به گزارش پارس نیوز، 

علیرضا دلیری در جلسه بلاک چین و ارز دیجیتال که با حضور فعالان این عرصه و نهادهای ذی‌ربط در معاونت علمی همراه بود، گفت: معاونت علمی به این علت که متولی فناوری است، خود را موظف می‌داند به تازه‌ترین فناوری‌ها ورود پیدا کرده و از آن استفاده کند.

وی افزود: دیگر دوره اینکه هر شهر و استانی می‌توانست فعالیت خود را محدود کند طی شده و امروز فناوری موجب سیستم ارتباطی میان تمام نقاط دنیا و توسعه شده است.

دلیری بیان کرد: امروز فناوری اطلاعات به زیرساخت فناوری تمام کسب‌وکارها تبدیل شده است و فناوری‌های نو می‌تواند بستری برای توسعه کشور فراهم کند.

دلیری با تاکید بر همراهی با فناوری‌ها روز دنیا ادامه داد: باید در کشور شرایطی فراهم کنیم که با دیگر کشورها هماهنگ شویم. از جمله این فناوری‌ها نیز می‌توان به فناوری بلاک‌چین اشاره کرد که توانسته خدمات موثری در دنیا ارائه دهد و با اقبال جامعه جهانی مواجه شود. به‌طوری‌که تا کنون بیش از 140 کشور دنیا از این فناوری بهره می‌برند.

'بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش و تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.'

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی خاطرنشان کرد: فناوری‌هایی مانند بلاکچین برای حاکمیت‌ها دغدغه ایجاد می‌کند، اما باید در نظر داشت که نفع این فناوری‌ها از ضرر آن بیشتر است.

وی ادامه داد:به همین منظور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ماه‌های گذشته این فناوری را به خوبی رصد کرده و رشد آن را دریافته است. درنتیجه تصمیم به ورود در این حوزه و تشکیل تیم کارشناسی از بخش خصوصی گرفته شد. پس از تبادل‌نظر و پالایش به این جمع‌بندی رسیدیم که این فناوری ظرفیت خوبی برای تعمیم به حوزه‌های مختلف کشور دارد.

دلیری با اشاره به این که فناوری بلاک‌چین به گسترش شفافیت در کشور و همچنین کاهش بوروکراسی کمک می‌کند، گفت: طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده دریافتیم که این حوزه علاوه بر بستر مناسب نیازمند جداسازی از برخی گلوگاه های سخت است.

وی توضیح داد: با پیشرفتی که طبق نخستین مصوبه صورت گرفته امیدواریم در ماه‌های آینده بتوان حوزه بلاک‌چین را در ایران رسمیت بخشید. تلاش خود را می‌کنیم تا با نگاه علمی این مسیر طی شود و یافته‌های تخصصی را به خوبی به دستگاه‌های مختلف ارائه کنیم و همراهی آنها را دریافت کنیم.

وی افزود: این معاونت علمی علاوه بر تلاش برای ورود بخش خصوصی به این بخش همچنان تلاش می‌کند نقش حمایت‌کننده و تسهیلگر را ایفا کند. البته تا امروز نیز با نیروهای خوب و علمی همراهی و همفکری داشته، ظرفیت‌سازی کرده و امید است این فرصت‌ها در آینده رشد کند.

وی با تاکید براینکه، رشد حوزه بلاک‌چین از دیگر حوزه‌های فناوری سریع تر است گفت: اگر در شناسایی ظرفیت‌های کشور خود تعلل کنیم از جامعه جهانی جا می‌مانیم. در نتیجه بستری برای توجه به این حوزه فراهم کردیم که با استقبال جوانان مواجه شده و امیدواریم این اقبال ادامه پیدا کند.

وی درعین حال گفت: البته این لزوم احساس می‌شود که در این مورد مشخص بخشی از دولت نیز به عنوان حلقه ارتباطی هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی حضور پیدا کند. در صورت رشد این بستر و همکاری با دولت می‌توان وضعیت اقتصادی کشور را توسعه بخشید.

انتهای پیام/