به گزارش پارس نیوز، 

بعد از گذشت 2 سال از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا ،کاخ سفید هنوز در 18 کشور جهان از جمله برخی از نزدیکترین متحدان خود سفیری تعیین نکرده است.

 به نوشته هفته نامه «آتلانتیک»، استرالیا یکی از  متحدان نزدیک  واشنگتن است که سفارتخانه آمریکا در کانبرا، پایتخت این کشور فاقد سفیر است.

این درحالی است که استرالیا در جنگ‌های جهانی اول، دوم، جنگ کره، ویتنام، افغانستان و عراق کنار نیروهای آمریکایی مبارزه کرده  و حتی نخست وزیر محافظه کار این کشور خواستار کمک به آمریکا برای مهار رشد فزاینده چین در آسیای شرقی است اما کاخ سفید دو سال است که نتوانسته سفیری را برای متحد درجه اول خود تعیین کند.

براساس این گزارش، کار به جایی رسید که «کوین راد» نخست وزیر پیشین استرالیا با انتقاد از این مسئله گفت: «از دیدگاه ترامپ، استرالیا متحد درجه دوم است.»

 بر اساس این گزارش، مکزیک نیز همسایه جنوبی پردردسر دیگری است که آمریکا در آنجا سفیری ندارد. آمریکا در پاکستان اتمی که از آن به عنوان خطرناک‌ترین کشور در جهان یاد می‌شود، نیز سفیر ندارد.

در مصر، پرجمعیت‌ترین کشور جهان عرب ، اردن، متحد آسیب‌پذیر بین سوریه و اسرائیل، سنگاپور و آفریقای جنوبی نیز وضعیت همین‌طور است.

به نوشته آتلانتیک، در 41 کشور دیگر نیز ترامپ تنها نامزدهای تصدی این سمت را به کنگره معرفی کرده و منظر تایید آن‌هاست.شیلی و مالت از جمله برخی از این کشورها هستند. 

آتلانتیک نوشت با این‌که «باراک اوباما » رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در مجوز گرفتن از سنا برای سفرای خود مشکل داشت، اما ترامپ  از این حیث کندترین حد نصاب را دارد. در خاتمه سال 2017 و نخستین سال حضور ترامپ در کاخ سفید ، تنها 64 سفیر جدید تایید شدند و یک سوم از 188 پست موجود خالی ماند. این در حالی است که در اولین سال حضور اوباما ، 93 سفیر مجوز کنگره را کسب کردند.

این نشریه به سنگ اندازی دموکرات‌های کنگره در مسیر تایید نامزدهای معرفی شده دولت ترامپ و نگرانی‌های «مایک پامپئو» وزیر خارجه اشاره کرد و در خاتمه نوشت: تقریبا نیمی از مشاغل سطح بالا در وزارت خارجه آمریکا با گذشت تقریبا دو سال هنوز بلاتصدی مانده است.