به گزارش پارس نیوز، 

 درمیان فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار صفوی باتوجه به تجربه‌های نظامی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و حضور در پایگاه‌های نظامی رزمندگان فلسطینی در جنوب لبنان و تجربه جنگ با ضدانقلاب در کردستان، از آغاز تا پایان جنگ در شکل‌دهی سازمان نظامی سپاه و طراحی عملیات‌ها نقش تاثیرگذاری داشته است.

جلد اول کتاب «تاریخ شفاهی دکتر صفوی» در ۶۳۲ صفحه، متن گفت‌وگوهای ۲۸ جلسه است که در آن به موضوعاتی همچون زندگی شخصی، فعالیت‌های انقلابی در دانشگاه تبریز، چگونگی آزادسازی سنندج، تشکیل ستاد عملیات جنوب و عملیات‌های موفقیت‌آمیز تا سال ۶۱ از جمله آزادسازی خرمشهر پرداخته شده است.

همچنین کتاب دیگیری که حاصل ۲۷ جلسه گفت و گوی یحیی نیازی با مهدی شیرانی نژاد جانشین واحد مخابرات در دوران هشت ساله جنگ ایران و عراق است. هم از سوی این مرکز منتشر شده است. شیرانی نژاد که در شکل گیری، توسعه، تجهیز و ماموریت‌های این واحد حضور پیوسته‌ای داشته، دانسته‌ها و مشاهدات خود را از این دوران پرماجرا در این جلسات روایت کرده است. ماجرای زندگی شخصی، تجارب دو سال اول پس از انقلاب، ورود به جنگ، حضور در مخابرات تیپ امام حسین(ع)، شکل گیری مخابرات قرارگاه خاتم(ص) و قابلیت ها و نقش مخابرات در عملیات های دوران دفاع مقدس، محوری ترین موضوعات در ۴۹۴ صفحه از روایت شیرانی نژاد است.

سومین اثر چاپ شده مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در ۵۸۴ صفحه به جرقه شکل گیری واحد شنود اختصاص دارد. این واحد وقتی شکل گرفت که علی اسحاقی بیسیم روشن عراقی‌ها را در منطقه دارخوین به غنیمت گرفت. عملکرد موفق واحد شنود تا عملیات فتح المبین، سبب شد تا این واحد نوپا با نام واحد جنگ الکترونیک از عملیات بیت‌المقدس تا پایان جنگ نقش آفرینی کند.

از جمله ماموریت های جنگ الکترونیک رصد کردن فعالیت های ارتش عراق از خط مقدم تا بغداد بود. علی اسحاقی در ۲۷ جلسه گفتگو، شکل گیری، توسعه و ماموریت های این واحد تا سال ۱۳۶۵ و بخشی از لایه های پنهان این دوران تاریخ ساز را بازگو می‌کند.

همچنین «امدادگر کجایی؟» کتاب جدید معصومه رامهرمزی است که به خاطرات علی عِچرِش رزمنده آبادانی در دوران دفاع مقدس پرداخته است. این کتاب در ۳۷۵ صفحه توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده و با قیمت ۳۰ هزار تومان در یک هزار نسخه وارد بازار نشر شده است. معصومه رامهرمزی یکی از امدادگران دوران دفاع مقدس است که از سال ۱۳۵۹ و در سن ۱۴ سالگی به عنوان امدادگر، از پشتیبانی هلال احمر جنوب به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شد.

پنجمین اثر چاپ شده مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس «مشارکت اجتماعی در جنگ تحمیلی» نام دارد. این کتاب در۳۶۰ صفحه در بردارنده مقالاتی است که به جنگ تحمیلی پرداخته‌اند.