به گزارش پارس به نقل از ایلنا، محمد طحان پور، رییس اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه خرید و فروش در بازار لوازم خانگی به آرامی صورت می گیرد اظهار داشت: هر چند نمی توان گفت این بازار در رکود به سر می برد اما هم اکنون که در فصل گرما به سر می بریم تنها شاهد فروش کولرهای گازی و آبی در بازار آن هم زیر قیمت واقعی آن هستیم.

وی گفت: هم اکنون مردم اگر نیاز جدی به یکی از لوازم خانگی نداشته باشند آن را تهیه نمی کنند این در حالی است که در سالهای گذشته در این فصل زمانی که مردم اقدام به جا به جایی منزل خود می کردند معمولا چند تکه از لوازم خانگی خود را تغییر می دادند اما هم اکنون با افزایش قیمت ها توان خرید لوازم خانگی جدید را ندارند همانطور که این موضوع را شب عید نیز شاهد بودیم.

رییس اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه در حال حاضر کاهش نرخ دلار چندان تغییری در قیمت های لوازم خانگی بوجود نیاورده است گفت: اگر هم کاهش قیمتی باشد خود را طی ۳ ماه آینده و در مهر ماه نشان می دهد اما طی ۲۰ سال گذشته هر گاه ارز گران شد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد نرخ کالا رشد کرد و زمانی که نرخ ارز کاهش یافت تنها ۵ درصد اجناسی که گران شده بود ارزان شده است پس می بینیم که کاهش نرخ ارزچندان تغییری بر قیمت ها نخواهد داشت.

وی با اشاره به توقف واردات و ثبت و سفارش لوازم خانگی افزود: هم اکنون اکثر لوازم خانگی تولید داخل است و واردات متوقف شده و برای واردات مواد اولیه تولیدات داخل هم باید ارز مورد نیاز آن تهیه شود.
طحان پور خاطر نشان کرد: به نظر می رسد انتظاراتی که در جامعه در خصوص بهبود مشکلات اقتصادی بوجود آمده فشار را بر روی دولت آتی افزایش خواهد داد.

وی گفت: خوشبختانه بازار در حال حاضر در آرامش به سر می برد و صنف لوازم خانگی نیز مانند گذشته همه سرمایه خود را تبدیل به کالا نمی کنند اما پیش از این بدلیل عدم اعتماد همه اقدام به تهیه کالا و دپوی آن در انبارها می کردند.

طحان پور افزود: هم اکنون تولیدات داخل افزایش یافته و مازاد تولید نیز در کشور وجود دارد. وی در خاتمه تصریح کرد: اتحادیه ها می توانند بهترین مشاور اقتصادی برای دولت آتی باشند هر چند در دولت آقای احمدی نژاد از این پتانسیل استفاده نشد اما امیدواریم در دولت آقای روحانی تصمیم گیری ها با مشاوره گرفتن از اتحادیه ها انجام شود و روابط خارجی نیز تسهیل شود تا با رویکردی متفاوت با کشورهای هدف تجارت داشته باشیم.