به گزارش پارس نیوز، 

دولت برخلاف سابقه سال‌های گذشته، این بار برای مناطق آزاد بخشی جداگانه در نظر گرفته و در پیوست شماره سه و در بخش مربوط به شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، در زیرمجموعه‌ای جداگانه بودجه مناطق آزاد تجاری - صنعتی را تعریف کرده است.

بر اساس این برنامه‌ریزی در سال پیشرو، مجموع درآمدهای سازمان‌های مناطق آزاد از حدود 5100 میلیارد تومان عبور می‌کند و با کسر حساب‌های اندوخته به حدود 5000 میلیارد تومان خواهد رسید.

این بودجه، از چهار محور مختلف به دست خواهد آمد؛ واگذاری دارایی‌های مالی با حدود 2400 میلیارد تومان اصلی‌ترین پایه درآمدی این مناطق خواهد بود و پس از آن عوارض ورود کالاهای تجاری از مسیر منطقه به سرزمین اصلی، درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای درآمدهای پیش‌بینی شده را می‌سازند.

در حوزه درآمدها، منطقه آزاد کیش با 295 میلیارد تومان، فعال‌ترین منطقه آزاد کشور خواهد بود و در حوزه واگذاری‌ دارایی‌های سرمایه‌ای نیز همین منطقه با 152 میلیارد تومان بالاترین عملکرد را خواهد داشت. پس از کیش، مناطق آزاد اروند، ‌ قشم و چابهار بیش‌ترین سهم را در حوزه درآمدی مناطق آزاد خواهند داشت.

انتهای پیام/