به گزارش پارس نیوز، 

«لری ویلکرسون» روز شنبه انتخابات میان دوره ای آبان ماه کنگره را برای ریاست جمهوری ترامپ سرنوشت ساز دانست و افزود: اگر جمهوریخواهان ببازند، توزان قوا در واشنگتن ظرف یک شبانه روز به هم خواهد خورد. وی ادامه داد: در این صورت، شما با رئیس جمهوری در کاخ سفید روبرو خواهید بود که تا گردن در مشکلات داخلی فرو رفته و وقتی برای پرونده های سیاست خارجی همچون ایران، چین یا روسیه نخواهد داشت و باید برای نجات خود تلاش کند. 

رئیس دفتر پیشین کالین پاول در پاسخ به این سوال که پیروزی دمکرات ها در یکی از مجالس کنگره تا چه اندازه واقعا می تواند بر ریاست جمهوری ترامپ تاثیر گذار شود، اظهار کرد: دمکرات ها بندهای استیضاح در مجلس نمایندگان را که بسیار قوی هستند به اجرا خواهند گذاشت. 

ویلکرسون ادامه داد: البته دمکرات ها در این شرایط نمی خواهند درباره این موضوع خیلی حرف بزنند، چون نگرانند که طرح آن نتیجه عکس داده و به بسیج طرفداران ترامپ برای مشارکت در انتخابات نوامبر منجر شود. 

وی اضافه کرد: اگر دمکرات ها مجلس نمایندگان را ببرند، آنها از هر لحظه و هر ساعت برای احضار ترامپ و آبرو بردن از وی در صحن علنی استفاده خواهند کرد. به این معنا، حتی بدون در اختیار داشتن سنای آمریکا، می توانند فشار سهمگینی به ترامپ وارد کرده و وی را درگیر مسایل داخلی کنند. 

این دیپلمات پیشین آمریکا خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، اگر دمکرات ها هر دو مجلس را ببرند، کار ترامپ قطعا تمام خواهد بود.

ویلکرسون در پاسخ به این سوال که استعفای نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل و دیگر تغییرات احتمالی تا چه حد به انتخابات مرتبط است، گفت: جوهر تازه ترین تغییرات در کابینه ترامپ به سیاست داخلی و رقابت های شخصی درون کاخ سفید مرتبط است.

وی ادامه داد: فکر نمی کنم موضوعات بین المللی همچون ایران، ارتباطی به کنار رفتن نیکی هیلی و برکناری احتمالی جیمز متیس داشته باشد. همچنین استعفای نیکی هیلی به معنای افزایش نفوذ جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ نیست. 

رئیس دفتر وزیرخارجه پیشین آمریکا تاکید کرد رئیس جمهوری آمریکا علاقه ای به درگیری نظامی ندارد و تلاش می کند که با بازی میان جان بولتون به عنوان یک چهره جنگ طلب و جیمز متیس وزیر دفاع، به عنوان فردی مخالف درگیری نظامی، سناریوی فشار به ایران را به امید رسیدن به 'توافقی بهتر' با تهران پیش ببرد.

انتخابات میاندوره ای مجلس نمایندگان و سنا در ششم نوامبر(15 آبان ماه) برگزار می شود.

** بولتون نقش چهره تندرو را بازی می کند

ویلکرسون با اشاره به برخی توئیت های تند رئیس جمهور آمریکا گفت: به نظرم ترامپ دریافته که برخی توئیت ها و حرف های تند او، تاثیر خوبی در پایگاه اجتماعی او نداشته است و اکنون از آن روش دست کشیده است. در عوض این نقش را به جان (بولتون) واگذار کرده است تا سخنان تند و آتشین از زبان وی شلیک شود. اما به باور من زمانی که لازم باشد، ترامپ او را کنار خواهد گذاشت.

ایرنا از این دیپلمات سابق آمریکا پرسید رئیس جمهوری آمریکا به تازگی گفته است که جان بولتون فرد سابق نیست و تغییر کرده است. آیا این تغییر واقعی است یا اینکه وی در ظاهر با برخی سیاست های ترامپ، مخالفت نمی کند؟

ویلکرسون پاسخ داد: من فکر نمی کنم جان (بولتون) عوض شدنی باشد. او تنها نرمش هایی در مواضعش ایجاد کرده است تا با رئیس جمهوری درگیر نشود. به یاد داشته باشید که مک مستر برای مدت محدودی دوام آورد. مایک فلین هم اگر از برکناری اجباری بر سر موضوع روسیه جان به در می برد، زمان زیادی در پست مشاور امنیت ملی دوام نمی آورد. 

وی تصریح کرد: ترامپ عادت دارد اطرافیانش را پس از مدتی عوض کند و فکر می کنم درباره بولتون هم می توان گفت که حضورش در سمت مشاور امنیت ملی، لزوما تا پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ نخواهد بود. البته با این پیش فرض که ترامپ، چهار سال ریاست جمهوری خود را به انتها رساند. 

این مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه خارج شدن نیکی هیلی از دولت را به معنای افزایش نفوذ بولتون نمی داند، گفت: در پس استعفای او یک برنامه ریزی مهم تری دیده می شود که البته لزوما نمی توان گفت موفق از آب درآید. 

ویلکرسون یادآور شد: به احتمال بسیار زیاد، پس از انتخابات ماه نوامبر، ترامپ دست به برکناری جف سشنز دادستان کل آمریکا خواهد زد و لیندسی گراهام سناتور کارولینای جنوبی را به جای وی قرار خواهد داد. هیلی قرار است که جای گراهام را گرفته و درآینده برای پست معاون رئیس جمهوری یا ریاست جمهوری نامزد شود. 

وی افزود: هیلی احساس می کرد که سمت نمایندگی سازمان ملل برای وی سبک است و می خواهد در قلب واشنگتن حضور داشته باشد. البته تضمینی نیست که این برنامه ریزی با گراهام، به نتیجه مورد نظر وی منجر شود.

** سرنوشت بولتون به تحریم ها گره خورده است

سرهنگ ویلکرسون یکی از نقاط احتمالی برخورد میان ترامپ و بولتون را بر سر ایران دانست و گفت: اگر 'تحریم های فلج کننده' وضع شده ضد ایران بی نتیجه بماند، وضعیت بغرنجی برای بولتون ایجاد خواهد شد. 

وی تصریح کرد: اگر روحانی و دیگر مقام های ایران بتوانند این تحریم ها را مدیریت کنند، بولتون به تقلا خواهد افتاد و قاعدتا بیش از پیش از لزوم اقدام نظامی علیه ایران سخن خواهد گفت. اگر این چنین شود، متیس وزیر دفاع در برابر او قرار خواهد گرفت و ما یک درگیری جدی را میان این دو نگاه شاهد خواهیم بود.

این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: البته من این نکته را می افزایم که به دلیل انتخابات میان دوره ای کنگره در نوامبر (آبان ماه) شاید اصلا به این دوگانگی و درگیری نرسیم. با پیروزی دمکرات ها در حداقل یکی از مجالس کنگره، آنها قطار تحقیقات و احضارها را برای ترامپ به راه خواهند انداخت که ترامپ را در عرصه داخلی زمین گیر خواهد کرد؛ تا به آنجا که مسایل سیاست خارجی و بین المللی به حاشیه خواهد رفت.

**پیامدهای غیرانسانی تحریم

ویلکرسون با اشاره به تحریم های شدید و بی سابقه آمریکا علیه ایران تصریح کرد: باید بگویم که من شخصا از کارهای این دولت و در واقع ایالات متحده احساس شرم ساری عمیق می کنم. تحریم هایی که وزارت خزانه داری وضع کرده است، پیامدهای غیر انسانی جدی دارد و همه چیز از مواد غذایی تا دارو را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

وی با بیان اینکه نظام تحریم ها، بسیار فراگیر است، افزود: این تحریم ها، زمینه بین المللی شدن دارند و به نظر من اثر جدی خواهند داشت. در اینجا نقش اتحادیه اروپا مهم خواهد بود. من هنوز ندیده ام که اروپایی ها گام هایی اساسی برای مقابله با این تحریم ها برداشته باشند.

رئیس دفتر وزیر خارجه پیشین آمریکا ادامه داد: پس از انتخابات میان دوره ای کنگره شاهد درگیری عمیق ترامپ در مشکلات داخلی خواهیم بود که می تواند خبر خوشی برای ایران باشد اما روی دیگر سکه هم این است که عملا روند اداری اجرای تحریم ها به شدت ادامه یافته و تغییری برای کم شدن آنها به وجود نیاید. امیدوارم مقام های ایرانی به صورت همه جانبه، عمق این مساله را درک کرده و متوجه باشند.

ویلکرسون پیش بینی کرد: اگر ترامپ و جمهوریخوهان از این انتخابات با حداقل تلفات عبور کنند، سناریوی محتمل این خواهد بود که وی به دنبال دیدار و مذاکره برای 'توافق بهتر' با ایران خواهد رفت. اگر ایرانی ها نپذیرند، به شرایطی وارد خواهیم شد که جان بولتون فریاد حمله نظامی به ایران را سر خواهد داد و ژنرال متیس بر مخالفت با آن پای فشاری خواهد کرد. نمی دانم خروجی این سناریو چه خواهد بود.

** نفرت از اسلام، ریشه نگاه ضد ایرانی بولتون 

ایرنا از ویلکرسون که روزگاری با بولتون در وزارت خارجه سروکار داشته است، پرسید نگاه ضد ایرانی بولتون ناشی از چیست؟

وی پاسخ داد: به نظرم باید این مساله را در برخی از دوستان و اطرافیان او جستجو کرد. بطور مثال، دو نفر از آنها «فرد فلایتز» یا «فرنک گفنی» هستند که با تمام وجود از اسلام متنفرند. آنها دین اسلام را بزرگترین خطر برای قدرت آمریکا و جهان می دانند. رئیس دفتر وزیر خارجه پیشین آمریکا اظهار کرد: گفنی، میلیون ها دلار علیه اسلام هزینه و تبلیغات کرده است. او در تبلیغاتش در کانزاس و اوکلاهاما مدعی شده بود که اسلام به زودی بر آمریکا چیره خواهد شد و می گفت به زودی قانون شریعت را به اینجا خواهند آورد.

ویلکرسون افزود: چنین افرادی اطراف بولتون هستند. بنابراین او از یک سو جاه طلبی و قدرت طلبی خود را دارد و از سوی دیگر با یک ایدئولوژی زهرآگین تغذیه می شود. 

وی با اشاره به دوران همکاری خود با بولتون در وزارت خارجه آمریکا گفت: به خوبی به یاد دارم زمانی که در وزارت خارجه بودم، او مرتب این دیدگاه ها را بیان می کرد. او همچنین مرتب از لزوم جنگ با کره شمالی یا سوریه سخن می گفت. 

این دیپلمات پیشین آمریکا یادآور شد: بعد از 11 سپتامبر که سوریه با ما همکاری می کرد، علیه اسد سخن می گفت. همین طور درست زمانی که ایران با ما در افغانستان همکاری داشت، مرتب به ایران حمله می کرد. وی افکار خاص خود درباره حد و حدود حاکمیت ایالات متحده را دارد و واقعا بعضی وقت ها کارهای او به طور کامل در جهت خلاف سیاست های اعلام شده کاخ سفید بود.

** برکناری پرهزینه متیس

ایرنا از سرهنگ ویلکرسون پرسید احتمال برکناری جیمز متیس تا چه اندازه است و چه تاثیری بر سیاست های دولت ترامپ خواهد داشت؟

وی گفت: به نظر می رسد که ترامپ دنبال زمینه چینی برای برکناری متیس است. او متیس را با دمکرات ها مقایسه کرده که یک دشنام سیاسی سنگین در حلقه جمهوریخواهان است.

رئیس دفتر پیشین پاول ادامه داد: برکناری متیس البته ساده نیست. وی اعتبار زیادی در نیروهای مسلح دارد و رئیس مجموعه ای است که بیش از یک میلیون شخص در زیر نظرش هستند و بودجه آن 700 میلیارد دلار است. پنتاگون قدرتمند ترین مجموعه اداری در دولت آمریکاست. 

ویلکرسون اضافه کرد: این یعنی یک قدرت جدی که ترامپ را به احتیاط وادار می کند. برکناری وی می تواند تاثیر منفی در داخل نیروهای مسلح داشته باشد زیرا آنها به متیس به عنوان یک فرد قوی و متوازن می نگرند.

وی افزود: اگر متیس برود، پیام آن برای جامعه جهانی این خواهد بود که این دولت از هیچ اصول و عقلانیتی پیروی نمی کند. 

ویلکرسون مسایل شخصی را دلیل ناخرسندی ترامپ از وزیر دفاعش دانست و گفت: ترامپ نمی تواند در پیرامون خویش، وجود یک شخص محبوب و بانفوذ را تحمل کند. ترامپ فردی بسیار از خودراضی است که تحمل کمترین انتقاد را ندارد. این مساله باعث ناخرسندی از متیس شده است.

ایرنا پرسید که شایعات درباره انتخاب سناتور تام کاتن برای جانشینی متیس تا چه اندازه جدی است؟

وی با ضعیف دانستن انتصاب کاتن به سمت وزارت دفاع تصریح کرد: بعید می دانم ترامپ، فردی چون کاتن را برای جانشینی متیس برگزیند. او بی تجربه است و نیروهای مسلح به او رضایت نمی دهند. 

این سرهنگ بازنشسته آمریکایی در پاسخ به این شایعات که موضوع حمله به ایران، دلیل برکناری احتمالی متیس خواهد بود، گفت: مساله اساسا شخصی است و به سیاست گذاری ربط ندارد. با باور من اصولا خود ترامپ هم دنبال جنگ نیست، نه با ایران و نه با سوریه و نه با روسیه یا چین. او نمی خواهد وارد جنگ شود. از این جهت حتی وجود متیس برای وی مفید است و نوعی پوشش برای این دیدگاه ضد جنگ ترامپ ایجاد کرده است.

ویلکرسون ادامه داد: ترامپ به دنبال تکرار لحظه ملاقات و عکس انداختن با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است. او می خواهد با ظریف یا روحانی دیدار کند. این هدف غایی ترامپ است و برای رسیدن به آن میان تندروی های بولتون و دور اندیشی متیس مانور داده و بازی خواهد کرد. البته بعید می دانم که رهبران ایران زیر بار این سناریو بروند و با ترامپ دیدار کنند.