به گزارش پارس نیوز، 

اشرف‌السادات پسندیده در بررسی آثار ریزگردها و اختلال در خدمات‌رسانی آب و برق در پژوهشگاه نیرو گفت: متخصصان مدیریت اجتماعی پژوهشگاه نیرو آثار اجتماعی ریزگردها و اختلال‌ها در خدمات‌رسانی آب و برق را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که ریزگردها خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی در اقتصاد داشته‌ است. 

وی با اشاره به اینکه بررسی‌های صورت‌گرفته در خصوص آثار ریزگردها و اختلال در خدمات‌رسانی آب و برق به عنوان یک تهدید موردی شناخته می‌شود، بنابراین این تحقیق نخستین بررسی از این نوع است که سعی کرده ابعاد گسترده‌ای از دلایل و آثار ریزگردها را بررسی کند. 

عضو هیأت علمی گروه مدیریت علوم اجتماعی پژوهشگاه نیرو ادامه داد: در بهمن ماه با از مدار خارج شدن تعداد زیادی از پست‌های فشار قوی و نیروگاه‌ها در استان، برق بیش از ۹۰ درصد مشترکان قطع و تأمین آب شرب استان نیز دچار اختلال شد و حتی بسیاری از مشترکان با قطعی آب مواجه شدند. 

پسندیده تأکید کرد: وقتی بیشتر زیرساخت‌های حیاتی با برق در ارتباط هستند، وقتی برق قطع می‌شود، خدمات‌رسانی و تأمین آب و حتی اینترنت دچار اختلال می‌شود، پس با وجود آنکه در خوزستان شاهد مدیریت بحران فوق‌العاده‌ای در صنعت برق بودیم، این موضوع در ذهن باقی می‌ماند که چیزی که مدیران تصور می‌کردند نبوده است.

وی افزود: احساسات مختلفی مانند تبعیض و کم‌توجهی باعث تشدید این شرایط و نارضایتی‌ها شد، بنابراین بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد حدود ۲ هزار میلیارد تومان ریزگردها بر اقتصاد خسارت وارد کردند. 

وی با تأکید بر اینکه مطالعه در خصوص ریزگردها به اوایل دهه ۸۰ بازمی‌گردد، ادامه داد: سؤال این است که چرا باید توجه کافی نسبت به این مطالعات صورت نگرفته باشد، پس این عدم مطالعه جای بحث و سؤال دارد. 

بنا بر این گزارش، انباشت ذرات گرد و خاک حاوی ترکیبات و املاح خاک بر روی مقرها یکی از شروط لازم برای وقوع حادثه نهایی بوده است، پس وقتی پدیده ریزگردها در چند دهه گذشته و تشدید این پدیده در سال‌های اخیر در کنار مه شدید و رطوبت بالا رخ می‌دهد، شرط لازم دیگر برای وقوع حادثه نهایی بوده است، پس با رسیدن میزان رطوبت در خوزستان به نزدیک صددرصد، خاک انباشته شده بر روی مقره‌ها به واسطه تجمیع ذرات گرد و غبار به گل تبدیل شده و نهایتا موجب کاهش ضریب عایقی مقره‌ها اتصال کوتاه و قطعی برق را باعث می‌شود. 

همچنین نسترن ریاحی نوری رئیس مرکز توسعه فناوری نانو در بخش برق و انرژی با بیان اینکه دستورالعمل استفاده از نانوفیلترها رونمایی شده است، گفت: ۳ محصول در این خصوص شامل پوشش ضدسایش روی پرّه توربین گازی، پوشش سد حرارتی، هوای ورودی است که از جدیدترین دستگاه‌های پژوهشگاه نیرو است. 

ریاحی ادامه داد: برای اجرای این ۳ طرح، تاکنون ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده،‌ یک پنجم نمونه خارجی است که با توانایی داخلی ساخته شده و آمادگی تولید انبوه را در صنعت برق دارد. 

ریاحی افزود: پوشش ضدسایش روی پره توربین گازی، پوشش سد حرارتی، استفاده از نانوفیلترهای هوای ورودی از جمله دستاوردهای جدیدی است که می‌تواند موجب افزایش راندمان نیروگاه‌ها و کاهش تلفات برق شود. 

وی خاطرنشان کرد:‌ استفاده از فناوری‌های نوین می‌تواند در مواردی چون کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان در نیروگاه‌ها تأثیر داشته باشد، پس فناوری نانو رویکرد نوین به فناوری‌هاست به نحوی که به آنها خواص و کارکرد ویژه‌ای می‌بخشد. 

به گفته وی، امروزه با توجه به سرعت بالای رشد فناوری‌ها با رویکرد کشورهای توسعه‌یافته به فناوری‌های نوین، صنعت برق کشور به منظور حفظ ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود از یک سو و ارتقای سطح علمی و جلوگیری از عقب‌ماندگی از سوی دیگر، ناگزیر از گرایش به فناوری‌های نوین است.

انتهای پیام/