نحوه صحیح خوابیدن بسیار اهمیت دارد. خوابیدن روی شکم یکی از بدترین مدل های خوابیدن است که فشار زیادی به بدن و ستون فقرات وارد می کند. عوارض خوابیدن روی شکم را در پارس نیوز بخوانید.

خوابیدن روی شکم بدترین وضعیت بدنی خواب

خوابیدن رو شکم - عوارض خوابیدن روی شکم

اگر روی شکم می خوابید و احساس سفتی یا درد می کنید، ممکن است بخواهید موقعیت خواب جدیدی را امتحان کنید. تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن روی شکم بدترین حالت برای کمر است. خوابیدن به پشت یا پهلو به طور قابل توجهی مزایای سلامتی بیشتری خوابیدن روی شکم دارد. به عنوان مثال  یک مطالعه بر روی افرادی که کمردرد دارند نتایج جالب داشت. نتیجه این بود که کسانی که به خوابیدن به پهلو یا پشت روی آورده اند، کمردرد کمتری گزارش کرده اند.

عوارض خوابیدن روی شکم چیست

سوزش معده

اگر شما جز کسانی هستید که بر روی معده خود می خوابید حتما با عوارض خوابیدن روی شکم و درد معده آشنایی دارید. مطالعات نشان داده اند که این مدل خوابیدن باعث افزایش اسید معده می شود و همین امر می تواند مشکلات زیادی در سیستم گوارشی شما به وجود بیاورد.

چین و چروک صورت ز عوارض خوابیدن روی شکم

وقتی یک طرف صورت شما به بالش فشار داده می شود، در طول شب پوست شما کشیده و فشرده می شود. در نتیجه، خوابیدن روی شکم می تواند باعث چین و چروک صورت شود.

آسیب به ستون فقرات

کسانی که بر روی شکم می خوابند درد بسیار زیادی را در معده احساس می کنند. اما باید بدانید که این نوع خوابیدن می تواند باعث بروز درد در گردن، کمر و یا مفاصل شود. در نتیجه، گاهی این درد به حدی زیاد می شود که شما در طول شب بیدار می شود و شب را به سختی می گذارنید.

این مدل خوابیدن می تواند بر پشت و ستون فقرات آسیب وارد کند. دلیل اصلی این امر این است که بیشتر وزن بدن به قسمت وسط بدن وارد می شود. فشار در ستون فقرات می تواند به سایر ساختارهای دیگر بدن آسیب وارد کند و همین امر باعث ایجاد گزگز و بی حسی می شود و دائما احساس می کنید برخی از قسمت های بدن شما خواب رفته اند.

دمر خوابیدن - عوارض خوابیدن روی شکم

فشار به قفسه سینه از عوارض خوابیدن روی شکم

این شکل خوابیدن بیشترین فشار را بر قفسه سینه و دنده ها وارد می کند. وقتی که شما به صورت طولانی مدت به این حالت قرار می گیرید، به حالت بیضی شکل بدن قفسه سینه افزوده می شود که این خود عوارض قابل پیش بینی به دنبال دارد.

اولین مورد کاهش حجم ریوی است که باعث می شود در طی فعالیت های روزانه هوا (و در نتیجه اکسی‍ژن) کمتری به بافت های بدن برسد، این امر می تواند برای ورزشکاران مشکلات پیچیده تری را به وجود بیاورد زیرا آنان نسبت به افراد عادی به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. گاهی هم درد در ناحیه سینه و دنده ها دیده شده است.

سیستم های درون شکمی

همان طور که پیش بینی کرده اید مشکلات برای این ناحیه هم از فشار غیر طبیعی بوجود می آید. نیازی به توضیح نیست که این فشار به صورت طولانی مدت چه بر سر اعضای داخلی می آورد. علاوه بر آن کشش عضلات شکم به مرور زمان باعث ضعف آن ها و جلو آمدن شکم می شود.

آسیب به گردن از عوارض خوابیدن روی شکم

وقتی بر روی شکم می خوابید ممکن است بدن در حالت تعادل باشد. اما اگر سر خود را به طرف دیگر بچرخانید، همترازی سر و ستون فقرات شما خارج می شود و همین امر باعث بروز مشکلاتی در گردن می شود. باید بدانید مشکلات معده از اولین مشکلاتی هستند که در اثر خواب روی معده به وجود می آیند و همین امر می تواند توجه شما را از مشکلات و آسیب های دیگر منحرف سازد. این مشکل می تواند به حدی شدید باشد که سبب بروز دیسک گردن شود و اعصاب شما را تحریک کند.

دستگاه تناسلی

این ناحیه با این شکل خوابیدن تحت فشار قرار می گیرد و عملاً شما را دچار مشکل خواهد کرد. اولین مورد بر هم زدن سیستم روحی شماست، در واقع این فشارها شما را از حالت آمادگی برای خواب خارج می کند و هجوم افکار نا خوشایند و مختلف می تواند زمان خواب شما را به تأخیر بیاندازد.

زانو درد از عوارض خوابیدن روی شکم

این حالت بدنی باعث صاف شدن و مستقیم ایستادن زانوهای شما می شود که این امر به مرور زمان با افزایش غیر طبیعی دامنه ی حرکتی زانوی شما مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که کوچکترین آن ها سایش مفصلی می باشد.

آسیب به قلب از عوارض خوابیدن روی شکم

همان طور که در قسمت قبل توضیح دادیم کاهش قفسه سینه یکی از پیامدهای به شکم خوابیدن است، این اتفاق برای قلب هم گران تمام می شود و فعالیت های روزانه اش را دچار مشکل می کند. قلب شما در طول خواب به جای اینکه در حالت راحتی خود باشد مجبور است یک فشار خارجی را تحمل کند و به فعالیتش در این حالت ادامه دهد.

کسانی که این حالت را برای خوابیدن انتخاب نمی کنند در واقع به قلبشان فرصت بیشتری برای نرم کار کردن داده اند. برای رگ های خون رسان هم که دیگر نیاز به ذکر نیست که کارها و حالت هایشان از شیوه ی فعالیت قلب تأثیر مستقیم می پذیرد.

نحوه صحیح خوابیدن - عوارض خوابیدن روی شکم

ساق و مچ پا

در این حالت قرار گرفتن مچ پای شما را وا می دارد تا به سمت داخل یا بیرون بچرخد تا مزاحم شما در هنگام خواب نباشد. این چرخش به مرور زمان باعت تغییرات اسکلتی در این ناحیه از بدن می شود و ما می توانیم سر انگشتان رو به داخل و مشکلات اسکلتی دیگر را در این گونه افراد شاهد باشیم. اینگونه مشکلات اسکلتی که با عادت های اشتباه به وجود می آیند زمان زیادی را برای بهبود یافتن به خود اختصاص می دهند

فشار غیرضروری به سینه شما وارد می کند و می تواند مشکلاتی را ایجاد کند:

خوابیدن به شکم می تواند باعث سوزش سینه ها شود

به عنوان یک زن ، این مهم است که بدانید کدام موقعیت برای داشتن سینه های سالم  بهتر است. کارشناسان می گویند فشار غیرضروری به سینه ممکن است در بعضی موارد باعث درد شود. از طرف دیگر ، خوابیدن به شکم می تواند با گذشت زمان باعث سوزش سینه ها شود ، زیرا جاذبه طبیعی آنها را به سمت پایین می کشد.

بهتر است:

سعی کنید روی پشت خود بخوابید. این کار همچنین به شما کمک می کند سینه های خود را آرام نگه دارید ، بدون اینکه فشار دیگری به سینه وارد شود.

آیا روی شکم خوابیدن باعث چاقی می شود؟

پاسخ به این سوال قطعا منفی است! مطالعاتی که تا بدینجا صورت گرفته اند هیچ گونه ارتباطی را میان چاقی و خوابیدن بر روی شکم نشان نداده اند. در نتیجه، شما نباید در مورد این موضوع نگرانی داشته باشید، اما این مدل خوابیدن آسیب های دیگری را در پی خواهد داشت.

نحوه صحیح خوابیدن در بارداری - عوارض خوابیدن روی شکم

عوارض خوابیدن روی شکم در دوران بارداری

خوابیدن روی شکم برای مادر باردار خصوصا در سه ماهه دوم و سوم به هیچ وجه توصیه نمی شود. این پوزیشن خطراتی را برای مادر و جنین به دنبال خواهد داشت که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

  • در دوران بارداری تغییرات هورمونی سبب تضعیف و شل شدن مفاصل شما می شود. اگر به هر طریق سعی به دمر خوابیدن در طول این دوران بکنید، به احتمال زیاد با گذشت زمان یک کمر درد طاقت فرسا در انتظار شما خواهد بود.
  • خوابیدن بر روی شکم سبب می شود که ستون فقرات و گردن شما انحنای مناسبی نداشته باشد. این مساله می تواند رباط ها و عضلات اطراف مهره ها را تحت تاثیر قرار داده و به مرور سبب بد شکلی و بروز دردها و گرفتگی های عضلانی شود.
  • پستان ها در دوران بارداری بسیار حساس می شوند زیرا در روند آماده شدن برای دوران شیردهی بافت غددی موجود در آنها با سرعت تکثیر می یابد تا آلوئول های شیری بالغی را ایجاد کند. خوابیدن بر روی شکم و معده می تواند منجر به تحت فشار قرار گرفتن انها و ایجاد درد و در نهایت مختل شدن خواب راحت شما گردد.
  • گرچه در هنگام بزرگ شدن شکم خوابیدن بر روی شکم تقریبا غیر ممکن می شود، اما اگر همچنان به انجام این کار اصرار دارید، بهتر است بدانید که علاوه بر تحت فشار قرار دادن جنین، وارد شدن فشار بیش از حد به احشای شکمی خصوصا عروق بزرگ، جریان خون در آنها را با اختلال مواجه می کند به این ترتیب خون و اکسیژن کافی به جنین نخواهد رسید.
  • جریان خون ناکافی به سمت جنین، رشد نامناسب و وزن کم هنگام تولد را به دنبال خواهد داشت.

آیا خوابیدن بر روی شکم سبب سقط جنین می شود؟

شاید یکی از عادت های روزمره شما دمر خوابیدن باشد و حال که باردار هستید نگران باشید که مبادا این پوزیشن خواب سبب فشار آمدن بر روی جنین و سقط گردد.

در این مورد باید به شما بگوییم که در ماه های اول بارداری جنین که در درون رحم قرار دارد توسط لگن استخوانی حمایت می شود. درحقیقت در طی روند رشد جنین، بالاترین نقطه رحم در هفته 20 ام به ناف می رسد و از آن به بعد شکم شروع به برجسته شدن می کند.

بنابراین شما می توانید که در سه ماهه اول بدون هیچگونه نگرانی از آسیب به سلامتی جنین به صورت دمر بخوابید. اما به یاد داشته باشید که در این زمان بدن شما به شدت دستخوش تغییرات هورمونی ناشی از بارداری شده است.

یکی از عوارض این تغییرات شل شدن و دردناک شدن مفاصل، خصوصا در ناحیه لگن و مهره ها است. بنابراین با توجه به وضعیت قرارگیری بد کمر و لگن در هنگام دمر خوابیدن، این پوزیشن شما را به شدت مستعد کمر درد و دردهای شدید لگنی در سه ماهه دوم و سوم خواهد کرد.

با گذر زمان، شکم شما هر روز برجسته تر و بزرگ تر خواهد شد، به مرور مفاصل شل تر و دردناک تر می شوند به این ترتیب خواه ناخواه امکان خوابیدن بر روی شکم با یک شکم بزرگ و برجسته وجود نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود که هر چه زود تر به پوزیشن های خواب مناسب با دوران بارداری عادت کنید.

به دمر خوابیدن - عوارض خوابیدن روی شکم

جنین شما در داخل رحم درون یک کیسه پر از مایع یا همان کیسه آب قرار دارد. آن کیسه، به کمک پرده های اطراف جنین و نیز رحم عضلانی به عنوان ضربه گیر عمل کرده و مانع از سقط جنین در موارد خوابیدن های ناگهانی در هنگام خواب بر روی شکم می شوند.

خوابیدن به پشت

خوابیدن پشت می تواند به تسکین کمردرد و کاهش چین و چروک صورت کمک کند. با این حال، خوابیدن پشت نیز می تواند خطر خروپف و آپنه خواب را افزایش دهد. زیرا این موقعیت به راحتی اجازه می دهد زبان شما دوباره به داخل گلوی شما بیفتد.

خوابیدن به پهلو

اگر خروپف یا آپنه خواب نگران کننده است، خوابیدن به پهلو ممکن است موقعیت بهتری برای شما باشد. شایان ذکر است که خوابیدن روی شکم می تواند خطر خروپف و آپنه خواب را نیز کاهش دهد.  زیرا این موقعیت خواب به طور طبیعی راه هوایی شما را باز نگه می دارد.

با این حال، خواب جانبی یک اثر محافظتی مشابه دارد و مزایای بیشتری نسبت به خواب معده دارد. به عنوان مثال، خوابیدن به پهلو می تواند به تسکین سوزش سر دل، خروپف و کمردرد کمک کند. خوابیدن به پهلو محبوب و بیش از 60 درصد افراد از آن استفاده می کنند.

نکات مهم برای خوابید بر روی شکم

اگر تمام زندگی خود را روی شکم خوابیده اید و علیرغم هشدارها  نمی توانید مدل خوابیدن خود را تغییر دهید، در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند از عوارض احتمالی جلوگیری کنید:

  • از بالش نازک استفاده کنید؛ یا کلا بالش استفاده نکنید. هرچه بالش صاف تر باشد، سر و گردن شما زاویه کمتری دارد.
  • زیر لگن خود بالش بگذارید. اینکار به شما کمک می کند تا کمر در وضعیت خنثی تری قرار بگیرد و فشار کمتری به ستون فقرات وارد شود.
  • صبح ها به بدن خود کشش دهید. انجام حرکات کششی به شما کمک می کند تا بدنتان در یک راستا قرار گیرد و به عضلات خود را تقویت کنید. قبل از انجام حرکات کششی حتما خود را گرم کنید و ملایم باشید!