به گزارش پارس به نقل از تسنیم، علی فخر موحدی درباره وضعیت فعلی نوسانات طلا و ارز در بازار آزاد، اظهار داشت: به طور حتم نمی توان انکار کرد که روند دوماهه آینده که در آن هستیم به صورت نزولی است و کاملاً احساسی و غیرقابل پیش بینی حتی برای کارشناسان است و با هیچ معیاری جور درنمی آید.

وی با بیان اینکه بخشی از نوسانات بازار طلا به بازار داخل و بخش دیگر به بازار بین الملل مربوط است، افزود: بخشی که به بازار داخل مربوط می شود، جوّ روانی است که از گذشته در جامعه بوده، مردمی که هجوم می آوردند به خرید و قیمت ها را بالا می بردند و دقت نداشتند که قیمت های داخل بالای قیمت بین المللی قرار دارد، باید انتظار ضرر را داشته باشند.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر ضمن اشاره به اینکه قیمت طلا در بازار داخلی بی دلیل بالا رفته بود، تصریح کرد: یکی از دلایل و نکات اصلی بالا رفتن قیمت ها، ورود عوامل و شرکت های اقماری، مؤسسات و بانک های خصوصی، شرکت های بیمه و پولهای سرگردان داخلی و پولهای هدفمند خارجی به بازارهای سوداگری مثل طلا، ارز و سکه است.

این فعال بازار طلا ادامه داد: سرمایه گذاری این گونه شرکت ها که پول های زیادی در اختیارشان است، به این صورت است که از آن جایی که تولید از رونق افتاده پولهای شان را به سمت تولید نمی برند و به سمت کالای واسطه ای و گاهی اوقات ملک و آپارتمان می برند، واسطه گری محسوب می شود و سودهای آنی و سرشاری را می توان از آن کسب کرد که در هیچ اقتصاد سالمی مؤسسات مالی و شرکت های اقماری به سمت آنها نمی روند.

* مؤسسات مالی پیش بینی نمی کردند طلا سقوط کند/ دلایل کاهش جهانی طلا

به گفته فخر موحدی، چون بحث ورود به بازار سکه طلا، خرید و فروش شمش طلا و ارز نقد است، معمولاً در دفاتر مالی کمتر به آن اشاره می شود و کمتر این گونه عملیات ثبت و رصد می گردد؛ به همین دلیل است که حضور نامحسوس مؤسسات مذکور را می توان رصد کرد. در حال حاضر، پیش بینی مؤسسات مالی، سقوط قیمت های فلزات در بورس های بین المللی نبود و چنین پیش بینی نداشتند.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر در همین ارتباط تصریح کرد: من در مصاحبه های گذشته پیش بینی نوسان بین ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ دلار برای هر اونس طلا طی سال ۲۰۱۳ میلادی را داشتم. نوسان ۱۰۰ دلاری در این برهه از زمان به چندین دلیل اتفاق می افتد؛ معمولاً طی مدتهای مشابه در سالیان گذشته قیمت اونس جهانی نوسانی طبیعی بین ۵ تا ۲۰ دلاری دارد، اما برای نوسان به وجود آمده، می توان دلایلی را ذکر کرد.

وی در توضیح دلایل نوسانات جهانی طلا گفت: گزارشاتی که فدرال رزرو ارائه می نماید، برگه های اوراق مشارکتی که در عرصه بین المللی در بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری عرضه می شود و گزارشات اشتغال در امریکا که بنای آن را دارد تا بیکاری به حدود ۷% برسد، قیمت های جهانی فلزات گران بها را با کاهش مواجه می کند.

این فعال بازار طلا و جواهر ادامه داد: وقتی چنین اتفافی همزمان می شود با تسویه حساب های بورس بازان بین المللی که پشت این صحنه نشسته اند و معاملات را رصد می کنند. (خاطرم هست که بارها به این موضوع اشاره کرده ام) بورس بازان بین المللی دقیقاً رصد می کنند که کدام کشورها بیشترین خرید و کدام کشورها کمترین خرید را انجام می دهند (در زمینه شاخص های ارزی و نوسانات قیمت های فلزات گران بها و نیمه گران بها) چه گروهی معاملات (فیوچر) در دنیا انجام می دهند و چه گروهی در دنیا معاملات (آپشن) انجام می دهند.

* چرا مردم فروشنده طلا و سکه شده اند؟ !

فخر موحدی با تأکید بر اینکه معمولاً مؤسساتی هستند که وظیفه رصد کردن معاملات و ارائه گزارشات لحظه ای را به عهده دارند، تصریح کرد: این قبیل مؤسسات چه در خرید به سمت بالا و چه در فروش به سمت پایین، در هر دو صورت برنده هستند، متأسفانه به دلیل عدم وجود ساختارهای برنامه ریزی شده و یا بهتر بگویم عدم امکان ارائه این گونه خدمات در کشور ما، مردم بدون حساب و کتاب و بی برنامه وارد این عرصه ها می شوند.

وی افزود: به طور مثال امروز که دوم تیرماه است مواجه می شویم با تعداد زیادی فروشنده که قریب به اتفاق آنها افراد غیرحرفه ای هستند البته افراد حرفه ای هم در این بازار دچار سردرگمی شده اند و دلایل عمده آن این است که عرض کردم که پیش بینی سقوط به این شدت برای آنها قابل تصور در سطح بین المللی نبود اما این هم به دلیل تسویه حساب بانک ها با صندوق ها، بانک ها با بورس ها و بانک ها با بانک ها در سطح بین المللی است. یعنی این معاملاتی که در سطح بین المللی انجام می شود، در ماه ۶ میلادی به سررسید تسویه اش می رسد و همچنین در برج ۱۰ میلادی هم دوباره سررسید تسویه دارد. یعنی حدود ۴ ماه آینده ما منتظر نوسانات شدیدی خواهیم بود.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر گفت: اگر شما این نوسانات را رصد کنید، نوسانات ارزش دلار در مقایسه با سایر ارزها، نوسانات ارزش طلا و سایر فلزات رنگی در مقابل ارزها و نوسانات شاخص بورس های بین المللی (مثل سهام داو جونز و نزدک و S& P و… ) و سایر سهام ها دچار نوسانات شدید می شود. دلیل این نوسانات، تسویه حساب صندوق های مالی با بانک ها، بانک ها با بورس ها و بانک ها با بانک ها است.

* روند نزولی طلا ادامه دارد/ تلاش دولت دهم برای کاهش نرخ ارز به ۲۴۰۰ تومان

فخر موحدی در ادامه با پیش بینی نوسانات بازار طلا و ارز بیان کرد: همان طور که بارها عرض کردم، پیش بینی من از بازار، روند نزولی در داخل با توجه به جوّ روانی است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری به وجود آمده به هرصورت بعد از اشاره حضرت آقا به حماسه سیاسی باید به دنبال اجرای حماسه اقتصادی بود. اما این موضوع ساز و کارهای خودش را می طلبد.

به اعتقاد وی، دولت دهم برای آن که یک حرکت مثبت دیگر در کارنامه اش داشته باشد، باید تمام تلاشش را بکند که قیمت ارز آزاد در بازار غیررسمی را تا حدودی به قیمت ارز در بودجه مصوب نزدیک کند. اگر ملاحظه فرموده باشید، قیمت ارز در بودجه حدود ۲۴۰۰ تومان تصویب شده اما از نظر من قیمت واقعی ارز این نیست، چون کشور ما کشور قدرتمندی است.

مدیرعامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر تصریح کرد: قبل از گران شدن ارز در گذشته تعدادی موافق بالا رفتن ارز بودند و الآن ثابت شده که بالا رفتن قیمت ارز به نفع کشور ما نیست و این نوسانات و بورس بازی ها تنها به ضرر تولید کننده است. در واقع گروه حامی که از بالا رفتن قیمت ارز حمایت می کردند و به اجرای نسخه های بانک جهانی در کشور ما با ساختارهای اقتصادی خاص خود پرداختند و یا خود را به صادرکنندگان چسبانده بودند، الآن موافق گران شدن ارز نیستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه تعدادی از آن گروه نوسانات مد نظرشان را با ایجاد جوّ روانی طی دو سال گذشته در کشور به دست آوردند و مردم را فقیرتر و کیسه خود را پُر کردند، اضافه کرد: در هر صورت چون تعداد زیادی از صادرکنندگان حتماً واردکننده مواد اولیه هم هستند و با توجه به این که بیشتر کالاهایی که ما در اینجا تولید می کنیم واسطه ای است و کالاهایی است که نیاز به مواد اولیه وارداتی دارد بنابراین وقتی ارز بالا می رود قیمت های مواد اولیه هم بالاتر خواهد رفت و در نتیجه، تمام قیمت های کالاهای تمام شده، بالاتر خواهد رفت.

فخر موحدی با تأکید براینکه بالا رفتن قیمت ارز حتی به نفع اکثر صادرکنندگان تمام نشده است، گفت: آن هایی که موافق بالارفتن قیمت ارز بودند اگر منصف باشند و الان محاسبه کنند، خواهند دید که کشور دچار مشکل شده و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب تذکر جدی برای ایجاد امنیت اقتصادی در جامعه به متولیان امر اقتصاد دادند.

* توصیه های مدیر عامل صندوق طلا و جواهر به دولت یازدهم

وی همچنین تأکید کرد که ما باید تمام تلاشمان این باشد که کیفیت کالا را بالا ببریم و در دنیا روی تیراژ و کیفیت حرف بزنیم و همان کاری که کشور چین و هند و… انجام دادند را انجام دهیم. بالارفتن قیمت ارز، چیزی جز گرانی و پیچیده شدن مشکلات برای مردم به وجود نمی آورد.

به اعتقاد این مقام مسئول در صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر، دولت دهم این یک ماه آخر تلاش خودش را به کار می بندد که قیمت ارز در بازار غیر رسمی را به قیمت ارز در بودجه مصوب برساند. نهایتاً قیمت ارز در بازار غیر رسمی باید ۵ تا ۱۰ درصد بالاتر از قیمت مصوب حدود ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان قرار گیرد.

فخر موحدی در ادامه به ارائه توصیه هایی به دولت یازدهم پرداخت و گفت: دولت یازدهم با تدابیری که می تواند انجام دهد و ابزاری که در اختیار دارد و شرایط و امکاناتی که حضور آقای روحانی به وجود آورده و جو عمومی همراه ایشان می تواند امیدوار باشد که جو بی اعتمادی از بین برود.

مدیر عامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر تصریح کرد: مسئولان اقتصادی دولت یازدهم به جای حرف زدن، بیشتر عمل کنند و مسئولین بانک مرکزی هم نسبت به مسائل اقتصادی دولت کمتر صحبت کنند و بیشتر عمل کنند. ما در دنیا شاهد هستیم که روسای کل بانک مرکزی کمتر صحبت می کنند و وقتی حرف می زنند تاثیر به سزایی بر اقتصاد و شرایط زندگی مردم خواهد گذاشت. وزیر اقتصاد و دارایی یک کشور خیلی کم صحبت می کند ولی وقتی مصاحبه می کند، حتما همه به حرف هایش گوش می دهند و می دانند سیاست گذاری اقتصادی از طرف دولت در حال اجراست و موضوعات و تک تک کلمات وی را تحلیل می کنند. چرا اینجا نباید این گونه باشد؟ !

وی افزود: حتماً سیاست گذاری دولت یازدهم کوتاه مدت نباشد و موسسات، شرکت ها و مردم را عادت دهند که به جای واسطه گری به سمت تولید حرکت کنند. در عین حال، بیشترین اقتصادکشور ما در اختیار بخش دولتی است. از شعارهایی که طی چند سال گذشته داده شده و بیشتر به جای خصوصی سازی به خودمانی سازی پرداختند پرهیز نمایند و به واقع اصل ۴۴ و برنامه ی بیست ساله ای که افق چشم انداز ایران ۱۴۰۴ را ترسیم کرده و قانون شده را به اجرا برسانند.

فخر موحدی با تأکید بر اهمیت بخش خصوصی اضافه کرد: بخش خصوصی را وارد بازی نمایند و به آن ها مسئولیت دهند. طبعاً اگر بخش خصوصی وارد این عرصه شود، همان طور که در دور زدن تحریم ها بخش خصوصی نقش به سزای را ایفا کرده واقعاً قسمت های مختلف اجرایی و اقتصادی را هم به بخش خصوصی بسپارند و ببینند می تواند کمک کننده برای حل مشکلات به دولت باشد یا خیر؟ ! البته باید نظارت دقیق را به کار بست تا دچار مشکلات دیگری نشویم.

این فعال بازار طلا و جواهر با اشاره به اینکه جو عمومی، همراه دولت یازدهم است، خاطر نشان کرد: دولت جدید باید از این جو استفاده کند و اعتماد از دست رفته را به سمت جامعه برگرداند. اعداد و ارقام مختلفی از زبان مسئولین ذکر شده ۱۷-۱۸-۲۰-۲۵ میلیارد دلار، پولی که در خانه ها بلوکه شده یا دو سه میلیون قطعه سکه بلوکه شده این ها واقعا به ضرر جامعه است و پول هایی است که می تواند به شکوفایی اقتصادی هر جامعه ای کمک کند و برای آن فایده داشته باشد در واقع متاسفانه در کشور ما سرمایه های مولد به سرمایه های راکد تبدیل شده است.

وی تأکید کرد: باید اقتصاد دانان به سرعت وارد عمل شوند، برنامه ریزی کنند و سرمایه ها را به عرصه ی اقتصادی برگردانند، باید اعتماد به جامعه برگردد و پول ها از خانه ها و گاوصندوق ها به مسیر اصلی خود که همان مسیر تولید است، بازگردد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: ایرانی ها بسیاری در خارج از کشور داریم که افراد متمولی هم هستند و دولت یازدهم می تواند با شرایطی که در حال حاضر وجود دارد با به کارگیری سیاست های باز در عر صه های بین المللی مسیرورود سرمایه های ایرانیان مقیم را به کشور محیا نماید.

* مردم فقط از بالا رفتن سکه و دلار خسته نشده اند/ قیمت تمام اجناس بالا رفته است

وی گفت: چند روز قبل از انتخابات حضرت آقا جمله ی ارزشمندی فرمودند که آن جمله را این طور برای خود تعبیر کردم" اگر مسلمان نیستید لااقل آزاده باشید" . حضرت آقا اشاره فرمودند که حتی اگر نظام را دوست نداشته باشید به مملکت تان که علاقه مند هستید! پس برای شرکت در انتخابات آماده شوید.

مدیر عامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر اضافه کرد: دولت یازدهم باید از تمام ۸ کاندیدای ریاست جمهوری در بدنه ی دولت استفاده کند و به تمام افراد فرصت خدمت به مردم را بدهد تا بعد از گذشت ۴ یا ۸ سال دیگر، از آن ها نشنویم که به ما اجازه کار و بروز توانمندی ها و توانایی های پنهان داده نشد. جو عمومی در جهت اقبال دولت یازدهم است باید حتماً از موجی که ایجاد شده بهره ببرند.

به گفته این فعال بازار طلا و جواهر، تنها بهای سکه و دلار نیست که مردم را خسته کرده بلکه بالا رفتن قیمت ارز و به تبع آن سکه و طلا روی تمام کالاها تاثیر گذاشته (خودرو- مسکن، پوشاک، موادغذایی و غیره) همه ی این ها تابعی از یک زنجیره ی اصل اول اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا است. بنابراین بالارفتن قیمت ارز بر شاخص عرضه و تقاضای مردم تاثیر گذاشته و دولت یازدهم باید به نحوی مدیریت کند که عرضه و تقاضا در اختیار سوداگران قرار نگیرد.