• لینک کوتاه
 • کد خبر: 69065

  رییس سازمان سرمایه‌گذاری ایران در پاسخ به بیانیه اخیر بانک جهانی که ایران را به قصور در بازپرداخت اقساط وامهای معوق طی شش‌ماهه اخیر متهم کرده بود، گفت: این اعلامیه را چنانچه سیاسی تلقی نکنیم، یک رفتار غیرحرفه‌ای، غیرفنی و غلط می‌دانیم.

  به گزارش پارس به نقل از تسنیم، بهروز علیشیری در واکنش به این خبر که « بانک بین المللی ترمیم و توسعه برنامه پرداخت وام به ایران را در وضعیت غیرفعال قرار داد» تأکید کرد: ما در گذشته وامهای متعددی از این بانک، که یکی از بنیانگذاران و سهامداران بزرگ آن هستیم، برای طرحهای مختلف کشورمان اخذ کرده ایم و تمام اقساط آن را در سررسید آنها، به این بانک و سایر بانک های خارجی پرداخت کرده ایم و از این حیث جمهوری اسلامی ایران یکی از خوش حساب ترین کشورها در ایفای تعهدات قراردادهای مالی بین المللی خود بوده است.

  معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با تشریح سابقه موضوع تصریح کرد: در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۱۳ [۲۶ دی ماه ۹۱] قریب ۲۹ میلیون دلار موعد بازپرداخت اقساط پروژه ها بود که باید حداکثر به مدت ۶ ماه پرداخت می شد و بر پایه تعهدات حسابرسی بانک جهانی، چنانچه دولتی شش ماه از زمان سررسید اقساط نتواند بدهی های خود را تسویه کند، از سوی بانک در شرایط عدم ایفای تعهدات قرار خواهد گرفت و بر این پایه پرداخت وامهای جدید متوقف و دولت های ذی ربط موظف به ایفای کل تعهدات و نه صرفاً اقساط سررسید شده هستند.

  رئیس کل سازمان سرمایه گذاری در ادامه افزود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ هفتم و پانزدهم ژانویه ۲۰۱۳ به بانک واسط مورد پذیرش بانک جهانی دستور پرداخت صادر کرده است، اما این بانک واسط منابع مورد نظر را برگشت داد، لذا به دلیل محدودیت های بانکی، دستور قابل استناد پرداختی بانک مرکزی به دلیل قصور بانک واسط عمل نشد.

  علیشیری یادآور شد: در ۲۱ آوریل ۲۰۱۳ (یکم اردیبهشت ماه ۱۳۹۲) وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در ملاقات با معاون بانک جهانی در واشنگتن به ایشان پیشنهاد داد تا برای حل مشکل فوق، که به دلیل تحریم های یک جانبه آمریکا و غرب ایجاد شده است، از تحریم کنندگان اجازه این نقل و انتقال را بگیرند تا مشکل خودشان، برطرف شود.

  معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه افزود: پس از بارها پیگیری به عمل آمده از سوی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در بانک جهانی، نهایتاً در چهارم ماه ژوئن (بیست و چهارم خردادماه) مدیر مالی بانک جهانی اعلام می کند که اجازه نقل و انتقال را از طریق بانک واسط از مقامات ذی ربط آمریکایی گرفته است.

  جانشین نماینده جمهوری اسلامی ایران در بانک جهانی گفت: لذا ما عملاً از پانزدهم ژانویه تا چهارم ژوئن به مدت پنج ماه بر اساس حدوث شرایط عدم اختیار و خارج از کنترل، علی رغم آمادگی برای پرداخت ها، امکان پرداخت نداشتیم و این شرایط خارج از اراده ما بوده است.

  علیشیری یادآور شد: از آن تاریخ تاکنون یعنی به مدت کمتر از پنجاه روز چهار یا پنج قسط را در ماههای ژوئن و ژولای ۲۰۱۳ تا سقف ۱۰ میلیون دلار پرداخت کرده ایم و آماده ایم که چنانچه بانک های عامل مورد تأیید بانک جهانی همکاری کنند، بقیه اقساط را هم بپردازیم.

  جانشین نماینده جمهوری اسلامی ایران در بانک جهانی خاطرنشان کرد: ایران یکی از پایه گذاران بانک جهانی است که به عنوان یک کشور کمک کننده به سایر کشورهای فقیر در مؤسسه بین المللی توسعه (IDA) هم محسوب می شود و در عین حال اخیراً با دو فقره اجازه افزایش سرمایه جمهوری اسلامی ایران در بانک جهانی توسط مجلس محترم جمهوری اسلامی، جایگاه خود را در آن بانک تحکیم بخشیده است.

  رئیس کل سازمان سرمایه گذاری در پاسخ به این سؤال" چرا رفتار بانک جهانی را سیاسی می دانید؟ " ، گفت: این موضوع نیاز به احتجاج ندارد زیرا قریب چند سال است که بانک جهانی به دلیل فشارهای آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی برنامه وام دهی به ایران را متوقف کرده است. این در حالی است که مطابق نظریه مشاور حقوقی بانک جهانی تحریم های سازمان ملل مشمول وامهای بانک جهانی نمی شود.

  وی این رفتار بانک جهانی را خلاف شعارهای توسعه گرایانه آن در سطح بین المللی و طرح ایده الگوی حاکمیت شرکتی تلقی کرد.

  وی در ادامه تصریح کرد: اعتراض رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از سهام داران آن بانک، به زودی برای رئیس بانک جهانی ارسال خواهد شد. وی در عین حال خاطرنشان کرد: راهبرد کشور حضور قوی و تعیین کننده در مجامع و مؤسسات مالی و پولی بین المللی طرف عضویت است و ما این استراتژی را با همه نهادهای اقتصادی بین المللی و منطقه ای با قدرت دنبال خواهیم کرد.

  امور اقتصادی و دارایی ایران بانک مرکزی جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران دولت دولت جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری سهام واشنگتن
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها