رییس بسیج سازندگی دیروز درباره اقدامات این نهاد برای کمک به مبارزان میدان کرونا اظهار داشت: تا الان دو رزمایش کمک مؤمنانه را انجام داده‌ایم؛

یکی در ماه مبارک رمضان یکی هم در ماه ذی‌الحجه، محرم و صفر، فی‌الحال نیز وارد مرحله سوم رزمایش شده‌ایم. ولی امر مسلمین جهان فرمان صادر فرمودند و هم کارشناسان گفته‌اند که جوانان داوطلب، صالح و مؤمن پای کار رزمایش سوم بیایند.

سردار محمد زهرایی همچنین با اشاره به مشکلاتی که ویروس کرونا برای جوامع انسانی درست کرده است، گفت: ویروس کرونا هم برای دولت‌ها و هم برای مردم ایجاد مشکل کرده است و نظام اداری، دولتی و شغل مردم را نیز تحت تأثیر قرار داده است. بحث پیش رو برای کرونا که مقابله با آن به چه صورت باشد و رفتار اجتماعی-فرهنگی نیز چگونه باشد نیاز به خط شکنی دارد. زمانی بود که مردم این ویروس را نمی‌شناختند و نیاز بود جمعی بیایند تا مردم را آگاه نمایند و خط‌شکنی را انجام بدهند.

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت در موج اول کرونا منعقد شد که با کمک خواستن از بسیج به تیم‌های بهداشت درمان و کنترل برای کاهش شیوع ویروس منحوس کمک کند و از این خاطر در مرحله اول و و موج اول یکی از کارهای بسیج که موضوعیت داشت، تولید ماسک و ضد‌عفونی کردن معابر و کمک به تیم‌های بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها، حتی تغسیل و تدفین متوفیان کرونایی توسط جهادگران عزیز بود.

کمک‌های مرحله اول

رییس بسیج سازندگی در توضیح کمک جهادگران در موج اول کرونا گفت: حدود ۸۰۰‌هزار نفر از گروه‌های جهادی از زمان ضدعفونی کردن معابر تا همان مرحله اول به میدان آمدند و از این‌رو خودمان فکر می‌کردیم که این ویروس شیوعش کم می‌شود چون نیز کارشناسان هم می‌گفتند که ویروس در تابستان کم یا از بین می‌رود، به همین خاطر به گروه‌های جهادی و بسیج مأموریت‌هایی را دادیم، مثلاً محصولات کشاورزی که در تابستان روی دست کشاورزان مانده بود و حتی محصولات تولیدکنندگان روی دست‌شان مانده بود که اثرات منفی روی زندگی مردم گذاشته بود، تصمیم گرفتیم بسته معیشتی و ارزاق به مردم بدهیم و برای اشتغال کسانی که آسیب دیده‌اند فکری کنیم؛ لذا ماحصل این خدمات و رزمایش اول این شد که تبدیل به نهضت کمک مؤمنانه شد.

سردار محمد زهرایی در ادامه افزود: تا الان دو تا رزمایش کمک مؤمنانه را انجام داده‌ایم، یکی در ماه مبارک رمضان یکی هم در ماه ذی‌الحجه، محرم و صفر، فی‌الحال نیز وارد مرحله سوم رزمایش شده‌ایم. ولی امر مسلمین جهان فرمان صادر فرمودند و هم کارشناسان گفته‌اند که جوانان داوطلب، صالح و مؤمن پای کار رزمایش سوم بیایند.

همگی پای کار هستیم

زهرایی با اشاره به تفاهم‌نامه بین وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین گفت: طبق تفاهم‌نامه  ابتدایی که با وزارت بهداشت داریم صد‌ در صد در این مرحله هم پای کار می‌آییم. همان موقع در موج اول شیوع ویروس کرونا قرارگاه امام حسن مجتبی ؟ع؟ و قرارگاه زیستی در سپاه ایجاد شده بود که تا ماه‌های اخیر ادامه داشت ولی فعالیت‌شان محدود شد، اما در برخی عرصه‌ها از دیروز دوباره این قرارگاه‌ها فعال شده است که یکی از کمیته‌های جدی آن هم عملیات جهادی است. ایشان افزود:

عرصه‌هایی هم برای جهادگران تعریف کرده‌ایم و یک تفاوت‌هایی که با سری اول دارد مثلاً ضدعفونی کردن معابر یا تولید ماسک که با همکاری کارگاه‌های جهادی توسط بانوان بد سرپرست و بی‌سرپرست که تولید پوشاک داشتند و به سمت تولید ماسک رفتند، موضوعیت داشت، ولی الان دیگر خیلی این موارد موضوعیت ندارد چون قیمت ماسک خیلی بالا نیست و در دسترس همه نیست.

برنامه‌های مرحله سوم

زهرایی درباره پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای رزمایش سوم گفت: ما عرصه‌هایی برای جهادگران تعریف کرده‌ایم که به‌طور مثال به بیمارستان‌ها برای غربالگری می‌روند و کمک به کادر بهداشت و کار خدماتی داخل بیمارستان می‌کنند.

کمک از بسیج جامعه پزشکی، پرستاری و دانشجویان پرستاری نیز دیگر عرصه خدمت‌رسانی است. از این رو غربالگری مردم الان در این مرحله خیلی مهم است تا اینکه به سمت بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها کم‌تر بروند و در این خصوص یکسری خدمات اجتماعی نیز باید به مردم بدهیم، از جمله خرید مایحتاج‌شان که بدون هزینه جهادگران برای‌شان انجام می‌دهند و این را قبلاً تجربه کرده‌اند. ما ۵۴‌هزار پایگاه‌های برادر و خواهر داریم که سایت زده بودند برای محل خودشان تا افراد نیازمند را شناسایی و هر نیازی که مردم محله احتیاج داشتند برایشان انجام می‌دادند. وی گفت: آگاه‌سازی مردم در این زمینه خیلی مهم است و البته مثل دوره‌های گذشته بسیج انصافاً حماسه خلق کرد.

وی در ادامه افزود: گروه‌های جهادی ما معمولاً  کار عمرانی انجام می‌دهند اما در صورتی که ۲۸درصد گروه‌های جهادی کارشان عمرانی است و این قسمت در رسانه‌ها انعکاس پیدا کرده بود، اما در ایام کرونا کارهای دیگر جهادی‌ها و بسیجیان به نمایش گذاشته شد. الان جغرافیای ما در پایگاه‌ها و محله مورد نظرشان است تا ارتباطی با خانه‌های بهداشت محله‌های‌شان بگیرند و با شناسایی مردم آسیب دیده و مبتلا به ویروس و اجرای پروتکل‌های بهداشتی که ابلاغ می‌شود در این عرصه به فعالیت بپردازند. وی در پایان تاکید کرد: ما رسالت‌مان بسیج شوندگی مردم است و اصل مسأله این است که مردم پای‌کار بیایند تا بتوان مشکلات ناشی از کرونا را رفع کرد و بنده از همین تریبون می‌خواهم فراخوانی بدهم به گروه‌های جهادی و همه بسیجیانی که موجودیتی در گرو انقلاب دارند، در موج سوم کرونا و با فرمان ولی امر مسلمین جهان پای کار بیایند و در این قرارگاه زیستی عضویت پیدا کنند و در آن نقش‌آفرینی نمایند. ان‌شاءالله این موج سوم با کمک مردم و گروه‌های مختلف اقشار ریشه کن خواهد شد.

رئیس بسیج سازندگی: ما رسالت‌مان بسیج شوندگی مردم است و اصل مسأله این است که مردم پای‌کار بیایند تا بتوان مشکلات ناشی از کرونا را رفع کرد.