نمایید.

مرحله ششم؛ اضافه کردن مواد خشک و خامه ترش به سایر مواد نان

در این مرحله از طرز تهیه نان توت فرنگی خانگی باید مواد خشک را در ۳ مرحله به سایر مواد اضافه کنید و هم بزنید. سپس ماست یا خامه ترش را هم طی ۲ مرحله به مواد اضافه کنید. در این مرحله باید مواد را تنها به اندازه‌ای که با هم ترکیب شوند، هم بزنید.

برای تهیه انواع ماست و انواع خامه به صورت حضوری یا اینترنتی به فروشگاه‌های افق کوروش مراجعه نمایید.

مرحله هفتم؛ ریختن خمیر نان توت فرنگی در قالب

در این مرحله از روش تهیه نان توت فرنگی ساده توت‌فرنگی‌های خرد شده و مغز گردو را به سایر مواد خمیر نان اضافه کنید. سپس خمیر نان را در قالبی که از قبل چرب کرده بودید، بریزید و برای حدود ۱ ساعت در طبقه وسط فر قرار دهید.

در صورت تمایل شما می‌توانید برای خرید مغز گردو به صورت حضوری یا اینترنتی از فروشگاه‌های افق کوروش اقدام نمایید.

مرحله هشتم؛ پختن نان توت فرنگی در فر

برای این که مطمئن شوید، نان توت فرنگی شما پخته شده یا خیر می‌توانید یک خلال دندان در نان فرو کنید و اگر تمیز بیرون آمد پس نان شما آماده است. بعد از درست شدن نان آن را روی توری سیمی قرار دهید تا خنک شود. سپس می‌توانید نان را از قالب جدا کنید، برش بزنید و میل کنید.

43w

مواد لازم برای تهیه نان توت فرنگی کرمدار

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
آرد سفید ۳ لیوان فرانسوی دسته‌دار
شکر ۳/۴ لیوان فرانسوی دسته‌دار
بیکینگ پودر ۱ و نیم قاشق مرباخوری
نمک ۱ قاشق چای‌خوری
جوش شیرین نصف قاشق مرباخوری
توت فرنگی تازه و خرد شده ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
تخم مرغ ۱ عدد
آب پرتقال نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
شیر نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
کره ۲ قاشق غذاخوری

مواد لازم برای کرم روی نان توت فرنگی

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
پنیر خامه‌ای ۱۲۰ گرم
پودر قند نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
شیر ۱ قاشق غذاخوری
عصاره وانیل نصف قاشق مرباخوری

مراحل طرز تهیه نان توت فرنگی کرمدار

از آنجایی که این نان به صورت کم شیرین تهیه می‌شود، می‌توانید برای مزه‌دار کردن و همچنین جلوه بخشیدن به ظاهر این نان از روکش کرمی برای روی نان استفاده کنید. در ادامه مراحل درست کردن نان توت فرنگی با روکش کرمی را دنبال کنید.

مرحله اول؛ ترکیب کردن مواد خشک

در اولین مرحله از طرز تهیه نان توت فرنگی باید فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. سپس در یک کاسه بزرگ، آرد، شکر، بیکینگ پودر، نمک و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید و یک بار الک کنید.

مرحله دوم؛ 

بعد از ترکیب کردن مواد خشک، باید توت‌فرنگی‌های خرد شده را در یک ظرف بریزید. سپس ۲ تا ۳ قاشق آرد به آن اضافه کنید. این کار موجب می‌شود تا رطوبت اضافی توت فرنگی گرفته شود و در نان حالت خمیری پیدا نکند.

مرحله سوم؛ ترکیب کردن مواد

در این مرحله باید ابتدا تخم مرغ را هم بزنید و با کره ذوب شده، شیر و آب پرتقال ترکیب کنید. سپس این ترکیب را به مخلوط مواد خشک اضافه کنید و با همزن دستی خوب هم بزنید تا خمیر شما یکدست شود.

مرحله چهارم؛ اضافه کردن توت فرنگی به سایر مواد خمیر

در این مرحله توت‌فرنگی‌های آردی را به خمیر نان توت فرنگی اضافه کنید مواد را به آرامی با لیسک هم بزنید تا کاملاً ترکیب شوند.

مرحله پنجم؛ 

در آخرین مرحله از درست کردن این نان خانگی باید یک قالب فلزی مستطیلی را چرب کنید و داخل آن کاغذ روغنی قرار دهید. سپس خمیر نان را در قالب بریزید و آن را برای ۴۵ تا ۵۰ دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید تا نان بپزد و طلایی رنگ شود.

مرحله ششم؛ درست کردن کرم 

بعد از این که نان شما آماده شد، باید کرم روی نان را درست کنید. برای این کار در یک کاسه پنیر خامه‌ای، پودر قند ، شیر و عصاره وانیل را ترکیب کنید. زمانی که نان کاملاً خنک شد، این کرم را روی نان بریزید. در صورتی که نمی‌خواهید نان را در یک وعده بخورید، بهتر است کرم را روی تمام سطح نان نریزید.

مرحله آخر:

نان توت فرنگی کرمی را با چای یا قهوه سرو کنید. نوش جان!

g-2

مواد لازم برای تهیه نان توت فرنگی با خمیر مایه

مواد اولیه مقدار مورد نیاز
آرد سفید نیم کیلوگرم
خمیر مایه فوری ۱ قاشق چای‌خوری
شکر ۱۰۰ گرم
شیر گرم ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
نمک نوک قاشق چای‌خوری
پوست لیموی رنده شده ۱ قاشق غذاخوری
تخم مرغ ۱ عدد
روغن مایع نصف لیوان فرانسوی دسته‌دار
زرده تخم مرغ ۱ عدد برای رومال نان
مارمالاد توت فرنگی به مقدار دلخواه
توت فرنگی تازه ۱۰ عدد

 

مراحل طرز تهیه

«نان بریوش» یکی از خوشمزه‌ترین انواع نان است که در داخل نان از انواع مارمالاد دلخواه استفاده می‌شود و از همین رو شما می‌توانید این نان را به تنهایی برای صبحانه یا عصرانه میل کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل درست کردن این نان آشنا شوید.

مرحله اول

در اولین مرحله از طرز تهیه نان بریوش توت فرنگی باید خمیر مایه و شکر را در یک ظرف بریزید و شیر گرم را به آن اضافه کنید. سپس ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خمیر مایه آماده شود.

مرحله دوم

در این مرحله باید تخم مرغ، روغن، شیر، پوست لیمو و وانیل را با هم ترکیب کنید. سپس نمک و خمیر مایه آماده شده و عمل آمده را نیز به آن اضافه کنید. مواد را هم بزنید و کم کم آرد را اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر منسجمی درست شود.

مرحله سوم

در این مرحله از طرز تهیه این نان فوری باید خمیر را برای ۱۰ دقیقه ورز دهید و در صورتی که نیاز به آرد دارد، کمی آرد روی آن بپاشید. سپس خمیر را در یک کاسه چرب بگذارید و روی آن سلفون بپیچید و اجازه دهید برای ۲ ساعت استراحت کنید.

مرحله چهارم

بعد از این که خمیر استراحت کرد، آن را روی سطح کار که آرد پاشی شده قرار دهید. خمیر را به ۱۰ قسمت تقسیم کنید. داخل هر قسمت از خمیر مقداری مارمالاد توت فرنگی بگذارید و آن را به هر شکلی که دوست دارید حالت دهید. این کار را برای همه تکه‌های خمیر انجام دهید و آن‌ها را روی سینی چرب شده فر بچینید.

مرحله پنجم

یک عدد زرده تخم مرغ را از سفیده جدا کنید و هم بزنید. بعد از چیدن نان‌ها در سینی فر همه نان‌ها را با زرده تخم مرغ رومال کنید و یک عدد توت فرنگی خرد شده روی نان قرار دهید. سپس سینی را طبقه وسط در فر قرار دهید و زمانی که نان‌ها طلایی شد، سینی را خارج کنید و نان بریوش توت فرنگی را سرو کنید.

2-1

نکات مهم

  • این نان یک نوع نان نیمه شیرین با بافتی نرم و خوشمزه است که معمولاً در کنار مربای توت فرنگی و خامه سرو می‌شود.
  • مقدار شیرینی این نان کم است، اما در صورت تمایل می‌توانید برای شیرین کردن این نان از پودر قند و یا مربای توت فرنگی روی نان استفاده کنید.
  • برای نگهداری این نان در فریزر می‌توانید نان را در کیسه پلاستیکی بگذارید و تا ۳ ماه در فریزر نگهداری کنید.
  • برای نگهداری این نان می‌توانید تا ۲ روز آن را در دمای بیرون از یخچال قرار دهید.
  • به منظور درست کردن این نان حتماً از قالب‌های فلزی استفاده کنید.
  • در صورتی که این نان را در توستر می‌پزید، دما را روی ۲۰ درجه کمتر از دمای فر گفته شده در رسپی بالا تنظیم کنید.