به گزارش پارس نیوز، 

ایران با تولید سالانه دو میلیون و ۲۰۰ تا دو میلیون و ۳۰۰ هزارتن گوشت مرغ، هفتمین کشور برتر تولیدکننده در دنیا به شمار می رود که نه تنها قادر به تامین نیاز داخل است، بلکه می تواند در بازارهای هدف حرفی برای گفتن داشته باشد.

البته ناگفته نماند که ظرفیت صنعت مرغداری در کشور بیش از رقم فعلی است به طوریکه در صورت افزایش تقاضا در بازارهای داخلی و خارجی برای مرغ ایرانی، به سهولت می توان میزان تولید را افزایش داد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که مرغ، ارزانترین پروتئین در دسترس مردم به شمار می رود که علی رغم افزایش سرسام آور نهاده های تولید، قیمت فعلی آن در کشور منطقی است.

با توجه به شرایط پایدار تولید و میزان عرضه این محصول در فروشگاه های سطح شهر، جای هیچ گونه نکرانی مبنی بر کمبود و افزایش غیر معقول قیمت در بازار وجود ندارد چرا که پشتیبانی امور دام به میزان کافی ذخایر در سردخانه های استان ها دارد که در صورت لزوم با تزریق به بازار می تواند از نوسان و آشفتگی قیمت جلوگیری کند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت تولید و ذخیره شرکت پشتیبانی امور دام با خبر شویم:

محمد یوسفی رئیس انجمن پروش دهندگان مرغ گوشتی از آرامش حاکم بر بازار مرغ خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت مساعد تولید هیچ مشکلی در عرضه مرغ به بازار وجود ندارد.

وی تولید روزانه مرغ گرم در کشور را 5 هزار و 500 تا 6 هزار تن اعلام کرد و افزود: با توجه به مصرف 5 هزار و 200 تا 5 هزار و 500 تن مرغ در ماه، بخشی از تولید توسط شرکت پشتیبانی امور دام برای ذخایر استراتژیک خریداری می‌شود.

یوسفی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی نیازی به عرضه مرغ منجمد در بازار نداریم، بیان کرد: با توجه به آن که در تمامی فروشگاه‌های سطح شهر مرغ گرم به اندازه کافی موجود است از این رو کمبودی در توزیع احساس نمی‌شود.

به گفته وی اگر قیمت مرغ در بازار با نوسان چشمگیری  روبه رو شود، پشتیبانی امور دام اقدام به عرضه مرغ منجمد در بازار خواهد کرد چرا که مرغ منجمد به اندازه کافی در انبارهای شرکت پشتیبانی موجود است و از این رو جای هیچگونه نگرانی برای مردم وجود ندارد.

رئیس انجمن پروش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره آخرین وضعیت قیمت مرغ در بازار اظهار کرد: هم اکنون  هر کیلو مرغ در میدان بهمن و غرفه‌های میادین سطح  شهر کمتر از 10 هزار تومان عرضه می‌شود و در فروشگاه‌های سطح شهر ممکن است با نرخ‌های بالاتری به فروش برسد.

یوسفی وضعیت بازار مرغ طی ماه‌های آتی را آرام اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط تولید و ذخایر استراتژیک پیش‌بینی می‌شود که  آرامش در بازار مرغ همچنان برقرار باشد.

وی در پایان نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را 7 هزار و ۱۰۰،مرغ آماده به طبخ میدان بهمن 9 هزار و 300 و غرفه‌های میادین میوه و تره‌بار را  9 هزار و 990 تومان اعلام کرد.

گوشت مرغ ارزان‌ترین پروتئین قابل دسترس مردم است / عرضه و تقاضا عامل اصلی تعیین قیمت مرغ در بازار

عظیم حجت عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان درباره آخرین وضعیت تولید مرغ اظهار کرد: در شرایط کنونی 20 درصد ظرفیت تولید ناشی از کمبود نقدینگی، افزایش قیمت نهاده‌ها و عدم دسترسی به نهاده‌ها در پروسه زمانی مشخص نسبت به ماه‌های گذشته خالی است.

وی افزود: در شرایط کنونی تأمین نهاده‌ها در میزان تولید تأثیر بسزایی دارد به طوری که طی ماه های اخیر تاخیر در تأمین نهاده‌های تولید ناشی از مشکلات حمل و نقل تاحدودی تولید را تحت تاثیر خود قرار داده است.

حجت تولید سالانه مرغ در کشور را 2 میلیون و 200 هزار تن اعلام کرد و افزود: با احتساب سرانه مصرف 25 الی 26 کیلو مرغ در کشور ،این میران تولید نه تنها  جوابگوی نیاز داخل است بلکه حدود 100 تا 150 هزار تن از رقم مازاد بر نیاز داخل را می‌توان به بازارهای هدف صادر کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود آنکه ظرفیت تولید مرغ بیش از رقم فعلی است، از این رو با افزایش سرانه مصرف جای هیچگونه نگرانی مبنی بر تأمین بازار داخل وجود ندارد.

حجت با اشاره به اینکه عرضه و تقاضا عامل اصلی تعیین  قیمت در بازار به شمار می‌رود بیان کرد: با توجه به  افزایش قیمت تمام شده تولید ،امکان قیمت گذاری دستوری مرغ وجود ندارد چرا که در این صورت باید نرخ نهاده ها اعم از ذرت و کنجاله سویا را ثابت نگه داشت.

وی نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را 7 هزار و 500 و مرغ آماده به طبخ را 10 هزار و 800 تومان اعلام کرد و افزود: اگرچه در برخی فروشگاه‌ها مرغ با نرخ‌های بالاتری به مصرف‌کننده  عرضه می‌شود، اما این موضوع هیچ ارتباطی به مرغدار ندارد و تنها دستگاه‌های ذیربط باید جوابگوی این موضوع باشند.

حجت مرغ را ارزان‌ترین پروتئین قابل دسترس مردم دانست و افزود: با توجه به افزایش قیمت سایر مواد پروتئینی همچون گوشت قرمز، ماهی و غیره ،مرغ ارزان‌ترین پروتئین در کشور به شمار می‌رود که از این رو انتظار می‌رود دولت  حمایت‌های بیشتری از مرغداران داشته باشد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه نیازی به عرضه مرغ منجمد در بازار نداریم بیان کرد: با توجه به حجم تولید هیچ کمبودی در فروشگاه‌های سطح شهر احساس نمی شود که پشتیبانی امور دام برای کنترل بازار بخواهد از ذخایر خود استفاده کند.

 استان تهران 10 درصد نیاز مرغ کشور را تولید می‌کند

احمد مینایی مدیر امور طیور جهاد کشاورزی استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان میزان سالانه تولید گوشت مرغ استان تهران را ۷۲ هزار تن اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه سالانه 400 هزار تن مرغ در استان تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد از این رو این میزان تنها ۱۰ درصد نیاز را جوابگوست و مابقی  نیاز استان از استان‌های شمالی به صورت مرغ زنده و مرغ کشتار شده تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در ماه های اخیر  از لحاظ جوجه ریزی مشکلی نداشتیم، افزود: براین اساس تولید مرغ مطابق برنامه‌ریزی‌های قبلی صورت گرفته است.

مینایی ادامه داد:با وجود آنکه افزایش نرخ نهاده‌های طیور ناشی از مشکلات تحریم و نوسان نرخ ارز بر موضوع قیمت مرغ تأثیر بسزایی داشته است اما با این حال قیمت‌های فعلی بازار منطقی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تولید مرغ بیش از نیاز کشور است بیان کرد: بر این اساس اتحادیه مرغداران گوشتی در صدد این موضوع است تا با انعقاد قرارداد در بازارهای هدف بتواند بخشی از مازاد نیاز داخل را صادر کند.

وی در پایان ذخایر استراتژیک شرکت پشتیبانی امور دام کافی دانست و افزود: با توجه به قیمت‌  فعلی مرغ گرم و فراوانی عرضه نیازی به توزیع مرغ منجمد در بازار نیست ، اما  با این وجود پشتیبانی امور دام این آمادگی را دارد که در صورت صدور مجوز از سوی ستاد تنظیم بازار،  اقدام به عرضه ذخایر خود در بازار کند.

ذخایر پشتیبانی امور دام به میزان کافی است/حداکثر قیمت مرغ در استان تهران ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان

رضا سالمی مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان نرخ فعلی مرغ در بازار را منطقی اعلام کرد و گفت: اگرچه قیمت مرغ در روزهای اخیر تا حدودی افزایش داشته است اما هم اکنون دامنه قیمت در سطح تهران 9 هزار و 500 تا 10 هزار و 200 تومان بوده که این نرخ برای تولیدکننده و مصرف کننده متعارف است.

وی افزود: طبق اظهارات معاونت امور دام قیمت فعلی مرغ در بازار با احتساب قیمت نهاده‌ها و هزینه کشتار و خارج از کشتار منطقی است.

سالمی با اشاره به اینکه ذخایر پشتیبانی امور دام به میزان کافی است بیان کرد: اگر افزایش غیر معقولی در بازار اتفاق بیفتد پشتیبانی امور دام برای کنترل بازار اقدام به عرضه ذخایر خود خواهد کرد چرا که در ارتباط با ذخایر استراتژیک هیچگونه کمبودی وجود ندارد.

مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران تولید مرغ کشور را پایدار اعلام کرد و گفت: در شرایط کنونی قیمت تمام شده با فروش بالانس متعادلی دارد و هر زمانی که افزایش غیر منطقی در بازار رخ دهد، پشتیبانی امور دام اقدام به توزیع مرغ منجمد در بازار خواهد کرد.

عرضه مرغ با نرخ های کمتر به بازار مستلزم پرداخت یارانه به تولیدکننده است

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی درباره آخرین وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون قیمت مرغ نسبت به سایر مواد پروتئینی ارزانتر است و حال اگر دولت در نظر دارد که مرغ با نرخ های کمتری به مصرف  کننده  عرضه شود، از این رو پرداخت یارانه به تولیدکننده تنها راه حل این موضوع است چرا که قیمت های فعلی تفاوت چندانی با قیمت تمام شده ندارد.

وی با اشاره به اینکه از دیدگاه اتحادیه نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده ۷ هزار و ۲۰۰ و مرغ آماده به طبخ ۱۱ هزار تومان است، افزود: این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۶ هزار و ۴۰۰ تومان و مرغ گرم ۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام می کند.

یوسف خانی در پایان نرخ کنونی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری را ۷ هزار و ۲۰۰، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۹ هزار و ۹۵۰، توزیع درب واحدهای صنفی ۱۰ هزار و ۱۵۰ و خرده فروشی ۱۱ هزار و ۵۰ تومان اعلام کرد.