به گزارش پارس نیوز، 

جعفر قادری"نماینده ادوار مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی" در گفت‌وگو با «پارس»، درباره استیضاح برکناری وزیر اقتصاد و امور دارایی، گفت: «این استیضاح نشان‌دهنده نارضایتی شدید مردم و نمایندگان از عملکرد اقتصادی دولت بود. متأسفانه دولت دوازدهم به ریاست روحانی در یک سال اخیر عملکرد کاملاً ضعیف از خود نشان داد به‌طوری‌که تورم قابل‌توجه ای را گذراندیم، نرخ ارز افزایش یافت و ارزش پول ملی کاهش و التهاباتی در بازار سکه و ارز شکل گرفت».

وی افزود: «از سویی شاهد حجم تقاضا برای خرید کالاهای خارجی و احتکار کالاها و از سوی دیگر با کاهش تولید در داخل روبه‌رو هستیم، تولیدکنندگان در حالت بلاتکلیفی به سر می‌برند و این حاکی از آن است "دولت در حوزه‌ها بهبود فضای کسب‌وکار، سیاست‌های اصل 44، استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی، حرکت در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اصلاح نظام بانکی" عملکرد قابل قبولی ارائه نکرده است».

کارشناس مسائل اقتصادی بابیان اینکه استیضاح کرباسیان نشان داد انتقاد از عملکرد دولت فقط مختص به منتقدان نیست و حامیان دولت نیز نسبت به عملکرد ضعیف تیم اقتصادی ناراحت هستند، اظهار داشت: «پیش‌ازاین نمایندگان در تذکرات، پیام‌ها و نامه‌هایی خواستارترمیم تیم اقتصادی دولت شدند اما متأسفانه دولت به خواست نمایندگان بی‌اعتنایی کرد از ابن رو راهی برای مجلس جز استیضاح باقی نماند و نتیجه منجر به برکناری دو وزیر از کابینه شد».

وزیر جدید حداقل اگر اقتصاددان نیست، اقتصاد خوان باشد تا بتواند سیاست‌های کلان را به‌خوبی پیش ببرد و کشتی طوفان‌زده اقتصاد را به ساحل آرامش برساند.

قادری در پاسخ به این سؤال" چرا دولت حاضر نشد کابینه را ترمیم کند تا کار به استیضاح کشیده نشود؟"، گفت: «این نقد به دولت وارد است که می‌خواهد با تعارف امور را پیش ببرد؛ عزم و اراده لازم لحاظ نمی‌شود. سؤال می‌کنیم دولت تاکنون با کدام متخلف سیستم بانکی برخورد کرده است؟، کدام مسئول ناکارآمد را کنار گذاشته است؟».

وی اضافه کرد: «وزیر و مدیری که توان همراهی با دولت را ندارد و نمی‌تواند در جهت اهداف و سیاست‌های کلان گام بردارد باید کنار گذاشته شود اما در دولت چنین عزم و اراده‌ای مشاهده نمی‌شود درحالی‌که دولت باید پاسخگو اقدامات و عملکرد خود باشد».

نماینده مجلس نهم با تأکید بر اینکه در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی از سر و روی دولت انفعال می‌بارد، گفت: «در بسیاری از این حوزه‌ها می‌شود مواردی طرح کرد که نشان‌دهنده انفعال دولت است؛ دولت همه‌چیز را به قضا و قدر سپرده و از مدیرانی استفاده می‌کند که اکثراً وقتشان را به انفعال و اثرپذیری سپری می‌کنند تا تأثیرگذاری».

وی بابیان این مطلب"وزیر جدید باید در حوزه‌هایی که بیان شد اشراف و تسلط داشته باشد"، گفت: «حداقل اگر اقتصاددان نیست، اقتصاد خوان باشد تا بتواند سیاست‌های کلان را به‌خوبی پیش ببرد و کشتی طوفان‌زده اقتصاد را به ساحل آرامش برساند».

عضو انجمن اقتصاددانان ایران افزود: «وزیر آینده اقتصاد باید فضا و بستری فراهم کند تا سرمایه‌ها در کشور بماند، حداقل اگر سرمایه از خارج نمی‌آید سرمایه داخلی در کشور حفظ شود».

قادری در پاسخ به این سؤال" تاکنون مجلس دهم دو وزیر را استیضاح و از دولت خارج کرد درحالی‌که در همین مجلس سه وزیر استیضاح و هر سه رأی اعتماد گرفته بودند چه شد که این بار استیضاح‌ها رأی آورد؟"، گفت: «اگر مجلس استیضاح‌های اخیر را انجام نمی‌داد ایرادها متوجه او می‌شد. البته باید اذعان داشت مجلس دهم عملکرد خوبی از خود نشان نداده است».

وی ادامه داد: «وزرا و حتی وزرایی که قبل از این استیضاح شده بودند از دوره قبل بیشتر رأی کسب کردند علاوه بر این، نماینده یا زیر استیضاح وزیری را امضاء نمی‌کرد یا امضاء می‌کرد و دیگر پس نمی‌گرفت اما متأسفانه در مجلس بارها عکس آن اتفاق افتاد و اعتبار مجلس مخدوش و زیر سؤال رفت».

کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: «با توجه به خدشه‌ای که به آبروی مجلس وارد شد استیضاح‌های اخیر تلاش کرد تا به‌اندازه‌ای آن را جبران کند».

قادری با تأکید بر اینکه با آمدن و رفتن اشخاص مشکل حل نمی‌شود، افزود: «باید برنامه‌ها در دولت اصلاح شود در غیر این صورت چه کرباسیان باشد چه فرد دیگری تفاوتی نمی‌کند ازاین‌رو اگر جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های غلط همچنان ادامه پیدا کند مشکلی حل نمی‌شود و گره‌ای از مردم باز نمی‌کند؛ حقیقتاً چه دستاوردی برای مجلس می‌تواند داشته باشد؟ آیا مردم قانع می‌شوند؟».

وی گفت: «مردم وقتی قانع خواهند شد که شاهد اصلاح سیاست‌ها همچون نرخ تورم، اشتغال، کسب‌وکار و سایر شاخصه‌هایی که نشانه سلامت اقتصاد است در زندگی روزمره خود باشند».