به گزارش پارس به نقل از مهر، علیرضا نوذری پور گفت: امسال از نظر بارندگی و ذخیره سدها در وضعیت نامناسب تری نسبت به سال گذشته قرار داریم. معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در هفته گذشته با توجه به افزایش دمای هوا به ۳۶ درجه سانتیگراد، متاسفانه مصرف آب تهران به رکورد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب در روز رسید؛ با این حال حتی در روزهای گرم سال نیازمند دقت در مصرف آب هستیم.

معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران با بیان اینکه امسال هم از نظر بارندگی و هم ذخیره سدها در وضعیت نامناسب تری نسبت به سال گذشته قرار داریم افزود: میانگین بارندگی در سطح کشور ۲۵۰ میلیمتر و در استان تهران ۲۳۰ میلیمتر است. امسال نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش بارندگی داریم و این موجب شده ذخیره سدها در استان تهران ۴۰ درصد کاهش داشته باشد.

وی در خصوص وضعیت مصرف آب در تهران گفت: در طول سال در شهر تهران یک میلیارد مترمکعب آب تصفیه و توزیع می شود که در روزهای مختلف سال با توجه به گرمای هوا میزان مصرف تغییر می کند. نوذری پور با بیان اینکه ۸۰ درصد آب خانگی در حمام، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه، مصرف می شود گفت: این ۳ بخش نیاز به مدیریت دارند و استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، کاهش زمان شستشو و استحمام در کاهش میزان مصرف این بخش ها بسیار موثر است.

نوذری پور با بیان اینکه آب یک سرمایه کلی است اظهار داشت: متاسفانه آب به محض مصرف تبدیل به فاضلاب می شود و زمان طولانی نیاز دارد تا دوباره به چرخه برگردد. البته آبفای استان تهران پروژه جمع آوری فاضلاب را در دست اجرا دارد که در سال های اخیر رشد زیادی داشته است؛ هم اکنون در جنوب تهران تصفیه خانه هایی داریم که بین ۵ تا ۸ متر مکعب فاضلاب را تصفیه می کنند و برای کشاورزی در دشت های ورامین استفاده می شود.

این مقام مسئول در آبفای استان تهران افزود: ما اعتقاد داریم باید آب در نقطه اقتصادی خودش به متقاضی ارائه شود. با توجه به اینکه قیمت هر متر مکعب آب بین یک سوم تا یک چهارم قیمت تمام شده تولید آن است انگیزه برای کاهش مصرف ضعیف است. با اینکه فرهنگ دینی و ملی ما برای آب قداست قائل است اما متاسفانه شاهد هستیم که سرانه مصرف آب در تهران بسیار بیشتر از بسیاری شهرهای پرآب اروپا است که میانگین بارندگی آنها حدود ۱۰۰۰ میلیمتر است.

معاون نظارت بر بهره برداری آبفای استان تهران بیان داشت: در سطح استان تهران به ازای هر نفر ۲۶۰ لیتر آب تولید می شود که در بخش خانگی به ازای هر نفر در شبانه روز ۲۰۰ لیتر مصرف می شود در صورتی که این میزان در برخی مراکز کشورهای اروپایی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ لیتر در شبانه روز است؛ بنابراین ما باید تاکید ویژه ای در بخش مدیریت مصرف آب داشته باشیم که این امر هم تلاش دولت و شرکت های آب و فاضلاب را می طلبد و هم همکاری مردم را.

وی با تاکید بر اینکه باید به سرانه مصرف ۱۰۰ تا ۱۳۵ لیتر آب به ازای هر نفر در استان تهران برسیم افزود: اگر این کار را نکنیم متاسفانه آینده خوبی در پیش رو نخواهیم داشت. در سال ۱۳۳۵ در کشور به ازای هر نفر ۷۰۰۰ متر مکعب سرانه آب تجدیدپذیر وجود داشت که متاسفانه این میزان در حال حاضر به ۱۷۰۰ متر مکعب در سال کاهش یافته است.