به گزارش پارس به نقل از دنیای اقتصاد، روند عرضه سکه و دلارهای خانگی به حدی است که برخی صرافان از کمبود ریال در روزهای اخیر برای خرید در نیمه دوم روز سخن می گویند. تحولات مثبت سیاسی و پیشینه مثبت رییس جمهور منتخب در تعامل سازنده با دنیا، بازار را امیدوار به گشایشی در بخش دیپلماسی و کاهش تدریجی تحریم ها کرده است. برخی تحلیلگران در خصوص مسیر قیمت ارز در بازه زمانی بلندمدت معتقدند: پس از پایان اثرگذاری متغیرهای روانی در بازار، مسیر آینده بر مبنای متغیرهای واقعی شکل خواهد گرفت که اصلی ترین تعیین کننده آن نیز متغیر تحریم ها است.

  هیجان ریزش قیمت ها در بازار ادامه دارد و مقادیر کلان ارز و سکه در بازار به دنبال مشتری می گردد. دیروز هجوم فروشنده ها و دارنده های دلار به صرافی ها به بالاترین سطح رسید.


رقم های ۵۰ هزار، ۷۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دلاری توسط افراد و شرکت ها برای فروش به صرافی ها رفت. به نحوی که اغلب صرافی ها برای خرید دلارهای عرضه شده، ریال کم آوردند. افزایش عرضه در بازار، قیمت ها را به شدت کاهش داده است. دیروز قیمت دلار تا ۳۲۰۰ تومان افت کرد و نسبت به روز پنج شنبه تقریبا ۹۰ تومان دیگر ارزان شد. برخی در بازار ۳۱۵۰ تومان هم دلار می فروختند. این شرایط افت ۱۰۰ تومانی قیمت را برای دلار به ارمغان آورد. همچنین در بازار سکه نیز اغلب سکه ها با افت ۴۰ هزار تومانی روبه رو شدند. در بازارهای جهانی، اما قیمت طلا تقریبا در سطح قیمت بعد از ظهر جمعه بسته شد و از این رو محور قیمت سکه و طلای داخلی همچنان افت دلار است.
پیش بینی « دنیای اقتصاد» برای فروش بزرگ ارز تحقق یافت و افت هیجانی قیمت ها را کمتر کسی باور می کند. خوش بین ها از یک طرف و افزایش عرضه ناشی از این خوش بینی از طرف دیگر بازار ارز و سکه را برخلاف گذشته وارد فاز جدیدی از تغییر در تصمیم گیری ها کرده است. عده ای نه تنها این وضعیت را به معنی تخلیه حباب نمی دانند، بلکه از افت سریع و ادامه دار قیمت دلار احساس نگرانی می کنند. در عین حال به نظر می رسد که بازار به نوعی با خوش بینی و انتظارات زیادی از آینده روبه رو است.


اینکه دلار برای مدت های زیادی تنها به دلیل بالاماندن انتظارات تورمی، کاهش نیافته و سایر بازارها را نیز با افزایش قیمت کالاها به دنبال خود می کشید، شکی نیست، اما تخلیه ۴۰۰ تومان از قیمت آن ظرف تنها یک هفته می تواند زنگ خطری برای اقتصاد نیز باشد. امروز نشانه جالبی از این افت به چشم آمد و آن افت ۳۷۷ واحدی شاخص کل بورس بود. افت ارزش سهام شرکت های صادراتی نگران از کاهش ارزش دلار، یکی از دلایل آن بود.
این اما همه نگرانی از این شرایط نیست. در میان هیجان های مثبت از افت تقریبا روزانه ۱۰۰ تومانی قیمت دلار، برخی نیز از احتمال بالاگرفتن انتظارات بیش از حد از رییس جمهور آینده احساس نگرانی دارند.
به گمان این عده کاهش های هیجانی قیمت در حالی است که هنوز متغیرهای اقتصادی تغییر نکرده اند. هنوز نرخ تورم بالاتر از ۳۰ درصد است. نقدینگی همچنان در بالاترین سطوح است. در سطح تولیدات کارخانه ای و صنعتی اتفاق خاصی رخ نداده و عملا هنوز تحریم ها برداشته نشده است. هنوز سوئیچ سوئیفت بسته مانده و مسیر نقل وانتقال ارز به بانک های کوچک آسیایی با کارمزدهای زیاد انجام می شود. نگرانی این عده از این است که تشدید افت قیمت ها موجب افزایش انتظارات بی جا از رییس جمهور آینده شود؛ چراکه در صورتی که دولت یازدهم دلار ۳۰۰۰ تومانی یا کمتر را تحویل بگیرد و در گذر زمان نتواند روند کاهشی را به هر دلیل حفظ کند، ریسک بازگشت سریع قیمت نیز کم نخواهد بود.


این نگرانی البته می تواند در شرایط فعلی به وجود بیاید؛ چراکه کاهش شدید قیمت ها با این وضعیت را دنیای اقتصاد از زمستان گذشته مرتبا هشدار داده بود. در واقع بازار ارز تنها منتظر گوشه چشمی برای از میان برداشته شدن انتظارات تورمی در بازار بود. نیاز به نقدینگی های جاری در شرکت ها از یک سو و بازگشت اطمینان نسبی به آینده قیمت ها و خروج کالاهای احتکار شده در انبارها عامل مهمی برای کاهش قیمت ها است. در بازارهای کالایی داخلی البته هنوز چسبندگی قیمت وجود دارد و قیمت ها مانند دلار شتاب کاهشی ندارند. این شرایط می تواند در گذر هفته ها و ماه ها به تسلیم شدن فروشندگان در مقابل افت تقاضا بینجامد و آنگاه درک افت قیمت ها محسوس تر خواهد بود.


به نظر من اگر توجه می شد!


در میان هیجان های بازار رییس کل بانک مرکزی نیز از کاهش بیشتر قیمت های بازار گفت، او افزود که اگر به نظراتش توجه می شد قیمت ها بیشتر کاهش می یافت.


بهمنی با اشاره به روند کاهشی نرخ ارز گفت: امیدواریم سیر نزولی نرخ ارز ادامه یابد و اگر برخی مسوولان و دوستان به نظرات ما توجه کنند، قطعا نرخ ارز بیشتر از این کاهش خواهد یافت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این نظرات در حوزه سیاست های پولی بانک مرکزی است، گفت: قطعا سیاست های پولی یکی از این مولفه ها است.


قیمت های داخلی


به هر روی دیروز دلار با تقریبا۹۰ تومان افت تا ۳۲۰۰ تومان کاهش یافت. بهای خرید دلار حتی در بین دلالان تا ۳۱۰۰ تومان هم به گوش می رسید. پایین ماندن کف قیمت نشان از انتظار برای ریزش بیشتر قیمت ها دارد. دیروز یورو نیز با ۹۰ تومان کاهش تا ۴۲۹۰ تومان افت کرد. پوند انگلیس به ۵۱۵۰ تومان رسید و ۱۳۰ تومان ارزان شد. در بازار سکه همه انواع سکه با افت تقریبا ۴۰ هزار تومانی روبه رو شدند. سکه بهار آزادی تا یک میلیون و ۱۳۵ هزار تومان کاهش یافت. نیم سکه به ۵۸۵ هزار تومان و ربع سکه به ۳۵۸ هزار تومان رسید. نوسان قیمت تا غروب ادامه داشت.

در بازارهای جهانی


بهای هر اونس طلا در سطح ۱۲۹۸ دلار در پایان معاملات هفتگی بسته شد که البته تغییر چندانی به خود ندید. در آمریکا بازارهای بورس با کاهش شاخص ها مواجه شده اند و اعلام برداشته شدن تدریجی برنامه خرید ماهانه ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه تا پایان ۲۰۱۳ بهای کالاها از جمله طلا را با افت روبه رو کرده است. ارزش دلار در بازارهای جهانی؛ اما رو به افزایش است. در بازارهای جهانی برخی از احتمال کاهش قیمت تا ۱۰۰۰ دلار خبر داده اند و البته در نظرسنجی هفتگی کیتکو اکثریت هم به کاهش بیشتر قیمت طلا در هفته کاری بازارهای جهانی رای داده اند.

انتظار کاهش بیشتر قیمت
در هفته آینده


اکثر کارشناسان اقتصادی کیتکو در نظرسنجی این هفته از روند بهای جهانی طلا به کاهش بیشتر قیمت این فلز رای دادند.


بنابراین گزارش در نظرسنجی این هفته از ۱۹ کارشناس اقتصادی کیتکو ۱۱ نفر به کاهش، ۴ نفر به افزایش و۴ نفر به عدم تغییر بهای جهانی طلا در هفته جاری رای دادند.


کارشناسانی که به کاهش قیمت طلا در هفته جاری معتقد هستند، اعلام کردند: انتشار خبر کاهش میزان خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی آمریکا در هفته گذشته فشار کاهشی را بر بازار طلا بیشتر کرده و در نتیجه روند نزولی ادامه خواهد یافت.


گفته شده با توجه به گمانه زنی ها در مورد کاهش زود هنگام میزان خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی آمریکا و انتشار خبرهایی حاکی از کاهش نرخ تورم، روند کاهشی طلا ادامه خواهد یافت.


وی همچنین گفت: به نظر می رسد بازار پذیرفته است که مدت اجرای سیاست های انبساط پولی آمریکا تا اواسط سال آینده کاملا پایان خواهد یافت.


قیمت جهانی طلا در بلند مدت به ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید


همچنین یک کارشناس بازار طلا پیش بینی کرد که قیمت جهانی طلا در بلند مدت روند نزولی خود را ادامه خواهد داد و به کمتر از ۱۰۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.


به گزارش سایت طلا به نقل از یاهو نیوز؛ « بیل باروش» تحلیلگر برجسته موسسه راهبردی ای آی تریدر تاکید کرد: در حالی که قیمت طلا در سه ماه نخست امسال ۱۰ درصد کاهش داشته و در سه ماه دوم نیز احتمالا ۲۰ درصد دیگر کاهش خواهد یافت، به نظر می رسد قیمت این فلز گرانبها در بلند مدت به کمتر از ۱۰۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.


بر اساس این گزارش، وی تصریح کرد: ما هدف ۱۱۵۴ دلاری برای هر اونس طلا را در میان مدت اعلام کرده ایم، ولی احتمال کاهش قیمت طلا به ۱۰۰۰ دلار در هر اونس در بلند مدت وجود دارد.


وی افزود: نگرانی نسبت به متوقف شدن اجرای بخشی از سیاست های محرک پولی در آمریکا و افت نرخ تورم در این کشور تاثیر زیادی بر کاهش قیمت جهانی طلا داشته است.


وی گفت: کاهش نرخ تورم آمریکا به زیر ۲ درصد موجب کاهش نگرانی سرمایه گذاران نسبت به فشارهای تورمی شده و این مساله می تواند موجب افت بیشتر قیمت طلا شود.