تمیز کردن بالکن و تراس ,  برای این که بتوانید تراس خود را تمیز کنید نیاز است تا یک سری نکات را رعایت کنید تا بتواند این کار را سریع و بدون هیچ مشکلی انجام دهید. در این مطلب از پارس نیوز می توانید با نکات مهم تمیز کردن بالکن و تراس آشنا شوید.

بالکن، مانند هر قسمت دیگری از فضای زندگی شما، نیاز به مراقبت، نگهداری و نظافت منظم دارد. چه اغلب از بالکن خود استفاده می کنید یا نه، گرد و غبار و زباله های بیرونی معمولاً در سطوح سیمانی بالکن شما و به خصوص در پارچه مبلمان پاسیو/بالکن شما نشسته و می مانند.

رطوبت می تواند باعث زنگ زدگی در اطراف سطوح فلزی شود و کف های بتنی می توانند از برگ ها و چربی لکه بگیرند. تمیز کردن بالکن شما ممکن است کاری دشوار به نظر برسد، اما در واقع ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد. در حالی که ممکن است مانند فضای داخلی متوجه پیشرفت نشوید، خلاص شدن از شر گرد و غبار و زباله ها دنیای متفاوتی را ایجاد می کند. هنگامی که بالکن شما تمیز شد، ممکن است بخواهید آن را با طرحی شیک تزئین کنیدد و مهمانان خود را با وسایل تمیز تحت تاثیر قرار دهید.

در زیر ۱۳ نکته برای تمیز کردن بالکن، پاسیو یا تراس آپارتمان خود را مشاهده خواهید کرد.

همچنین در پارس نیوز بخوانید : خانه تکانی آشپزخانه با اصولی ترین روش ها

نکات مهم تمیز کردن بالکن و تراس در خانه تکانی

برای تمیز کردن بالکن و تراس همه چیز را از بالکن خود پاک کنید

این نه تنها اولین قدم ضروری قبل از تمیز کردن است، بلکه یک نکته عالی برای مرتب نگه داشتن بالکن شما است، وسایل غیر ضروری را از بالکن خود خارج کنید. اغلب افراد به دلیل کمبود فضای ذخیره سازی، اشیا را در بالکن خود نگه می دارند و گاهی اوقات افراد فقط چیزهایی را در آنجا فراموش می کنند یا به خود زحمت پاک کردن آنها را نمی دهند.

اگر برای تمیز کردن آماده می‌شوید، تمام وسایلی را که می‌توانید از بالکن خود خارج کنید. اگر مبلمان سبکی دارید که جابجایی آنها آسان است، آن ها را نیز بیرون بیاورید. پس از پایان تمیز کردن و خشک شدن سطوح، می‌توانید تمام اقلام ضروری را که به آنجا تعلق دارند، دوباره بازگردانید. اگر نوعی کف پوش در بالکن خود دارید، چه حصیر، روکش لاستیکی یا لایه های رزینی، اگر به راحتی جدا می شوند، قبل از تمیز کردن و آوردن آنها، ابتدا آنها را در بالکن تکان دهید.

برای تمیز کردن بالکن و تراس گرد و غبار و زباله های سست را پاک کنید

هنگامی که تمام وسایل از بالکن شما پاک شد، می توانید تمیز کردن را شروع کنید. اولین قدم در نظافت، جارو کردن کف‌ها است. گرد و غبار، برگ ها و زباله ها را می توان به سختی شناسایی کرد، اما برای داشتن یک بالکن تمیز، ابتدا باید کف بالکن تمیزی داشته باشید. اگر مدتی است کف بالکن خود را تمیز نکرده اید، ممکن است گرد و غبار و زباله زیادی برای جارو کردن داشته باشد. مطمئن شوید که به طور کامل و در صورت نیاز چندین بار جارو کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از یک جارو با موهای زبر استفاده کنید

برای تمیز کردن کف بالکن آپارتمان، بهتر است از جارو با موهای زبر استفاده کنید. این جاروها جاروهای سنگینی هستند که برای سطوحی مانند بتن ساخته شده اند. آنها را می توان در هر فروشگاه سخت افزار خانگی پیدا کرد. اگر یک جارو دستی ندارید یا نمی‌خواهید یکی بخرید، یک جارو معمولی می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد، با این حال، ممکن است مجبور شوید چندین بار کف‌ها را جارو کنید تا نتایج یکسانی داشته باشید.

برای تمیز کردن بالکن و تراس بالکن خود را اسفنج بکشید

برای نظافت بالکن بدون شلنگ بهتر است بگوییم از اسفنج استفاده کنید. با این حال، قبل از استفاده از آب و یا صابون یا مواد شوینده گرد و غبار را جارو بزنید. در غیر این صورت، مطمئناً گرد و غبار را به خاک بیشتری تبدیل می کنید و لکه های بیشتری را در بالکن یا پاسیو خود نسبت به چیزی که با آن شروع کرده اید، باقی می گذارید.

لکه های زنگ زدگی را با مواد شوینده لباسشویی پاک کنید

زنگ می‌تواند از رطوبت روی فلز اطراف نرده‌های بالکن، درهای بالکن یا هر سطح فلزی دیگری که ممکن است در بالکن خود داشته باشید ایجاد شود. در ماه های مرطوب پاییز و به ویژه در ماه های زمستان که برف کاملاً آب نمی شود، این سطوح مستعد ایجاد لکه های زنگ زدگی هستند. بهترین راه برای از بین بردن لکه های زنگ زدگی استفاده از مواد شوینده روی آن است. مواد شوینده را با یک اسفنج مالیده، بگذارید یک ساعت یا بیشتر بماند و آن را با آب گرم کاملا تمیز کنید.

از بین بردن زنگ‌زدگی‌های عمیق

اسید موریاتیک یک ماده اسیدی قوی است که در از بین بردن رنگ زدگی‌های عمیق بسیار موثر عمل می‌کند. با استفاده از یک برس یا اسکراب همراه با این ماده می‌توان به بهترین نتیجه دست پیدا کرد. این ماده نیز مانند سایر پاک کننده‌های شیمیایی ممکن است باعث سوختگی پوست شود، بنابراین حتما در هنگام کار از دستکش استفاده کنید.

پاکسازی باقیمانده آلودگی‌ها

اگر همچنان شاهد باقی ماندن مقداری گرد و غبار، زنگ زدگی، لکه‌های برگ و روغن بر روی سطوح بالکن هستید، می‌توانید از فشار آب استفاده کنید. این کار ساده‌ترین و موثرترین راه حل برای تمیز کردن پاسیو، بالکن یا تراس است. استفاده از اسفنج یا پارچه در کنار فشار آب برای از بین بردن آلودگی‌ها می‌تواند موثر واقع شود.

برای لکه های برگ از مواد شوینده ظرف استفاده کنید

اگر برگ‌ها روی بالکن شما نشسته و مدتی در آنجا نشسته‌اند، ممکن است لکه‌هایی از برگ‌های کف‌های بتنی خود داشته باشید. حیاط آپارتمان یا کف بالکن را با مواد شوینده تمیز کنید. مایع ظرفشویی را روی لکه ها بمالید و با اسفنج مالیده و بگذارید یک ساعت یا بیشتر بماند. پس از یک ساعت، مواد شوینده را با آب گرم بشویید یا پاک کنید.

برای لکه های چربی از چربی زدا استفاده کنید

اگر روی بتن کف بالکن یا پاسیو خود لکه‌های چربی مواد غذایی یا چربی روغن دارید، چربی‌گیرها یکی از پاک‌کننده‌های مناسب بالکن است. شما همیشه دستورالعمل هایی را روی بسته بندی این محصولات خواهید یافت. به طور مشابه، این ها را می توان در هر فروشگاه سخت افزار خانگی در بخش پاک کننده ها خریداری کرد.

از تری سدیم فسفات برای لکه های روغن استفاده کنید

با تری سدیم فسفات می توانید بالکن را از لکه های روغن تمیز نگه دارید. این یک ماده شیمیایی غیر آلی است، بنابراین هنگام استفاده از این محصول حتما از دستکش محافظ استفاده کنید. برای بهترین نتیجه می توان آن را رقیق کرد و با آب و صابون مخلوط کرد.

برای تمیز کردن بالکن و تراس سفید کننده رقیق شده را برای پاک کردن کپک پخش کنید

سفید کننده، یک ماده تمیز کننده فوق العاده برای تمیز کردن تراس و تمیز کردن بالکن از هرگونه که کپک است. با آب گرم رقیق کنید، روی سطح اسپری کنید و بگذارید یک ساعت یا بیشتر بماند. همیشه از احتیاط و محافظتی مانند دستکش استفاده کنید تا پوستتان نسوزد یا آسیب نبیند. بعد از یک ساعت آن را با آب گرم پاک کنید.

برای تمیز کردن بالکن و تراس سخت ترین لکه های زنگ زدگی را با اسید موریاتیک پاک کنید

اسید موریاتیک نام دیگر اسید قوی خورنده است که گاهی اوقات اسید هیدروکلریک نیز نامیده می شود. مانند سایر پاک کننده های شیمیایی، ممکن است باعث سوختگی پوست شود، بنابراین در پوشیدن دستکش های محافظ احتیاط کنید. این محصول برای زنگ زدگی نه تنها در بالکن شما، بلکه در هر جای خانه یا آپارتمان مفید خواهد بود. از یک برس مو یا اسکراب با این محصول استفاده کنید تا بهترین نتیجه را در تمیز کردن لکه های زنگ زدگی به دست آورید.

how-to-clean-balcony-glass

برای عمیق ترین تمیز کردن از یک واشر فشار استفاده کنید

برای تمیز کردن گرده های بالکن خود و همچنین گرد و غبار، زنگ زدگی، لکه های برگ و روغن، بهتر است از یک واشر فشار استفاده کنید. این ساده ترین و موثرترین راه حل برای تمیز کردن پاسیو، بالکن یا تراس است. فشار آب معجزه می کند و به سرعت کار می کند بدون اینکه مجبور باشید برای تمیز کردن، شستن و یا استفاده از اسفنج و پارچه سخت کار کنید

بالکن خود را با آب تمیز بشویید

پس از انجام همه موارد، پس از استفاده از مواد شوینده، اسیدها و سفید کننده ها و پاک کردن آن از بالکن، بالکن خود را با آب تمیز بشویید. باقی ماندن اسیدها یا مواد شوینده ممکن است باعث ایجاد بقایایی شود آنها را با دقت بیشتری پاک کنید. استفاده از آب گرم بهترین گزینه برای تمیز کردن کامل بالکن است.

کف بالکن را درزگیری کنید

اگر کف بالکن، تراس یا پاسیو شما بتنی است، بهتر است آنها را با درزگیر ببندید تا از لک شدن روغن یا برگ جلوگیری شود. تعدادی محصول برای آب بندی بتن در بازار موجود است. استفاده از اکثر آنها بسیار آسان است و ابزارهای ساده ای مانند غلتک های رنگ این کار را انجام می دهند. همیشه می‌توانید دستورالعمل‌ها را روی بسته‌بندی بیابید، یا مشاوره حرفه‌ای دریافت کنید.

تمیز کردن باربیکیو

تراس های امروزی دارای باربیکیو می باشند از این رو نباید تمیز کردن آن ها را از یاد برد. برای این کار بهتر است از جوش شیرین استفاده کنید تا بتوانید تمامی چربی باربیکیو را تمیز کنید. جوش شیرین ساده ترین ماده و لکه زدای بسیار خوبی برای این کار می باشد. برای این که این روش کامل و موثر واقع شود باید مقدار جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و روی باربیکیو بریزید و بگذارید یک روز کامل بماند تا لکه ها و چربی ها به راحتی از روی باربیکیو تراس شما تمیز شود و شما امکان استفاده مجدد از آن را خواهید یافت.

تمیز کردن شیشه ها

اگر تراس شما شیشه دارد در مرحله آخر باید آن ها را تمیز کنید. این کار بسیار مهم می باشد و اگر شیشه ها را تمیز نکنید انگار هیچ کاری برای تمیز کردن تراس نکرده اید. برای تمیز کردن شیشه ها می توانید از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید. البته شیشه پاک کن ها نیز در این زمینه بسیار مفید اند.

برای تمیز کردن شیشه ها می تواند از روش S استفاده کنید. استفاده از این روش بدین صورت می باشد که دستمال را به شکل حرف S روی شیشه می کشید. این روش بهترین روش تمیز کردن شیشه ها می باشد و باعث می شود که لکه روی آن ها نماند.

برای این که یک بالکن تمیز داشته باشید نیاز است تا از گذاشتن وسایل اضافی در آن خود داری نماید زیرا این کار می تواند منجر به انباشتگی بالا شده و حتی مکانی مناسب برای زندگی یک سری از جوندگان مانند موش ها را فراهم می کند. بهترین راه این است که بالکن خانه خود را تمیز نگه داشته و تنها برای گذراندن زمان در فضای خوب و دارای حریم خصوصی از آن استفاده کنید.

تمیز کردن نرده‌ها و دیوارها

در مرحله بعد، باید نرده‌ها و دیوارهای بالکن را تمیز کنید. برای این کار، می‌توانید از جارو یا برس استفاده کنید. اگر نرده‌ها و دیوارهای بالکن شما دارای لکه‌های خاصی است، می‌توانید از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

تمیز کردن وسایل و مبلمان

پس از تمیز کردن سطح بالکن، باید وسایل و مبلمان را نیز تمیز کنید. برای این کار، می‌توانید از جاروبرقی، طی یا دستمال مرطوب استفاده کنید. اگر وسایل و مبلمان شما دارای لکه‌های خاصی است، می‌توانید از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

خشک کردن بالکن

پس از اتمام کار، باید بالکن را خشک کنید. برای این کار، می‌توانید از یک حوله یا پارچه خشک استفاده کنید.

نکاتی برای تمیز کردن و شستشوی بالکن

برای تمیز کردن بالکن، از مواد شوینده مناسب استفاده کنید. مواد شوینده قوی می‌توانند به سطوح بالکن آسیب برسانند.

اگر بالکن شما دارای گیاهان است، قبل از شروع کار، آنها را آبیاری کنید. این کار باعث می‌شود که گیاهان در هنگام تمیز کردن آسیب نبینند.

اگر بالکن شما دارای حیوانات خانگی است، قبل از شروع کار، آنها را از بالکن دور کنید.

با رعایت نکات ذکر شده، می‌توانید بالکن خود را به راحتی و به طور کامل تمیز کنید.

کلمات پایانی

بسیاری از مردم تعجب می کنند که چگونه بالکن، پاسیو یا تراس بتنی را تمیز کنند و همانطور که می بینید، این کار سختی نیست. اگر از محصولات مختلف روی زنگ زدگی و لکه های روغن استفاده می کنید یا ابزار لازم یا پاک کننده بالکن ندارید، ممکن است کمی زمان بر باشد. اگر زمان یا انگیزه کافی برای نظافت بالکن خود را ندارید، همیشه می توانید به یک سرویس خوب نظافت بالکن اعتماد کنید که با ابزار و محصولات آماده شده است و این کار را برای شما انجام می دهد. بالکن تمیز شما نه تنها مهمانان شما را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه شما را سالم و شاد نگه می دارد.