به گزارش پارس نیوز، 

بازار آزاد ارز از ماه‌های گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های ظالمانه این کشور علیه ایران درگیر التهابات شدیدی شد که هجوم مردم برای خرید ارز از بازار را رقم زد؛ اتفاقی که سبب افزایش ناگهانی قیمت‌ها در بازار شد.

اما این روزها با سیاست‌های اتخاذشده از سوی دولت، آرامش بار دیگر به بازار برگشته و قیمت‌ها نیز در حال کاهش است؛ روندی که به نظر می‌رسد در صورت اینکه اتفاق خاصی در زمینه سیاسی نیفتد، ادامه خواهد یافت.

بازار آزاد ارز امروز چهارشنبه (۷ آذر) شاهد کاهش قیمت‌ها بود؛ به طوریکه هر دلار آمریکا در بازار آزاد امروز به قیمت 11 هزار و 500 تومان از مردم خریداری شده و نرخ فروش آن از 11 هزار و 600 تا 11 هزار و 800 تومان متغیر است.

نرخ خرید و فروش دلار در صرافی‌ها نیز، بالاتر از بازار آزاد بود و صرافی‌ها دلار آمریکا را 12 هزار و 200 تومان می‌فروشند و این در حالی است که تابلوی نصب‌شده در مقابل آن‌ها رقمی بین 11 هزار و 500 تا 11 هزار و 700 تومان را نشان می‌دهد.

بانک‌ها دلار را گران‌تر از بازار می‌خرند

یکی از نکات جالب ارزی در بازار امروز این بود که نرخ خرید و فروش دلار در بازار آزاد برای نخستین بار از زمان اجرای این سیاست‌ها، از نرخ خرید دلار در بانک‌ها کمتر شد؛ به عبارت دیگر امروز بانک‌ها دلار را از بازار آزاد گران‌تر خریدند.

بر اساس این گزارش، نرخ خرید هر دلار آمریکا امروز در بانک‌ها بیش از 11 هزار و 800 تومان بود که نشان می‌دهد قیمت خرید دلار در بانک‌ها امروز حدود 300 تومان از بازار آزاد ارز بیشتر بوده است.

این امر از زوایای مختلف قابل بررسی است؛ نخست اینکه ممکن است با کاهش قیمت‌ها در بازار، بانک مرکزی هنوز نرخ خرید دلار در بانک‌ها را کاهش نداده باشد و فردا این اختلاف جبران شود.

از سوی دیگر اگر نرخ خرید دلار در بانک‌ها از بازار آزاد بالاتر بماند می‌تواند دو دلیل اصلی داشته باشد، نخست اینکه سیاست بانک مرکزی بر این است که مردم دلارهای خود را به جای فروش به بازار آزاد و صرافی‌ها به بانک‌ها بفروشند تا ذخیره اسکناسی بانک‌ها افزایش پیدا کند و دوم اینکه کاهش قیمت‌ها به صورت هیجانی و ناگهانی اتفاق نیفتد تا بانک مرکزی بتواند سیاست‌های خود را به راحتی اجرایی کند.

یورو مسافرتی گران‌تر از بازار آزاد!

جالب‌تر آن‌که بانک‌ها با دریافت کارمزد از متقاضیان، هر یورو مسافرتی را امروز به قیمت 13 هزار و 846 تومان فروختند و این در حالی است که هر یورو در بازار آزاد امروز به قیمت 13 هزار و 100 تومان به فروش می‌رسد و دلالان هر یورو را 12 هزار و 700 تومان می‌خرند.

قیمت یورو روی تابلوی صرافی‌ها نیز بین 13 هزار و 300 تا 13 هزار و 500 تومان بود.

قیمت‌ها در صرافی بانک‌ملی

صرافی بانک‌ملی نیز امروز تا ساعت 14 هر دلار آمریکا را با نرخ 11 هزار و 730 تومان می‌خرد و 13 هزار و 750 تومان می‌فروشد.

از سوی دیگر هر یورو نیز در صرافی بانک‌ملی 13 هزار و 250 تومان خریداری شده و 13 هزار و 280 تومان به فروش می‌رسد.

مشاهده عینی از روند بازار حاکی از آن است که بازار آزاد ارز این روزها بسیار خلوت‌تر از روزهای التهاب ارزی در ماه‌های گذشته است و علاوه بر حضور کم‌رنگ‌تر مردم در این بازار، دلالان نیز تعدادشان به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

یکی از صرافان فردوسی دلیل اصلی خلوت شدن بازار را روند کاهشی نرخ ارز می‌داند و معتقد است که به احتمال بسیار زیاد روند کاهشی نرخ ارز در بازار ادامه خواهد داشت.

یکی از دلالان مستقر در این بازار نیز، به ایسنا گفت که روند بازار نشان می‌دهد که قیمت‌ها کاهشی است و احتمالا قیمت دلار تا 10 هزار و 500 تومان کاهش خواهد یافت.

سیاست‌های اخیر بانک مرکزی در کنترل بازار ارز تا حد بسیار زیادی موفق عمل کرده و بانک مرکزی توانسته با وجود تحریم‌های آمریکا بازار را به شکل مطلوبی کنترل کرده و از ایجاد التهابات ارزی جلوگیری کند.

اجرای سیاست‌های بانک مرکزی و کاهش نرخ دلار در بازار سبب شد تا افرادی که تشنه خرید ارز از بازار بودند ریسک سرمایه‌گذاری در این بخش را بالا ببینند و به ندرت تقاضا برای خرید دلار، یورو و سایر ارزها کاهش یابد.

از سوی دیگر بانک مرکزی کماکان تایید می‌کند که نرخ ارز در آینده بازهم پایین‌تر خواهد آمد و روند کاهشی ادامه دارد و در همین راستا، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی پیشنهاد کرده است که مردم، بازار ارز را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نکنند.

انتهای پیام/