به گزارش پارس به نقل از تسنیم، ، پس از نوسانات بیش از حد معمول در حجم واردات ماهانه نفت ژاپن از ایران در سه ماهه دوم ۲۰۱۳، احتمالا خریدهای نفت ژاپن از ایران در طی چند ماه آینده و در حالی که توکیو به دنبال تمدید معافیت از تحریم های آمریکا در ماه سپتامبر است، تثبیت خواهد شد.

تاکنون خریداران ژاپنی توانسته اند واردات نفت خود از ایران را هرچند با کاهش قابل توجه و جایگزینی نفت کشورهای دیگر به خصوص عربستان و کویت، حفظ کنند.

اما آمارهای اخیر از واردات نفت ژاپن نشان می دهد که میزان نفت وارداتی این کشور از ایران با نوسانات زیادی همراه بوده است. به طور مثال واردات نفت ژاپن از ایران در ماه آوریل به ۷۵۴۹ بشکه در روز کاهش یافته ولی پس از آن در ماه بعد رشدی ۳۲ برابری داشته است.

به گفته منابع آگاه، تاخیر پالایشگاه های ژاپنی در تمدید قراردادهای خود با ایران در ماه آوریل با افزایش پوشش بیمه ای محموله های نفتی ایران توسط دولت ژاپن برای تاریخ پس از اول آوریل، همزمان شد.

منابع آگاه افزودند، کاهش واردات نفت خام ژاپن از ایران در ماه آوریل همچنین به تاخیر در تمدید قرارداد پالایشگاه ها با شرکت ملی نفت ایران مربوط می شد، زیرا آنها در انتظار تمدید معافیت ژاپن از تحریم های آمریکا بودند. واشنگتن در ۱۳ مارس امسال، معافیت ژاپن از تحریم های آمریکا را برای ۱۸۰ روز تمدید کرد.

بر اساس این گزارش واردات نفت خام ژاپن از ایران از ماه ژوئن به این سو تثبیت شده است.
بر این اساس، واردات نفت ژاپن از ایران در ماه جولای به حدود ۳.۵ میلیون بشکه رسید که ۱۰ درصد کمتر از ۳.۹ میلیون بشکه وارداتی در ماه ژوئن بود.

بر اساس ارزیابی پلاتز بر مبنای آمارهای حمل و نقل تانکری و اطلاعات صنعت حمل و نقل نفت، واردات نفت ژاپن از ایران در ماه جولای به طور متوسط روزانه ۱۱۳ هزار بشکه بوده است، در حالی که بر اساس آمارهای رسمی وزارت اقتصاد این کشور، واردات نفت از ایران در ماه ژوئن ۱۲۸ هزار و ۵۴۴ بشکه در روز بوده است.

جدیدترین آمارها نشان می دهد که ژاپن در بازه زمانی ژانویه تا ژوئن تقریبا ۱۸۵ هزار و ۱۳۵ بشکه در روز  از ایران نفت وارد کرده است، در حالی که این رقم نسبت به متوسط خرید نفت روزانه ژاپن از ایران در شش ماهه دوم سال گذشته یعنی  ۱۳۹ هزار و ۳۵۷ بشکه در روز ۳۲ درصد افزایش داشته است.