به گزارش پارس نیوز، 

احمد توکلی بعد از ظهر پنجشنبه در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله محی الدین حائری شیرازی تاکید کرد: یک درصد جمعیت کشور 403 میلیون حساب را در اختیار دارند که این ثمره نظام بانکی کشور است.

وی ادامه داد: 70 درصد سپرده‌های بانکی کشور متعلق به یک درصد جمعیت است که سالانه 216 هزار میلیارد تومان به این سپرده‌ها بهره داده می‌شود که این رقم معادل یارانه 5 سال کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: مدل‌های مختلفی برای اداره امور اقتصادی جهان وجود دارد که از لحاظ دوری و نزدیکی به اسلام متفاوت اند و برخی از این مدل‌ها با اقتصاد ملی ما نزدیک و برخی دورتر است.

توکلی یادآور شد: ما نیز باید اقتصاد نزدیک را به عنوان الگو استفاده کنیم، زیرا ایجاد الگوی سازگار با اقتصاد ملی رمز موفقیت دستیابی به علوم انسانی اسلامی است.

وی تاکید کرد: نرخ اعتباری ارز حاصل چانه زنی دولت و مجلس است که ارتباطی با واقعیت ندارد بنابر این نرخ ارز به درد تولید نمی‌خورد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آیت الله حائری محافظه کار نبود، گفت: او به آبادسازی زمین‌ها و فلاحت در فراغت معتقد بود و با حضور دو استاد دانشگاه این زمین‌های اطراف شیراز به حداکثر باروری و ثمرده‌ای رسید.

توکلی یادآور شد: این زمین‌ها به هیچکدام از اعضای خانواده وی تعلق نداشت و با کار علمی خدمتی بزرگ انجام گرفت.