به گزارش پارس نیوز، 
«ریچارد گرنل»  سفیر آمریکا در آلمان در پی افشای انتشار مطالب جعلی در  نشریه آلمانی  «اشپیگل» از سیاست‌های این نشریه انتقاد کرد و آنها را ضد آمریکایی ارزیابی کرد.

به تازگی مشخص شد که «کلاوس ریلوتیوس» خبرنگار آلمانی به مدت چندین سال مطالبی ساختگی در اختیار اشپیگل می‌گذاشت، گرنل این نشریه را متهم کرد که به صورت منظم اطلاعات و یا گزارش‌هایی درباره آمریکا  منتشر می‌کند که واقعیت ندارند.

 

کلاوس ریلوتیوس

این خبرنگار آلمانی که با اشپیگل همکاری می‌کرد برنده چندین جایزه شده است و در پی این رسوایی، ضمن عذرخواهی، تعدادی از جوایز خود را پس داد.

شبکه خبری «سی. ان. ان» ریلوتیوس را از دو جایزه سالانه خبرنگاری که به وی اعطا کرده بود، محروم کرد. دست‌کم یکی از نهادهای آلمانی که به این فرد جایزه داده است هم گفت که چنین کاری را خواهد کرد.

سفیر آمریکا در آلمان، همچنین با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی «اینستاگرام» برای تاکید بر ضد آمریکایی بودن رویکرد اشپیگل، با کنار هم قرار دادن تصاویر تعدادی از جلد‌های این نشریه، مخاطبان را به قضاوت در این مورد فراخواند.

 

 

گرنل در قالب نامه‌ای برای اشپیگل، درباره اینکه مقامات ارشد این نشریه راست‌گرا،  خبرنگاران را مجبور می‌کنند تا چنین گزارش‌های ضد آمریکایی تهیه کنند گفته است که خبرنگاران مطالبی را آماده می‌کنند که مدیران از آنها می‌خواهند. سفیر آمریکا در آلمان همچنین گفته است که اشپیگل به صورت منظم مطالب نادرست منتشر کرده بدون اینکه آنها را نخست با سفارت آمریکا در آلمان هماهنگ کند.

این مقام آمریکایی  همچنین خبرنگاران  اشپیگل را متهم کرده که قبل از اینکه مطلب را تهیه کنند، هیچ تماسی با سفارت آمریکا نمی‌گیرند.

به دنبال این انتقادها، این نشریه مطلبی را خطاب به گرنل منتشر کرد و در قالب آن از سفیر آمریکا عذرخواهی کرد.

در این مطلب با امضای «دیرک‌کوربیوایت» معاون سردبیر، ضمن تشکر از طرف آمریکایی آمده است که مطالب یاد شده در زمانی منتشر شده‌اند که «اشتفان کلاوسمان» سردبیر نشریه نبوده و کلاوسمان قرار است از اول ژانویه 2019 کار خود را در این نشریه آغاز کند.

کوربیوایت نوشته است: «ما از همه شهروندان آمریکایی که در پی این گزارش‌ها اذیت شدند، عذرخواهی می‌کنیم و از این موضوع بسیار متاسفیم و نباید چنین چیزی رخ می‌داد.»

وی ضمن تاکید بر اینکه تلاش می‌شود تا اشکالاتی که منجر به انتشار چنین مطالبی شده، بر طرف شوند در عین حال بر یک نکته تاکید کرده و آن هم این است: «اگر ما از رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد می‌کنیم، این به معنای ضد آمریکایی بودن نیست بلکه به معنای انتقاد از کاخ سفید و سیاستمداران آن است. آمریکا ستیزی برای من کاملا بیگانه است... در اشپیگل، هیچگونه تعصب سازمان‌ یافته علیه آمریکا وجود ندارد.»

غیر از این نامه، کلاوسمان اعلام کرده که دست‌کم 14 مورد از مطالب ریلوتیوس که دراشپیگل منتشر شده، ساختگی هستند. یکی از این مطالب مربوط به پسری سوری به نام «معاویه» است که گفته بود فکر می‌کند، تصاویری که علیه دولت سوریه روی دیوار کشیده،  باعث وقوع جنگ داخلی در سوریه شده است. ریلوتیوس مدعی شده بود که با استفاده از شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» با این فرد مصاحبه کرده است.

مخالفان دولت آلمان با استناد به افشای این رسوایی اعلام کرده‌اند که چنین چیزی، مستند بودن دیگر اخباری که در رسانه‌های آلمانی منتشر می‌شوند را زیر سوال برده است.