به گزارش پارس نیوز، 

شبکه الجزیره گزارش داد: محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به باری بر دوش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در صحنه داخلی و خارجی این کشور تبدیل شده و او را به شدت در تنگنا قرار داده است.

گزارشگر شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: آتش های زیادی در اطراف دونالد ترامپ برافراخته شده است که بعضی از آنها در کالیفرنیاست، اما خطرناکترین آتش در خاورمیانه شعله ور شده است. بر اساس اعلام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، متحد ترامپ در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار برجسته عربستانی دست دارد. ترامپ در این شرایط باید چه کاری انجام دهد؟ او می گوید نمی داند آیا محمد بن سلمان با تکذیب دست داشتن در این جنایت، دروغ گفته است یا نه. ترامپ از همان ابتدا تلاش کرد راه امنی برای نجات محمد بن سلمان و نیز شخص خودش ایجاد کند و از دست داشتن افراد نزدیک به ولیعهد سعودی در این جنایت سخن گفت.

رئیس جمهور آمریکا اصرار دارد که ماجرا را نفی کند. ترامپ می گوید نمی خواهد به نوارهای صوتی گوش کند که آخرین لحظات زندگی خاشقجی را ثبت کرده است. ترامپ همچنین نمی خواهد ارزیابی سیا را دستکم به صورت علنی، نفی یا تایید کند. ترامپ همچنین نمی خواهد موضعی که خودش پیشتر گفته بود موضع‌گیری قوی خواهد بود، اتخاذ کند.

در ادامه این گزارش آمده است: اما واقعیت یکی است، هر چند که ممکن است از زاویه های مختلف به آن نگاه کنیم. ترامپ می داند جنایتی که خودش آن را هولناک توصیف کرد به کشور ثروتمندی ارتباط دارد که او آن را به عنوان نخستین مقصد سفر خارجی اش پس از ورودش به کاخ‌سفید انتخاب کرد. اما به طور مشخص، معضل اصلی برای ترامپ همین جاست و به همین علت او پیش از تصمیم گیری، تأمل می کند. از نظر او، اذعان به مسئولیت محمد بن سلمان در این جنایت زود است، اما چنین مسئله ای را مانند گذشته نفی نکرد. ترامپ بار دیگر توپ را در زمین سیا انداخت.

ترامپ در مدت دو روز گزارش نهایی را دریافت خواهد کرد که مشخص می کند چه کسی فرمان قتل خاشقجی را صادر کرده و چه کسی آن را اجرا کرده است. مهمترین مسئله برای ترامپ، پیامدهای این ماجراست. آیا شکافی در دولت آمریکا در این باره ایجاد شده است? آیا گزارش اولیه سیا که بن سلمان را متهم می کند، دیدگاه بخشی از دولت آمریکاست و می خواهد ترامپ را در تنگنا قرار دهد و او را به اتخاذ موضع صریحی در برابر کسی که دستور قتل خاشقجی را داده است، وادار کند؟ این مسئله مشخص نیست، اما خود ترامپ جینا هاسپل را به عنوان مدیر سیا انتخاب و او را به آنکارا اعزام کرد تا از نوارهای صوتی ترکیه در مورد قتل خاشقجی، اطلاع پیدا کند. این اعتقاد وجود دارد که ترامپ در برابر ماجرای قتل خاشقجی، اکنون به شدت به ویژه در مورد آینده روابط با ریاض در تنگنا قرار گرفته است. به ویژه که ممکن است ولیعهد آن به عنوان جنایتکار معرفی و از ترامپ خواسته شود تا این مسئله را اعلام و بر اساس آن موضع گیری کند.

گزارشگر شبکه الجزیره خاطر نشان کرد: به اعتقاد بسیاری از ناظران، موضع رئیس جمهور تغییر نمی کند و از همان زمان سفر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض، موضع گیری پنهان علیه مسئولان سعودی آشکار شد. پمپئو که مدیر سابق سیاست، گزارش هایی را به ترامپ ارائه کرد که علیه محمد بن سلمان بود. ترامپ بلافاصله پس از آن تاکید کرد عاملان قتل خاشقجی با مجازات سختی روبرو خواهند شد. بزرگترین مشکل برای ترامپ آن است که سخن از مجازات کسی است که امید ترامپ در خاورمیانه بود و نیز داماد او روابط نزدیک و شخصی با بن سلمان دارد. مسئله دیگر برای ترامپ، قراردادهای تسلیحاتی است که با عربستان امضا کرده است. چگونه ترامپ می تواند کسی را که سخاوتمندانه این قراردادها را امضا کرده است، مجازات کند و این قراردادها همچنان پا برجا بماند.

این مسئله باعث شد که ترامپ ابراز امیدواری کند عاملان قتل خاشقجی، افراد خودسر باشند. ترامپ همچنین امیدوار بود پادشاه سعودی را از این ماجرا دور نگه دارد تا ملک سلمان خودش اقداماتی را در این پرونده صورت دهد تا ترامپ را هم از این تنگنا خارج کند. اما پادشاه سعودی بر حمایت از ولیعهد خود اصرار کرد. این مسئله باعث شده است که اکنون ترامپ خودش مجبور شود تصمیم نهایی را اتخاذ کند. نه کنگره و نه افکار عمومی خواهند پذیرفت این جنایت بدون مجازات باقی بماند. این معادله برای رئیس جمهوری که نمی خواهد فرصت خود را برای دومین دوره ریاست جمهوری از دست بدهد، دشوار است. ترامپ همچنین نمی خواهد متحدی را از دست بدهد که به باری بر دوش او در صحنه داخلی و خارجی تبدیل شده است.