به گزارش پارس ، اکبر عشوریون که اکنون قطعه ساز ماشین آلات سنگین است و تجربه کار خلبانی نیز دارد در گفت و گو باایسنا، منطقه اصفهان، در خصوص حادثه جاده قم - تهران و علت به وجود آمدن این حادثه، اظهار کرد: متاسفانه در این حادثه ناگوار یکسری از عوامل منفی و حادثه ساز در یک نقطه تلاقی به هم رسیدند و یک چنین حادثه عظیمی را ایجاد کردند.

وی با بیان این که اتوبوسی که مسافران مسیر اصفهان به تهران را جابه جا می کرده در سال گذشته نیز یک بار چپ کرده بود و پسر راننده در آن حادثه کشته شده بود، مدعی شد: این اتوبوس متعلق به فردی است که گفته می شود" مقتصد" است و پس از حادثه ای که در سال گذشته برای این اتوبوس رخ داده بود، مالک خودرو، آن را با کمترین هزینه تعمیر کرده و دوباره به ناوگان اتوبوسرانی بین شهری تحویل داده است. متاسفانه بر اساس شنیده ها اعتقاد صاحب خودرو این است که ماشین باید فقط راه برود! .

رییس اتحادیه صنف خدمات ماشین آلات سنگین اصفهان تصریح کرد: تحریم ها و عملی نشدن قول های مسئولان به صنف های مرتبط با اتوبوس های بین شهری باعث شده تا مالکان خودرو از جنس های نامرغوب برای تعمیر خودرو استفاده کنند. متاسفانه از لاستیک های چینی در جلوی خودروها استفاده می شود و مرجعی هم برای رسیدگی به اتوبوس های بین شهری وجود ندارد و کنترل چندانی بر روی اتوبوسی که در جاده حرکت می کند، نمی شود.

عشوریون با اشاره به بازدیدهای فنی هواپیما قبل از پرواز، تصریح کرد: مهندسان پرواز معتقدند که اگر حتی یکی از گزینه های زیر دست خلبان تایید نشود او حق پرواز ندارد و هواپیما نمی تواند حرکت کند تا زمانی که تمام شرایط آماده باشد، اما متاسفانه هیچ مرجع رسمی برای تایید حرکت یک اتوبوس وجود ندارد.

وی با بیان این که در برخی موارد مراکز خدمات معاینه فنی نیز آنطور که باید عمل نمی کنند، اظهار کرد: گاهی رانندگان اتوبوس به طرق مختلف تاییدیه دریافت می کنند و زمانی که هیچ مرجعی برای کنترل وجود ندارد چنین اتفاقاتی دور از انتظار نیست.

این تولید کننده قطعات ماشین آلات سنگین، به خطای انسانی در سوانح رانندگی و به خصوص حادثه جاده تهران-قم اشاره کرد و گفت: اتوبوس های بین شهری مانند اسکانیا دارای یک" کروز کنترل" می باشد که خودرو را روی سرعت خاصی تنظیم کرده و با این حالت می توان پا را از روی گاز برداشت تا خودرو به حرکت خود ادامه دهد، اما متاسفانه رانندگان در استفاده از این امکان درست عمل نمی کنند و پس از این اقدام پاهای خود را روی صندلی جمع کرده و اغلب هوشیاری کامل نسبت به جاده و رانندگی ندارند.

عشوریون اضافه کرد: اتوبوس ها علاوه بر کروز کنترل، یک امکان" ریتاردر" (ترمز کمکی) نیز دارد که در صورت فشار این کلید، خودرو در فاصله ای نزدیک متوقف می شود، اما سوال اینجاست که در حادثه جاده قم-تهران راننده چگونه دو گاردریل جاده را شکست و به طرف دیگر رفته و حتی از ریتاردر استفاده نکرده است؟ !

وی اظهار کرد: تجربه ما نشان می دهد که راننده در حالت شش دانگ و حواس جمع نبوده است که اتوبوس به جاده دیگر منحرف شده است.

رییس اتحادیه صنف خدمات ماشین آلات سنگین اصفهان به وجود گاز پیک نیک در جعبه های چپ و راست اکثر اسکانیاها اشاره کرد و گفت: اکثرا دیده شده در بیشتر جعبه های اسکانیاها گاز پیک نیک نگهداری می شود که بسیار خطرناک است.

عشوریون ادامه داد: به گفته برخی از کارشناسان پس از ترکیدن لاستیک باید اصطکاک رینگ و لاستیک بر روی جاده مشخص می شد و باید پلیس راهور نظر بدهد که آیا این اصطکاک بر روی آسفالت باقی مانده است یا خیر.

وی اضافه کرد: متاسفانه همه چیز دست به دست هم داد تا یک فاجعه رخ دهد زیرا هنگامی که اتوبوس در لاین برگشت از تهران قرار می گیرد در مقابلش دقیقا اتوبوس دیگری نیز سبز می شود.

عشوریون بیان کرد: نکته مهم این است که پس از چنین اتفاقاتی مرجعی وجود ندارد که کل اتفاق را بررسی و یک شرح دقیق بدهد و از اتفاقات بعدی جلوگیری کند.

این تولید کننده با بیان این که زمانی که اتفاقی رخ می دهد همه کنار می کشند و خود را مقصر نمی دانند، افزود: زمانی که هیچ کنترلی بر روی کیفیت لاستیک ها نیست و از لاستیک چینی استفاده می شود و راننده بدون هیچ تست فنی حرکت می کند این حوادث ناگوار رخ می دهد. در حال حاضر تنها مرجعی که می تواند کنترل داشته باشد مراکز معاینه فنی است که کارآمد نیستند، زیرا خودرو را تنها از نظر آلایندگی و موتور ماشین بررسی می کنند و بقیه قطعات مورد بررسی قرار نمی گیرد.

عشوریون ادامه داد: اسکانیا کارخانه ای نیست که بخواهد خودروی معیوب به خریداران تحویل دهد و تمام استانداردهای لازم را از ارگان های مختلف دارد، اما زمانی که خودرو به دست تعمیرکار سپرده می شود آن گاه معلوم نیست که چگونه تحویل داده می شود!

وی تصریح کرد: مشکلات کارگران و گرانی هر روز فلزات برای ساخت قطعات باعث شده تا برای کسی که قطعه ساز است نیز انگیزه ای باقی نماند و او نیز نتواند قطعات را به خوبی به تعمیرکار برساند.

عشوریون با اشاره به این که مهم ترین بخش از نظر ایمنی در یک خودرو، لاستیک و سیستم ترمز آن می باشد، اضافه کرد: متاسفانه رانندگان و مالکان خودرو به دلیل نداشتن تمکن مالی جنس های مرغوب در تعمیر خودروهای خود به کار نمی برند.

رییس اتحادیه صنف خدمات ماشین آلات سنگین گفت: یک کبریت کوچک می تواند انباری را به آتش بکشد این تصادف نیز به دلیل این که تمام عوامل یک فاجعه آماده بوده، از یک حادثه کوچک یک فاجعه رخ داده است.

عشوریون تصریح کرد: متاسفانه پلیس راه نیز کنترلی بر مسافران یک اتوبوس ندارد و کسی نمی داند در یک اتوبوس چه تعداد انسان است این به دلیل نبود مدیریت کافی است.

رییس اتحادیه صنف خدمات ماشین آلات سنگین اصفهان در خصوص لاستیک های خودروهای سنگین، افزود: لاستیک های ژاپنی، کره ای و ایرانی از لاستیک های خوب و با کیفیت هستند، اما لاستیک های چینی، هندی و روسی مناسب نیست و زود از بین می رود، اما قیمت آنها یک سوم لاستیک های مرغوب است.

عشوریون افزود: متاسفانه قول هایی که در خصوص یارانه خودرو و خدمات آن به رانندگان و مالکان خودروها داده شده بود محقق نشده است و بلیط مسافر نیز جوابگوی هزینه های یک اتوبوس نیست چراکه برای مثال یک جفت لاستیک مناسب و استاندارد پنج میلیون تومان قیمت دارد، اما همان لاستیک چینی و بدون استاندارد یک تا یک و نیم میلیون تومان قیمت دارد.

رییس اتحادیه صنف خدمات ماشین آلات سنگین اصفهان با بیان این که اکثر لوازم خودرو ساخت چین است، گفت: امروز لوازم اصلی و با استاندارد در بازار ایران کم است و کشور تکنولوژی لازم برای ساخت یکسری از قطعات و لوازم خودرو را ندارد، پس مجبور هستیم تا از چین و هند لوازم را وارد کنیم و مالک نیز چاره ای جز استفاده از این لوازم ندارد.

عشوریون، راهکار مقابله با این حوادث را سیاست های هم گرایی دانست و گفت: اگر پلیس راه، نقش کنترلی خود را با نظارت بیشتری پیگیری کند، دولت نیز نقش حمایتی خود به ویژه در حوزه اقتصاد قشر راننده و مالک خودرو را ایفا کند، شرکت های تعاونی اجازه ارایه خدمات با کیفیت پایین نداشته باشند و مراجعی برای نظارت دائم بر چگونگی تعمیر و استفاده از خودرو در جاده ها وجود داشته باشد دیگر کمتر شاهد این گونه حوادث خواهیم بود.

وی با بیان این که اتحادیه ها نمی توانند نقش کنترلی داشته باشند، افزود: اتحادیه ها فقط می توانند برای افرادی که سابقه کار دارند کمیسیون فنی تشکیل دهند و برای تعمیرکارها پس از بررسی در کمیسیون فنی اتحادیه خود برگ تاییدیه مهارت صادر کنند.

رییس اتحادیه صنف خدمات ماشین آلات سنگین اصفهان در خصوص چگونگی و چرایی آتش سوزی در حادثه جاده تهران-قم، یادآور شد: در باک های خودروهای سنگین و غیرسنگین گازی حاصل از سوخت داخل باک خودرو جمع می شود و پس از باز کردن درب باک خودرو با یک حالت انفجاری بسیار کوچک مواجه می شویم، اما در خودروهای اسکانیا در سیستم انتقال سوخت به موتور یک سوراخ و یک شیلنگ وجود دارد که گاز حاصله را خارج می کند، یعنی مسئله جمع شدن گاز در باک خودرو و انفجار از این طریق منتفی است و باید گفت یکی از عوامل انفجار می توانسته حاصل از ترکیدن گاز پیک نیک های جلوی خودرو باشد و چنین آتش سوزی را رقم بزند.

وی با اشاره به این که در این حادثه مسئولان از همه مقصرتر هستند، اظهار کرد: از این صنف حمایتی نمی شود. سرعت نرخ تورم از درآمد رانندگان و مالکان خودرو بسیار بیشتر است و حتما مالک خودرو می گوید من با این گرانی نمی توانم از پس مخارج یک خودرو بر بیایم این درحالی است که هیچ چیز نمی تواند برای جان انسان توجیه پذیر باشد.