به گزارش پارس نیوز، 

به نظر می رسد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک زمینه بسیار موفق عمل کرده و آن هم متقاعد کردن هزاران نفر از شهروندان آمریکا به فرار از این کشور است. به علت سیاست‌های ترامپ، در سال گذشته هزاران نفر از شهروندان آمریکا خواستار دریافت پناهندگی کانادا شده‌اند که میزان آن از دهه های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

بنابر اعلام اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، در سال 2017  آمریکایی‌ها یکی از سه گروه بزرگی بودند که خواستار دریافت پناهندگی کانادا شده‌اند. میزان شهروندان آمریکایی خواستار دریافت پناهندگی کانادا از کشورهای نیجریه و هائیتی نیز پیشی گرفته است.

در سال 2017 در مجموع 2 هزار و 550 شهروند آمریکایی برای دریافت پناهندگی کانادا درخواست دادند که افزایش چشمگیری نسبت به سال پیش از آن داشته است.

کارشناسان امور مهاجرت می گویند بیشتر متقاضیان، متولدین آمریکا با والدین اهل هائیتی هستند که به منظور جلوگیری از جدا شدن از اعضای خانواده خود، به دلیل سیاست‌های ترامپ، خواستار دریافت پناهندگی کانادا هستند. رئیس جمهور آمریکا وضعیت محافظت موقت را که به دنباله زلزله فاجعه بار هائیتی در سال 2010  به 59 هزار نفر از مردم این کشور اعطا شد، لغو کرد. افراد اهل هائیتی که بعد از جولای 2019 در آمریکا باشند با اخراج روبرو هستند.

گاردین این رقم بالای درخواست‌کنندگان پناهندگی کانادا را به توئیت سال گذشته جاستین ترودو، نخست وزیر این کشور نسبت می‌دهد که در آن به کسانی که با خطراتی در کشور خود مواجه هستند، برای ورود به کانادا خوش آمد گفته بود. حتی دولت ترودو با اعزام مقاماتی به کشورهای نیجریه و هائیتی از مهاجران این کشورها خواست تا در وطن خود بمانند. رئیس جمهور آمریکا اخیرا خطاب به کسانی که در قالب کاروان از طریق مکزیک قصد ورود به آمریکا را دارند اعلام کرد که به آنها اجازه ورود به این کشور را نخواهد داد مگر اینکه آنها از طریق مجراهای قانونی برای پناهندگی اقدام کنند.

دولت ترامپ اوایل سال جاری میلادی اجرای سیاست ضدمهاجرتی «تحمل صفر» را آغاز کرد. طبق این سیاست، کودکان مهاجر و والدین آنها که در مرز (میان آمریکا و مکزیک) بازداشت می شوند از یکدیگر جدا و به طور جداگانه محاکمه می‌شوند. این اقدام انتقادات شدیدی را در پی داشته است؛ اما ترامپ سعی می‌کند قانونگذاران دموکرات را مسئول اقدامات خود معرفی کند. بسیاری از مقامات سازمان ملل، به سیاست‌های ضدمهاجرتی ترامپ در جدا کردن مهاجران از کودکانشان اعتراض و این اقدام را نقض حقوق کودکان و برخلاف قوانین بین‌المللی توصیف کرده اند. این در حالی است که نیکی هیلی، نماینده مستعفی آمریکا در سازمان ملل متحد، با انتقاد از چنین اظهاراتی، مقامات سازمان ملل را به دورویی متهم کرد.